Фината моторика и нейното развитие

Детето яде само! В очите на всяка майка това е успех. Вие се любувате на съсредоточените движения - пръстчетата улавят картофчето или грахчето и го носят към устичката. По пътя то пада, изпръсква всичко, а лъжичката кротко дреме до купичката. "Както му е удобно сега. Защо да се намесвам? С времето ще се научи" - си мислите вие. Наистина ще се научи, но при едно условие - ако му помогнете. Не е достатъчно само да покажете как се борави с приборите. Трябва да научите дребосъчето, че закуската, обедът и вечерята не са просто прием на храна, а действие, което може и трябва да е красиво. А малчуганите са естети, те оценяват онова, което радва очите. И с удоволствие ще участва в създаването на нещо хубаво.


Пътят към съвършенството

Трябва да знаете, че за детето да държи лъжица или молив е също толкова трудно, колкото е за вас вероятно боравенето с клечки за хранене. Нужен е навик, а той се изработва постепенно. Детето не трябва да чувства нетърпението ви, още повече, че не бързате за никъде.



По двойки

Детето може само да държи лъжица някъде около 7-8 месец. Друг е въпросът дали го иска. Далеч по-лесно е да си седиш на стола, мама да държи лъжицата, а ти само да отваряш уста. Не става дума за мързел, разбира се, а за оптимизация на процеса - защо сам, след като мама е придобила рутина? Дори не е нужно бебето да настоява или да се сърди - мама не се отклонява от такта.

И така - вие храните, а то си бърка с пръст в кашата/пюрето/попарата. Защо не му дадете лъжичка? Нека бърка с нея. След седмица или две ще започне да я поднася до устата си. Е, може би в началото няма да я намира...



Индивидуална програма

Към края на втората година детето се храни със супа на практика без да разлива. Сега е времето да започнете да го учите как правилно да държи лъжицата и вилицата. Може да не е от първия път, но резултатът ще ви хареса. Първо го научете как да борави с лъжица, а след това - да боде с вилица.

Детето на година и половина трябва да умее да държи молив, т.е. - вие трябва да сте му показали, че в това положение картинките стават по-красиви.



Истински виртуоз

След третата година детските пръстчета са достатъчно ловки и правилното държане на четка или вилица вече не е проблем.

Около четвъртата година можете да започнете да го учите да си служи с нож - да разрязва храната, придържайки я с вилицата.

Чак след тази възраст му покажете фокуса с навиването на спагетите с помощта на лъжица и вилица и пастата ще стане любимата му храна.


За всеки ден

Има няколко неща, определящи колко бързо детето ще се научи да си служи с приборите за хранене. Тренираните пръсти са едно от тях.



Да тренираме моториката

Пластилинът, мозайката, конструкторите с дребни детайли служат за укрепването на пръстите. Да не забравяме и упражненията на Монтесори - резултатите от тях са прекрасни.

Простите навици по самообслужването също развиват фината моторика. Научете детето само да закопчава ципове и копчета, само да обува и връзва обувките си. Е, подготовката за разходка ще ви отнема повече време, но след месец ще забележите, че става все по-бързо и по-добре.

Опитайте се да го привлечете към чистенето на леща и ориз. Плевенето на цветната леха ще го заинтригува, а хващането на дребните предмети ще тренира пръстите му.



Да го правим като мама

Вие сте постоянно пред погледа на детето си. Следете собственото си поведение на масата. Съгласете се, че трудно можете да очаквате от него деликатно да си служи с вилица, ако вие вземате пържените картофки с ръка. Никой не иска от вас да ядете риба с вилица за риба, но красотата на поведението на масата се възпитава преди всичко с личен пример.


Точно както трябва

За да може малчуганът да се научи да ползва приборите точно така, като трябва, не са достатъчни само тренировките. Трябва да прибегнете до услугите на специални тренажори.


  • Те изглеждат точно като играчки - ярки, забавни и смешни. Само че тяхната цел е да приучат малките пръстчета към определено положение. Благодарение на тренажорите обучението протича практически незабележимо за дребосъка. Пръстчетата му сами лягат във вдлъбнатините. И съвсем скоро той ще държи грамотно и лъжицата, и молива. Изпълнени са от мек материал, който щади нежната бебешка кожа. Създателите на тази удивителна вещ са помислили и за децата, които боравят с лявата си ръка.


  • Удобните дръжки на приборите са предпоставка за лесната работа с тях. Те не трябва да са нито твърде широки, нито твърде тесни. Първите сами предизвикват детето да ги стисне в юмруче, защото му е трудно да ги държи по друг начин. А вторите лесно уморяват детето - то ги стиска и пръстите му отмаляват. Идеалният вариант е дръжка, която леко се разширява към края.


  • Не забравяйте, че начинът, по който изглежда масата, определя поведението на нея. Нека детето помага за сервирането - да подреди салфетките и приборите. То никога не би развалило тази красота като натопи ръцете си в супата. Дори не е нужно да му го казвате - разбира го и само, защото чувството за естетика му е заложено от раждането.


Трима братя

В поддържането на приборите за хранене участват три пръста - палец, показалец и среден. От това, колко правилно лежи в тях вилицата или лъжицата, зависи дали ръката ще се уморява по време на хранене. Що се отнася до молива и химикала, то тяхното положение определя почерка на човека.

Моливът трябва да лежи върху свития среден пръст. Върху него се опира показалецът, а палецът играе ролята на скоба, която затваря хвата. При това положение пръстите не трябва да са напрегнати.

Вилицата се ползва тогава, когато трябва да се набодат отделни плътни късчета храна. В този случай палецът изпълнява поддържаща роля, а показалецът и средният пръст балансират прибора. Детската вилица е с по-къси и не много остри зъби.

Лъжицата се поддържа от показалеца и средния пръст, а палецът я фиксира отгоре. Ако лъжицата е тясна (френска), тя се поднася към устата с предната си част. Ако е широка (американска) - странично.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:48 от BG-Mamma™