Нека детето научи що е то „бюджет” и как да управлява своите финанси.

Парите могат: да се печелят, да се спестяват, да се умножават, да се губят и да се харчат. Как да съумее детето да се разпорежда разумно със своето "състояние", му предстои да научи от вас.

Парите, които родителите дават на децата си, могат да бъдат средство за обучение по финансова грамотност. На тях може да се погледне като обучаващ инструмент, с помощта на който не само се задоволяват детски прищявки, но и се придобиват навици за отговорно отношение към парите и умение да се харчат разумно.

Най-важното, което трябва да разбере детето е, че парите не му се дават просто ей така и че не са заплата.

Много деца днес растат, без да знаят как да боравят с парите. Родителите периодично отпускат суми, децата ги харчат, но не научават нищо за управляването им.

Една от най-големите услуги, които можете да направите на детето е да го научите що е то "бюджет" и как да се грижи за разпределението на финансите си. От съществено значение е усъвършенстването на тези умения да се използва в ежедневието.



Има три опции, които можете да използвате, за да предоставите възможност на детето да се научи да управлява средствата си:



1. Дайте определена сума на детето си и не очаквайте нищо в замяна.
Този метод най-малко наподобява реалния живот. Много родители смятат, че работата на децата е да ходят на училище и да бъдат просто деца, от което следва, че децата трябва да получат пари, без да са ги спечелили. За съжаление същите тези деца рядко се научават да управляват парите си, когато пораснат и в бъдеще може да им докара сериозни проблеми - кредитна задлъжнялост и много дългове.



2. Други родители смятат, че нищо в този свят не е безплатно и детето трябва да свърши някое задължение, за да спечели своята дажба.
Много родители предпочитат този метод, заедно с № 3. Недостатъкът е, че има деца, които ако не са финансово мотивирани, няма да свършат нищо.



3. При този метод родителят определя за всеки вид домакинска работа определена сума пари.
След това детето има право да избере коя от къщната работа иска да извърши. Колкото повече задължения има - толкова повече пари изкарва. Подобен е на реалния живот с това, че тези, които работят по-усилено, обикновено печелят повече пари.



Отворете депозитна сметка с вашето дете и настоявайте от него да заделя някакъв процент от парите си за тази сметка. За да разбере детето ви значението на спестяването, показвайте му периодично как расте сумата и обсъждайте бъдещи перспективи за усвояване на средствата от сметката. Така то ще се научи на търпение и да контролира внезапните си желания за безсмислено харчене.

Нужно е детето да придобие навик как да борави правилно с парите, но и трябва да има възможност да ги харчи. Самостоятелната покупка има голямо значение за детето! Привлечете вниманието и интереса му към действително ценните и нужни вещи, пояснявайки предимствата им, с времето то ще се научи да купува само онези неща, които наистина са важни и необходими.

Дискутирайте задълженията по кредитните карти и лихвите. Много деца не разбират, че кредитните карти не са дадени даром, а трябва да се плащат и че извършването на минимални плащания покрива единствено лихвата, но не и задължението.

Семейният бюджет е един от начини да научите детето си на финансово планиране. Желателно е да го включвате в обсъждане на семейните доходи. Ако го направите, то ще се почувства пълноценен член на семейството. Мнението, че детето не печели пари и няма отговорности в семейството е грешно. Разумният подход е с възрастта да му обясните икономическата страна на живота.
Освен запознаването му със семейните доходи, нужно е да му обясните и за разходите. Нека знае колко струват задължителните разноски като консумативи, храна, транспорт, дрехи, образование, филми, игри и др.



Ако научите детето си как да управлява парите си, това ще ви направи по-спокойни и сигурни, че един ден ще бъде финансово стабилен и отговорен възрастен.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:08 от BG-Mamma™