Какво ви се работи?

  • 93 172
  • 1 325
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 4 940
Днес точно искам да съм шеф. Да контролирам нещата и да казвам кой какво да прави, че много се бездейства и това ме дразни!

# 511
  • София
  • Мнения: 62 595
едно от най-готините неща на моето поле е, че прилагам първо върху себе си това, което уча, и то още докато го уча. Още преди да стана логопед, се интересувах, и някои неща са изпробвани и върху моите деца и в общилинии дори си съвпадаше като ефект по описанието. Има и още един момент - когато човек има някаква представа как се случва ученето, започва сам, съвсем съзнателно в началото, да си избира и използва някакви стратегии. Случва се нещо като сам да застанеш отстрани, гледаш себе си като човече от Симс, също и промлема, и "цъкаш из менютата" какво да опиташ. Много харесвам метафорите на компютърните игри или тези от филми и книги, защото се възприемат добре и от децата. така че, човвек като знае, че трудно учи думи, внимава повече в началото, търси връзка с други думи и т.н.. Когато не се получава по лесния начин, се получава по трудния.

поне вече е измислен пауър пойнтът човек дда си помага при презентациите. И да се оттренира, дори само наум. Като разговорите, които разиграваме между себе си и себе си или себе си и други хора. Докато си разиграваме пезентацията 4гледайки се отстрани", успяваме да си направим някакъв кратък вариант с най-важните неща, с най-важните термини и граматични конструкции. Като си го повторим по няколко пъти, огледаме си го, "чуем си го", и става по-лесно.

# 512
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
, че дадена дума я е чувала безброй пъти, знае как се пише и понякога като и скимне си отваря за да види точно какво значи.....от гледане на детски беше научила някои предмети как се казват на английски, а не ги знае на български........!

Това не е говорене на чужд език.
Не знам защо само българите си мислим, че учим/говорим езици по посочената методика

# 513
  • Мнения: 28 131
, че дадена дума я е чувала безброй пъти, знае как се пише и понякога като и скимне си отваря за да види точно какво значи.....от гледане на детски беше научила някои предмети как се казват на английски, а не ги знае на български........!

Това не е говорене на чужд език.
Не знам защо само българите си мислим, че учим/говорим езици по посочената методика
Пиша за времето, когато беше малка....така се започва, сега говори езика, гледа филми в оригинал, и Кеймбрич са и дали най високия сертификат! Simple Smile  Един от модулите е speaking Simple Smile

# 514
  • Мнения: 252
Във връзка с дискусията относно вроденото дар слово и единия милион думи: това са просто два различни аспекта на владеенето/овладяването на езика. Както при всяко друго изкуство/умение, така и тук има и вродена дарба, и много упражнения, за да се усъвършенства тя. Не зная защо поставяте мненията си като опозиция едно на друго, след като те се взаимодопълват.

# 515
  • Мнения: 30 802
Ако човек с дар слово не си е изписал милиона думи, просто ще говори/пише по-лъскави и красиви глупости.

# 516
  • Мнения: 14 394
Рабони ми се работа за пари и професионална ангажираност за удоволствие!

# 517
  • София
  • Мнения: 62 595
С две думи, аз съм за материята  като основа - ако си извадил късмет мозъкът ти да се е развил преди раждането така, че да имаш дарбата с лекота да боравиш с езика, то усъвършенстването и милионите думи дават по-бърз и по-добър резултат. Иначе пак може, ама е по-зор работата. Всеки го вижда това по децата - от една и съща майка и един и същ баща, ама едното сякаш се е родило с думите в устата, а другото си е съвсем като  другите. И за другите неща е същото - едното е като маймуна и страх няма от нищо, а другото е по-добре да си ходи по ралното, но и тогава ще вземе да се спъне.

# 518
  • Мнения: 30 802
Въпросно е вече кое се води за "добър резултат". Както казах, има много сложно мислещи и надарени хора, които не могат да направят нищо продаваемо. Там вече е друга картинка.

# 519
  • Мнения: 13 097
А не опират ли тези умения до въпроса в каква степен са ни необходими за работа, може и да се развивават, може и да отпадат.
Все пак темата не е за успешно чуждоезиково обучение



The Siren of Titan, а има и такива, които успешно симулират високо ниво на компетентност, а всъщност са въздух под налягане, но това лъсва по-късно

Последна редакция: ср, 20 сеп 2017, 13:22 от zari65

# 520
  • София
  • Мнения: 62 595
И трети въпрос е какво за теб означава продаваемо. Трябва непременно да пише книги, статии и т.н. ли? За един юрист или икономист, които се занимават с писане на документи, е също толкова важно да умеят да боравят с езика, колкото и скучен на пръв поглед документ трябва да напишат, колкото и ужким да е ясна терминологията и формата.
Може и картофи да продава на пазара, ама да кара хората да купуват от нещо, нищо че неговите картофи са от същия склад като на останалите търговци. И гадже да си хване, пак трябва да я докара на приказка.

# 521
  • Мнения: 30 802
Продаваемо = пари в банката, това е. Не да ми реди бисерни слова в тетрадка с ключ, а да напише ако трябва текст за реклама и да получи пари. А за това си трябва определена дисциплина. Да пише за удоволствие може всеки, че дори да си въобразява, че е нещо гениално.

# 522
  • Мнения: 13 097
Simple SmileSimple Smile За писането когато става въпрос за служебни неща, че колкото повече е писал човек е толкова по критичен.
Тези, които нямат много опит в писането на писма, доклади и всякакъв вид преписки ,наистина смятат първите си текстове за гениални, нищо че нямат доста от задължителните атрибути за конкретен текст например, неясната употреба на излишно сложни изречения също е масова грешка при такъв вид текстове.
Simple Smile И друго умение ме е изненадвало да напише някой 2-3 листа и нищо да няма по конкретното задание.
Говоря от лични наблюдения.

# 523
  • София
  • Мнения: 62 595
откъде го измисли това с тетрадката с ключ? така ти е изгодно или? И точно, защото предположих, че ще дадеш някакъв такъв пример тип 4мило дневниче", също и за нещо от типа на рекламата, написах за юристите и инженерите - те не правят УАУ-реклами, но им трябва достатъъчно майсторство, за да успеят да напишат читав документ. Точният и ясен език е важен, макар че сега ще излезеш с номера за липсата на въображение и наличието на скука и предвидимост. И те напълно отговарят на изискването за пълнене на банковата сметка. Боравене с езика не са само фантасмагории и многословие с привидно ясно съдържание.

# 524
  • Мнения: 30 802
Откъде го измислих...форма на езика, метафора, образност някаква. Що го приемаш буквално?

Милионът думи се ползва точно за това: за да постигнеш микс от креативност и точност. Иначе има език, който е тотално банален, всеки може да го напише и никой няма да ти плати за него.

Имам предвид да ти плащат за писането само по себе си- журналист, рекламист, копирайтър, друго нещо.

Общи условия

Активация на акаунт