Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-19

  • 68 166
  • 742
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 1 556
Сега ме замислихте - понеже продаваме - има ли смисъл да продадем само апартамента, без идеалните части от земята?

# 331
  • Мнения: 584
Сега ме замислихте - понеже продаваме - има ли смисъл да продадем само апартамента, без идеалните части от земята?
Смисъл няма, а и не мисля, че е възможно.

# 332
  • Мнения: 1 556
Възможно е, но май няма никакво значение, освен че като си запазя земята ще ми останат някакви стотинки данък на година.

# 333
  • Мнения: 3 015
Няма смисъл да се запазва правото върху земята при продажба на апартамент. Това по-скоро е важно за новите купувачи. Нашето блокче е построено върху "чужда" земя. Собствениците на къщите, са казали на строителите, че след построяването /те съответно са били обезщетени/, ще прехвърлят правото на собственост. Да, ама не, отказали.

Но, какво ти дава част от правото върху земята /поне както ми обясниха навремето/ - ако случайно се срути блокът, или има някакво друго природно бедствие, живущите, имат право до 5 г. след това да си изградят ново, ако не го направят - губят това право. Поне така беше преди 12 г.

# 334
  • Мнения: 297
Това за 5 -те години не важи. Ако се срути блока и ти си собственик на земята можеш да си я продаде отново на който си искаш. Зависи как са оформени нещата. Ако 2 или трима са собствениците и ако в парцела има место за още нещо да се прави - то те имат решаващите гласове. Иначе си е просто бреме

# 335
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Ние сме собственици на земята, на която е построена кооперацията. Ползвам я да си паркирам колите в задния двор. Заключила съм го и си го ползвам. Инак, ако блокът няма двор не виждам какво ще правиш със земята.

# 336
  • Мнения: 297
така е, само ако има двор или поне площ извън сградата......иначе е само застаховката срещу бъдещи проблеми - пада сградата и оставаш във въздуха (ако си жив разбира се)

# 337
  • София
  • Мнения: 3 659
Има разлика между право на строеж и собственост върху земя.

# 338
  • Мнения: 3 015
Предполагам, че и "нашите" собственици на земята, са разчитали на едно малко дворче, където могат да се паркират коли /ако не за собствени нужди, то да ги отдават под наем/. Но, тъй като същата фирма построи съседното блокче, долепено до нашето /по-скоро те са като 2 входа, но се строиха с 2 г. разлика/, няма реален достъп до тяхното дворче - трябва да минат през дворчето на 2-рия вход, но собствениците не са съгласни /не знам дали е било целенасочено, защото по принцип смятам, че не можеш да декларираш преотстъпването на собственост върху земята, а когато всичко е свършено, да не подпишеш документите, или пък това се е знаело от страна на фирмата-строител, че собствениците на 1-вия вход не са съгласни, а ние сме били подведени.../. Както и да е - за единият ни апартамент, нямаме собственост върху земята, за другият, който е в съседното блокче, пак нямаме, защото земята е общинска....

В момента, който пиша това установих, че има нужда от много закони /може и да е един/, които да регламентират много неща около собствеността, закупуването, продаването, брокерските агенции, но държавата изобщо не я "брига" /сръбска дума, за безразличие, безхаберие/ за интересите на хората - тя си получава приходи от нотариални такси, придобиване на собственост, местни данъци и такси, но не и да регулира тези взаимоотношения. Пак ми идва един израз на "сленг" - "имАл - дАл", ама може да има проблеми - твой проблем,  "духай супата" и се спасявай поединично.

# 339
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Вижте това е много често срещано явление напоследък. Строителят купува земята, но не я разпределя и прехвърля на собствениците на апартаменти,  а продава отделно. Така печели повече. Или пък я продава като паркоместа.

# 340
  • Мнения: 491
След като нашия строител приключи и всички нови собственици на имоти в кооперацията си получиха нотариалните актове, организирахме прехвърлянето на земята. По мнението на леля, която е юрист и движеше всички правни имотни въпроси, тежестта на данъка, който ще плащаш ежегодно за собствеността на земята не си заслужава заради евентуалната възможност някога пак да строиш.

# 341
  • Мнения: 1 556
Данъкът при нас е стотинки, за цялата земя да е лев-два. Но случаи разни. 

# 342
  • Мнения: X
Момичета, да ви попитам за мнение за този апартамент: https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15020429966736 … aiwt&f1=2#map

Първата ми мисъл беше "това са много пари за панел". Втората ми мисъл беше - уау, това по новите стандарти се води многостаен... Мястото е топ, без комисионна е, етажът е супер за мен (аз не обичам много на високо). Заглеждам се за нещо, което да пусна под наем, не съм сигурна,че бих живяла в панел.
Плюс е, че буквално за дни може да се приведе във вид за живеене. Минус е, че си личи,че ремонтът е направен с цел да изглежда ново, но отгоре-отгоре, което може да крие капани.
Мнения?

# 343
  • Мнения: 491
Данъкът при нас е стотинки, за цялата земя да е лев-два. Но случаи разни. 
При нас определено не е стотинки, може би заради районирането по което попадаме в графа широк център.

# 344
  • Мнения: 40 748
И аз съм в широкия център, но данъкът за идеалните части от земята съвсем не е нещо, което да ме затормози.

Общи условия

Активация на акаунт