Инструкции за оказване на първа долекарска помощ, които всички родители трябва да знаят! - II част

Най-добрият начин да се справите с всички спешни медицински грижи е да бъдете подготвени. Това, което направите в първите моменти при критични обстоятелства, може да спаси живота на детето ви!
Кървене от носа

При някои деца се появяват чести кръвоизливи от носа спонтанно. Много често причината са разширени кръвоносни съдове. Първата помощ, която родителите трябва да окажат при кръвоизлив от носа, е да притиснат кървящата ноздра и да задържат няколко минути, след което да поставят тампон. Не навеждайте главата на детето назад!
 В случай, че кървенето продължи по-дълго от половин час или е особено тежко, детето трябва да бъде прегледано от лекар.


Топлинен удар

Това е живото-застрашаващо състояние! Кожата е гореща и суха, а телесната температура може да бъде 41 градуса С. Поддържайте приток на свеж въздух и дишането на пострадалото дете. Охладете го възможно най-бързо като използвате хладни влажни кърпи и чаршафи.


Втрисане

В началото на много заболявания, придружени с рязко повишаване на температурата, може да се наблюдава втрисане. Поставете детето в леглото, сложете му грейка - електрическа, гумена или бутилка/и с топла вода и го завийте с топло одеяло или олекотена завивка. Дайте на детето антипиретик. След спиране на треската измерете температурата. Ако детето се изпоти, преоблечете го. При деца до 2-3 години рядко се наблюдава истинско втрисане. При тях по-често се вижда побледняване, настръхнала кожа, както и леко посиняване на китките и стъпалата.


Загуба на съзнание

За щастие, загубата на съзнание при децата се среща рядко. Напълно здрави до момента деца могат да изпаднат в безсъзнание в изключително редки случаи: отравяния, при травми на мозъка, възпаление на мозъка и мозъчните обвивки. Внезапно може да изпадне в краткотрайна загуба на съзнание дете, което е стояло продължително време право, особено ако не е закусило (синкоп).
 Загубата на съзнание може да бъде израз на епилептичен припадък, на тежка вътрешна кръвозагуба, наблюдава се и у деца с някои вродени сърдечни пороци.
 Ако детето е на инсулинови инжекции, внезапната загуба на съзнание може да се дължи на предозиране на инсулина. В такъв случай родителите обикновено знаят какво трябва да предприемат.


 При загуба на съзнание от неизвестно естество, първата помощ се изразява в:
  • поставяне на болното на легло
  • разкопчаване и разхлабване на дрехите му
  • поставяне на главата по-ниско от тялото (това е особено важно при синкоп), изчистване на устата от слюнка и евентуално от повърнати материи.

Извикайте незабавно лекар или транспортирайте детето до най-близката медицинска служба.



Изкуствено дишане

Когато дишането спре по различни причини, се налага да се направи изкуствено дишане.

1. Детето се поставя легнало по гръб, като под плещите му се слага възглавница или навито одеяло.


2. Главата се наклонява назад.


3. Оказващият помощ застава откъм главата на пострадалото, обхваща главата му с двете си ръце, като малките му пръсти придържат долната челюст и я избутват напред, а палците притискат носа, за да не излиза оттам вдухваният през устата въздух. По този начин устата на детето остава полуотворена.


4. Оказващият помощта вдишва въздух, прилепва устните си до тези на детето и издишва въздуха. След това отдръпва устата си, последва пасивно издишване на въздуха от белия дроб на детето. Процедурата се повтаря 16-20 пъти в минута.

5. Ако устата на детето не може да се отвори, дишането се извършва в носа на детето - "нос в уста", като предварително се поставя марля върху носа му. Процедурата се повтаря също 16-20 пъти в минута.

6. Ако у детето липсва сърдечна дейност, второ лице прави в същото време сърдечен масаж. Ако оказващият помощ е сам, той редува двете процедури последователно.



