Причини, симптоми и лечение

Често срещан и обикновено временен проблем, който възниква при кърмачета, когато назолакрималният канал, който позволява сълзите да се стичат от окото в носната кухина, е запушен или затворен.

 Запушването на слъзните канали не значи, че липсват сълзи, а че дренажната система е блокирана - сълзите не могат да се стичат до носа, задържат се в слъзната торбичка, а излишната течност изтича навън, поради което се получава непрекъснато сълзене.

Наблюдава се при около 7% от новородените. Състоянието може да засегне само едното или и двете очи. Тъй като новородените не произвеждат сълзи (до около 1 месец), може да остане незабелязано след раждането.


Какви са симптомите?

Когато бебето има запушване на слъзния канал, окото изглежда мокро/влажно или сълзите се стичат, дори когато то не плаче. Често е налице подобна на слуз субстанция, като в краищата на клепача се събира секрет.


Какви са причините за появата?

Сълзите се произвеждат от слъзните жлези. Мигането разпределя равномерно сълзите по повърхността на конюнктивата и роговицата на всеки няколко секунди, за да се поддържат очите влажни и чисти. Когато е нарушена проходимостта на слъзните пътища, сълзите не могат да се оттичат от окото.
 При повечето деца, родени с запушване на слъзния канал, причината е остатъчна носна мембрана, която блокира отвора. Обикновено се отваря спонтанно с растежа на бебето.


Как се лекува?

Тъй като в по-голямата част от случаите се оправя без лечение, повечето лекари изчакват каналът да се отвори сам. Налице е спонтанна ремисия в 95% от случаите до 1-годишна възраст.

В същото време лекарите препоръчват поддържане на окото чисто, а понякога предписват антибиотичен мехлем за очи, който да помогне за намаляване на секрета.
 Често специалистите препоръчват масажиране на слъзния сак - горната част на назолакрималния канал, близо до вътрешния ъгъл на окото, надявайки се, че това ще помогне за отваряне на мембраната. Ако няма изпълване с течност или раздуване на слъзния сак от излишната течност, каквото се наблюдава при повечето бебета, масажирането няма да помогне много.

Ако състоянието не се оправи от само себе си, се извършва бърза процедура, наречена сондиране, под краткотрайна анестезия. С малък метален инструмент се преминава през назолакрималния канал, за да се отвори мембраната. Макар да ви изглежда страшна, процедурата е проста и отнема няколко минути. Ефикасна е в повече от 90% от случаите.