Детето ви се променя - как да общувате с него?

За родителите на седемгодишните отглеждането на децата им се изразява в даването на насоки, напомняния и надзор, а не в непосредствена грижа. Седемгодишните вече не само могат сами да извършват редица рутинни действия като къпане, обличане и приготвяне на сандвич, но и могат да вземат решения за себе си (които не касаят здравето и живота им, разбира се).

Например, могат да изразяват предпочитания към видове храни или към съдържанието на книгите, които четат. Могат да избират извънкласните форми, които да посещават или как да прекарват свободното си време.

Все още не са пораснали, но не са и малки деца. Вече имат оформено поведение, но това не значи, че участието на родителите във възпитанието е приключило.


Хранене

Хранителните навици на тази възраст могат да варират в широки граници. В понеделник може да изяде скришом цял пакет с бисквити, а през следващите две седмици изобщо да не се сети за сладко.

Ако родителите се притесняват, че детето не яде достатъчно плодове и зеленчуци, трябва да погледнат цялостната картина, а не да се вторачват в конкретно хранене. Ако сервирате достатъчно разнообразни и питателни храни, включвайки плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб, нетлъсто месо, сирене, мляко и т.н., шансът детето ви да получи необходимите полезни вещества е много висок. Не можете да го оставите да яде само това, което обича. Направете хранителен режим, като предварително го обсъдите с детето и неговия педиатър. Наблегнете на установяването на трайни навици за здравословно хранене като част от цялостния здравословен начин на живот. Създаването на тези навици става все по-важно, защото от тази възраст нататък децата прекарват все повече време навън, разполагат с джобни пари и могат да избират храната си между домашните сандвичи, пицата на парче или кроасана от училищната лавка.

Един от най-забавните начини да се насърчи здравословното хранене е съвместното приготвяне на ястията. Седемгодишното дете може да участва с идеи в съставянето на седмичното меню, може да отиде до магазина и да купи мляко, може да измие и обели зеленчуците. Прецизната работа с нож все още не му е по силите, затова рязането остава за вас.

Ако имате градина, детето би могло да полива или да плеви заедно с вас. Ако е помагало в отглеждането, много е вероятно да се включи и в консумирането на зеленчуците.


Сън

Децата в начална училищна възраст се нуждаят от 10 - 12 часа сън. Но индивидуалните нужди на вашето седемгодишно може да са различни и то да възстановява силите си за по-кратко или по-дълго време от това.

В началото на учебната година може да се окаже трудно първолакът да успее да си легне преди 22 часа - той все още не е достатъчно организиран, за да смогне с домашните, извънкласните форми, тренировките по спорт и игрите с приятели. Времето между приключването на занималнята и лягането няма да му е достатъчно, за да вмести в него всичко това, плюс общуването с вас и гледането на телевизия или четенето на книга.

За да стигне навреме до леглото, родителите трябва да му помогнат да се организира и да са създали добри навици за сън. Недоспиването в началната училищна възраст може да се отрази на учебните резултати не само сега, а и по-нататък във времето до юношеството. Дръжте под око детето и при най-малките знаци, че сънят не му достига, променете режима.

Такива признаци за недостиг са:
  • Проблеми със сутрешното събуждане
  • Раздразнителност
  • Прекалена емоционалност
  • Хиперактивност
  • Затруднения с концентрацията в училище


Домашни задължения

Седемгодишните с радост се натоварват с отговорности като ежедневното пазаруване, храненето на домашния любимец и сортирането на прането. Те се чувстват горди със своя принос за семейството. Родителите може би все още трябва да напомнят, но децата все по-често ще се сещат сами и все по дълго ще задържат вниманието си върху работа, която би могла да се отчете като скучна. Родителският надзор е все по-слаб, защото те се справят все по-добре със задълженията си.


Личността

Ако още не сте го установили, сега е времето да прозрете, че детето ви има лично пространство.

Ако то сподели нещо с вас и вие го споменете пред трети лица, още повече шегувайки се, рискувате да си навлечете гнева и обидата на вашето пораснало вече дете. Не си позволявайте да разсмивате колегите и приятелите си със забавни случки от живота на седемгодишната личност. Малко по-късно детето ще се връща към този период с лека насмешка и поглед отвисоко, но сега никак не му е смешно.

Леглото, играчките и въобще детската стая, са негова територия. Може да заварите кучето, омотано в завивките на детето си и обясненията ви, че то не трябва да е там, ще бъдат парирани с думите "Защо не? Това е моето легло!"

Опитите ви да изхвърлите счупени играчки ще бъдат спряни с "Мамо, това са моите играчки, ти нямаш право да ги пипаш!"

Сега е времето да промените стила си на общуване с детето. Ако до този момент лозунгът ви е бил "Няма демокрация, моята дума е закон!", сега ви трябва друг подход: "Не искаш да си подредиш стаята и да разтребиш дрехите си? Добре, аз пък няма да пера блузите ти, дори да не ти остане нито една чиста. Не искаш дебело яке, въпреки минусовите температури отвън? Добре, в такъв случай аз пък не искам да те придружа до киното".

Разбира се, това са преувеличени и груби пазарлъци, но линията е една - зачитайте мнението на детето си, допитвайте се до него. Не заповядвайте, това би го обидило жестоко, по-скоро договаряйте правила.

Възможно е детето да развие любов към колекционерство или мания "да знае всичко" на определена тема. Това могат да са динозаврите, планетите или създаването на анимационните филми. Бъдете му в услуга, покажете му как и откъде да черпи информация.



Седемгодишните са ни риба, ни рак - с единия си крак са прескочили безгрижното детство, а с другия все още не са стъпили в света на големите. Помогнете на децата си да помъдреят и да посрещнат предизвикателствата.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:23 от BG-Mamma™