Инсулинова резистентност и отслабване

  • 172 920
  • 1 561
  •   1
Отговори
# 30
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 260
Какво е ВМНХ, the Дорис?

Елора, как се казва това билково лекарство против ИР?

# 31
  • Мнения: 31 556
Хипонид

# 32
# 33
  • Мнения: 11 308
Какво е ВМНХ, the Дорис?

Едно В съм изпуснала.
Високо мазнининно ниско въглехидратно хранене

# 34
  • UK
  • Мнения: 4 307
Здравейте, аз съм с поликистоза, новооктрити ИР и начално Хашимото, пия само селен. От април съм на НВД-ВМ, още преди да потвърдя с изследвания ИР, не съвсем стриктна, остлабнах с 3-4 кг, обиколки с по около 2 см, които не ме стоплиха много, обаче другите резултати ме изненадаха и смятам, че съм на прав път. От април цикълът ми е като часовник и една пъпка не ми е излязла оттогава ни преди, ни по време, ни след МЦ. Решихме с ендото да се пробвам до следващото лято да смъкна килограми с диети и много движение и ако не стане, после да включваме лекарства. Като цяло не съм много килограми, но от ражданията насам постоянно варирам, и когато съм отслабвала повечко съм усещала подобрения в цикъл и общо състояние, сега съм 160 см, 68 кг., записах се на зумба и гледам да се движа максимално.

# 35
  • Мнения: 42
Здравейте и от мен! И аз съм с ИР от доста време, естествено - пристрастена към сладкото, постоянно уморена, без енергия, с наднормено тегло, изобщо класиката Wink Имам няколко процедури ин витро, които допълнително влошиха нещата, а преди около 2 години спрях и цигарите за втори път и окончателно се довърших.
Пия Сиофор по 2000 мг дневно, но и на мен не ми понасяше много-много в началото. В никакъв случай не го пийте на гладно, може 2 хапки да сте хапнали, но трябва да има нещо в стомаха, иначе става гадно, на мен ми се гадеше. Преди време започнах да спазвам нисковъглехидратен режим на хранене и без спорт дори, за 3 месеца свалих 17 кг. Спрях уж малко за почивка и познайте..... После качих и още килограми. Наскоро пак опитах с този режим, но този път за 2 месеца едвам смъкнах 2-3 кг. Направо се отчаях и реших, че приключвам със самоделните опити да отслабвам и ще потърся специалист, който да ми направи индивидуален режим, ще ми разясни кое и как се прави, както и защо, т.е. базови принципи, които е важно да се знаят и така. Започнах преди 2 седмици и резултатите са повече от обнадеждаващи, свалила съм близо 3 кг. Целта ни е по 4-5 кг на месец. Беше ми много полезно и се радвам, че се реших да посетя специалист по хранене, защото разбрах неща, които досега не знаех, а са важни. Други мои познания се затвърдиха, трети - опровергаха. Знаете, какво ли няма вече изписано как е вредно и как е правилно и те често си противоречат.

