Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, скъпи жени и момичета. Позволявам си да пусна подобна тема тук, повлиян от разгорещените дискусии в редица теми, в които млади момичета споделят личен опит или задават въпроси, които в крайна сметка се свеждат до тези в заглавието на темата. Когато бях 7ми клас (в началото на 90те) нямаше все още така масово интернет и четях в известен смисъл доста сходни въпроси по сексуални, интимни и други "юношески" теми в един вестник, насочен към учениците, които се готвят за изпитите след 7ми клас - след задачите за подготовка по математика и материалите по литература имаше секция, в която доктор отговаряше на всякакви въпроси, получени в редакцията - от обикновено сексуално ограмотяване, до сложни казуси свързани с взаимоотношения, при които съветът почти винаги беше да се иде на лекар или психолог/психиатър за преглед и помощ. Днес има много повече информация, която е изключително достъпна, но става много трудно за човек да се ориентира в тази информация, да отсява научната и достоверна информация от личните субективни мнения и от целенасочено фалшивата информация, търсеща сензация или генерирана с други мотиви. Много често дори уж сериозни медии препечатват без да проверят подобна фалшива или погрешно представена информация. Очевидно е, че много млади хора търсят помощ и съвет в този форум и смятам, че би било добре да има тема, в която споровете и различните мнения се подкрепят в по-голяма степен от факти и сериозни източници и в по-малка от лични убеждения или пряк опит, който е много субективен.

И така по темата - простичкият отговор на горните въпроси за мен е "когато сте сигурна/сигурен, че сте с правилния човек" и "когато сте готова/готов за дете както в личен и семеен план, така и с оглед на това да се даде най-доброто на детето".

За съжаление зад този прост отговор се крият хиляди индивидуални тълкувания и преценки - някой от пръв поглед решава, че този е правилният човек, друг предпочита да заложи на времето (често включващо години съвместно съжителство), за да е сигурен/сигурна, че наистина това е човекът. Сходно е и с раждането на дете, макар че един от най-честите аргументи за готовност там е да си срещнал правилния човек, така че това е донякъде свързано с предишния въпрос. Личното си мнение го писах няколко пъти, ще го спестя в основната тема (може да го кажа пак в мненията след нея, ако е необходимо). Но искам да дам малко обективна информация - статистически социални и медицински факти, които отиват отвъд индивидуалния опит. Дали човек трябва да се съобразява с подобна информация е отново личен избор и не бих се опитвал да налагам мнението си. Нито пък бих водил спор от типа на този, при който аз давам вероятността да се спечели от тотото и обяснявам колко астрономически малка е тя, а пък друг потребител казва "но аз познавам човек, който е спечелил". Вероятностите не значат, че нещо непременно ще се случи или няма да се случи. Значат точно това седящо в думата "вероятност" - че е по-вероятно или по-малко вероятно нещо да се случи. Когато ние със съпругата ми взимаме решения свързани с бременността, с раждането и с детето, доста често се съветваме с вероятностите да настъпи някакво събитие. Дори да не взимате решения по подобен начин, надявам се, че тема с малко повече информация по въпроса, ще е полезна.


Започам с възраст на която е сключен първи брак (age of first marriage) и вероятност за развод (divorce risk). Ето източник.

Класическото знание по въпроса е, че колкото по-рано се сключи първия брак, толкова по-висок е рискът от развод. Ето данни за САЩ към 1995г. От ляво надясно се увеличава възрастта в години (най-вляво са най-малките, най-вдясно - най-големите), а отдолу-нагоре расте рискът от развод. Колкото по-високо е черната линия (в средата на сивия участък), толкова по-голям е рискът от развод.

Обяснявам накратко какво показва - към 1995г. рискът от развод е най-висок при най-малките (14-15г.) и спада рязко с възрастта, като стига относително ниски стойности към 25-26г. след което намалява съвсем слабо с увеличаване на възрастта.

Нещата обаче доста са се променили от тогава. Ето как изглежда същата графика, пресметната към 2006-2010г.


Вероятността за развод е най-ниска при сключилите пръв брак на 29-30г. като след това и преди това се увеличава.

Естествено тези данни са за щатите, но нашето общество в доста голяма степен се развива по техен модел. Ако някой има време да потърси - възможно е и нашето НСИ да е правило подобни изчисления. Също така данните са от преди 10 години, но можете сами да прецените как са се променили нещата между 1995та и 2010та. Можем да предположим, че възрастта, при която е най-малко вероятно да има развод при пръв брак днес ще се е изместила малко нагоре.

