Родителят - "касичка"

  • 27 379
  • 319
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 7 006


Столично училище раздаде скандални декларации на родителите




Столичното 54 СУ „Свети Иван Рилски“ е раздало декларации от осем точки на родителите по време на първата родителска среща. За това сигнализираха екипа на Actualno.com възмутени родители.

Родителите имат избор да изберат поне едно от нещата, които им се предлага. Сред тях са: да се направи дарение на библиотеката, медицинския кабинет, дарения за материали, даването на средства за спортни пособия и уреди...

Родителите се оплакаха също от унижението и психическия тормоз, който е бил извършен по време на родителската среща, при която директорката говори по училищната радиоточка 30 минути, изчитайки целия правилник на училището, като е обърнато особено внимание на средствата, които трябва да събере училищното настоятелство, задълженията на учениците и родителите и санкциите, на които подлежат. Правата бяха умишлено претупани, коментират още родителите.

Семейство, чието дете учи във въпросното училище сподели, че вече са дали 40 лв. за допълнителни учебни пособия. Друго притеснение са безплатните учебници, които се дават в лош вид, но които трябва да се предадат обратно в края на учебната година и ако състоянието им е незадоволително, родителите ще трябва да ги заплатят.
В същото училище тепърва предстои и събирането на средства за закупуването на шкафчета.



http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=98396

# 196
  • София
  • Мнения: 5 959
Какво?, аз в трети и четвърти клас купих среден формат тетрадки от Джъмбо. Имаше едни, на които корицата им е пластмасова и могат и без подвързия да се ползват. Само лепиш етикет и готово. Много бяха удобни.
Момичета, прави сте за баницата, обаче на мен ми беше писнало да се разправям. На родителска среща само аз и една майка още си позволявахме да възразяваме срещу безумията в училище и дори веднъж директорката ме обиди, като ме нарече скандалджийка, защото аз възразих остро (скандали не съм си позволявала да вдигам, защото детето ми много щеше да се притесни) срещу поредната недомислица. Накрая просто млъкнах. В началото на седми клас просто пратих пари за всичко, което искаха. А в края на седми клас само дето не извиках УРА в двора на училището, когато приключи всичко Mr. Green

# 197
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
За 54 СУ - всичко идва от директорката. Дойде на тази длъжност преди година, това и е втората година като директор и явно през първата не е могла да се развихри. Преди това нямаше декларации, пари се събираха само за настоятелството /който нямаше и не е дал, не му правеха проблем, поне в нашия клас де/ и за застраховките. Помгалата всеки сам си купуваше, съответно решаваше дали има нужда. Правилник на училището се чете във всеки клас във всяко училище, но обикновено го прави класната. Защо тази жена е решила да го чете по уредбата? Всеки сам да си отговори. И да, разбира се, че декларацията и помощта, описана в нея са пожелателни, но познайте дали не бройкат кой родител не е подписал такава?! /Детето ми вече не е там, след 7 клас го приеха на друго място, но поне до предишната година имам преки впечатления./
 Ами, това е - да имаш ученици си е разход, вече размерът зависи от много неща. Аз съм с двама учиници: 8-ми и 5-ти клас, колкото и да търся по-евтиния вариант, след като минахме сумата от 200 лева спрях да броя колко харчиме за началото на учибната година, а още не сме набавили всички учебници. Така де, ще изкарам и тая зима без нови ботуши и пуловери.

# 198
  • Мнения: 4 200
Моя колежка го е обобщила добре : "На родителска среща си затварям устата и си отварям кесията". Детето й учеше в набедено за много елитно училище с много финансови претенции, богати родители от далечни адреси и деца от района, останали извън записаните. След 4-ти клас си премести детето, просто не издържа на напъна.
Преди години се бях запекла и не дадох пари за настоятелството, нищо не последва. На екскурзии за чудовищни суми не пускам малко дете. Отговорността е моя и съответно- "покрито мляко котки не го лочат". Ако преценя, че е нужно да се посети някое място, ще намеря начин да заведа детето си, още повече, че разглеждането на каквото и да е в голяма група е всичко друго, но не и познавателно. Лани купихме шкафове- за всяко дете собствено пространство. Идеята беше добра, не съм убедена, че беше най-приемливата оферта... 100 лв на дете/шкаф.
В детската градина помня как гадно ме изнудиха да купуваме дюшеци за леглата. Детето ми я е спало общо една седмица за 4 години градина- я не. Взимали сме я на обед всеки божи ден, но- длъжна съм била. Много мразя да ми казват какво съм длъжна и как не ги разбирам някои работи! Може да не съм учила педагогика, но си познавам децата по-добре от всеки външен и се доверявам на преценката си кое е полезно и кое не за тях.
По-нагоре имаше мнение, че в гимназията нещата стават по-лесни  от тази гледна точка- напълно съгласна.

