Автор: Кристина Бреда Антониадес

Ако бебето ви можеше да говори, то щеше да ви каже кога е гладно, кога е сито и защо отказва да яде храни със зелен цвят. За жалост, това няма как да стане, поне през първата година, а вероятно ще отнеме доста повече преди детето да може да вербализира желанията си. Междувременно вие ще трябва сами да си изясните някои неща най-вече колко мляко е нужно на бебето, кога да се захрани с твърда храна и коя нова храна кога да въвеждате. За да помогнем, поговорихме с двама специалисти за четирите основни фази от първата година на детето.
Несъмнено най-добрата храна за бебето ви от момента на неговото раждане е кърмата, казва д-р Ребека Ангър, педиатър в Чикагска клиника към детската болница. Всъщност Американската академия по педиатрия препоръчва бебетата да се кърмят поне през първата година от живота им. Въпреки това д-р Ангър осъзнава, че не винаги е лесно да се следват препоръките на Академията по педиатрия. Ако по някаква причина кърменето не е възможно, на второ място като вариант идва храненето с адаптирано мляко, казва тя. Добрата новина е, че съществуват редица адаптирани млека , включително няколко продукта, които предлагат изключително необходимите мастни киселини, особено полезни за недоносени бебета. За бебетата с непоносимост към определени съставки или с алергии съществуват адаптирани млека от соя, както и хипоалергенни формули.
За щастие повечето бебета добре усвояват адаптираното краве мляко най-често използваното мляко за производство на формула.
Независимо дали се хранят с кърма или с адаптирано мляко, новородените имат нужда от храна на всеки два до четири часа, казва Ангър, като отбелязва, че макар формулата да се усвоява по-бавно от стомаха, изкуствено хранените бебета също трябва да ядат в споменатите интервали. Кърмените бебета може да искат да ядат по-често понякога на всеки час в първите седмици от живота си. Това не е особено приятна новина за изтощени родители, които умират за сън през нощта, осъзнава и д-р Том Колинс, частно практикуващ педиатър от Масачузетс.
Тъй като няма твърдо правило за това кога бебето спира да яде нощем, доктор Колинс се ръководи от самото дете. Ако бебето наддава добре през първите седмици, Колинс съветва родителите да го оставят да спи през нощта толкова, колкото самото бебе иска. Ако обаче видя, че бебето за седмица-две е отслабнало или е наддало само няколко грама, съм по-директен в съветите си по отношение честотата на храненето. Повечето специалисти не препоръчват бебетата да се насилват да спят нощем с други думи, за да му се отказва хранене при събуждане, бебето трябва да е навършило поне 4 месеца.
Навиците на бебетата варират много според самите бебета, но грубо около 25% спират да се будят нощем към втория месец, 50% - до четвъртия, а 75% започват да спят по цяла нощ до шестия месец, казва Колинс. Просто зависи от това кога бебето е готово. Може да имате 8 килограмово бебе, което все още се буди нощем, добавя той.
Полезен съвет: Добре е да не се използва повторно мляко от шише, от което бебето е сукало, дори да е изяло съвсем малко. Причината е, че при сученето в млякото проникват бактерии.