Продължавам с вероятността от различни усложнения при раждането в зависимост от възрастта. Това е източникът - научна статия в медицинско списание. В другата тема пуснах линк към таблица 5, тук ще си позволя да я дам и като картинка и да я поопростя малко (числата в скобите са доверителен интервал, който мога да се опитам да обясня, ако някой държи).  

Числата в таблицата показва колко пъти е по-вероятно да настъпи усложнението в първата клетка на съответния ред при различни възрастови групи спрямо референтната група, която е 25-29г.  Т.е. ако в някоя клетка пише "2" това значи, че усложнението на съответния ред е два пъти по-вероятно да се случи при възрастовата група от тази колонка, отколкото при групата 25-29г.. Ако числото е по-малко от 1, това значи, че вероятността да има такова усложнение е по-ниска отколкото при 25-29г. Например ако числото е 0.5, това значи два пъти по-ниска. Моля ако някой не може да се ориентира в нещо по таблицата или по графиките - да пита.  



Мисля, че тази таблица е особено важно да я погледнат всички, защото в другата тема прочетох мнения, че на 30-35 години рисковете били сходни с тези на 16 - както ще видите от таблицата това не е вярно. Също така като се търси някаква логика кога биологично е "предвидено от природата" да се ражда, е доста по-смислено да се види на каква възраст е пикът в женския фертилитет, а не кога средно взето е менархето (първата менструация) или какво били правили прабабите и прадядовците ни, които са живели във време, когато детската смъртност е била до небето, а продължителността на живота е била наполовина на сегашната.

Естествено това съвсем не са всички рискове свързани с възрастта - например с възрастта се увеличават рисковете от генетичен дефект (най-често се тества за синдром на Даун), като този тип рискове и какво може да се направи са си отделна тема и ще спра до тук, защото и така е дълго.

И накрая за рисковете при аборт.

За съжаление тук нямаме надеждна информация, защото въпросът е силно политизиран (и "поляризиран") в щатите, откъдето обикновено са най-надеждните научни източници. Причината е от една страна в силните религиозни влияния, които са против абортите, а от друга - в платеното здравеопазване, което води до това, че се финансират проучвания от организации, които имат финансова облага от абортите - подобни изследвания макар и следващи научните принципи, не са напълно безпристрастни и понякога прикриват някои методологически трудности при подобни изследвания. Така че не мога да предложа гарантирано безпристрастна информация за рисковете от аборт, особено пък при различните възрастови групи. Намерих редица статии, които твърдят, че няма по-голям риск при юноши (или тийнейджъри, ако предпочитате модерната чуждица) отколкото при възрастни, но отново - въпросът е силно политизиран. Намерих и от обратния лагер, но отново източниците определено не са безпристрастни.

Някои от рисковете, които се обсъждат но не са категорично доказани са - по-висока вероятност за самоубийство след индуциран аборт (нещо, което е трудно да се тества, защото не се прави толкова дълго проследяване след индуциран аборт), по-висок риск от разболяване от рак на гърдата, по-висок риск бъдещите деца да се родят с под-нормено тегло, по-висок риск от спонтанен аборт при следващи бременности.  Но отново - тези изследвания не са общоприети и също така нямам синтезирана информация колко "по-висок" е този по-висок риск. Защото при голямо изследване и вероятност 1.01 може да излезе като статистически значима и да бъде докладвана като "по-висок риск", но подобно увеличаване на риска не може да се сравни с например случая, когато нещо е 3 или 5 пъти по-вероятно. Същевременно грубите факти показват, че смъртността за майката при раждане е 14 пъти по-висока отколкото при аборт (където е пренебрежимо малка непосредствено след аборта). На тези факти противниците на абортите отговарят, че нещата не приключват в клиниката и че ако се вземат предвид дълосрочните ефекти от аборта и различни здравословни усложнения и се добавят самоубийствата, съотношението не е такова.

Толкова засега по въпроса за индуцираните аборти, но ще се радвам, ако добавите информация от обективни, по възможност научни или научно-популярни източници за доколко са вероятни различните рискове. Моля добавяйте подобна информация и по другите засегнати въпроси.

Не мога да спра никого да изказва лично мнение или да споделя анекдотичен опит ("една моя позната..."), но моля да се постараем тази тема да не се превръща в място, където някой казва в 50+ отделни мнения, че е чел източници, че абортът води до вторичен стерилитет. ОК е да кажете в 1 мнение, че смятате така, още по-ОК е да посочите и сериозен (поне според Вас) източник, по-възможност такъв, който ни дава и конкретни вероятности. Защото ако води до вторичен стерилитет при 1 на 10 000, това лично за мен е приемлив риск, за разлика от примерно 50 на 100. Но моля, не повтаряйте едно и също нещо десетки пъти, защото така няма да го направите по-вероятно, само ще попречите на хората, които искат да получат надеждна информация по подобни въпроси. За хората, които вече имат формирано мнение по някакъв въпрос, дори 1 мнение в 1000 е достатъчно да си затвърдят позицията, така че дори за да им се "повлияе" на тях (ако това е целта) всъщност няма нужда да се повтаря едно и също нещо с едни и същи аргументи до безкрайност Simple Smile

