Нека поговорим за симптомите на заекването и как родителите могат да са от помощ.

60 милиона или 1% са заекващите хора в света.

Няма универсален подход към този проблем.

Най-популярната гледна точка е, че заекването е нарушение на темпото, ритъмът и плавността на речта или т.н. нарушение на темпо-ритмичната организация вследствие на спазми в говорния апарат.


Причини

Причини за появата могат да бъдат прекарани инфекциозни заболявания, наследствена предразположеност, конфликтни състояния, неблагоприятна обстановка, подражанието, изтощителните детски заболявания, трудности при прехода към фразеологична реч.

Причините се делят на предразполагащи и предизвикващи.



Предразполагащи:

 - Заекване, дължащо се на проблеми на нервната система, което може да е наследствено обусловено, да е свързано с травма при раждане или вследствие на определена органична травма, майчини инфекции по време на бременността и често боледуване в ранното детство.

- Наследствен фактор: в този случай детето наследява специално състояние, слабост на ЦНС (централната нервна система).

- Генетични причини: Голям процент от заекващите имат близки роднини, които заекват.

- Пол: Заекването е разпространено 4 пъти по-често сред момчетата, отколкото сред момичетата.

- Левичарство: Заекването се обяснява с "объркване" на детето, когато се настоява то да пише с дясната ръка - възниква дисбаланс и се нарушават вродените особености на нервната система, свързани с развитието на друга част на мозъка при "левичарите".

- Неправилен модел на подражание: Твърде бърз, небрежен говор на хората около детето. В този случай заекването се развива, като имитация.

В зависимост от типа нервна система, комплексът от причини може да предизвика проблем, но това може и да не се случи.


Отключващи/предизвикващи причини:

Отключваща причина могат да са различни психични травми - едноетапни /страх/ и продължителни - конфликт в семейството, болест в семейството, смяна на жилище, всяко изживяно от детето събитие - в това число и страх от тъмнина, безпричинни наказания, проблеми в детската градина и т.н.

Възраст: Заекването се появява най-често между втората и шестата година. Във възрастта до 3 години се наблюдава физиологично преходно заекване /заекване на развитието/, тъй като все още не е овладяна артикулацията на речта. През този период фразеологичната реч на детето се развива и става уязвима за различни негативни фактори.

Физиологичното заекване се смята за нормално явление в развитието на детската реч и не е повод за тревога. При около 80% във възрастта между 2 и 6 години се преодолява, но винаги е от полза навременната консултация с логопед.

Когато повторението на звукове, думи, фрази се превърне в навик, придружен от вторични съпътстващи го прояви като мимики или гримаси, непривични жестове с ръцете и тялото, затруднено дишане, изпотяване, зачервяване, а говоренето се превърне в усилие за детето и е свързано със страх, смущение и притеснение, тогава става въпрос за т.нар. патологично заекване.


 Заекването може да е и психологическо с отключваща причина - психотравма.


 Симптомите (признаците) се появяват периодично. Например, в ситуации особено важни за детето, заекването може да бъде по-силно, докато при комуникация с близки хора може да е слабо проявено или напълно да липсва.

Учените отбелязват, че ако като малко детето е заеквало, по-късно, когато тръгне на училище, заекването може да се върне или засили.


Първи признаци

Спазми в лицевите мускули, устните, езика, дихателната система са основните симптоми на заекване. Те могат да бъдат клонични - когато детето повтаря един и същи звук/сричка или тонични - когато просто не може да започне да говори, сякаш засяда на думата. Съществуват и спазми от смесен тип.

Освен спазми, родителите могат да забележат и други признаци на заекването.

Двигателните трикове: Преди да започне да говори, детето извършва някои действия: дърпа ухото си, почуква с ръката си.

Речевите трикове - издаване на някакъв звук или повтаряне на една и съща дума много пъти, за да започне да говори.



Край на I част

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:03 от BG-Mamma™