За първите 4-6 месеца Ангър и Колинс препоръчват изцяло млечно хранене независимо дали бебето се храни с кърма или с формула. Това значи, че не трябва да слушате доброжелатели около вас и да сипете бебешка каша в млякото на бебето, например, с надежда то да спи по-дълго. Бебето не е готово за това, а освен това не е доказано, че кашата ще държи бебешкия стомах пълен за по-дълго. Трябва да се напредва с темпото на самото дете, казва Колинс. То ще е готово за каша тогава, когато може да отваря уста, да приема лъжица и да участва в храненето, казва той.
Докато това с какво да храним бебето не е толкова сложен въпрос, то да решим по колко да го храним не е лесна работа. Средно новородените поемат между 30 и 90 грама на хранене и това количество достига до 60-120 гр. като порастнат малко, казва Ангър. До 4-тия месец бебето може да изсуква между 180 и 240 гр. на хранене. Помнете, обаче, че всяко бебе е различно и вие трябва по-скоро да се грижите то да не остава недохранено, докато преяждане от страна на бебето не бива да ви притеснява, освен ако не повръща. Покачването на теглото през първите месеци няма връзка със затлъстяването в по-късна възраст. Затова, вероятно е по-добре да сипете в шишето малко повече мляко, отколкото смятате, че детето ще изяде. Така, в момента, в който детето е готово за увеличаване на дозата, ще има достатъчно количество, с което да се нахрани. Разпознавайте знаците, че бебето се е нахранило: извъртане на главата встрани или спиране на сученето.
Най-важното при вземане на решения за това колко често и с какви количества да храним бебето: забравете строгите правила и се ръководете от детето си. Смятам, че книгите за отглеждане на бебета чудесно информират за това какво се случва на другите деца, но не са изцяло приложими върху собственото ви дете, казва Колинс. Така че, четете книги. Но после ги оставете настрана и се ръководете от бебето си.

Полезен съвет: Не оставяйте детето да спи с биберон в уста. Млякото се излива в устната кухина и ускорява развалянето на зъбите. Даже бебето ви още да няма зъби, това може да се превърне в лош навик, който да му навреди по-късно.

Към 4-6 ти месец вие сигурно вече имате желание да опитате нещо ново. За щастие, бебето също е готово за това. Време е за захранване с твърди храни. Или, казано по-точно, пасирани храни. Купени или домашно приготвени, на този етап храните на бебето трябва да са добре пасирани.
Разбира се, както с всички правила, имайте предвид, че готовността за твърда храна варира при различните деца. След 4-тия месец бебето вероятно ще е готово да яде с лъжичка. Въпреки това, не се изненадвайте, ако при първите хранения повечето храна отива по дрехите на бебето, отколкото в корема му. Бебетата обикновено бързо свикват с новото умение, пише Колинс. Ако детето изплюва всяка лъжица или постоянно върти глава встрани, вероятно не е готово за твърди храни. Ако не се получава, оставете лъжицата и пробвайте пак след две седмици.
Признаци че бебето е готово за твърди храни: огладнява между храненията, може да седи и приема лъжица (т.е. не я избутва с език). Когато бебето е готово, започнете с обогатена със желязо каша. Много родители започват със смесване на кърма или адаптирано мляко с една-две лъжици оризова каша, първо веднъж дневно, после по-често, според желанието на бебето. Ако увеличи приема на твърди храни, консумацията му на мляко може да намалее, въпреки че твърдата храна трябва да се предлага като добавка към млякото, а не вместо мляко.
Веднъж приело и свикнало с кашата, можете да предложите на бебето и друга храна купена или домашно пасирана. Колинс смята, че зеленчуци и плодове трябва да се въвеждат не по-рано от шестия месец. Колинс и Ангър препоръчват въвеждане на всяка нова храна поотделно, с интервали от 4-5 дни между храните. Това ще установите дали конкретната храна предизвиква алергична реакция, изразяваща се в обрив по цялото тяло, кръв в изпражненията, разстройство или повръщане. Ако забележите подобен проблем, спрете да давате конкретната храна и се посъветвайте с лекар.

Някои родители са убедени, че зеленчуците трябва да се въвеждат преди плодовете, за да не свикне бебето с вкуса на сладко и да не иска да яде после зеленчуците. Но според Ангър последователността на въвеждане не е от значение. Трябва обаче да се придържате само към плодове, зеленчуци и каши на тази възраст. Бебето още не е готово за месо, кракери и бисквити.

Полезен съвет: Ако сами пасирате храна за бебето, разделете я на кубчета и замразете във фризер. Така за всяко хранене може просто да извадите едно кубче и да го размразите.

