Недостатъци и опасности на обезболяването при раждане

Струва ви се, че ако няма болка - няма да има и проблем. Но медиците уверяват, че болката е необходима: именно тя принуждава жената за завърши процеса на раждането, т.е. - да се стреми към неговия край - раждането на детето. Ако няма болка, няма го и желанието да се "труди".



Болката по време на раждане е нужна за здравето както на майката, така и на бебето, смята акушер-гинекологът Денис Уолш от Университета Нотингам (Англия).

Той подчертава, че обезболяващите от типа на епидуралните упойки, нарушават естествения процес на психологичната връзка между майката и бебето.

Болката по време на контракциите често помага да се регулира времето на раждането, задълбочава връзката на майката с бебето и подготвя жената за отговорностите на майчинството, твърди д-р Уолш.



За последните 20 години използването на епидуралната анестезия е нараснало многократно, като в САЩ обезболените раждания са около 70%, а в някои български клиники достига до 80-90%. Фактически се използва по искане на родилката, даже ако повишава медицинските рискове по време на раждане (форцепс, вакуум) и независимо от това, че съществуват алтернативни и по-малко инвазивни методи за контролиране на болката.

Доктор Уолш смята, че болката оказва положително физиологично въздействие като позволява да се установи ритъма на контракциите и активизира синтеза на ендорфини - хормоните, които ни позволяват да се приспособим към болезнените усещания. Лекарите отбелязват, че приемането на епидурална анестезия има неблагоприятни ефекти, като необходимостта от хормонална терапия по време на раждането или използването на форцепс за подпомагане появата на бебето.



С тези обезболяващи лекарства не бива да се злоупотребява и заради факта, че според изследвания на шведски медици, при тийнейджърите, чиито майки са били обезболявани с морфиноподобни препарати, рискът от наркомании нараства 5 пъти. В нервната система на детето произтича "запомняне" на действието на наркотичния аналгетик и при последващо "опитване" се случва бързо и силно привикване.



Доктор Уолш твърди, че алтернативните методи за облекчаване на болката са безопасни за майката и бебето. Той предлага да се използва хипноза, масажи, йога, раждане в басейн. Смята се, че психологически готовата жена, която умее да диша правилно, която се представя добре на всички етапи на родовия процес, която се владее напълно и е съсредоточена в крайния резултат, може да се справи и без обезболяване.



Мнението на психолога:

Психопрофилактичната подготовка е от изключителна важност за бъдещата майка. На бременната трябва да бъдат подробно обяснени особеностите на родилния процес и усложненията, които могат да възникнат в първия или втория му етап, както и начина на водене на раждането от избрания лекар. В този случай жената подхожда към раждането с по-малко страх. Страхът е естествена реакция към неизвестното, а информацията, с която бъдещата майка вече разполага, е щитът, който да я предпази от него.

Основна част от психопрофилактичната подготовка е обяснението на методите и начините за самоотстраняване на болката, на методиките за самопомощ в течение на раждането. Самомасажът на кръстния дял на гръбнака, на тазовите кости, на краката, умението да се отпуснат и да дишат правилно - всичко това значително облекчава болката. Жените, които са ходили на училище за бременни и са достатъчно добре психически подготвени, повишават прага на чувствителността си към болка и не се страхуват от нея. Раждането за тях не е мъчение, а път към бленуваното щастие. Тези жени отиват в родилния дом не да страдат, а да родят желаното здраво дете.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:07 от BG-Mamma™