"Бременната жена, която наскоро е почувствала новия живот в утробата си, съответно се задължава всячески да съблюдава порядъчен живот поведение, за да бъде състоянието й добро във всяко едно отношение; защото тя е длъжна да се храни не само заради собственото си здраве, а и за да пази носения в утробата й плод."
Н. М. Максимович (Амбодик), професор в Санкт-Петербургския акушерски институт, "Акушерското изкуство" (1784-1786)

Храненето на бъдещата майка е един от начините за нейното общуване с растящия в "коремчето" й малчуган (неслучайно думите "питателен" и "възпитателен" са с един корен). От една страна майката "възпитава" рожбата си, като добросъвестно и своевременно приспособява диетата си към потребностите на растящото си дете, от друга самото то нерядко съществено влияе на хранителните пристрастия на майка си.
Впрочем, някога по предпочитаните от бременната продукти са се опитвали да предсказват пола на детето. Някъде попаднах на съобщението, че родено в Индия момиченце ухаело на същите подправки, които майка й толкова обичала по време на бременността си.
Дори това да не е точно така, за рационалното хранене по време на бременността са написани хиляди книги, медицинските учреждения издават все нови и нови ръководства и указания за храненето на бременните и кърмачките, пресмятат все нови и нови норми. Затова ние ни най-малко не претендираме, че ще обхванем всички възможни рецепти и диети, а само искаме още веднъж да ви напомним някои разумни принципи, които трябва да вземате предвид при определянето на режима си по време на бременността.

Имайте предвид, че потребността от хранителни вещества зависи от много фактори. Ще изброим най-важните от тях:

Етапите от бременността

През първото тримесечие плодът на практика няма нужда от повишаване на калоричността на вашето хранене. През това време се оформят всички системи на детето и основното ударение пада върху качеството на храната. Това се отнася особено за белтъците (тъй като от всеки три грама изядени от бременната белтъци един грам отива за изграждане на тъканите на плода) и за витамините.

Във второто и третото тримесечия на бременността до 32-а седмица трябва да се увеличи калоричността на вашето хранене. Детето расте активно, бременната матка също увеличава масата си, и затова трябва да се увеличат и белтъците, и мазнините, и въглехидратите. През втората половина от бременността се повишава потребността от калций, витамин Д, желязо, магнезий, цинк и други микроелементи.

От 32-ата седмица на бременността по правило физическата активност на бъдещата майка се понижава, тя си почива повече (работещата бременна излиза в отпуск по майчинство) и калоричността на храната е добре да се намали, само че не за сметка на белтъците (ние сме съгласни с мнението на много практикуващи перинатолози и акушер-гинеколози, които трябва да се сблъскват с различни усложнения в последния месец на бременността, дължащи се на това, че бъдещата майка се е отказала напълно от месото месец преди раждането). Понижете калоричността на своето меню за сметка на лесноусвоимите въглехидрати тоест сладкарските изделия, тестените храни и другите сладки неща, тъй като тъкмо те способстват за раждането на бебета с прекомерно тегло и за затлъстяването при майките.

Особености при протичането на бременността

Преди всичко, ако страдате от обичайните за бременните неразположения през първото тримесечие (гадене и пр.), може би промяна на режима на хранене би ви помогнала. Най-добре е да ядете пет-шест пъти дневно на малки порции. Можете да си позволите ако много ви се иска малко соленичко и киселичко (естествено в разумни граници).

Токсикозата през първата половина на бременността с тежко гадене, повръщане и загуба на тегло изисква лечение в болница, но вие трябва да разбирате, че в такава ситуация трябва да се повиши количеството на приеманите течности, за да се избегне обезводняване.

При усложнения през втората половина от бременността, нарушена функция на бъбреците, повишаване на артериалното налягане лекуващият лекар непременно ще ви предпише да намалите консумацията на течности и соли, да изключите от менюто си пърженото, пикантното и пр., а вие трябва строго да се придържате към неговите предписания.

При опасност от спонтанен аборт също е необходимо, по лекарско указание, да включите в менюто си определени витамини (В, Е и пр. )

Ако очаквате не едно, а две деца, потребността от хранителни вещества естествено се повишава и вие трябва съответно да увеличите дажбата си.

Особености на организма

По-горе вече споменахме за така наречените "майчински запаси".
Естествено, ако се отличавате със слабо телосложение (особено ако лекарите говорят за дефицит на телесна маса), то калоричността на вашето хранене трябва да бъде по-висока, отколкото при бременните с повишена телесна маса, за които има дори възможност да отслабнат през времето на бременността. Освен калоричността голямо значение има и подборът на продуктите, който влияе на обмяната на веществата. Например пълните жени трябва да избягват лесноусвоимите въглехидрати, да използват по-често белтъци от животински произход (месо) в съчетание с продукти, съдържащи аскорбинова киселина. Слабите жени, напротив, трябва да избягват аскорбиновата киселина.

