На изписваните от родилния дом майки лекарят, наред с другите наставления, препоръчва минимален срок от 6 седмици полова почивка... Препоръката си е препоръка, но животът на всеки човек  се нарежда по различен начин. Всяка жена си има своите проблеми – една гори от желание още в първия месец след раждането, а на друга даже и след половин година ѝ се струва страшна дори мисълта за подновяване на сексуалните отношения. След раждането много фактори влияят върху сексуалните отношения между съпрузите: начина на протичане на раждането, наличието на усложнения, общото самочувствие на жената и детето, какви са били отношенията на партньорите преди и по време на бременността.
Някой навярно ще се учуди с какви проблеми се сблъскват някои пациентки, а друг ще открие до болка позната ситуация и с облекчение ще установи, че неговите проблеми не са единствени, а типични и най-важното - разрешими.

Настя, слабичка аспирантка, след раждането на сина си:
„Докторе,  моят мъж наистина не разбира! Защо толкова да чакаме? Ние и по време на бременността сме го правили... всичко е нормално. Нима сексът е вреден?“

В първите си години на работа мислех, че половото въздържание след раждане е залог за здрава жена. Още повече, че тези хигиенични принципи се считаха за проверени от не едно поколение доктори: още в края на миналия век немският професор К.Е. Бок в „Книга за здравия и болния човек“ пише, че диетите, уморителните занятия, ранното завръщане към обществен живот, силното вълнение и т.н. може в първите шест седмици след раждането да причинят голяма вреда, съпружеските отношения не трябва да се възобновяват до края на осмата седмица.
От гледна точка на съвременните акушер-гинеколози това е вярно – матката възвръща предишния си размер и слузестата ѝ обвивка се възстановява напълно в края на шестата седмица след раждането, затова се счита, че е нужно въздържане от полово сношение, за да се предпази матката от възпаление и други усложнения.
Разбира се, през годините аз съм се сблъсквала с различни случаи. Имала съм пациентки, които са се чувствали прекрасно след раждането и са възобновявали половия си живот по-рано от препоръчителните шест седмици, но пред голяма част от тези жени са стояли проблеми от съвсем друго естество: статистиката свидетелства, че повече от 40% от жените изпитват трудности в секса три месеца след раждането и около 18% се сблъскват с този проблем в течение на година. Тези трудности са свързани със състоянието на половите органи след раждането, загубата на сексуална привлекателност, умора...
Болшинството от жените, особено тези, които са получили разкъсвания на родовия канал, отбелязват страх от полов контакт. Да-да, страх от болка и безпокойство за целостта на шевовете на влагалището.

Инна, мениджър на крупна компания, майка на тримесечно дете:
„След раждането чувствах, че ако мъжът ми ме докосне, ще го убия: влагалището ми бе зашито от всички страни, аз не слушах лекарите, виках, не се контролирах; Иринка беше почти 4 килограма, аз се напъвах, между другото ме разрязаха, после се изясни, че плацентата не се отделя... два месеца след това само лежах или стоях, мажех се с манган... за какъв секс може да става дума? А и детето  толкова сили ми отнема. Когато разбрах, че съпругът ми е готов да забегне встрани, тогава възобновихме сексуалните си отношения. Много се боях, но за щастие беше даже приятно. Но дълго след този път ние само се галехме един друг. За второ дете съпругът ми даже и не мисли,  жал му е за мен...“

В нежните места кожата след раждането не е променена, но е много чувствителна на натиск, особено на входа на влагалището. Много чувствителна към допир, чак до болка е областта на шевовете. На първо време след раждането при полово сношение жената често чувства някакво опасение и неосъзнато може да окаже съпротива на проникването, затова е нужно да се старае максимално да се отпусне при половия акт, препоръчителни пози са  жената отгоре или лице в лице – така може да контролира своите движения и да избегне болката.
Недостигът на естроген, който изпитва в послеродовия период организмът на жената, може да доведе до сухота на влагалището, в този случай е желателно да използва изкуствени овлажнители.

