Физически ефекти при майката
Колко калории се изгарят, за да се произведе кърма?

Около 900 калории се изразходват за производството на 1.14 л кърма /22 кал. за всеки 30 мл/. Запасите от мазнини, натрупани през бременността, са основният източник на енергия за поддържане на кърменето. Те, именно, доставят част от тези калории през първите три до шест месеца след раждането. Останалата част от калориите идват от дневния хранителен прием. Ежедневната нужда от калории варира в зависимост от нивото на активност, възрастта на майката и режимът на кърмене /колко често се поставя бебето на гърдата/.


Безопасно отслабване на кърмещите майки

Кърмещата майка може да отслабне безопасно чрез комбиниране на здравословно хранене и умерени упражнения. Загубата на около 0.5 кг на седмица се счита за безопасно. Избягвайте строгите диети и бързата загуба на тегло.


Когато майката не се храни здравословно

Количественият и качественият състав на майчината кърма не зависи особено от състава на храната.

Ако майката не приема достатъчно калории, витамини и минерали, тялото й ще продължи да произвежда кърма, но това ще се отрази на здравето й - може да развие анемия, да страда от умора, да бъде по-малко устойчива на инфекции.


Хранене и диети

Яжте разнообразни храни и спортувайте редовно.
 Не правете течни диети.
 Въздържайте се от драстични диети.
 Не използвайте лекарства за отслабване.
 Не губете тегло прекалено бързо.
 Не започвайте диета, преди да са минали 6 седмици от раждането.


Болезнени зърна

Повечето жени ще го изпитат в някаква степен през първите седмици на кърменето. Това се случва, тъй като зърната се приспособяват към кърменето и при някои жени са по-чувствителни и нежни в първите седмици след раждането.

Кърменето не би трябвало да е болезнено. Обикновено, чувствителността е незначителна, не пречи на желанието да се кърми и ще се подобрява с всеки изминал ден.
 За да предотвратите появата на проблеми, причинени от засукване или позициониране, кърмете често и поставяйте в устата на бебето освен зърното и част от ареолата.


Нормално чувствителността и дискомфортът включват:

- кратка болка

- усеща се най-често по време на засукване

- отшумява бързо

- болката намалява с всеки изминал ден, след като потече "обикновеното" мляко. /През първите дни гърдите произвеждат коластра. 3-5 дни след това ще започнат да произвеждат кърма/.

- болката изчезва от втората седмица на кърменето

 
Не е нормално, ако:

- болката продължава и се влошава по време на кърмене

- майката изпитва силни болки

- има видими травми като напукани, кървящи или лъскави и червени зърна и ареоли

- има сърбеж, парене или остри болки в гърдите след кърмене

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:37 от BG-Mamma™