Как да преживеем първите дни вкъщи

В семейството ви има попълнение - дългоочакваното бебе. Организмът му лека-полека се адаптира към новите условия на живот и вие, естествено, сте готова да станете неговата грижлива и грамотна майка: чели сте книги, натрупали сте куп списания за родители и, разбира се, сте регистрирани поне в два форума, посветени на майчинството.



Но след прибирането от родилния дом често се сблъсквате със ситуации, в които не знаете как да постъпите, боите се да не би нещо да недогледате и да допуснете грешки.

Бабите често предлагат помощта си - опитът им не подлежи на съмнение, затова охотно приемате съветите им. Но това не е най-доброто решение, защото те често са склонни да споделят мнение "от първа инстанция", безапелационно. Стремят се да въведат своите правила, а това веднага създава напрежение в младото семейство. Освен това те са позабравили някои неща, а и немалка част от методите и разсъжденията им са безвъзвратно остарели.


Затова е по-добре да се справите сами с новите задължения. Как да го направите?

Най-важното е да се доверите на здравия разум, да се успокоите и да разберете, че повишената тревожност в първите седмици след раждането е нормално състояние за повечето млади майки. За да не се напрягате излишно, ослушвайки се постоянно дали бебето не плаче, купете бебефон и ще чувате не само плача, а и всяка негова въздишка.



Още един важен помощник на младата майка е слингът, който ще ви позволи да се занимавате с домакинските задължения, усещайки бебето до сърцето си, а на него ще помогне в адаптацията към съществуване, отделно от мама.



Образовайте се. Освен общите познания по обгрижването на бебето, трябва да имате представа и как да му помогнете в началото на заболяване или при нещастен случай, да се научите да изпълнявате някои процедури по лечението (например инхалации). С течение на времето ще разберете кога можете да се справите сами (със себорейния дерматит, например) и кога трябва да потърсите лекар.



Ако имате възможност, купете си приспособленията, които ще ви облекчат в грижите: стерилизатор за шишета, отцедник за тях, стойка за ваничката и т.н. - това са неща, които ще ви спестят усилия и време.



На първо време ограничете посещенията на приятели и любвеобилни роднини - и без тях ежедневието ви е достатъчно натоварено, освен това шумното веселие е уморително за новороденото. Не изпадайте в крайности, все пак, не се отказвайте напълно от удоволствията. Ако фокусирате вниманието си само върху бебето, проблемите в семейството са неизбежни.



Купете си бележник и, когато отивате на консултация, го вземайте със себе си. В него ще записвате всички въпроси, които възникват между двете посещения при педиатъра. Той ще ви служи и за дневник при лечението (ако се наложи) - в него ще вписвате дозировките и начинът за приемане на лекарствата и така няма да объркате нищо.



Помнете, че здравето на бебето много зависи от правилно полаганите за него грижи: разхождайте го често, не го прехранвайте, развивайте двигателната му активност и го закалявайте. Ако понякога ви се струва, че не се справяте, не се притеснявайте - това чувство е познато на повечето млади майки: нали към всекидневните ви задължения се е добавила и отговорността по отглеждането на бебето, плюс постродилните промени на организма, породени от промяна на хормоналния фон.



Въоръжени с търпение и оптимизъм, много скоро ще разберете, че можете чудесно да се справите и сами с грижите по това прекрасно създание - вашето дете.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:22 от BG-Mamma™