Много се надявам и Вие да се включите в дискусията като давате достоверни източници, защото нямам претенцията да съм последна инстанция по тези въпроси и мен също живо ме вълнува темата какъв съвет е най-добре да се даде, ако например 14 годишно момиче забременее непланирано или ако 16 годишно реши, че иска да съжителства на семейни начала с приятеля си. Като баща на момиче чета с интерес всички мнения, единственото, което ми липсва, е малко повече обективна информация, каквато много от пишещите твърдят, че са виждали и така са си формирали мненията. Със съпругата ми обсъждахме казуса със 16 годишното забременяло момиче и се оказа, че нямаме съвсем ясно изразена позиция какво точно трябва да й кажем при подобен случай. Затова и потърсих част от фактите, които съм дал в тази тема, надявам се да помогнете и Вие с търсенето. Simple Smile

Извинявам се за дългия текст и за печатни/правописни грешки, които сигурно съм допуснал, но нямам възможност в момента да редактирам повече поради ограничения във времето. Надявам се темата да е полезна Simple Smile

# 1
  • Мнения: 18 530
Когато ти дойде сляпата неделя, са казали хората

# 2
  • Мнения: 10 993
Не можах да ти из чета поста, но на въпроса от заглавието  отговарям - когато решиш. Аз исках деца, срещнах мъж, които също искаше и така. Омъжих се на 25 г. Родих на 26 г. Не съм търсила идеален мъж, не съм искала да си седя у дома п на брой години. Нямам предварителни очаквания, действам на момента и не мисля много, много. Родих второ дете на 34 г.

# 3
  • Мнения: 5 545
Сериозно ли си мислиш, че някой ще прочете целия ти пост? Като се извинявам за въпроса. 😁😁😁
За мен най-добре е да се сключи брак около 30-тата година на човека, плюс/минус 2-3-5 години. Останалото в общия случай не е мн ОК за мен. Simple Smile

# 4
  • Мнения: X
Толкова засега по въпроса за индуцираните аборти, но ще се радвам, ако добавите информация от обективни, по възможност научни или научно-популярни източници за доколко са вероятни различните рискове. Моля добавяйте подобна информация и по другите засегнати въпроси.
...
Много се надявам и Вие да се включите в дискусията като давате достоверни източници...


Ей сега. Енциклопедия ли пишем?

Всеки е различен, на всеки животът му се стича по различен начин в зависимост от един милион фактора, но ние ще обсъждаме несъществуващия идеал...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз прочетох целия пост, но се изискват медицински данни и статистики от достоверен източник. Така, че какво мисля аз няма значение.

# 6
  • Мнения: X
Сериозно ли си мислиш, че някой ще прочете целия ти пост? Като се извинявам за въпроса. 😁😁😁

Да, мисля Simple Smile Може би не много хора първоначално, защото е стряскащ с размерите си, но после и тези, които не са го прочели първоначално, ще се върнат, защото ще им е любопитно какво пише Stuck Out Tongue

На мен ми отне час и 1/2 да го напиша, с форматирането на таблицата и търсенето на източниците, които бях гледал предишните дни. Сигурен съм, че ще има хора, които ще отделят 10-15 минути да го изчетат и да вникнат, а може би и хора които ще се включат с източници. Тема с 500 мнения не се чете по-лесно отколкото моя пост, но знам, че доста хора го правят. За да няма и тук 1000 мнения (нищо против нямам, но после няма да може да се отвори всичко на 1 страница и ще бъде трудно да се търси и да се чете), ще отговарям основно на цитиращите сериозни източници или задаващите добронамерени въпроси, но съм благодарен много на всички, уважили темата и с отговор от техния личен опит Simple Smile А сега е време да поработя още малко, така че ще погледна темата отново довечера с надеждата някой все пак да е изчел и да реагира положително на призива ми в края Simple Smile

# 7
  • Мнения: 18 530
Но какво значение има отговора на тази тема?

Вероятно би изглеждал така: Идеален брак: 28 годишна висшистка със собствен дом и доходна работа се омъжва за 31 годишен преуспяващ с 2 висши и също със собствен дом (значи едното жилище ще го дават под наем). След 1 година радост от брака се ражда първото дете, понеже булката иска две деца, а е прегледала таблиците и е изчислила, че трябва да се справи в скоро време с тази задача. Заделили вече пари за всичко необходимо на първото дете, както и вноските му за Университет, след 4 години отговорните родители раждат второ. Винаги са заедно, децата им растат щастливи и ходят на всички възможни курсове и правят секс само с презерватив...