Едно от много важните неща, които научих и които има отношение към отслабването е, че на организмът му трябват 3-4 седмици, за да свикне с режима, който му се налага и след това си изработва механизъм да блокира ефекта от диетата или да го намалява. Една и съща диета повече от веднъж - трудна работа, ако изобщо има ефект - ще е много малък. Става дума за т.нар. памет на организма. Това го изпитах на собствен гръб. Уточнявам - става дума за диета, а не за начин на хранене и това важи, когато сме в процес на отслабване. За да се избегне ефектът на свикването, на всеки 30-тина дни трябва да се сменя "диетата". Аз моята още не съм я сменила, на 5.10. имам час и тогава ще я сменяме и ще видя как ще ми промени храненето. Предполагам ще се промени начинът, по който приемам определените видове храни.
Другото важно правило е по отношение на задържане на теглото. На организмът му трябвали около 3 месеца да подържа едно тегло без промени, за да го запамети и да си го поддържа, разбира се, при условие, че не правим драстични промени в храненето. Така че, след процеса на отслабване, логично, следва процес на поддържане. С нашите диагнози е ясно, че до живот ще внимаваме какво и как ядем, но докато се отслабва, режимът е доста рестриктивен, а след това все пак ще можем да си позволяваме умерено някои от забранените храни. Мнението на моят лекар е, че може да се поддържа нормално тегло и ниски нива на инсулина, с един умерен режим на хранене, без да е необходимо да се гладува и да се лишаваме от някакви храни завинаги.
Храната я приемам 5 пъти дневно, за да няма глад. Абсолютно противопоказно е да се гладува, както и да се приемат всякакви "чудодейни" хапчета за отслабване. Желателно е в рамките на един ден да се приема един вид или една избрана комбинация от плодове и зеленчуци, т.е. да не ги смесваме. Например, ако сутринта ядете ябълки, то цял ден плодът е ябълка. Може комбинация от няколко вида плодове наведнъж, но целият ден трябва да се консумира тази комбинация. Същото важи и за зеленчуците. Това е т.н. монотонен режим, чиято идея е най-общо казано - на 1-то и 2-то хранене ще ги усвои, на следващите няма, защото на организмът вече му е "писнало" от тази храна. Не броя хапки и калории, но така ми е направен режима, че на практика дневният прием да не надвишава 1200 калории.

Засега това се сещам, надявам се да съм била полезна. За самата ИР като заболяване и какво представлява, доста съм изчела, но вярвам всички сме така, така че няма смисъл да разказвам. Ако някой иска по-подробно да разкажа за режима си - няма проблем.


Може ли подробности за режима Ви! Това, което ми еефпрепоръчаноо е доста различно и вече просто не знам кое е правилното. Лекарката, която ми установи проблема ми препоръча трикратно хранене /това било подходящо при ир/, нисковъглехидратно , пълнозърнести до обяд, варива, без картофи и ориз. Моля споделете подробности за режима си и дали е изготвен от лекар

# 36
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 260
sixsens, и на мен ще ми бъде интересно примерно меню от вашия режим Simple Smile

# 37
  • Мнения: X
relight, за ВМНХ ли говориш?
Е, на теб ти допада и смяташ, че това е решението - на мен не и по-добре по-кратичко да живея, но не и по този начин да се храня. Също така колкото ЗА, толкова ПРОТИВ ще намериш. Все повече информация има колко е вредно да се ядат бозайници и млечни продукти, пилешкото си е хормонална бомба. Но пък все се стремя да не съм крайна и императивна Wink
Дори да не ядеш месо или да го ограничиш, основното е, че въглехидратите ти трябва да сведени до минимум.
ИР е "алергия" на тялото именно към тях.И каквито и лекарства да се приемат, не се ли спрат/ограничат въглехидратите, ефекта ще е никакъв или минимален.Те просто поддържат болестта.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 285
Всъщност ако се приемат малко въглехидрати, метформинът ще е от полза. Да не заблуждавам някой все пак, говоря каквото съм установила сама.

# 39
  • Мнения: X
Всъщност ако се приемат малко въглехидрати, метформинът ще е от полза. Да не заблуждавам някой все пак, говоря каквото съм установила сама.
А какъв е смисълът на това първо да ядеш въглехидрати, а после да приемаш хапче, което подтиска усвояването им от организма?   Simple Smile
Не е ли логично просто да не приемаш въглехидрати?

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 1 126
Това, при ИР да ядеш по цял ден плодове, ако ти го е казал някой лекар или диетолог, му кажи да си изяде дипломата и да се застреля някъде. Плодовете са чиста фруктоза, която в организма веднага ставя глюкоза и вдига кръвната захар и инсулина до небесата. Лудост е да се ядат плодове при ИР. Само мръвки и зеленчуци. От време на време може боб и леща, защото са бавни въглехидрати и не вдигат кръвната захар. Плодовете трябва да ги забравите.

