Кой зеленчук се отглежда най-лесно?

  • 9 897
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: X
Здравейте,
Имаме едно дворче около 1 декар, което догодина искам да засеем с нещо, което да продавам....
Мислим само аз и свекърва ми да се занимаваме основно. Пръскане,  оране, вероятно ще ни помагат свекър ми и мъжа ми, но като цяло - поливане, копане, плевене и т.н. ще сме ние.
Та понеже и двете ходим на работа, ще може да се занимаваме примерно след 5 следобяд, което значи, че трябва да е летния сезон, защото деня е по-дълъг. Аз имам проблем с гръбначния стълб и много ме притеснява физическото натоварване, но страшно много искам да си отгледаме някаква продукция, затова искам съвети, кой зеленчук иска най-малко грижи.
Примерно от доматите най-много може да се спечели нещичко, но те са мнооого пипкави, от друга страна обаче не изискват кой знае колко физическо усилие, освен брането.
Картофите и зелето пък според мен искат по-малко работа, но доста по-тежка. А и зелето става сега, а сега вече времето е студено и след 5-6 вечерта тепърва да работим не става...
Тиквички сме гледали с майка ми и баща ми  като бях по-малка, и също ми се струва че не изискват много труд.
На върпросния двор има кладенец, така че поливането не е проблем. В момента мястото е абсолйтно разчистено. Трябва само да се заоре и да се насее евентуално на пролет с нещо. Но от сега мисля идеи...
 Ще приема всякакви предложения. Ще ми е много ценно, ако някой има опит със семеделието да се включи. макар и да сте отглеждали само са собствена консумация, все пак ще ми бъде интересно да споделите за грижите покрай насажденията Hug
Благодаря предварително bouquet

# 1
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 410
Тикви. Тиквички.
Доматите си искат кОпане, поливане, пръскане, плевене, колтучене, връзване, да не говорим, ако разсада е собствен...не е само бране. Картофите по-лесни ми се струват - копаеш, садиш, загребваш като никнат, после обаче пак се копае за добива. Може би морковите не са много трудоемки, поливат се по-рядко. Както и зелето. Бостан също изисква по-малко грижи, но за продажба от 1 дка с вносните дини конкуренцията е голяма, а пъпешите са малко по-капризни...
Според мен трябва да съобразите района на отглеждане, типа почва, наличие на вода, климат....

# 2
  • Мнения: 11 972
Не съм се занимавала със земеделие, но имам няколко предложения:
- плодни дръвчета - ябълки, орехи, праскови, кайсии, череши...
- малини - май искат само бране
- грах - чувала съм от познати, че иска най-малко грижи.

# 3
  • Мнения: X
Пресен лук, броколи, пиперки, спанак.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Тиквички и краставици-дават голяма реколта искат основно поливане.
Картофите са трудоемки, много копане също и пръскане, много бръмбари го ядат.Доматите изискват грижи, но е такова удоволствие да си откъснеш домат и да си направиш салата ммм,лигите ми потекоха.
Морковите изискват доста плевене, но пък не е тежко, аз посядвам до лехата Joy.
Пипера изисква много поливане.
Предлагам ви първата година да си посеете от всичко по няколко корена, за да добиете престава.
Всичко изисква грижи, няма лесно.
Дръвчетата много се пръскат, тях всичко ги мори.Имаме 3-4 праскови, всяка година са с къдрилка, е не можем да ги опазим, а ги пръскаме Flushed
ПП Някой да не се заблуди, че много ги разбирам, ходя при свекървата от събота на събота и тук таме пропускам, зор не съм видяла.

# 5
  • Мнения: X
Много идеи ми дадохте, а за някои изобщо даже не ми беше минало през ум.
Май за сега най ми допадат тиквичките. А и стях имам опит, макар и като по-малка.
Ще говорим основно с всички в къщи и ще събера мнения и нагласи, да видим на къде ще наклони везната.
Ако пък нещо не им допадне, ще насеем мястото с нещица за собствено ползване, както казвате от всичко па малко. Пак си е далаверка Simple Smile))

# 6
  • Мнения: 1 224
За малините не е лоша идея понеже гледам,че на  пазара доста са скъпи една малка тарелка 0,200 гр ми взеха 3.00 лв.Дървета пак може понеже има хора който си правят компоти и сладко.

