Как да предпазим децата?

Децата виждат непознати всеки ден в магазините, в парка, в квартала... Повечето от тях са приятни, нормални хора, но някои може и да не са такива.

Родителите могат да предпазят децата си от опасните непознати, като ги обучат да следят за подозрително поведение и да бъдат предпазливи.

Рискът за най-лошия кошмар на всеки родител може да бъде сведен до минимум, ако родителите образоват децата си за опасностите и научат любимите си същества какво да правят, ако са на пътя на опасността.



Тези съвети могат да помогнат за това, децата да станат по-малко податливи на каквито и да са опасности, свързани с непознати.



 1. Родители, учете децата си да търсят помощ, ако нещо не им изглежда безопасно.

 2. Учете децата си на безопасност отрано!

 3. Учете ги да се движат с приятел или още по-добре с група приятели, когато карат колело или се придвижват пеша (от/до училище или други дестинации).

 4. Ако непознат им предложи разходка, да откажат категорично и да избягат.

 5. Възрастните трябва да дефинират понятието "непознат" и да дадат примери за безопасност, за да помогнат на децата си да ги разберат правилно.

 6. Ако някой следва детето пеша, то да избяга толкова бързо, колкото може. Да тича натам, където има хора или просто да бяга далеч.

 7. Ако някой следва детето с кола, детето да тръгне в обратна посока или да се движи там, където колата няма достъп.

 8. Никога да не напуска училище или други извънкласни дейности и събития с някой, който го кара да се чувства неудобно/неловко.

 9. Ако непознат каже на детето, че родителите са го изпратили да го вземе, защото се касае за спешен случай, или че член на семейството е наранен по време на произшествие, детето да не тръгва, а винаги да се консултира с мама, татко или друг доверен възрастен! Това е често срещан трик, използван от много педофили и похитители.

10. Децата трябва да бъдат внимателни винаги, дори когато отскачат до дома на своето приятелче наблизо в квартала. Отвличането може да се случи за един миг, дори и под зоркото око на родителя.

11. Никога не оставяйте децата да играят пред къщата/блока сами, без пряк надзор от възрастен. Съществуват твърде много опасности. Задният двор (ако има такъв) е много по-безопасна опция.

12. Родителите трябва да бъдат предпазливи откъм използването на името на детето. То не трябва да бъде лесно забележимо и четимо, не бива да е върху облеклото, върху чантата/раницата, на гърба на якето и т.н. Децата са доверчиви и ще повярват, че дадено лице не е непознато, щом ги назовава по име.

13. Възрастните трябва да разберат, че момчетата са също в толкова голям риск, колкото и момичетата. Често срещано е погрешното схващане, че педофилите и похитителите са обикновено мъже и тяхната цел са единствено момичетата. Педофилите могат да бъдат от всякаква възраст, от двата пола и техните жертви са както момичетата, така и момчетата.

14. Може би най-важният начин родителят да предпази детето си, е да го научи да бъде предпазливо към потенциално опасни ситуации - това ще му помогне както с непознати, така и с познати възрастни с лоши намерения.

15. Помогнете на детето си да опознае предупредителните признаци на подозрителното поведение, ако например, някой възрастен го приканва да не се подчинява на родителите си, да направи нещо без разрешение, когато го моли да пази тайна, иска помощ или го кара да се чувства некомфортно по какъвто и да е начин.

16. Уверете се, че вашите деца знаят, че е добре да се казва "не" на всеки възрастен в опасна ситуация и да крещят толкова силно, колкото могат, за да се предпазят, дори и ако са на закрито.

17. Децата не просто трябва да крещят, а да използват някоя от фразите: "Не те познавам" "Не познавам този човек" "Ти не си баща ми", "Помощ, пожар" или "Помощ, отвличат ме".

18. Добре е да тренирате различни ситуации, така че вашите деца да се чувстват уверени и да сте сигурни, че знаят какво да правят.

19. Създайте правило децата ви да искат разрешение или да ви се обаждат, преди да отидат някъде.

20. Дайте на децата си служебния и мобилния номер, така че да могат да се свържат с вас по всяко време.

21. Учете децата да вярват на инстинктите си. Обяснете им, че ако някога се почувстват уплашени или некомфортно, трябва да се измъкнат по най-бързия начин и да споделят с възрастен за това! Обяснете им, че понякога възрастни, които те познават, също могат да ги накарат да се почувстват неловко и те отново трябва да се махнат възможно най-бързо и да споделят за това с друг възрастен.

22. Уверете се, че детето ви знае, че трябва да избягва изолирани райони. Това са места, където няма никой наоколо като гори, малки, тъмни улици, изоставени сгради, строежи.

23. Ако непознат им предложи играчка, лакомство, пари или нещо друго, да не посягат да го вземат, дори ако това е нещо, което наистина много желаят.

24. Ако добре изглеждащ и любезен непознат се приближи и помоли за помощ при намиране на изгубено куче, да не се отзовават - това също е често ползван от насилници на деца трик.

25. Учете децата си да бъдат самоуверени.

26. Покажете им, че ще им помогнете, когато са в нужда.