Приложение № 3 към чл.6,ал.3
от НАРЕДБА № 2 от 27 април 2000 г. за видовете имунизации в Република България и сроковете за извършването им (Обн. ДВ бр. 38 от 2000 г.)

Интервали и съвместимости на имунизациите и реимунизациите

I. Интервали между приемите на една и съща ваксина
1.3а ваксините, при които основната имунизация включва няколко приема (дифтерия, тетанус и коклюш, дифтерия и тетанус, тетаничен токсоид, полиомиелитна), минималният интервал между отделните дози е 30 дни; при хепатит В ваксината минималният интервал между първия и втория прием е 30 дни, а между втория и третия прием е 3 - 5 месеца.
2. При удължаване на интервала между приемите на ваксините следващите дози се прилагат при първа възможност, без да се започва имунизационната схема отново, т.е. без да се прилагат допълнителни дози ваксина. При липса на противопоказания имунизацията против дифтерия, тетанус и коклюш, полиомиелити хепатит В се завършва най-късно до 12-месечна възраст.
3. Ваксината дифтерия, тетанус и коклюш се прилага за имунизация до 24 месеца и за реимунизация - до навършване на 4 години, след тази възраст и при деца с необичайна реакция след прием на триваксината дифтерия, тетанус и коклюш се прилага диваксината дифтерия и тетанус. Минималният интервал между имунизация и реимунизация е една година.
4. При необходимост от два последователни приема на моноваксини (морбили, паротит, рубеола) или на комбинирана ваксина (морбили-паротит-рубеола) минималният интервал е 30 дни, като не се спазва горна възрастова граница за имунизация (реимунизация) с тези ваксини.
5. Приложението на противотуберкулозната ваксина (БЦЖ) след 2-рия месец става след изследване на туберкулиновата чувствителност с проба на Манту (5 МЕ ППД), като на децата с отрицателна реакция (с реакция, по-малка от 5 мм) се прилага ваксина най-късно до 15-ия ден след извършване на пробата.

II. Съвместимост и минимални интервали между приемане на различни ваксини
1. Полиомиелитна ваксина се прилага едновременно с ваксините дифтерия, тетанус и коклюш, дифтерия и тетанус и тетаничен токсоид, като се допуска и отделното им приложение, без да се спазва определен интервал между приемите на полиомиелитната ваксина и другите ваксини.
2. Моноваксините срещу морбили, паротит и рубеола се прилагат едновременно (на различни места) или се спазва интервал от 30 дни между приемите на всяка от тях.
3. Хепатит В ваксина се прилага с всички други ваксини, включени в Имунизационния календар, едновременно или без да се спазва определеният интервал между приемите, като при едновременното прилагане ваксините се инжектират иа различни места.
4. Противотуберкулозната ваксина (БЦЖ) се прилага едновременно с хепатит В ваксината, с която е съвместима. Когато се прилага с останалите ваксини, се спазва интервал от 30 дни между приемите.
5. При изследване на туберкулиновата чувствителност след прилагане на жива вирусна ваксина се спазва минимален интервал от 4 - 6 седмици след приема на ваксината.
6. Допуска се и едновременно прилагане (на различни места) на ваксините: полиомиелитна, дифтерия, тетанус и коклюш, дифтерия и тетанус и морбилна, паротитна, рубеолна (моноваксини и триваксина) при деца, които подлежат на имунизация (реимунизация) с тези ваксини, но не са получили приемите по реда, посочен в Имунизационния календар.
7. Не се слазват интервали и медицински противопоказания при прилагане на тетаничен токсоид за профилактика на наранени лица и противобясна ваксина на застрашени от бяс.

III. Интервали при прилагане на човешки нормален и специфичен имуноглобулин
1. Имуноглобулин за профилактика на контактни със заразно болни или за лечебни цели се прилага независимо от интервала на проведената предходна имунизация или реимунизация, като при интервал, по-малък от 14 дни, имунизацията (реимунизацията) с живите вирусни ваксини: морбилна, паротитна и рубеолна или морбили-паротит-рубеола, се повтаря най-рано 3 месеца след прилагането на имуноглобулина. При контактни на вирусен хепатит този интервал е шест месеца след преценка на здравословното състояние въз основа на резултатите от лабораторното изследване, изключващи прекарана без-жълтенична форма на вирусен хепатит.
2. Живата полиомиелитна ваксина, убитите ваксини и токсоидите могат да се прилагат както едновременно с имуноглобулина, така и в различно време, без да се спазва определен интервал между приемите на ваксините и имуноглобулина.

 

материалът е изпратен от [desi]