# 7
  • Мнения: 397
Лично за мен тиквичките са най-лесни за отглеждане, също и като болести, които ги нападат. Но пък ако нямате добра логистика, работата става трудна. Тиквичките ще станат накуп по много,  само един -два дни дъжд и плодовете вече са големи -  стават само за кокошките.
Печеливша е следната схема - сеете ранен сорт картофи ( хората даже ги покриват с наелон против ранни слани). Докато те си растат в едно ъгълче сеете за разсад зеле. След като сте готови със картофите, сеете готовия разсад зеле. За картофите е добре да купите някакво минитракторче, ако е на ръка, ще се утрепете от работа.

# 8
  • Мнения: X
За картофите е добре да купите някакво минитракторче, ако е на ръка, ще се утрепете от работа.

Именно, ще се утрепем, а за такава инвестиция нямаме възможност.

# 9
  • Мнения: 14 299
Тиквичките растат по много на веднъж, та ако нямате къде да ги продавате ще трябва да ги изхвърляте. Иначе никакви грижи не искат. 2 гнезда ги ядохме 4 къщи и накрая ни втръсна Grinning
Моето предложение е за патладжани. Само ги посяхме и чат пат ги поливах после, народиха си доволно. 

# 10
  • Мнения: 2 600
За граха е вярно, че е лесен. Също и баклата не иска никаква работа, освен прекопаване в началото. Слага се в зимните месеци /декември до февруари/, докато няма сняг и е първият зеленчук след лапада. Иска вода.
Бамята не иска също нищо, само вода.
Пипер, камби и всичко чушкоподобно.
Патладжан - но пък колорадските бръмбари го нападат (аз не го пръскам - мачкам бръмбар по бръмбар)
Освен тиквички - може тикви, дини или пъпеши (ДОБАВЯМ: трябва да питате съседите, дали растат при вас- зависи от почвата)
Невлечащ боб също иска малко работа (влечащият иска набиване на колове, макар и еднократно за годината, е трудна работа). Особеното на боба е, че за едно лято можете да направите две реколти, като оберете първите растения, ако няма да правите сух боб, търгате и слагате втора серия.
Краставиците искат колове и малко работа (много вода), растат бясно като тиквичките.
За съжаление доматите искат най-много рабора - връзват се през педя, чупят се средните клони (които прорастват в чаталчетата) и се пръскат много.

# 11
  • Мнения: X
Тиквичкити са евтина стока.

Бадемови, лешникови дървета, но и те се опазват трудно от свраките и гаргите.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Тиквичкити са евтина стока.

Бадемови, лешникови дървета, но и те се опазват трудно от свраките и гаргите.

И не вървят на всякъде.
За бадема ми бяха казали, че трябват два броя, да си се опрашвали. Единия изсъхна. Другия за сега е дал две шепи бадеми. Засяти са поне от 5 години.

# 13
  • Мнения: X
Лешници имаме две дръвчета вкъщи. Незнам от какво са сяти, но доста време мина докато дадат ядка. Тази година обаче до момента от двете имаме повече от 15 кг ядки. Само за нас са си, но като идея е доста добра, не се бях замисляла. Не сме ги пръскали с нищо, ей така по между другото са ни в градината. И незнам дали някакви птици са ги нападали, защото по листенцата няма поражение, а доста дадоха като материал.....

