Причини и симптоми

Около 65% от бебетата имат някаква степен на лактозен дефицит в първите няколко месеца.

Хиполактазията е резултат от недостиг или дефицит на ензима лактаза, преработващ лактозата. В резултат, неусвоената лактоза попада в дебелото черво, където под действието на бактериите ферментира, образува се млечна киселина, въглероден диоксид и водород. Чревната стена се раздува, появява се спазматична болка, метеоризъм и диария.


Причини

Вродена липса на лактаза, наричана още първична лактозна нетолерантност.
 Изключително рядко генетично заболяване, което се дължи на мутация в гена, който е отговорен за производството на ензима. Това е спешен медицински случай и бебето ще се нуждае от специална диета /безлактозно мляко/ скоро след раждането.

Лактозна нетолерантност, вследствие на нарушено производство на лактаза /вторична/.
 Може да възникне скоро след раждането или в по-късен етап. Като причина специалистите изтъкват травми, възпаления или инфекции, които увреждат лигавицата на тънките черва.

Тъй като ензимът лактаза се произвежда в червата, всичко, което уврежда чревната лигавица, може да предизвика вторична непоносимост: гастроентерит, паразитна инфекция като ламблиаза или криптоспоридиоза, цьолиакия (непоносимост към глутен в пшеницата и някои други зърнени продукти), антибиотици и др.


Симптоми

Лактозната нетолерантност причинява стомашни болки поради свръхпроизводството на газове в червата. Бебетата показват признаци на болка /подобна на колики/ след хранене, правят гримаси, плачат неутешимо и се свиват, за да облекчат дискомфорта.
 Като цяло тези поведенчески знаци са свързани с храненето, но може да се наблюдава обща нервност при детето през целия ден.
 Коликите, диарията, повръщането и екземата са сред признаците за непоносимост към лактоза. Неразположенията започват около 30 до 60 минути след консумацията на мляко.


 Тъй като повръщането и диарията могат да доведат до загуба на течности, от решаващо значение е да се свържете с вашия педиатър за съвет как да предпазите бебето си от дехидратация.

Непоносимостта към лактоза при бебетата може да се прояви и като екзема. Характеризира се със суха кожа с грапава текстура. Бебето може да има суха и лющеща се кожа на петна или екземата да обхване големи площи от тялото му.
 За облекчаване кожата на бебето трябва добре да се овлажнява и да се използват нежни сапуни при къпане.


Лактозна нетолерантност вс. Алергия към млякото

Алергията към белтъците на кравето мляко (или непоносимост) често се бърка с хиполактазия и много хора мислят, че са едно и също нещо. Това не е така. АКБМ е отговор на имунната система към протеините, съдържащи се в млякото.
 Объркването вероятно възниква, тъй като алергията към белтъчини, може да предизвика вторична непоносимост към лактоза.