Един от най-честите проблеми, с който се сблъскват родителите на новородени са коликите. Как да ги разпознаем и облекчим бебето?

Под това загадъчно име се крият редовни пристъпи на плач и безпокойство, които не могат да бъдат обяснени с никакво заболяване, но причиняват дискомфорт на бебето, а на родителите - дълги часове нервничене.

Правят се опити за лечение на коликите с лекарствени и нелекарствени средства, но никое от тях не достига 100% ефективност. Това е така, защото причините, които ги предизвикват, са различни, а и самото проявление при различните деца е с различна интензивност.


Как да ги разпознаем?

Коликите най-често започват около трета-четвърта седмица от раждането, имат определена периодичност, обикновено възникват по едно и също време, най-често вечер и продължават от 15-30 минути до няколко часа. Характеризират се с неутешим плач, викове и безпокойство на бебето. Те са на приливи и отливи - намаляват при вземането на бебето на ръце и когато то отдели газовете.

За да говорим за колики, трябва да сме уверени, че детето не плаче по друга причина: не е гладно, мокро, не му е студено, нищо не го боли.

Коликите не влияят на наддаването на новороденото.

Обикновено приключват към третия месец, но могат да продължат и по-дълго. Случва се под маската на колики да се развива друго заболяване, затова те трябва да бъдат диагностицирани от лекар.


За по-лесна диагностика е разработена система от въпроси, които биха улеснили лекаря:
  • Началните проявления са около 3-4 седмица.
  • Появяват се ежедневно, по едно и също време.
  • Пристъпите са с продължителност от 20-30 минути до няколко часа.
  • Има изразено подуване на коремчето и образуване на газове.
  • Състоянието се облекчава след дефекация или флатуленция.
  • Пристъпите са съпроводени с безпокойство.
  • Лицето и тялото на бебето почервеняват.
  • Детето пронизително крещи и плаче.
  • Бебето присвива крачета към коремчето.



Ако отговорите с "да" на три или повече въпроса, имате право да заподозрете коликите.


Откъде се вземат?

Родителите често задават този въпрос.

Появата на коликите зависи от особеностите на работата и строежа на стомахчето в първите месеци от живота на бебето. То се ражда със стерилно стомахче и заселването му с микрофлора започва от първата минута на живота му. Колкото по-малко чужди микроорганизми попадат в него, толкова по-добре ще работи. Важно е да се засели с микрофлората на майката, а не на родилния дом, защото мамината микрофлора е позната още от утробата и не вреди. Заедно с микробите, майката предава и имунитета към тях.

Самият процес на заселването се съпровожда с някакъв дискомфорт в стомахчето - микробите регулират своята численост и първият признак на тяхната жизнеспособност е подуването на коремчето.

На коликите влияе и нервната система. Храносмилането се извършва при активното придвижване на хранителната маса от устата към ануса чрез леки вълнообразни съкращения, наречени перисталтика. По времето на това движение необходимите вещества се абсорбират, а ненужните се извеждат. Координацията на този процес се осъществява от нервната система, която при раждането на бебето все още не е узряла. Затова тя не е в състояние фино да регулира тази дейност и вълните могат да са неравномерни. Спазмите предизвикват чувство на болка у бебето и то плаче.

Частично влияе и ендокринната система - в първите месеци у детето обикновено се наблюдава дефицит на стомашни хормони, които, заедно с нервната система, регулират правилната и синхронна работа на стомашно-чревния тракт.


Какво друго влияе?

Коликите не се проявяват еднакво у всички деца. По-често от тях страдат недоносените, претърпелите хипоксия по време на раждането или по време на бременността, бебетата, чиито майки пушат или имат хронични заболявания. Освен това, има наблюдения, които не са доказани с независимо изследване, че коликите спохождат предимно първородните деца, особено момчетата.

Коликите се провокират или усилват от неправилно хранене.

Ако се касае за кърмено дете, то вероятната причина може да е храна, която майката е консумирала, неправилната поза за кърмене, много лакомо сукане и др.

Храненето под час и дългите периоди между кърменията също биха могли да провокират спазми в стомахчето.

При изкуствено хранените деца коликите обикновено се срещат по-често и са по-силни и това е свързано с внасянето на чужда за организма храна. Колкото и високо адаптирана да е тя, за усвояването и са необходими повече усилия. Понякога при прехода от кърма към адаптирано мляко има малък промеждутък без колики, но обикновено след няколко дни проблемът дори се задълбочава заради размножаването на условно патогенните бактерии и отсъствието на майчините антитела, които да задържат развитието им. Разстройва се работата на ферментите, това предизвиква запек, а той още повече усилва коликите.


Как да помогнем?

Тъй като причините за коликите са много, то е логично да няма и универсално средство за лечение, макар че някои действия помагат.

Преди всичко трябва да бъдат отстранени всички провокиращи и пречещи на работата на стомаха фактори.

Първото, с което трябва да започнете, е да осигурите спокойна атмосфера в дома. Доказано е, че бебетата на уморените и нервни майки страдат от колики много по-често. А коликите са естествен етап от живота на бебето, те не са болест. При силни тревожни преживявания на майките се предписват слаби успокоителни.

Ако бебето се кърми, трябва да се обърне внимание на храненето на майката. Не става дума за диета, а за водене на дневник, в който да се отбелязват реакциите на бебето към въвеждането на нови храни в менюто на майката. Понякога само ограничаването на зелето, гроздето и пълномасленото мляко например може да доведе до облекчаване на коликите при кърмачето.

Често помагат най-простите действия. Първата препоръка е непосредствено след хранене бебето да се държи с изправено гръбче и с глава, леко опряна на рамото на носещия. Този метод се прилага, за да може бебето да оригне поетия с храната въздух.

Нелош ефект има и държането на бебето по корем. Това трябва да се прави около час след ядене, по време на бодърстването.

Помагат и топли вани, кръгови масажи на коремчето с два пръста по посока на часовниковата стрелка, топли компреси и носенето в слинг.


Медикаменти

Медикаментите се приемат само по препоръка на лекаря и едва след като сте опитали гореизброените методи.

Трябва да знаете, че няма напълно ефективни препарати - всички те само частично облекчават състоянието. Може да пробвате всички средства в аптечната мрежа и така и да не откриете подходящия за вашето дете.



Невъзможно е да се прогнозира нито развитието на коликите на бебето, нито методът, който би ги облекчил. Дори да не намерите такъв, не се отчайвайте! Коликите са временно явление. Проявете любов и търпение и съвсем скоро ще забравите за тях.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:58 от BG-Mamma™