Кой е най-подходящият начин за третиране на бебешкото акне?

Много родители очакват бебето им да бъде с нежна кожа и ясен тен, но, тъй като е било изложено на майчините хормони, които незрелият му черен дроб не е могъл да разгради, новороденото може да развие лека форма на акне.
 Появява се обикновено няколко дни до две седмици след раждането по бузките, понякога по челото, брадичката и дори по гръбчето и изчезва от само себе си до месец-два, а в много редки случаи и до година. Тъй като бебетата се раждат с неразвити пори, лесно могат да се запушат и това да предизвика появата на пъпчици. Обикновено са с бяло връхче и кожата е зачервена.
 Стига да не бъде замърсено, по лицето на детето няма да останат никакви белези.


 Рядко се налага някакво лечение при бебешкото акне. Не използвайте никакви лекарства, предназначени за акне при тийнейджъри и възрастни, нито нетрадиционна медицина. Тези продукти са твърде агресивни за чувствителната кожа на бебето. Нормално измиване с мек сапун и вода веднъж на ден и поддържане на бебешката кожа чиста и суха е всичко, което е нужно. Колкото и примамливо да бъде за вас, никога не трябва да разчопляте, стискате или търкате акнето на бебето, за да не инфектирате нежната кожа. Не се опитвайте да го почиствате и третирате със спирт.


 Бебешкото акне не е свързано с никакви други симптоми, като треска, температура, сърбеж или болка. Ако забележите някакви усложнения, посетете педиатъра си.