Физическо натоварване

Ако вашата работа или начинът ви на живот са свързани с интензивно физическо натоварване и ако вие съответно губите много енергия, трябва да я възстановявате за сметка на увеличената калоричност на храненето. От друга страна ако по някаква причина сте на легло, то калоричността на храненето трябва да се понижи.

Географските условия

Ако живеете на север, трябва да отчитате, че в тези условия следва да увеличите калоричността на храненето си с 10-15%. На юг, напротив, калоричността трябва да се понижи с 5%.

Сезонът

През лятото трябва да следите за количеството на изпитата вода, тъй като по време на бременността и особено през втората половина организмът лесно се обезводнява. При нормално протичаща бременност (особено в горещо време) пийте толкова, колкото ви се пие.

Разбира се, необходимите ви белтъци, мазнини, въглехидрати и витамини можете да си набавите от най-различни хранителни продукти. Само че по време на бременността немалко значение придобива подборът на продуктите и начинът на тяхната обработка. Обърнете внимание, че:
  • Източниците на животинския белтък трябва да бъдат разнообразни редувайте месо, млечни продукти (мляко, масло, сирене) и риба;
  • От всички видове месо по време на бременността особено ще ви бъде полезно немазното говеждо, заешкото, пилешкото и бялото пуешко месо;
  • По-добре е месото да е варено, отколкото задушено, печено или пържено: запечено варено месо, кюфтенца, фрикадели или просто варено месо;
  • Рибата е добър източник на калций и фосфор. Старайте се да използвате немазна риба и да я ядете веднъж седмично;
  • Мазнините във вашето хранене трябва да бъдат представлявани основно от растителните масла (маслиново, царевично и слънчогледово); не забравяйте, че животинските мазнини винаги се съдържат в месото, рибата и млечните продукти;
  • Въглехидратите е най-добре да получавате от продуктите, съдържащи растително нишесте черен и пълнозърнест хляб, жито, овесени ядки, ориз, плодове и зеленчуци
  • По време на бременността обикновената готварска сол може да се замени с йодирана;
  • Желателно е да се пие минерална вода, билкови и зелени чайове.

Сега широко се рекламират хранителните добавки за бременните и кърмачките като източник на витамини и минерали. Те не трябва да се смятат за вълшебно средство, което може да оптимизира всяка бременност. При предписването им лекарят винаги отчита протичането на бременността, здравето и особеностите на организма на бъдещата майка, възможния риск за детето. Може да се каже едно нито поливитамините, нито хранителните добавки трябва да се употребяват безконтролно. Иначе може да се получи обратен ефект.

Макар и да не ми се иска да бъда категоричен, все пак по време на бременността е крайно нежелателно да се употребяват:
  • Алкохол в какъвто и да било вид, даже и слабоалкохолни напитки (бира);
  • В голямо количество продуктите, съдържащи тартразин (оцветените газирани разхладителни напитки, пушените продукти, оцветените кремове, желатиновите резенки, дъвчащите бонбони и карамелът);
  • Пикантните сосове, острите подправки, оцетът;
  • Силният черен чай и силното кафе;
  • Мазните видове меса и риби, животинската мас;
  • Пържените храни (особено през втората половина на бременността).

И тъй, какво значи добро хранене?
Разнообразното меню, отчитащо индивидуалните особености на бременната жена и нейното семейство.

Кое е лошо?
Злоупотребата с продукти с висок алергенен потенциал, еднообразното хранене. Много лоши са както гладуването, така и преяждането. Несъмнено, диетопрофилактиката е далеч по-желана от диетотерапията!

Ако сте водили повече или по-малко здравословен живот преди бременността, то и като бременна можете напълно да разчитате на усета и интуицията си организмът ви ще ви подскаже на кои продукти трябва да обърнете особено внимание и от кои да се въздържате. За бога, не се паникьосвайте, ако сте изпили чаша бира, и недейте да чакате с нетърпение края на бременността си.
В случай на съмнение се консултирайте с доверен лекар. Сега в женските консултации работят специалисти, които съветват бременните как да съхранят здравето на детето преди раждането препоръки за снижаването на рисковете на бременността и оформянето на адекватни защитни реакции на плода. В техните компетенции влиза и анализът на семейната анамнеза, която позволява да се отчитат особеностите на всяко конкретно семейство.

Наталия Ахмина, доцент в катедрата по неонатология към Руската медицинска академия за следдипломна квалификация, д.м.н.

по материали от руски сайтове
Превод от руски език: Zenda

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:10 от BG-Mamma™