Cure, хайде да не бързаме със самоубийствата и късането на дипломи още на 2-ра страница, моля! Никъде не съм написала да се ядат цял ден плодове, а че в рамките на един ден трябва да се ядат едни и същи плодове. При 5 хранения за деня, 2 от които са обяд и вечеря, остават 3, в които би могло да се консумират плодове, но може и зеленчуци. Храненето в един конкретен ден е плодове и/или зеленчуци, като зеленчуците могат да заместят плодовете, обратното - не! В плодовете освен фруктоза, има и фибри, които са много важни за метаболизма. А да се изключат на 100% въглехидрати от храненето е просто безумно, те са важна и необходима част от метаболизма, но се искат малко повече познания в някои области, за да се прецени какви въглехидрати и как точно да се консумират.

Моят режим е изготвен след направени изследвания и снета анамнеза на заболявания, състояния, външни фактори и т.н. Важно е все пак откъде е тръгнало всичко. При мен бяха над нормата триглицеридите и някои от холестеролите, а пикочната киселина на горна граница. Както казах и в предишния си пост, имам хормонални стимулации, дотук вече 4 на брой, отделно съм със СПКЯ и ЛУФ синдром, за които се счита, че са в пряка връзка с ИР, трето - спирах цигарите 2 пъти, което ми добавя и двата пъти по 10-тина кг. Всичко това има отношение към цялостната реакция на тялото ми, към начина, по който качвам килограмите и т.н.

Kam80, pvacheva, разбира се ще споделя повече за хранителния си режим, но с уговорката, че той е изготвен конкретно за мен, предвид изброените по-горе фактори. Не че е нещо невиждано, разбира се, това е просто начин на хранене, който е подходящ в моя случай за сваляне на килограми и предвид факта, че имам ИР. Нарича се монотонен хр.режим и е доста опростен - редуват се 1 ден само на плодове и зеленчуци, 1 ден белтъчини + плодове и зеленчуци. Всеки 6 ден е отреден на въглехидратите, НО - без картофи и бял ориз, без бяло брашно и захар. Т.е. позволени са кафя ориз, пълнозърнест хляб. пълнозърнести спагети, всички видове варива.
В зеленчуково-плодовите дни зарзавата /събирателно за плодове и зеленчуци, за да не ги изписвам всеки път/ може да се консумира по всякакъв начин - сурови, на салати, варени, на фрешове, на супи, манджи и т.н., като може да се ползва млечен продукт за овкусяване в малки количества. Като на обяд и вечеря е позволено да се консумира някаква белтъчна добавка, но половин порция от стандартната. Например сирене в салатата или малко месо. Яде се 5 пъти - в 8, 10, 12, 16 и 19 часа. Между храненията в зарзаватените дни, при глад може да се консумират 1-2 филийки пълнозърнест хляб, от онзи със семената е най-добре. Има едни на Вита или Тонус със 7 семена. Филийките могат а бъдат например с лютеница или някакъв зеленчук. Вместо филийка, може зърнен микс - равни части овесени ядки /които свалят инсулина/, ленено семе /сваля триглицеридите/, сусамово семе, кис.мляко. Може да се добави малко мед и канела. Между другото е много вкусно това. Същият този микс може да се консумира и в белтъчните дни като едно от храненията извън обяда и вечерята. Аз ги хапвам в 10 часа.

В белтъчния ден се консумират както следва:
8:00 часа - млечен продукт + плод/зеленчук
10:00 - плод/зеленчук  или зърнения микс
12:00 - месо - около 150 гр. / 300 гр. дневно/ + зеленчуци
           - риба - около 150 гр. / 300 гр. дневно/ + зеленчуци
           - яйца  - 1-2 бр. /макс. 4 -5 бр./ден
           - млечни: кисело мляко - 800 гр /ден /60 кал/100 гр
                             прясно мляко - 800 гр/ден / 60 кал/100 гр
                             извара - 240 гр/ден - 60 кал/100 гр
                             сирене - 100 гр/ден - 260 кал/100 гр
                             кашкавал - 80 гр/ден - 360 кал/100 гр.
16:00 - като в 10:00
19:00 - като в 12:00 .
Количествата са по желание, дадени са ми за ориентир, тъй като както казах - ние гоним около 1200 кал/ден. Белтъчните храни могат да се комбинират.
Тези 2 дни - зарзаватен и белтъчен се редуват, като всеки 6-ти е въглехидратен:
- кафяв ориз, пълнозърнести спагети, царевица, жито, овесени ядки, елда, пълнозърнест хляб.
- бобови - боб, леща, грах, зелен фасул, соя, нахут, бакла.
Особеното тук е, че в 19:00 часа НЕ  се консумират въглехидрати, а постно зеленчуково ястие + малко млечен продукт за овкусяване /по желание/.
Месо, яйца и бобови се комбинират само със зеленчуци.
Риба, млечни, зърнени - може със зеленчуци, но може и с плодове.

