Появата на дете е голямо събитие в живота на едно семейство. И разбира се, бъдещите родители не са безразлични към това какво ще бъде бебето им. Всички искат наследника или наследница да са здрави, умни и много красиви. Но малко хора подозират, че тези качества зависят и от това как се е появил на бял свят човека. Ето защо към раждането трябва да се отнасяме сериозно и да се подготвим отрано. В тази подготовка роля има не само бъдещата майка, но и бъдещия татко.

Спасение или лек път?

Както е известно раждането е завършващият бременността физиологичен процес, когато от матката през родовите канали излиза плода. Обикновено раждането настъпва 40 седмици след момента на зачатието и зависи от много обстоятелства. Немаловажно е състоянието и здравето на бъдещата майка, нейната психологическа настройка и квалификацията на лекаря или акушерката. Именно докторът-гинеколог определя начинът на раждане  естествено или чрез намеса, включително хирургическа.
Цезаровото сечение  тази най-често правена акушерска операция, се налага тогава, когато раждането по естествен път е невъзможно или опасно за живота и здравето на майката или детето. В никакъв случай не бива да се счита, че операцията е нормален път за раждане - ако бъдещата майка се съгласява на такава интервенция с мисълта, че се жертва в името на детето трябва да знае, че това е заблуда. При цезаровото сечение страдат и двете страни. Работата е в това, че организма на жената се готви за раждане постепенно, в течение на девет месеца. В организма на бебето също настъпват промени, то съзрява и се подготвя за новите условия на живот. И само когато зрелостта и на майката, и на детето достигне определено ниво раждането става възможно. При цезаровото сечение тази готовност се определя изкуствено, например чрез изчисления от датата на зачеване. Но изчисленията не са обективен метод да се определи кога е най-добре едно бебе да се появи на бял свят.

Какво е важно при естественото раждане?
Преди всичко не бива да се нарушава естествения, природен ход на събитията. Често родителите не отдават значение на това какво влияние има за здравето и характера на детето начина на раждане или по-точно протичането на процеса на раждане. Подготовката за естественото раждане се извършва в продължение на десет лунарни месеца. В този смисъл отношенията между майката и бебето се пораждат много преди то да се появи на бял свят.
Още с момента на зачеването малкия човек се настанява трайно в живота на мама. Той регулира не само вътрешните изменения, но и нейното емоционално състояние, доколкото всяка емоция се контролира по биохимичен път. Започвайки с шестата седмица от вътреутробното развитие през коремната стена то усеща погалване, от седмия месец чува. Ето защо е така важно бременността да бъде желана. Още в първия момент, когато майката разбере, че носи в себе си дете трябва да започне да разговаря с него, да му разказва какво прави в момента, какво чувства, какво й доставя радост и защо се сърди, да му пее. От това какво е било общуването преди раждането много зависи ще успее ли жената да настои своята психика и ще започне ли да разбира детето си след раждането  кога е недоволно, кога нещо го боли или пък просто капризничи, демонстрирайки характер. Не по-малко важно е и общуването с бащата. С първия си ден бебето е в състояние да разбира и приема любовта, която чувства по интонациите, докосването, галенето и е нещастно, когато усеща невнимание и липса на любов от страна на родителите си.
Но да се върнем към въпроса какво получават майката и детето при естествено раждане. Основното е майката да приеме факта, че ще й се наложи да изпита болка, давайки живот на бебето си, да преживее страдание, но то ще избледнее в момента, когато чуе първия плач на детето си, още в родилната зала, когато го прегръща до гърдите си, когато малкото човече, мърдайки с устнички, заспи в ръцете й. Това блаженство е отсъдено да преживее само жената. От този миг нататък майката и детето стават неделимо цяло. Както и по време на бременността, новороденото ще чувства, че е защитено, че до него има човек, който го обича и се грижи за него. Малкото същество ще се успокоява, отпуска и радва в ръцете на майка си и така ще превъзмогне родилния стрес.
Освен това в момента, когато плодът се изгонва от матката в неговия организъм се извършва производство на биологически активни вещества, стимулиращи механизмите на защита, които до раждането се намират в неактивно състояние. Това се отнася на първо място за имунната система, ендокринните жлези, главния мозък. Така детето по-бързо се адаптира в новите условия, по-леко привиква към новия живот. Децата, родени по естествен начин за в бъдеще не само имат свое мнение, но и го защитават успешно. Те по-бързо преживяват периода на бързото израстване /първия период във възрастта 6-7 години и втория по време на пубертета 12-14 години/.