Задушаване, задавяне, захласване и попадане на чуждо тяло в дихателните пътища

Ако пострадало не може да кашля, говори или диша, но е все още в съзнание:

1. Увийте ръцете си около кръста му откъм гърба.

2. Поставете едната си ръка над пъпа и под ребрата му, като палеца ви е свит и е насочен навътре под неговата гръдна кост.

3. Поставете другата си ръка над първата и притиснете коремната област силно навътре и нагоре докато започне да диша.



При малки бебета:

Обърнете внимателно детето по корем, като го поставите върху едната си ръка и с нея го придържате за главичката, а с другата леко го потупайте по гръбчето.
 Ако бебето още не може да си държи главичката, е добре да не го повдигате рязко нагоре, а да го обърнете леко настрани и от тази позиция да го поизправите, за да избегнете увисването на главичката назад и в това положение да го потупате по гърба.



При по-големи бебета:
  • придържайте детето с едната си ръка през гърдите, а с другата го потупайте рязко, но не много силно по гърба, като стараете движението на ръката ви да сочи нагоре към тила
  • поставете го по корем на коленете си и повторете потупването по гърба
  • в краен случай обърнете детето внимателно с главата надолу и отново го потупайте по гърба, за да помогнете на гравитацията да извади предмета или храната



Ако пострадалото не диша, започнете изкуствено дишане със сърдечен масаж. (Скоростта е 15 сърдечни компресии на 2 вдишвания за възрастен и 5:1 за деца на възраст от 1 до 8 години).

Запомнете: Всеки път, когато правите вдишване оглеждайте устата на пострадалото за възможни предмети и ги отстранете преди да приложите следващо вдишване. Повтаряйте процедурата докато дишането се възобнови.


Дишане

Ако детето престане да диша поради каквато и да е причина, то трябва да получи кислород в белите дробове в рамките на четири минути, за да се избегне увреждане на мозъка. Започнете с освобождаване на дихателните пътища като повдигнете брадичката и наклоните главата назад. Направете две пълни изкуствени вдишвания като се съобразите с възрастта на пострадалия. За деца под осем години и за бебета, правете 1 вдишване на всеки 3 секунди. Нормалния ритъм на дишане е 20 пъти на минута за деца и новородени.


Сърдечен масаж

Веднага отстранете всички стягащи дрехи и осигурете достъп на свеж въздух.
 Ако пострадалото няма пулс веднага започнете сърдечен масаж с изкуствено дишане. В зависимост от възрастта на детето върху сърдечната му област се поставя едната или двете ръце (една върху друга) на оказващия първа помощ. Правят се ритмични тласъци върху гръдната стена с честота около един път в секунда. Ритъмът за дете и новородено 5:1. Не спирайте до идването на помощ!


Отравяне

Всяко съмнение за отравяне трябва да бъде посрещнато със спокойствие.

1. Потърсете отворен/и или разпръснат/и контейнер/и с токсични вещества.

2. Проверете за изгаряния по устните и устната кухина, за прекомерно лигавене, лош или странно миришещ дъх, гадене и повръщане, коремни спазми без повишена температура, необичайна сънливост, раздразнителност и конвулсии или загуба на съзнание.

3. Ако детето е достатъчно голямо, накарайте го да изплюе съдържанието в хартия, кърпа или плат и го запазете за токсиколога.Обадете се на бърза помощ и следвайте точно инструкциите.

4. Не насилвайте детето да повръща, освен ако не сте получили такива инструкции от медицинско лице.


Стоматологична първа помощ

Нараняванията на бебешките зъби могат да повлияят на естествения растеж и развитие на постоянните зъби, така че е важно да се действа бързо, когато има контузен зъб. Първо спрете кървенето с помощта на суха стерилна марля-тампон, след което потопете падналия зъб в студено мляко. Заведете детето на зъболекар веднага!

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:30 от BG-Mamma™