Бебетата се нуждаят от бибероните си. Тези прости неща им позволяват да продължават да сучат - една от най-присъщите и основни човешки потребности.

Изследвания показват, че бебетата значително се облекчават с гумената залъгалка в първите месеци след раждането, когато страдат от колики, както и че биберонът намалява значително риска от внезапна смърт при новородените.

Бибероните са анатомично създадени, за да бъдат използвани през първите две години от живота на детето. Смученето на биберон-залъгалка доставя огромно удоволствие на малкото дете.


Проблеми, свързани с употребата му

Биберонът трябва да бъде отнет, преди детето да навърши 3 години. Това е времето, когато челюстта на детето се развива и залъгалката може да изложи на риск правилния растеж на зъбите.

Смученето на биберон води по-рядко до зъбно-челюстни деформации, които са и по-слаби, отколкото при смукането на палеца. Все пак, ако детето продължи да го прави след втората си година, могат да възникнат редица проблеми.

Ако го използва през повечето време, а не само за приспиване, някои от зъбите може да се изкривят и избутат напред и тези деформации да доведат до дъвкателни проблеми.

Когато зъбите се избутват напред, децата започват да дишат през устата, вместо през носа, а това причинява изсъхване на лигавиците, води до поява на кариеси, както и до риск от временно или трайно изкривяване на небцето и захапката.

Ако сте решили, че е дошъл моментът за раздяла с биберона, не започвайте процеса на отказване по-рано от 8-мия месец на бебето. По това време детето постепенно спира да суче и започва да дъвче /храната/. Досегашната нужда от сучене ще се превърне в навик, от който детето ще се откаже толкова по-трудно, колкото по-дълго го практикува. На тази възраст можете да замените залъгалката с гризалка/чесалка за венци или подходяща за дъвчене играчка - това би улеснило прехода и ако сте упорити и последователни, скоро биберонът ще бъде забравен.

В случай, че детето ви е по-голямо, то трябва да се откаже по собствено желание - по този начин ще понесе по-леко трудните моменти и ще се намали опасността да се пристрасти към палеца си.
 Много е важно, когато се опитвате да откажете детето от тази привичка, то да не бъде подлагано на никакъв допълнителен стрес.

Крайно неподходящо е да започнете процеса, при:
  • поява на нов член на семейството;
  • развод;
  • посещаване отскоро на детско заведение;
  • смърт в семейството или друго травмиращо събитие.


 Ако детето ви смуче биберон през повечето време, накарайте го да свикне с факта, че "приятелят" му ще се появява само преди лягане, за да му помага да заспи без усилие, в противен случай то ще свикне да смуче палеца си.

Нуждата на детето да суче нещо обикновено бива задоволена в рамките на няколко минути. Предоставяйте биберона за кратки периоди от време и след това го махайте. Давайте го, само когато сте сигурни, че настоява точно за него. Ако детето има нужда от успокоение, по-добре е да го гушнете, а не да му давате залъгалката. След като детето заспи, го махнете от устата му. Повечето деца изпускат биберона 15 до 20 минути след като заспят дълбок сън. Ако детето се събужда, оставете му го, в противен случай могат да възникнат проблеми със съня му - в опитите да запази любимата си успокояваща го вещ.

Много деца посягат към залъгалката, когато са отегчени или по-точно казано - по навик. В такива случаи играйте с детето и направете всичко възможно то да се забавлява и да е щастливо.

Доказано е, че продължителната употреба на биберон забавя проговарянето на детето. Затова се опитвайте да го стимулирате да се учи да говори. Колкото повече напредва с думичките, толкова по-малко ще иска биберона в уста.


Премахване на биберона от един път.

Това може да е много трудно в началото, но за много деца тази стратегия е по-ефективна от постепенния подход.


Няколко трика:
  • Направете биберона безинтересен - пробийте го с игла или леко го срежете с ножица. Когато въздухът излезе, за детето вече няма да е удоволствие да го смуче.
  • Периодично го скъсявайте с 1 мм, докато спре да се задържа в устата му и детето само ще го изхвърли.
  • Направете така, че да "подари" залъгалката си на малко бебе или малко животинче - акцентирайки на това, че малките се нуждаят от биберона сега, а то е вече голямо и няма да се нуждае повече.
  • Помолете някой да се облече като Феята на бибероните, която да вземе залъгалката и да му даде прекрасен подарък в замяна.



Бъдете търпеливи и внимателни към детето. Отказването от залъгалката не трябва да се превърне в травматизиращо преживяване.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:20 от BG-Mamma™