Какво да правим, ако бебето не иска да яде? Оставете детето да се движи с неговото темпо съветва Колинс. Въпреки всичко, аз казвам на родителите, че бебето трябва да яде поне три пъти дневно. Проблем би било, ако детето се обезводни. Така че, след като приема течности, дори да откаже твърдите храни, не му ги предлагайте известно време, после ще прояде отново. Бебетата си имат вроден инстинкт за растеж и развитие
Периодът около 6-тия месец е добър за въвеждане на чашата. Опитайте да предложите мляко от чаша с накрайник вместо от биберон. Разбира се, на бебето ще му е нужно време да свикне с това.

Ако никога не сте и помисляли, че храна на бучки може да ви се стори интересна, сега може да погледнете на това с ново око. Около 6-9 месечна възраст бебето е готово да започне да опитва храна с малко по-голяма плътност и разнообразие, от тази, която е консумирало до момента. Може постепенно да въведете плодовете и зеленчуците в добавка към бебешките каши и комбинации от храни. Например ябълки с банан или микс от зеленчуци, а като консистенция може да са малко по-едро пасирани. Може да решите да въведете птиче месо, но имайте предвид, че Колинс съветва с месото да се изчака поне до 9 месечна възраст.

Ангър смята, че за да имате оптимален успех с въвеждане на твърди храни, добре е да ги предлагате на бебето около час след като е нахранено с мляко или кърма. Ако опитвате да храните бебето с твърда храна когато е гладно, бавното ядене може да го откаже .
Колинс обаче препоръчва даване първо на твърда храна и после дохранване с кърма или формула.

След 9 месечна възраст бебето ви може да се опитва да се храни само, което значи, че може да предложите някои от така наречените храни за ядене с пръсти намачкан плод, малки парченца морков, парченца сирене или извара. Уверете се, че няма опасност от задавяне и избягвайте грозде или моркови, нарязани на кръгчета. Вместо това ги режете на ивички. Колко може да изяде бебето ви зависи от това колко зъба има, така че оставете го само да прецени.
Полезен съвет: Пробвайте да направите топченца от бебешка каша, смесена с кисело мляко, бебето може да си ги взема с пръсти и да ги яде. Така може да обогатите с желязо бебешкото меню. По възможност купувайте пълномаслено кисело мляко.
Въпреки че краве млякото не се препоръчва за деца под една година, Ангър казва, че е добре за бебето да приема малки количества млечни продукти като кисело мляко, сирене и извара. Моментът е добър за въвеждане на бисквитките за чесане на венците, макар че трябва да му ги давате да ги дъвче само ако е седнало и го наблюдавате.

Постепенно все по-голяма част от калориите би следвало да набавя чрез твърдата храна, отколкото чрез течностите. Въпреки вашият стремеж за балансирано меню, не се учудвайте, ако бебето ви е на друго мнение. Бебето ще ви покаже какво харесва и не харесва, казва Колинс. Виждал съм бебета с оранжев отенък на кожата, защото много обичат моркови и тиквички. Ако бебето ви плюе всичко зелено, продължавайте да опитвате и не се отчайвайте, но не го карайте да яде на сила нещо, което не иска.
Когато детето стане на 1 година, може да давате кисело мляко. Но поне до две годишна възраст избягвайте нискомасленото или обезмасленото кисело мляко.
Въпреки че през цялото време сте обръщали внимание на здравословния начин на хранене, сега е добър момент да се опитате да създадете навици за такова хранене у детето. Ако можете да отложите във времето даването на сладки неща, увеличавате шанса детето да ги избягва в по-късна възраст. Добре е да се избягват и солени и консервирани храни.

С какво да не храним бебето:

Има няколко неща, които е добре да избягвате до едногодишна възраст, на първо място заради риска от алергии: яйца, фъстъци, миди, раци, краве мляко, мъхести плодове. Ангър съветва яйце да се дава след 15-тия месец, а храни от типа на миди и раци след 2 годишна възраст. Медът също трябва да се избягва през първите една-две години. Колинс и Ангър съветват да не се дават сокове през първата година. За детето са достатъчни водата, кърмата или адаптираното мляко.

Едно последно Не - шоколадът. Децата нямат нужда от шоколад, макар ние с вас да мислим, че той е една от съществените храни, шегува се д-р Колинс.

Превод: daffodil
по материали на disсоvеry.соm