Яна, енергична ръководителка на собствено предприятие и майка на двама природени сина:
„Не си представям как би правила любов жена, чиито шевове я придърпват след раждането. Моят съпруг взе всички възможни предпазни мерки, когато решихме да правим секс два месеца след раждането: и детето оставихме с майка ми, и дълго ме гали, и се наложи да изразходва тубичка крем, за да не ми причини болка – влагалището ми бе абсолютно сухо. Наистина, месец след това всичко бе нормално. След второто раждане, изпълнението на съпружеските ми задължения бе доста по-приятно, но възникна друг проблем – твърде много се разширих, мъжът ми почти се загуби...“

Раждането не води до разтягане на мускулите на влагалището, но може да стане причина за вялост на мускулите, проблем с уринирането, особено ако налице имаме епизиотомия. За да не възникне чувството, че всичко е станало огромно, е нужно от първите дни след раждането да се правят специални упражнения за укрепване на мускулатурата на таза и влагалището, а до възстановяването на мускулния тонус по време на секс предпочетете пози, в които бедрата на жената са плътно затворени, което способства за плътно обхващане на половия член и усилената му стимулация.
След цезарово сечение жените по-лесно правят любов: няма разтегнато влагалище, няма разкъсвания и белези, но се оказва, че и в този случай има проблеми.

Алина, психолог, има син на половин годинка:
„За реалните потребности на човек от секс се замислих, чак след като станах майка. Почти през цялата  бременност бях наложила вето на секса. Мъжът ми се смееше, че ще задрасква дните през шестте седмици след раждането. След цезаровото сечение, за да бъда във форма, започнах да правя гимнастика още в родилния дом, но после, когато се прибрах в къщи, разбрах, че имам една физиологическа потребност: да се наспя. Когато синчето ни стана на два месеца, наехме бавачка, но както и по-рано лягахме в постелите и веднага заспивахме. Чак след пет месеца ние все пак си спомнихме за съществуването на секса. За щастие нямахме проблеми, всичко си беше като преди...
Умората най-вероятно това е главният фактор, убиващ сексуалния апетит на младите майки.“

Наталия, свободен художник, мама на седеммесечна дъщеря, повтаря Алина:
„До раждането на Ксения мислех, че имам сили за всичко и отхвърлих предложението на майка ми да поживее при нас и да ми помогне. Но сега вечер съм като пребита от умора и съм щастлива, че съпругът ми помага да изкъпем бебето и не се опитва да ме събуди. Понякога той не издържа просто да заспиваме заедно и тогава аз се събуждам от наплива на приятни чувства и чувам неговата облекчена въздишка...“

Случва се така, че жените трудно възобновяват половия си живот, понеже след всички перипетии по време на бременността и раждането те се чувстват съвършено различни и обновени.
Мисълта на жената е изцяло заета с детето, тя гледа по друг начин на обкръжаващите я хора. Така е предопределено от природата: докато това дете се нуждае от грижи, жената не се нуждае от друго, следователно не се нуждае от секс за продължаване на рода.

Светлана, майка на осеммесечния Максим:
„Как се предпазвам от бременност ли? Ние просто не правим секс. Струва ми се, че малкият ми дава пълна гама от усещания, повече нищо не ми е нужно и  нищо не искам.“
Често жените се оплакват от невъзможност да се откачат от грижите. Когато детето поотрасне и не се нуждае от постоянно наглеждане и започне да спи самостоятелно, тогава родителите имат възможност да изкарат още един меден месец.

Мария:
„Не мога да не обърна внимание на детето, затова и сексът за мен е проблематичен: искам да се отдам изцяло на мъжа ми, а това е невъзможно, гледам непрекъснато към детето. За какви ласки да говорим тогава?“
За девет месеца, жената свиква да се чувства едно цяло с детето, свиква с ролята на защитница и пазителка, научава се да приема състоянието на детето като свое собствено. И отговорността за детето изолира всички други емоции. Понякога жената чувства, че принадлежи само на детето. струва ѝ се, че нейната загриженост за малкото не е интересна за мъжа ѝ и роднините; така се формира чувството за изолираност, самотност, което може да прерасне в депресия (липсата на сексуално желание е признак за постродилна депресия).

Мария, майка на едногодишния Саша, домакиня:
„Боях се и за минута да го оставя сам, да не би да му се случи нещо. Домакинската работа изцяло я пое майка ми, аз само кърмех, сменях пелени, разхождах се с детето. Нощем Саша се будеше на всеки три часа и ядеше, докато не заспи. Съпругът ми, зает през деня със своя бизнес, се сърдеше, че отделям цялото си време на малкия и не му обръщам внимание както преди. Дори не му позволявах да ме целуне, да не би детето да разбере, че не съм с него, а с мъжа ми...“
Анатолий, мъж на Мария, добавя:
„Животът се превърна в непрекъснато полагане на грижи за детето. И досега не мога да разбера тази промяна: Мария беше темпераментна жена, суперсексуална по време на бременността, а сега е напълно отдадена на сина. Веднъж даже Маша каза, че мисля само за едно, и аз...постарах се да я разбера, почнах да играя със синчето, да правим заедно гимнастика и взаимоотношенията ни постепенно се възстановиха, а сексът стана различен, по-малко луд и по-нежен.“
Понякога се налага да слушаме от родителите, че собствените им деца със всички сили ги отдалечават един от друг.