# 199
  • Мнения: 7 006
Изводът отново е.."Докато има балъци,ще има и тарикати"..

# 200
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 319
Imp
Цитат
Родителите се оплакаха също от унижението и психическия тормоз, който е бил извършен по време на родителската среща, при която директорката говори по училищната радиоточка 30 минути, изчитайки целия правилник на училището, като е обърнато особено внимание на средствата, които трябва да събере училищното настоятелство, задълженията на учениците и родителите и санкциите, на които подлежат. Правата бяха умишлено претупани, коментират още родителите.

Брейй!?
Тази директорка да не е завършила в Северна Корея? Егати и режима ,който налага....Smiling Imp
....

# 201
  • София
  • Мнения: 3 290
Какво?, в четвърти клас втория срок почват да делят големи числа и големите тетрадки са заради опашката при деленето. Но този срок не е нужно още.

Вчера чух, че забраняват на настоятелствата да събират пари. Това дали ще влезе в сила моментално?

# 202
  • Мнения: 9 124
Интересно ми е, тези които смятате че е нормално и добре да се правят подаръци на учителките по всеки повод, представете си средната ситуация. Лекувате се в болница, по клинична пътека. Излекуват ви успешно и ви изписват по живо, по здраво. Смятате ли че е нормално лекарят да ви поиска пари за ремонт на кабинета си, за болнични легла или защото си е "свършил работата добре"? Защо едното се нарича корупция и се преследва от закона, а другото се приема за нормално?  newsm78
Не и не съм  давала пари за ремонт на кабинет и легла, а доста болници съм обиколила. Налагало се е да давам по 5 лв на санитарката или сестрата да сменят спалното бельо и то всеки път. .   Но...пък винаги съм се отчитала след изписване с порядъчен подарък, независимо от състоянието в което се е намирал болният, независимо че повече може и да не се видим с въпросният лекар и от времето на престоя (обикновено до 5 дни) и т.н. При това моите подаръци са били скромни май сравнени с тези на другите пациенти (така е прието) Така , че  корупция може и това да се нарече май. Няма такъв дето да не даде поне кутия бонбони на лекар, сестри и т.н. при изписване, а ако смятаме в дни и хора, май учителят е по-евтин от лекаря за подарък. По-лошото е плащането за прием, връзките и т.н., отколкото като те изпишат, много странно сравнение като се замисля сега и съпоставя подаръците им и вида корупция така наречен. Че то от раждането още почва.

Ние сме събирали пари за госпожата по-желание и за празници 3 пъти в годината-Нова година, 8 март, край на учебната година (всички са давали), като вместо букети да купуваме да има възможност тя нещо да си избере за спомен. От класа се взимаше хубав букет и ваучер давахме май към 150 лв.(от целия клас 26 деца) Не виждам тук корупция, при това докато детето ми беше малко. При по-големите вече са повече учители и може  лични подаръци да е имало, но нямаше събиране на пари за класната.
Помагалата също ги приветствам , но в разумни граници и то , ако се ползват и се работи по тях в часовете. Другото да е пожелателно , ако родителят прецени за работа в свободното време на детето. При нас беше така. Театър също са имали , май бяха 6 или 7 представления нещо забавно било , правели и тържества с подаръчета, не съм против. Предпочитам в училище , дори декорите да не са като в театър, но да не ги водят с градския транспорт , да се прекачват, бутат и т.н. Предложени екскурзии сме имали всякакви еднодневни, три и петдневни по желание. Драма не е имало , който е искал е ходел, другите по класове са били разпределяни и са учели, децата се радваха. Веднъж повече паралелки бяха отишли и останалите деца ги събраха заедно, а учителките от занималните се грижеха за тях целодневно на смени. Такива суми от 60 лв на дете на ден никога не ни е искано, но и не е било евтино и безплатно , както сме почивали семейно (не сме плащали за детето  в някой хотели за нея до определена възраст) Повечето екскурзии при нас бяха с образователна цел, ние също сме ходили семейно, но екскурзовод не ползваме при посещения. Детето доста неща видя, научи и поне ние сме доволни. Въпрос на виждане , важното е да е предложено и всеки си преценява. Да има такива възможности , но да не са задължителни (всеки си има виждане).
 