# 14
  • Мнения: X
Simple Smile Птиците нападат ядката, не листенцата. Гаргите и свраките крадат бадемчетата.

# 15
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 410
На няколко места срещам предложение за малини. По мои наблюдения, не се гледат лесно, особено ако иде реч за 1 дка. Искат изграждане на конструкции с циментови колове и опъване на телове, копаене, разсаждане и резитба, от която не всеки разбира, брането също не е за подценяване. Не случайно цената им не е никак ниска. Ако става въпрос за едно редле - бива, но за декар, си е работа.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 10 493
На няколко места срещам предложение за малини. По мои наблюдения, не се гледат лесно, особено ако иде реч за 1 дка. Искат изграждане на конструкции с циментови колове и опъване на телове, копаене, разсаждане и резитба, от която не всеки разбира, брането също не е за подценяване. Не случайно цената им не е никак ниска. Ако става въпрос за едно редле - бива, но за декар, си е работа.

Няма лесно, всичко изисква копане, плевене, пръскане...Лесно е да ти го донесат отгледано и набрано направо на масата Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 930
Много, много зависи къде ще продавате (град, пазар).
Най-лесно за отглеждане и най-леко за товарене и продаване за мене е зелен лук рано напролет.
В ранните години на демокрацията, когато магазините бяха празни, ние като младо семейство и аз - по майчинство, изкарвахме парички от продажба на зелен лук.
1. Заема много малко място, защото се сее нагъсто.
2. Садиш, поливаш и береш.
3. Не пръскаш и почти не боледува.
4. След това става малко по-трудоемко. За да го обереш, поливаш за да се отскубне по-лесно и го вадиш кален. Ние го изсипвахме във ваната и го миех от калта.
4. Сядаш, взимаш ластичета и правиш връзки по 5 стръкчета.
Лекичък, пак заема малко място и при транспорта и ако държи добра цена, си доволен

Последна редакция: пн, 09 окт 2017, 20:47 от Мелина

# 18
  • Мнения: X
...
Краставиците искат колове и малко работа (много вода), растат бясно като тиквичките.

Доколкото знам само корнишоните искат колове, а има един друг сорт, които са дълги, не съм сигурна за името, те не изискват нищо друго освен яко поливане Grinning Ама наистина яко, защото иначе може да станат горчиви.
За тиквичките също съм съгласна, че са лесни.
А за доматите - сорт рома! Те не изискват колове и те г/д като краставиците - само поливане.
Картофите също стават, но пък не си заслужават, защото са евтини, а и не могат да се садят на същото място две години подред.
От дръвчетата - ябълките са най-лесни, но се чакат две-три години, докато родят.
Ягодите са г/д лесни - садиш, прекопаваш, зариваш и така до другата година. Чат пат се поливат само.
Гроздето е лесно също и освен за ядене става и за ракийка или винце Grinning

# 19
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ягодите се плевят поне 3 пъти, иначе няма да ги намериш от треволяци.
И ние не слагаме колове на краставиците.Правим гнездо бучкаме и само поливаме.

# 20
  • Мнения: X
Ейййй, ама хич нищо да не сея, получавам толкова информация, че вече имам чувството че съм се занимавала с отглеждането на повечето неща, които сте изброили Hug

Много ценни съвети  Peace

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ейййй, ама хич нищо да не сея, получавам толкова информация, че вече имам чувството че съм се занимавала с отглеждането на повечето неща, които сте изброили Hug

Много ценни съвети  Peace

Да, да размаай ти мотиката да видиш за ко иде реч Trollface

# 22
  • Мнения: X
Мотика номер 6 Grinning

# 23
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 410
Да, така написано всичко звучи много лесно...

# 24
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
За тиквичките - ние сеем само тъмно зелени - много по-сладки са, имат по-висока цена на магазина /не знам защо, като не изискват различно отглеждане/, по-малко съдържание на вода имат. И са явно по-атрактивни за продажба, особено като се берат по-младички.
Аз за децата като бебета във всяка манджа слагам тиквички за пълнеж, защото доста сладнят и се приемат.

# 25
  • Мнения: 724
Да, така написано всичко звучи много лесно...
То ако беше лесно, хората щяха да си сядят по къщите на село да си гледат нивите и дворовете, нямаше да се тъпчат в панелките.