Албена, педагог:
„Мисля си, че детето има шесто чувство, усеща любовните флуиди в спалнята и надава вик всеки път, щом между мен и мъжа ми възникне желание за секс. Започнахме да мислим, че това е предизвикано от нежеланието на детето да ни дели с братче или сестриче, защото, по негово мнение, сексът между родителите е имал една цел – неговото раждане, затова повече интимни моменти не са нужни... “

Ако любовните ви действия в първите месеци след раждането не включват полово сношение, старайте се да поддържате физическа влюбеност, нима така леко изцяло ще превключите на детето, изключвайки се един друг от сферата на интересите си. Не тровете семейната атмосфера с изказвания от типа „аз нося на гърба си всички грижи за детето и аз ще решавам нужен ли ни е секс, или не“. Не си струва да се откажете от интимни отношения заради нерешени семейни конфликти или да отказвате секс на съпруга си, защото той всичко върши не както трябва и не както желая аз, и на разходка с детето не отиде.

Нина чакала дете на фона на бурен роман между мъжа ѝ и секретарката му:
„Мислех, че аз съм спънка за неговото щастие и той се връща при мен, само защото тя не иска да му роди дете. Но Алексей ни взе с бебето от родилния дом с радостен блясък в очите, гледаше да ме опази от грижи и трудности, нае бавачка, засипа ме с подаръци, но ми беше невъзможно да възобновя сексуалните си отношения, дори и след наложените осем седмици сексуален покой. Когато между нас остават толкова много недомлъвки, не мога да имам интимна връзка с него. Това не е отмъщение, самата аз много страдам от това...“
              
Ако сте загубила желание, напомнете си колко вълнуващ е сексът, извикайте в паметта си най-хубавите епизоди от семейния ви живот. Извадете от шкафа хубаво бельо, дайте детето на бабата за една нощ, помолете мъжа ви да се прибере по-рано и да ви помогне, създайте интимна обстановка и помнете: сексът не е услуга на партньора, а удоволствие, нужно и на двама ви, постарайте се да извлечете от него само положителни емоции.

Яна, със смях:
„Всичките ми опити да вляза в  джинсите си се провалиха. Мъжът ми ме утешаваше, че най-накрая ми се е появила чувствителна задна част на тялото, а на това, че би ми подхождал само сутиен за кърмене, философски каза, че детенцето ни ще е сито, а самият той – щастлив, че се е сбъднала мечтата му за истинска красавица.“

Много жени се чувстват непривлекателни след раждането заради нарастването на гърдите, липсата на талия... оставете на партньора ви да реши доколко сте привлекателна и ако той ви желае, значи напразно сте си представяли, че сте пазителка на семейното богатство във вид на гръдно мляко.

Арман, баща на две очарователни момиченца:
„Ние имахме проблем със забременяването и на Лина се наложи дълго време да пие хормонални лекарства за подготовка за оплождане в епруветка, после  пак пиене на таблетки със шепи за поддържане на бременността. След раждането водехме борба за реки от мляко, момиченцата се родиха месец преди термина. Лина качи двадесет килограма. И постоянно ме питаше как мога да я желая такава. Сам не мога да си отговоря, но ми харесва. Тя е толкова женствена, топла и мила. Тя ми роди деца и аз я искам повече от преди.“

Разбира се, не трябва да се утешаваме с това, че може нищо да не правим за фигурата си, че мъжът ни е искал дете и изпитва същите нежни чувства, както и преди. Трябва да помним, че сегашната фигура е страничен ефект от бременността, явление неизбежно, но временно. Постарайте се да намерите време за гимнастика, не прекалявайте със сладкото  и постепенно ще възвърнете старата форма.
Много жени възприемат секса след раждането като непосилна работа. И навярно тогава си струва да се замислим за обема на талията, за реакцията на детето при появата на възможен съперник в лицето на братче или сестриче, за приемането на помощ от близките и обезателно да предупредите мъжа си къде и какво ви боли, за да не би с незнанието си да ви причини болка. След раждането на детето съпружеските ви взаимоотношения са изпълнени с ново съдържание, но това не заменя това, което е било преди. Всички трудности, възникващи в сегашните ви отношения, са преодолими и със съпруга си неведнъж ще изпитате същата висша степен на близост, доверие, любов, която сексът дарява на всички хора.

Алла Пасенюк, акушер-гинеколог

по материали от руски сайтове
Превод от руски език: azia

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 17:24 от Редактор*