Как да обличаме правилно детето в студените дни?

През есента и зимата децата ни приличат на огромни зелки. Натрупани със сто ката дрешки, те едва вървят, вместо да тичат на воля и да се наслаждават на разходката. А родителите просто е трябвало грамотно да подберат облеклото им.


Първи слой

Правилно подбраният детски гащеризон може да се облича направо върху тениска и чорапогащник, а многочислените пуловери и жилетки, които помним от детството си, вече са излишни. Външният слой на гащеризона трябва да пропуска въздуха и телесната влага и да отблъсква водата. Внимателно прочетете всичко, изписано на етикета и огледайте внимателно дрешката - шевовете трябва да са покрити с водонепропусклива лента, което гарантира, че детето ви ще остане сухо и след целодневни игри в снега.


Между първия и втория

Подплатата на гащеризона трябва да бъде от полиестер, памук или полар. Ако си мислите, че памукът е най-подходящ, защото е естествен материал, значи не следите новостите в текстила. В днешно време не бива да се притеснявате от синтетиката. Поларът е синтетичната вълна, която държи топло и не попива влагата. За разлика от памука, поларът осигурява необходимата вентилация при прегряване и извежда конденза на повърхността. Трябва да запомните един нюанс - поларът ще работи ефективно само при условие, че под него детето е облечено с термобельо или обикновена тениска.


Съвременна топлина

При избор на вата за гащеризона имайте предвид, че най-известният топлоизолиращ пълнеж в момента е изкуственият пух (микрофибърни нишки Уелслийп). Гащеризоните с такъв пълнеж са леки и са изключително подходящи за много подвижно дете. Може да се пере, без да се страхувате, че ще стане на бучки. Освен това, за разлика от естествения пух, изкуственият е хипоалергенен. Той осигурява топлинен комфорт при температури до -30 градуса.

Редица синтетични материи, произведени от влакна с формата на балони, спирали и пружини, запазват формата на гащеризона и издържат на студ до -25 градуса. Всички те не попиват влагата, "дишат" и са леки. Помнете, че не самите влакна, а способността им да задържат въздух помежду си, осигуряват изолационните им качества.



Мембранното покритие не пропуска влагата, но това не значи, че можете да изведете детето си навън в проливен дъжд, още повече - носейки го на ръце или возейки го в количка.



Много родители нямат доверие на синтетиката и предпочитат класиката на гъшия пух, но не бива да забравят, че той е силно алергенен продукт и идеална среда за развитие на акари. Дрехата, подплатен с пух, съхне дълго и е прекалено топла за температури, по-високи от -15 градуса.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:02 от BG-Mamma™