# 26
  • Мнения: 596
Американска боровинка. Отглежда се лесно, има сортове с по 8 кг на година на храст и е скъпа в магазина.

# 27
  • Мнения: X
Още един (много силен) глас за боровинките. Като добавям касис и къпини и арония. Размножават се много лесно с резници. Ценни и много вкусни плодове са. Също задължително поне по едно дърво ябълка, орех и повече лешници. Цветя също, но там да не започвам хах Дори само това да имате на мястото ще ви е достатъчно и полезно за семейството и децата.
С един декар никакъв успешен и печеливш бизнес не може да направите. Да стоите на пазара за такива малки количества е неизгодно - плаща се сергия и човек е зает маса време. А да си давате продукцията на едро за жълти стотинки е също неизгодно. Тиквички, домати, пипер, краставици и лук и т.н. са с безбожно ниски цени. Бих посъветвала да си използвате мястото за неща са семейството или за размяна с ваши съседи и приятели - ние правим така. Мъжът ми се пенсионира рано и само и само за да не започне отново някаква работа се впусна в "земеделие" та съм доста информирана Simple Smile Сее всякакви зеленчуци и имаме всичко, почти нищо не купуваме. И е много вкусно, защото не пръскаме и не торим.
Само зеле абсолютно категорично не препоръчвам, защото е невъзможно да се отгледа без пръскане с химикали и е гадно да го гледаш надупчено и проядено от червеи и голи охлюви.
Да, така написано всичко звучи много лесно...
То ако беше лесно, хората щяха да си сядят по къщите на село да си гледат нивите и дворовете, нямаше да се тъпчат в панелките.
Всъщност е не само лесно, а и много приятно. Плюс физическата работа е полезна за тялото хах

# 28
  • Мнения: 174
Странно си задаваш въпроса.
За да продаваш, гледаш не най-лесните, а най-скъпите, дето имат цена зеленчуци,  в твоя край.
Ако те интересува за домашна консумация, това е др. тема.
За мен лесно и за теб лесно може и да не съвпаднат, иначе казано нищо не се гледа лесно.
1 дка може и сама да си го гледаш, повечето хора си пречат.
Без локация не мога да продължа със съвет.
Сподели и ако си от нашия край, ще съветвам, че ми писна да пиша за Елена и Валерия от Ф3

Последна редакция: сб, 21 окт 2017, 21:26 от *Mira*

# 29
  • Мнения: 174
Цитат
Сее всякакви зеленчуци и имаме всичко, почти нищо не купуваме. И е много вкусно, защото не пръскаме и не торим.
Само зеле абсолютно категорично не препоръчвам, защото е невъзможно да се отгледа без пръскане с химикали и е гадно да го гледаш надупчено и проядено от червеи и голи охлюви.
Всъщност е не само лесно, а и много приятно. Плюс физическата работа е полезна за тялото хах
За да се изкара нещо, се пръска, друг е въпроса с какво. Е ако си в планината, там вредители нема, но има диви прасета.
Не пръскам зелето си с химикали и ако хванеш първите излюпени гъсеници, мачкаш с ръка и се миеш.
Абе не е никак лесно, затова селските хора и тези, дето ходят по нивите, са познават отдалеч - по ръцете, походката и лицето /почернели са от слънцето/

Последна редакция: сб, 21 окт 2017, 21:41 от *Mira*

# 30
  • Мнения: X
Така е по принцип. Трябва си физическа сила и издръжливост и знания и упоритост и желание. Но е приятно. Поне когато е за удоволствие, а не по принуда. А и все пак не е като преди години - имаме машини, ръкавици, напоителни системи, литература, удобства...

# 31
  • Мнения: 174
Особено литературата и Интернета много ми помогнаха.
Иначе си права, по-добре е като си разменяте, особено ако има съседи, приятели с животни, за торта де

Последна редакция: сб, 21 окт 2017, 22:19 от *Mira*

Общи условия

Активация на акаунт