Пари за прозорци, килимчета и т-н.. абсурд , това си е просто комично. Шкафчета не сме имали и купували (съжалявам за това), но пък събирахме в първи клас пари да боядисват стаята уж и хич не беше евтино помня -някъде 40 лв на дете беше, а само една година бяха в тази стая. За вода искахме да има , но някои майки нещо било вредно ,това -онова, накрая учителката отсече , че не може. Просто май се притесняваше да не се пръскат, а може и да не искаше да се занимава и натоварва с това, та мъкнехме шишета и все жадна беше. Пари за настоятелството сме събирали малки суми и винаги е имало отчет за какво са изхарчени на родителската среща в началото на годината (не  съм ходила да гледам). Купихме и касетофон помня за класа за четирите години и някаква печка -духалка да има при нужда. И двете неща казаха , че са се повредили преди да завършат 4 клас, повече не сме взимали. Мда, събирахме пари за копиране на материали от учителката, тя нещо се отчитала уж на касиерката през годината, като снима контролни, някакви молби и разни неща май по 10лв . Не купихме принтер, никой не предложи тогава. Това се сещам за разходи. Като тегля чертата някъде за цялата година с подаръци, театри, помагала (нашите бяха малко) настоятелство , копиране май някъде 100 лв да ми е излизало за годината, може и 120 не повече.
Тук какви неща сте купували някои не мога да разбера защо се съгласявате. Но пък и да се отрича , че нищо не трябва и това е крайност. При нас нямаше ентусиасти майки  толкова както ви чета, но пък имаше някои нищо не искат, а другите го правим и те наготово ползват. Дори не се замислят, че се отделя време, труд , пари да не говорим от останалите родители, важното е да са недоволни. Та ги има и двата полюса, което изнервя и дразни наистина.

# 203
  • Мнения: 267
Вчера чух, че забраняват на настоятелствата да събират пари. Това дали ще влезе в сила моментално?

Ето писмото на министъра.
http://zvanche.net/wp-content/uploads/2017/09/pismo_mon053.pdf

# 204
  • София
  • Мнения: 2 132
Има ли промяна спрямо "даренията" за настоятелствата, след новината за забраната им във вашите училища?

# 205
  • Мнения: 4 200
Да, не са ги събирали на родителската среща. Казали, че който иска, може да ги внесе...някъде си, лично, не разбрах подробности.

# 206
  • София
  • Мнения: 19 249
Е, че ние купихме интерактивна дъска, но тя поне ще служи 4 години на децата.
Друго - преместиха децата в стая без гардеробчета, направихме от джоба си (50 лв. на дете) и... за занималнята разформироваха паралелката, така че децата са по чужди стаи. Обаче когато правиха шкафчетата, никой не спомена тази дребна подробност.

# 207
  • Мнения: 1 267
Докато се възмущаваме помежду си нищо няма да се промени. На родителска среща само аз и една друга майка се опълчваме на безобразния рекет на директорката. Е, другата майка вече си премести детето.
В нашето мило отечество да си директор е равносилно на цар едва ли не. Нашата директорка е настанила цялото си домочадие и род на работа в училището, а сега ни изнудва и с униформи с отвратително качество и на безумни цени.

# 208
  • София
  • Мнения: 19 249
Е, че ние купихме интерактивна дъска, но тя поне ще служи 4 години на децата.
Друго - преместиха децата в стая без гардеробчета, направихме от джоба си (50 лв. на дете) и... за занималнята разформироваха паралелката, така че децата са по чужди стаи. Обаче когато правиха шкафчетата, никой не спомена тази дребна подробност - а съм сигурна, че класната знаеше.

# 209
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Боже! Аз както съм с три ученика на 7, 9 и 13г няма да успея да ги изуча в София, откъдето сме.
В Англия живея от 20г, за училище само купувам униформата и нови обувки. Всеки ученик ми излиза около 70 паунда на година, обувките за най-скъпи по 30 паунда. Но са едни обувки на година, всеки ден се носят добро качество са.
От миналата година се налага да купувам за голямото дете моливи, химикалки, линии, пергели. Тетрадки и учебници никога не съм купувала.
Ум да ти зайде какви неща се изискват от родителите в България! Ами ако нямаш пари?!

Общи условия

Активация на акаунт