Другият начин  цезарово сечение
Колкото и съвършена да е съвременната медицина, колкото и да се стремят фармацевтите да правят безвредни наркотични препарати и методи за общо обезболяване, така или иначе съществува известно негативно тяхно влияние върху майката и плода. Организма на новороденото цезарово бебе не е съвсем готов за новите условия, доколкото активацията на биологическите функции не е извършена. Както вече казахме, в ситуация на естествен стрес се пробуждат компенсаторните механизми, които позволяват на детето да оживее. Освен това, използваните по време на операцията упойки /наркотични аналгетици/ създават изкуствено кислородна недостатъчност /хипоксия/. Продължителността на това състояние зависи от много обстоятелства  професионализма на хирурга, избора на анестезия, квалификацията на анестезиолога, техническото обезпечаване на операцията.
Последствията от тази вътреутробна хипоксия за плода може да стане причина за забавяне на психомоторното развитие, което по начало не се появява особено ярко. Като правило майките на такива деца ги считат за практически здрави, още повече, че те не притесняват родителите си  много спят, имат добър апетит, не са много подвижни. Само че, тези деца в последствие по-късно започват да седят, да се изправят сами, да лазят, да ходят и да говорят в сравнение с връстниците си. Общото им състояние е добро, те са пълнички, весели и забавянето не се приема като проблем от околните. Но в училищния период такива деца по-трудно усвояват материала и по-бързо се уморяват. Като тийнейджъри се оплакват от главоболие, умора, нестабилно кръвно налягане и др.
Освен това се счита, че особеностите на личността са тясно свързани с това колко близък е бил психологическият контакт на майката и детето по време на бременността и непосредствено след раждането. Цезаровото сечение  това е изкуствено прекъсване на бременността в условно изчислен срок /дори понякога съобразен с това под какъв зодиакален знак предпочитат близките да се роди бъдещото бебе/. И така детето, защитено в утробата на майката от всички външни въздействия в един момент е лишено от психологическа подкрепа и вместо да се окаже в прегръдките на мама от родилната зала попада в креватчето, губейки контакт с външния свят.
Причината е в това, че дори при най-успешно проведената операция родилката се намира в такова състояние, че не може да прояви внимание към бебето, чувства се дискомфортно, а липсата й несъмнено се отразява на малкото човече. Психологическият контакт между тях се нарушава. Практически всяка родила по този начин жена е на антибиотично лечение, за да се ограничи възможността от инфекции. Това води до късното слагане на бебето да суче. Ако въпреки приема на медикаменти майката кърми, то това несъмнено ще е във вреда на бебето, което освен това ще се чувства неприятно поради издуване на стомахчето, колики, разхлабване и т.н. Често се случва новороденото да се отказва от гърдата само, така разривът между майката и детето й се увеличава.
Дори при добро стечение на обстоятелствата, ако детето е сложено на гръдта на майка си веднага след преминаването на наркозата и тя има достатъчно коластра, а бебето суче нормално, жената изпитва силна болка на мястото на срязване. Състоянието й не остава скрито за бебето, което несъмнено ще усеща дефицит на внимание и ще преживее пасивния стрес много тежко, отколкото изпитанието да премине през родовите пътища.
 Ако жената е здрава и подготвена за раждането, появяването на бял свят на новия човек не може да навреди нито на нея, нито на детето, докато при операционна намеса винаги съществува риск от неприятни изненади. След цезаровото сечение много по-често, отколкото след естествено раждане, се появяват усложнения. Като правило се наблюдава нарушение на менструацията и възпалителни процеси. Желанието двойката да има второ дете е ограничено не само от сроковете /препоръчителната разлика е не по-малка от 2 години/, но и от състоянието на жената в следоперативния период. Дори при най-благоприятното развитие на нещата последващите раждания рядко са физиологични. Практически в 90% от случаите се налага повторна хирургическа намеса поради опасност от нараняване на матката при следващо раждане.

За да станеш майка трябва дълго да се готвиш за това

За това бременността успешно да завърши по физиологически начин, без да нанася вреда нито на майката, нито да детето, е необходимо да бъдат изпълнени няколко условия: физическа и психологическа подготовка, избор на лекар и избор на родилен дом.
Да се подготви родилката за новите задължения могат да са от полза училищата за родители. Колкото по-рано бъдещата майка започне да се занимава в такъв курс, толкова по-добре тя ще преживее бременността и ще приеме раждането. Освен това там ще я насочат към подходящ родилен дом. Обсъждайки различни варианти преди всичко е нужно да се обърне внимание на това, кой ще бъде водещия раждането лекар. След майката той е единственият човек, от когото зависи как ще протече раждането. Затова препоръчваме жената да се запознае с него предварително и дори да подпише договор за индивидуално следене на бременността и раждане. За благополучния изход и бъдещото здраве на бебето е важно да се провери разполага ли клиниката с добра апаратура за грижа за новородените, ранна диагностика на заболяванията на плода, отличава ли се персонала с бързина и професионализъм. Всички тези компоненти съставляват основата за благополучно раждане. Допълнителните грижи, чистотата и вниманието от страна на медицинските лица са идеалната среда на бял свят да се появи красиво и здраво бебе.

Любов Харитонова,
Лекар-педиатър


по материали от руски сайтове
Превод от руски език: ивана