Нормално бременността има продължителност от 37 до 42 седмици.
Раждане преди 37 седмица се счита за преждевременно, а роденото дете  за недоносено.
За преждевременно раждане се говори след 28 седмица, а прекъсването на бременността (не говорим за механичния аборт) между зачатието и 28 седмица се нарича спонтанен аборт или помятане.

Как започва преждевременното раждане?
Както и нормалното. Жената може да усеща придърпващи болки ниско в корема и в кръста. Болката понякога е както при контракция, т.е. може да се говори за начало на контракции. В редки случаи раждането започва с изтичане на околоплодните води. Веднага трябва да ви приемат в болницата.

Коя може да е причината?
На първо място  инфекция. Нормално матката е стерилна, но всеки възпалителен процес прави стените й непълноценни, затова бременността продължава до тогава докато стените на матката могат да се разтягат, а след това организмът се опитва да се избави от зародиша.
За това не трябва да пестим пари, време и сили, а да се изследваме за налични инфекции. Всяка жена, още преди да забременее е длъжна да се изследва най-вече за инфекции, които протичат без симптоми  хламидии, токсоплазмена инфекция, херпес и др. Особено внимателни трябва да са жените, които имат хронически и остри възпалителни процеси на матката; ендометрия; вътрематочни вмешателства (аборти), а и тези които са имали спонтанен аборт. При наличие на възпалителен процес, той трябва да се излекува. Запомнете: в началото на бременността задължително трябва да се изследвате. Колкото по-рано се открият в организма на жената микроби, способни да предизвикат преждевременно раждане или са потенциална опасност за плода  толкова по-добре. Съвременната медицина разполага със значителни средства, които да предпазят плода от зараза.
Втората разпространена причина за преждевременното раждане е истмико-цервикална недостатъчност ИЦН (isthmus- мястото на преход от матката към шийката й , cervix- матка), т.е. непълноценост на шийката на матката, която при нормално протичаща бременност е като задържащо пръстенче, което не позволява на зародиша да напусне матката. ИЦН може да бъде вродена (много рядко) и придобита. Кое може да предизвика развитие на ИЦН? Травми на шийката на матката при аборти (особено при прекъсване на първа бременност), разкъсвания на шийката на матката при предишни раждания (при голям плод или при използване на акушерски инструменти), грубо разширение на канала при изследване на матката. Много често ИЦН се появява при повишено съдържание в кръвта на мъжки полов хормон.
Инфекциите и ИЦН  са основните, но не и единствените фактори, предизвикващи преждевременното раждане. Понякога причина може да бъдат и жлезите с вътрешна секреция, щитовидна жлеза, хипофиза. При някои нарушени функции на тези жлези, жените изобщо не могат да забременеят.
Също така раждането може да започне и при преразтягане на матката  многоплодна бременност, голям плод. Тежка физическа работа, стресова ситуация, остра инфекция, грип, ангина  също могат да са причина.
Какво да се направи при започнало преждевременно раждане?
При поява на тревожни симптоми - болки, изтичане на околоплодните води  незабавно постъпете в болница. Само там може да се избере правилната тактика за всеки отделен случай.
Докато чакате Бърза помощ може да изпиете 2 таблетки но-шпа.
В болницата ще се опитат да спрат раждането, всеки ден прекаран в утробата на майката повишава шанса на детето да оцелее.

Какво правят лекарите за да спрат раждането?
Изписват се лекарства спиращи съкращаването на матката  партусистен, гинипрал. Първоначално се приемат венозно, а след спирането на контракциите  под формата на таблетки. Тези лекарства се използват до 37 седмица на бременността.
При втория етап на лечението се опитват да се отстранят причините за преждевременното раждане. При инфекция  антибиотик. Също така се използва и успокояваща терапия  страхът от загубата на бебето още повече повишава тонуса на матката.
При ИЦН до 28 седмица се зашива шийката на матката, с упойка която оказва минимално влияние на плода.
След 28 седмица при разкритие във влагалището се поставя специален поддържащ пръстен на Голджи: той поддържа плода, като не му позволява да притиска шийката на матката.
При лечението винаги се включва хормоналния препарат дексаметазон. Неговото действие е не да предотврати преждевременното раждане, а да стимулира развитието на дробовете на детето (за да може самостоятелно да диша ако се роди преди срока).
Жената задължително трябва да лежи (по-добре в болнична обстановка), да избягва дразнещи и трудносмилаеми храни.
По-сложна е ситуацията при преждевременно изтичане на околоплодните води. До 34 седмица, ако раждането е спряло, ако състоянието на майката и детето са нормални, ако няма температура, ако кръвната картина е нормална е възможно бременността да се запази, но обезателно с антибактериални препарати за профилактика на инфекциозни усложнения.

Винаги ли трябва да се спре започналото раждане?
Не. Има ситуации, когато се предизвиква раждането. При тежка форма на токсикоза, хронически заболявания на вътрешни органи, лекарите предизвикват раждане, за да спасят живота и на майката, и на плода.
При срок над 34 седмици при изтичане на водите също не се прекратява започналото раждане.

Следродов период при преждевременно раждане
Следродовия период при преждевременно раждане по нищо не се отличава от нормалното раждане. Случва се жената да остане по-дълго време в родилния дом, това е свързано в повечето случаи със състоянието на детето, а не с майката.
Всички жени след преждевременно раждане е желателно да се изследват комплексно  за наличие на инфекциозни заболявания, хормонално изследване. При ИЦН е необходимо да се направи ренгеново изследване на матката и маточните тръби.
При следваща бременност е желателно при т.нар. критични срокове да постъпите в болница. Най-опасен е срока на прекъсване на предната бременност. Освен това критичен срок е и първите 2-3 седмици (закрепване на оплодената яйцеклетка в матката), 4-12 седмица (оформяне на плацентата), 18-22 седмица (интензивно увеличаване обема на матката), също и дните съответстващи на менструацията.

Какво става с детето след преждевременно раждане?
Възможно е детето да оживее, ако при раждането е над 1 килограм, но за съжаление едва 50% от тези деца оживяват. Понякога деца с тегло от 500 до 1000 грама също оцеляват, но това се случва рядко и струва доста скъпо. Деца родени с тегло над 1500 грама оцеляват по-лесно, всички органи при тях са по-развити.

по материали от руски сайтове
Превод от руски език: vesi