Постоянно чуваме: „Днешните деца не четат, а ние едно време…”. А причината за това може да се намира буквално на повърхността…

Възрастният може да се застави да прочете досадна книга от 500 страници, защото "така трябва". А детето? За него книгата е удивителен нов свят, нещо увлекателно и интересно. И ако книжката не е красива и привлекателна, то няма и да я погледне. Пък била тя и полезен за развитието му екземпляр от световната класика.

Ако искате детето ви да чете, трябва да прежалите време и пари, за да създадете добра домашна библиотека, която да расте заедно с детето ви, като възпитавате у него интерес и любов към книгата.

Ала този процес трябва да започне в най-ранна възраст и ако сте изпуснали този момент, то започнете с ограмотяването на детето в първи клас. В тази възраст вие за него сте и цар, и Бог, и всичко, което предлагате, то ще посрещне с интерес.

Възрастта, в която не бива да се опитвате да приучавате детето към четене, е около дванайстата му година. Даже и да му е интересно, само заради периода на отрицание, в който се намира, то ще спре да чете това, което му препоръчвате. И най-вероятно изобщо ще спре да чете.


Книжка за бебето

Това, че бебето не познава буквите, няма значение. Още на 6-7 месеца то е готово да разгледа първата си книжка. Сега не е трудно да се намерят от меките гумени книжки с нарисувани животни или предмети. Не е нужно дори да има отпечатани думи. Важното е детето да свиква с формата им и с мисълта, че книжката е нещо желано и привлекателно.

Има дори релефни книжки, в които бебето може да пипне, че кучето не е съвсем гладко, а козинката му е грапава.

Имайте предвид, че в тази възраст децата опознават света и на вкус и не бива да им давате книжки с тънки страници, които те биха могли да скъсат и напъхат в устата си.

На 8-9 месеца вече можете да четете кратки стихчета от малките картонени книжки, които се намират навсякъде по книжарниците.


Книжка за детето в предучилищна възраст

Тези книжки са с тънки страници и цветни картинки (колкото повече, толкова по-добре). Най-добре е да са и с тънки корици, защото некоординираните движения на детето могат да накарат някой твърд ъгъл да го удари в окото или някъде другаде, където би го наранило. Тези книжки за предназначени повече за разлистване и разглеждане. Можете да им четете от тях, като имате предвид, че историите за животни са по-увлекателни, отколкото за хора. За тях четете на 4 - 4,5 годишните.

3-5 години - възрастта на "защотковците". Това е най-подходящата възраст за купуването на първите детски енциклопедии, където картинките преобладават над описанията. Те дават кратък и прост отговор на всеки детски въпрос и това е залогът за успех на всяка книга. Най-добре е енциклопедията да е подредена на принципа "въпрос - отговор", отколкото с отделни статии на различни теми.

Това е и възрастта на книжките-занимавки, които съдържат гатанки, картинки за оцветяване и търсене на разлики, лабиринти и главоблъсканици. Една от особеностите на възрастта е умението да се съвместяват различни типове дейности.

Има голям избор и на книжки със стикери - при тях има и приказка, и картинка, а и възможност детето да внесе своята "лепта" в дооформянето на страницата.


Книгите на малкия ученик

Някъде около март много родители на първокласници въздъхват с облекчение: детето вече може да чете - купуваме му книжки и то да се занимава само. Но това не е съвсем така. За да му донесат полза, книгите на първокласника трябва да са правилно подбрани:


  • Не му купувайте малки книжки с гланцирани страници. Те правят бликове, които може сериозно да увредят и без това натоварените очи на детето.


  • Обърнете внимание на шрифта - буквите не трябва да са много дребни или много едри. Колкото по-изчистен е шрифтът, толкова по-леко се чете.


  • Даже най-хубавата книга, ако е зле оформена, може задълго да откаже детето от четенето.



Продължете "енциклопедичните традиции" - купувайте нови книги, където за предметите и явленията се разказва по-подробно, с използването на нови и по-сложни думи (за обяснението на които ще трябва да се погрижите).

Малките ученици с радост четат разкази за свои връстници, реалистични или фантастични приключения, реални истории с животни.


Общи съвети


За каквато и възраст да купувате книга, не купувайте "на сляпо" - четете не само анотацията, а и хвърлете поглед на началото, края и няколко места по вътрешните страници.
И ако дори само ви се стори, че нещо не е както трябва, върнете книгата на рафта - не е приятно в разгара на съвместното четене да откриете, че книгата е напълно безинтересна или дори вредна.


Енциклопедиите купувайте така, че по тематика и начин на представяне да са подходящи за възрастта на детето.
Историята на самолетостроенето в никакъв случай няма да заинтригува дете в предучилищна възраст, а всеки второкласник знае, че лъвът е голяма котка и цар на животните.

Според много родители децата на тази възраст изобщо не се интересуват от енциклопедии. Това не е вярно.

Щом детето задава въпрос, значи търси отговора за него. Но засега не може да го намери само. Вземете енциклопедията и му предложете да го потърсите заедно. Ако нещо не му е ясно, обяснете с други думи или разкажете нещо допълнително. При следващия въпрос отново се обърнете към книгите, заинтригувайте детето с нови сведения, изложени в тях и след време то само ще търси знания там.



Но главното е да не забравяте да четете заедно с децата си и да обсъждате прочетеното!




Image: karammiri / 123rf.com

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:41 от BG-Mamma™