Профилактика и първа помощ
Какво означава "фебрилен гърч"?

Най-често температурният гърч се проявява през първия ден на повишаването на температурата и се провокира при стойности на температурата над 38В°С. Специалистите са установили, че колкото по-малко е детето, толкова по-голяма е опасността да получи температурен гърч заради недостатъчно развитата нервна система.

Фебрилният гърч най-често бива краткотраен, като продължителността му е от няколко секунди до 15 минути и обхваща цялото тяло. Краката и ръцете извършват бързи, некоординирани, с малка амплитуда движения. По време на гърча, децата често губят съзнание. При някои може да се наблюдава спиране на дишането за минута и цианоза.
 Тялото на детето може да се скове или потрепванията да бъдат само в едната част на тялото - една ръка или крак, само от дясната или само от лявата страна.
 Неусложненият фебрилен гърч няма нищо общо с епилепсията, която се характеризира с повтарящи се пристъпи.
 Ако гърчът е продължителен (над 15 мин.), изразен повече в едната половина на тялото, появява се два или повече пъти в денонощието и има остатъчни симптоми след преминаването му, то тогава се говори за усложнен фебрилен гърч. Това разделяне служи за преценка на риска от развитие на епилепсия при тези деца. Вероятността за поява на епилепсия след неусложнен температурен гърч е 1%, а след усложнен, нараства десетократно.


Колко чести са фебрилни гърчове?

Фебрилните гърчове обикновено се появяват и са характерни за деца на възраст между 6 месеца и 5 години. Преди навършване на 6 месеца и след 3-годишна възраст, децата рядко правят температурен гърч. Колкото по-голямо е детето, когато за първи път получи такъв гърч, толкова по-малко вероятно е той да се повтори.


Какво прави детето склонно към повтарящи се фебрилни гърчове?

Няколко фактора повишават риска: по-малки деца от 15 месеца по време на първия припадък, склонност към често вдигане на температура, както и близки членове на семейството с анамнеза за фебрилни гърчове. Ако гърчът започне веднага след появата на треска или когато температурата е сравнително ниска, рискът от повторение е по-висок. Въпреки че са страшни за родителите, в по-голяма част температурните гърчове са кратки и безвредни. По време на пристъп има малък риск детето да се нарани от падане или да се задави от храна или слюнка в устата. Правилното оказване на първа помощ, може да помогне да се избегнат тези опасности.

Няма доказателства, че по-краткотрайните фебрилни гърчове предизвикват мозъчно увреждане. Големи проучвания са установили, че децата постигат нормални резултати в училище и на тестове, както техните братя/сестри, които не са имали такива.

При продължителните гърчовете (повече от 1 час) повечето деца се възстановяват напълно, но малцина биха могли да бъдат изложени на риск от последващи епилептични гърчове.

С други думи, при 95-98% от децата имали фебрилни гърчове няма опасност да развият епилепсия. Въпреки това, макар че вероятността е малка, при някои групи деца, включително тези с церебрална парализа, забавено развитие или други неврологични отклонения, съществува повишен риск от развитие на епилепсия. Честите продължителни гърчове (особено с продължителност повече от час), тези, които засягат само част от тялото или когато се повтори в рамките на 24 часа, повишават риска от развитие на епилепсия.
 Сред децата, при които отсъстват рискови фактори, само 1 на 100 развива епилепсия след фебрилен припадък.

Рискът от поява на повторен фебрилен гърч зависи от наличието на наследственост и възрастта на детето при първата му поява. Ако се е появил преди 1-годишна възраст, съществува 50 % вероятност да се повтори.


Оказване на първа помощ при фебрилен гърч

Припадъците са плашещи, но е важно родителите да запазят спокойствие и да наблюдават внимателно детето. За да се предотврати случайно нараняване, детето трябва да бъде поставено върху защитена повърхност, като например на пода. За да се избегне задушаване, детето трябва да бъде поставено на една страна, а дрехите да се разкопчаят. Никога не поставяйте нищо в устата на детето по време на гърч.
 Погледнете часовника си, когато започне гърчът и засечете продължителността му. След като гърчът е отминал, детето трябва да се прегледа от неговия лекар, за да се провери какъв е източникът на температурата. Това е особено наложително, ако детето показва симптоми на схванат врат, екстремна летаргия или обилно повръщане.


Профилактика

Изисква се навременно и адекватно прилагане на температуропонижаващи средства, разбира се, след като сте се консултирали с педиатър.
 Обикновено не се препоръчва продължителна ежедневна употреба на перорални антиконвулсанти за предотвратяване на фебрилни гърчове поради страничните ефекти и съмнителната ефективност за предотвратяването им.
 По-голямата част от децата, склонни към температурни гърчове, не трябва да бъдат лекувани с антиконвулсанти.
 В някои случаи лекарят може да прецени, че употребата на бързодействащ антуконвулсант под формата на свещички (само при много висока температура) е най-добрата алтернатива, с цел снижаване на риска от последващ гърч.


 Обикновено медикаментите се понасят добре, въпреки че в някои случаи могат да предизвикат сънливост, липса на координация или хиперактивност. Децата се различават значително по отношение на чувствителността им към страничните ефекти.


 Националният иститут за неврологични заболявания, част от Националния институт на здравеопазването (NIH) в САЩ, спонсорира изследвания на всички форми на фебрилни гърчове. NINDS, с подкрепата на много учени, проучват факторите на околната среда и генетичните рискови фактори, които може да правят децата по-податливи на фибрилни гърчове. Те работят и по идентифициране на факторите, които могат да помогнат да се предвиди кои деца са склонни към повтарящи се или дълготрайни фебрилни гърчове.

 
 Изследователите продължават да следят:

- дългосрочното влияние, което могат да окажат върху интелигентността, поведението, справянето в училище;
 - развитието на епилепсия;
 - лекарствата, които могат да се използват за ефективно лечение или предотвратяване на гърч;
 - страничните ефекти на медикаментите върху децата.



Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:00 от BG-Mamma™