Лактозата е основният въглехидрат в кърмата и в повечето адаптирани млека. Нейното усвояване се осъществява с помощта на ензима лактаза, който се синтезира в тънкото черво и разгражда лактозата до глюкоза и галактоза за нейното лесно усвояване от организма.

Проведените през годините проучвания установяват, че повишеното отделяне на газ при здрави кърмачета, при нормални условия на хранене, е резултат на непълното смилане на лактозата в червата. Това състояние е известно като "функционална лактазна недостатъчност" или "забавено функционално узряване на лактазата" и се наблюдава през първите 3 месеца след раждането.

При повечето кърмачета "функционална лактазна недостатъчност" причинява повторна ферментация на лактозата в дебелото черво, при която се образуват късо-верижни мастни киселини, млечна киселина и се отделят Н?, СО?,. Количеството на натрупаните газове се увеличава непрекъснато през целия ден (бебето приема мляко, като единствената храна за кърмачето), те трудно се отделят или абсорбират, чревната стена се раздува, появява се ретроградна перисталтика. Всичко това причинява БОЛКА=КОЛИКИ.

Липсата на достатъчно лактаза води до стомашно-чревен дискомфорт, болка и непрекъснат плач.

Компенсирането на физиологичната лактазна недостатъчност при кърмачета с колики облекчава тяхното състояние и намалява продължителността на плача.



В заключение може да се каже, че кърмаческите колики са чест проблем и при диагностицирането им е в сила правилото на "трите тройки". Не са препоръчителни чести промени на адаптирани млека тъй като могат да причинят допълнителни здравословни проблеми на детето. Известни са множество безвредни средства за лечение, но с недоказана стойност. Използват се редица препарати за повлияване на коликите, напр. отнемащи чревните газове, но те нямат отношение към първопричината за тяхната поява, съответно и за тяхното дълготрайно повлияване .

Добавянето на капки лактаза към млякото на кърмачетата с колики значително облекчава тяхното състояние, като подобрява усвояването на въглехидратите, намалява образуването на газове и съкращава времетраенето на бебешкия плач.Капките лактаза са подходящи за подобряване усвояването на лактозата при кърмачета с колики, като и при вторичен лактазен дефицит, при персистираща постентеритна диария или при късно проявен лактазен дефицит (възрастов тип).