И ако не ви се случат точно така нещата, много кофти значи Simple Smile

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Но какво значение има отговора на тази тема?

Вероятно би изглеждал така: Идеален брак: 28 годишна висшистка със собствен дом и доходна работа се омъжва за 31 годишен преуспяващ с 2 висши и също със собствен дом (значи едното жилище ще го дават под наем). След 1 година радост от брака се ражда първото дете, понеже булката иска две деца, а е прегледала таблиците и е изчислила, че трябва да се справи в скоро време с тази задача. Заделили вече пари за всичко необходимо на първото дете, както и вноските му за Университет, след 4 години отговорните родители раждат второ. Винаги са заедно, децата им растат щастливи и ходят на всички възможни курсове и правят секс само с презерватив...

И ако не ви се случат точно така нещата, много кофти значи Simple Smile

Ама това от сериозен източник нали Stuck Out Tongue Winking Eye

# 9
  • Мнения: X
И ако не ви се случат точно така нещата, много кофти значи Simple Smile

Само на лузърите и непредвидливите не им се случват правилните неща, които ти си описала. Mr. Green

Ето, погледнеш таблиците и решаваш - жениш се на 29, 2 деца набързо и воала.

# 10
  • София
  • Мнения: 16 193
Аз прочетох първия пост, целия (да не кажете  после, че не бях предупредила за ССФ, която не чете..), предполагам аз съм и единствената, която го разбра.

Медицински: според ендокринолога д-р Емил Начев (на когото съм пациентка заради хипофункция на щитовидната жлеза) най-оптималната възраст за раждане на дете е 24-25 години. Не обвързвам брака с раждането на дете, защото в 60% от случаите на раждане на дете в България то се ражда извън брак, така че бракът вече е по-скоро изключение, отколкото норма.

Социално: оптималната възраст за раждане на първо дете е 26-30. Към този момент вече са завършени всички етапи на образование и е намерена стабилна работа. Радвам се, че моята дъщеря беше достатъчно разумна и след 10 годишна връзка се омъжи и ще има дете на 29.

За съжаление няма корелация между емоционалата интелигентност и възрастта, така че не мога да кажа, че има определена възраст, при достигането на която една жена е достатъчно емоционално зряла за да роди.



# 11
  • Мнения: 18 441
Досега, колкото пъти е ставало въпрос за перфектната възраст за създаване на семейство (ако е без брак брои ли се, че не става съвсем ясно от темата?) 99% от разписалите се си защитават собствения избор. Какво значение има статистиката, че чак и изследвания са приведени в доказтелство. Те щастие не гарантират. Дреме й на някоя с разпаднал се брак, че се е омъжила и обебила в перфектната възраст. Както и на друга със щастлив брак, че някое изследване й казва да не се хАби, а да си пререже вените, защото се е омъжила прекалено млада или стара.

# 12
  • Мнения: 10 993
Бианка много си готина. Абе прекалено млада не е страшно, ама прекалено стара вече е проблем.

# 13
  • Мнения: X
Аз прочетох първия пост, целия (да не кажете  после, че не бях предупредила за ССФ, която не чете..), предполагам аз съм и единствената, която го разбра.

Медицински: според ендокринолога д-р Емил Начев (на когото съм пациентка заради хипофункция на щитовидната жлеза) най-оптималната възраст за раждане на дете е 24-25 години. Не обвързвам брака с раждането на дете, защото в 60% от случаите на раждане на дете в България то се ражда извън брак, така че бракът вече е по-скоро изключение, отколкото норма.

Социално: оптималната възраст за раждане на първо дете е 26-30. Към този момент вече са завършени всички етапи на образование и е намерена стабилна работа. Радвам се, че моята дъщеря беше достатъчно разумна и след 10 годишна връзка се омъжи и ще има дете на 29.

За съжаление няма корелация между емоционалата интелигентност и възрастта, така че не мога да кажа, че има определена възраст, при достигането на която една жена е достатъчно емоционално зряла за да роди.




Далеч съм от претенцията, че съм единствената, разбрала поста на бгтатко, но като цяло споделям мнението на Шарки. И въпреки, че бгтатко ми е доста симпатичен, намирам поста му- и като дължина, и като формат, не особено уместен за форумно общуване.

# 14
  • Мнения: 380
Аз се омъжих на 23 и родих дете на 24. Не съжалявам за нищо въпреки че ми беше трудно (учех гледах дете и работех ).
Според мен човек трябва да има семейство когато счита че е готов за семейство.

Общи условия

Активация на акаунт