Раждането на бебе е една от големите промени в живота на всяко семейство и в повечето случаи - сериозно стълкновение за децата. Ситуацията става още по-сложна, когато имате и доведено дете.

Поздравления, вие очаквате бебе! Налице са всички емоции - от вълнение до безпокойство и объркване - типични за бъдещите майки. Но при вас има и нещо друго, което много бъдещи майки нямат: доведено дете. Изправени сте пред уникалното предизвикателство да очаквате първото си дете от баща, който има дете от предишна връзка.

Ревността в семейството и особено между децата е често явление при повторен брак. Причините за зараждането й са по-комплексни, отколкото в "стандартните" семейства и нейните прояви се определят в голяма степен от конкретната семейна ситуация.
 Обикновено възниква съперничество между децата от различните бракове, особено по отношение на общия родител. То като цяло повтаря модела на ревност и конкуренция в обичайните семейства, но може да се изостри от допълнителни фактори, например: накърнено чувство за семейни връзки у доведеното дете в резултат на развода на неговите родители, страх от загуба на родителски чувства, оспорване на правата и значимостта на другия в семейството ("първородното" дете срещу "общото").

Как да се справите с това, как да се приготвите да го посрещнете и какви средства да приложите?

Дори незначителната и напълно естествена промяна в отношението на единия или двамата родители към доведеното дете, след появата на природеното, може да провокира у него чувство на ревност. Каквито и да са причините за ревността, нерядко тези отношения се изживяват по-болезнено и се преодоляват по-трудно, отколкото в семейства с общи биологични родители.

Вашето доведено дете може да изпита ревност или несигурност от това, че татко му очаква друго дете. То може да реши, че новото бебе ще заеме мястото му в татковото сърце. Ролята на бащата е да го убеди, че сърцето му е достатъчно голямо, за да обича всичките си деца и че всички те са равнозначни за него. Нека таткото и детето прекарват повече време заедно - четене на приказки, разходки, кино и това да продължи редовно през цялата първа година след раждането на бебето. Така детето няма да се почувства изолирано и отхвърлено.

Дълбоко в себе си всяко доведено дете преживява появата на "другите" като намеса в интимния свят на отношенията с най-близкия му човек и заплаха срещу своята емоционална значимост.

Никога не давайте обещания, казвайки на детето, че животът ви ще остане непроменен след като се роди бебето. Бебето неминуемо ще доведе до промени!
 Обещайте му, че въпреки промените, които ще настъпят по време на бременността ви и след раждането, за него винаги ще има място в сърцето ви.
 Ако се налагат някакви сериозни промени, направете ги в ранните месеци на бременността, за да дадете време на детето да свикне с тях.

Не давайте обещание, че ще обичате новото си бебе по същия начин, както обичате и него. Дори да вярвате във верността на казаното и то да е съвсем добронамерено - не го казвайте, то може да предизвика у детето смесени чувства. Защо?

Като майка за първи път, ще бъдете изненадани от интензивността на чувствата, които изпитвате към растящото във вас бебе. Първият ултразвук и първите му движения създават връзка дълго преди да се роди. Втората майка не разполага с възможност за изграждане на връзка с доведено дете преди раждането. Родното дете те обича по рождение, а любовта на доведеното се печели с времето. Затова се иска двойно повече старание и търпение, докато нещата влязат в бленувания хармоничен ритъм.

Съхранете вътрешната му сигурност като му засвидетелствате често внимание, защото с присъщата си повишена чувствителност то би възприело обратното ви поведение като липса на заинтересованост към него.

Когато говорите за бъдещото дете, наричайте го "нашето бебе" или дори "твоето бебе". Така у детето ще се породи усещането за близост с бебето.
Старайте се детето да се чувства участник в развиващото се действие.

Не бива точно преди раждането да го обсипвате с подаръци и други удоволствия. Това може да му внуши опасението, че наближава нещо страшно, а вие се опитвате да смекчите удара.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:51 от BG-Mamma™