Допълнителни препоръки:
Да се замести винения оцет с ябълков
Течност - 1,5 - 2 л - вода, кафе, чай.
1 с.л. мед дневно и сок от един лимон - не е задължително, по желание е.
Дозиране на раст.мазнини - олио, зехтин и др. до 2 с.л. дневно.
Намаляване на готв.сол и преминаване към калиева или просто по-малко сол.
За инсулина е важно да се ядат ов.ядки, пектин /ябълки и цитруси/, канела

Тъй като аз имам проблеми със стомаха - колит, вероятно и гастрит, постоянно се подувам, ми препоръча първия месец да консумирам зарзавата термично обработен. Даде ми и една рецепта за комбинация от билки, които да пия заради стомаха. Както казах, този режим ще спазвам около месец, след това ще имам друг.

Извинявам се, че стана толкова дълго, но исках да бъда максимално изчерпателна. Надявам се да съм била полезна.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2017, 18:30 от sixsens

# 41
  • София
  • Мнения: 3 285
Всъщност ако се приемат малко въглехидрати, метформинът ще е от полза. Да не заблуждавам някой все пак, говоря каквото съм установила сама.
А какъв е смисълът на това първо да ядеш въглехидрати, а после да приемаш хапче, което подтиска усвояването им от организма?   Simple Smile
Не е ли логично просто да не приемаш въглехидрати?


Amour*, смисълът е, че с ИР дори да ядеш въглехидрати само от зеленчуци (изобщо нямам предвид картоф и ориз, а примерно тиквичка, патладжан, домат, сладък картоф), инсулинът си стои висок. Т.е. дори така не отслабването, а задържането на килограми, е трудно. Хапчето се приема и без да се ядат въглехидрати, може би не съм се изразила ясно.

Мисля си, че човек без ИР няма как да разбере. Както и аз не го разбирах преди.

sixsens, хубав режим, но 5 пъти хранене дали е добре за инсулина? На мен ми е казано макс. 3 пъти. Но моята ендо не е светило.

# 42
  • Мнения: 400
С прием на Сиофор и ограничаване на въглехидратите свалих за няколко месеца над 10 кг.,после забременях и спрях Сиофора. Нададох само 10 кг.След като спрях кърменето започнах пак Сиофора, защото само за месец качих няколко кг.Обаче този път е много по трудно свалянето на кг.Реших да не приемам повече от 15 хлебни единици на ден,ще споделя дали действа.

# 43
  • Мнения: 31 556
Всъщност ако се приемат малко въглехидрати, метформинът ще е от полза. Да не заблуждавам някой все пак, говоря каквото съм установила сама.
А какъв е смисълът на това първо да ядеш въглехидрати, а после да приемаш хапче, което подтиска усвояването им от организма?   Simple Smile
Не е ли логично просто да не приемаш въглехидрати?



Въглехидратите са важни, но е важно под каква форма са. Аз също ги ограничавам, но от бавните въглехидрати не се отказвам. Организма има нужда от тях.
sixsens е писала, но и аз като нея смятам, че плодовете са важни и си ги ям. Ендото ми е казала същото. Естествено да не прекалявам с тях. Организма има нужда от витамините в плодовете и зеленчуците. Тях от сготвена храна трудно може да ги набави човек.

# 44
  • Мнения: 11 308
Все пак дори и диабетиците трябва да ядат въглехидрати, макар че ползват инсулин. Даже им е задължително.
Въглехидратите имат своята роля в организма. Мисля, че не е добра идея те да бъдат премахнати напълно.

Никой не отговори, но пак да попитам - има ли яли ЗОНОВО?

Общи условия

Активация на акаунт