Видове, причини и лечение

Позиционната плагиоцефалия е медицински термин за синдрома на сплесканата глава. Тъй като черепните кости на бебето не са напълно съединени, всеки външен натиск може да доведе до това, по главата да се образуват плоски петна или асиметрия. При тежките случаи на плагиоцефалия, цялото лице на бебето може да се окаже неравномерно.
 Не е необичайно за бебетата, които са родени вагинално, да имат плагиоцефалия, но това обикновено изчезва, когато бебето е на около шест седмици.



Синдромът може да бъде причинен от различни фактори. Най-честата причина е поради това, че прекарват много време легнали по гръб, което оказва натиск върху мекия и податлив череп. Уверете се, че слагате бебето си достатъчно време по корем, за да се предпази от натиска на главата и да се избегне образуването на плоски петна. Доста често сплесканата площ ще започне да се закръгля самостоятелно след като бебето почне да прекарва повече време седнало, в плейцентър, проходилка, в пълзене и ходене. Понякога, бебетата се раждат със сплескани главички, дължащо се на недостатъчно място в утробата. Лекарите откриват симптома най-често при бебета в седалищна позиция, близнаци, деца родени от майки с тесен таз или с аномалии на амниотичната течност. Бебетата, които имат вроден мускулен тортиколис, също са изложени на повишен риск от развитие на плагиоцефалия, както и преждевременно родените.



Вроденият тортиколис (известен също като стерномастоидалният тортиколис) се появява след раждането до двумесечна възраст, като главата на детето се накланя принудително на една страна поради скъсяване на мускул. Детето предпочита едната страна на главата си и тази страна може да стане плоска/сплескана. Стегнатите мускули от едната страна и слабостта на мускулите от другата страна на шията е причина за тортиколис. Необходимо е първо да се оправи тортиколисът, а след това плагиоцефалията. Физиотерапията помага при децата с тортиколис.

Преждевременно родените бебета са с по-висок риск от плагиоцефалия. Много недоносени бебета прекарват дълги периоди от време в неонатално интензивно отделение, а респираторът се поддържа във фиксирано положение, което увеличава риска за поява на синдрома.



В зависимост от степента на тежест на плагиоцефалия, възможностите за лечение са различни. Възможностите за лечение включват репозиционна терапия, шлем/каска, а понякога и физиотерапия. Специфичното лечение ще се определи от лекаря на детето въз основа на тежестта на състоянието. Честото въртене на главата на детето ви ще бъде първата препоръка. Редуването на лява и дясна страна при сън, бебето да не лежи по гръб, когато е будно, също може да помогне за предотвратяване и лечение на позиционна плагиоцефалия. В някои случаи не се изисква никакво лечение и състоянието отзвучава спонтанно, когато бебето започне да сяда. Ако деформацията е умерена до тежка, вместо репозициониране, лекарят може да препоръча обръч за черепно ремоделиране или каска.
 От решаващо значение е да следвате съветите на лекаря си.