Фотография - 85 тема

  • 65 158
  • 767
  •   1
Отговори
# 210
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 734
На какъв режим снимаш? Баланса на бялото как ти е настроен?

# 211
  • София
  • Мнения: 2 919
Благодаря ви. Да, разбира се в момента чета усилено по темата, когато имам време. Е, има и снимки, които ми се получават добре. Но се чудя дали има начин да се разбере, дали даден апарат или обектив е повреден. Нещо като калибриране на цветове или тестове някакви?

Това с цветовете е дълга и болезнена тема за всеки, който се опитва да се занимава малко по-сериозно с фотография. Като начало ползвайте сюжетните програми на фотоапарата. Още по като начало прочетете подробно упътването на фотоапарата. В него достатъчно точно е описано в кой режим какви са удачните настройки и за какво се ползват. Прочетете много подробно и неколкократно обясненията за това що е баланс на бялото и с какво се яде:D! Пуснете си една калибрираща програма за цветовете на дисплея ако работите с Уиндоус. Не докарва идеални цветове, но е по-добре от нищо.

  П.П. Важно е и какво цветово пространство използва в момента апарата. В 99% устройствата ползват sRGB. Aпаратът трябва да е настроен също в sRGB.

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 15:24 от Mунчо

# 212
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Пуснете си една калибрираща програма за цветовете на дисплея ако работите с Уиндоус.

Може ли да ми кажете някоя такава. От половин час търся в Гугъл, само за принтери и монитори ми изкарва.

Благодаря за отговорите ви. Ще погледна и баланса на бялото като се прибера, че в момента съм на работа Smile

# 213
  • София
  • Мнения: 2 919
Да приемем, че съм се изразил леко неточно:). Имах предвид, да се пусне софтуерното калибриране на цветовете, което е заложено в самата операционна система. Но аз ползвам Уиндоус 7 и това, което го има в нея може да го няма в десетката примерно. Иначе кликвате на бутон Старт – Контролен панел – Облик и персонализиране – Дисплей – Корекция на цвят и следвате указанията.

# 214
  • Мнения: 1 377
P.S.... първо има значение калибриран ли е монитора и дали са настроени правилно цветовите пространства във Фотошоп и Лайтрум..  в зависимост   кой софтуер се ползва. Ако се снима RAW формат и да е сбъркан белия баланс, това може да се коригира в Camera RAW на Photoshop или Лайтрум.
Има в интернет доста статии за цветови пространства и как се калибрира монитор, и то на български.
Това за програмата за калибрация е компромисно решение, най малкото защото тези програми не всички мерят яркостта в кандели, а в проценти или са на стъпки.
Професионално калибриане се прави с уред километър.
Назад в темата съм писала доста по тези теми, но и да потърсите на български за калибриране на монитор, и цветови пространства във фотографията или Фотошоп, ще ви излязат доста материали. Тези неща са важни колкото и настройките на апарата, защото и от тях зависи как изглежда снимката ви.
Много кратко
-  Цветна температура на дисплея 6500 келвина
- Гама 2.2.
- Яркост 120 кандела
Тази яркост обаче вие не можете да я настроите сами защото трябва да се направи замерване според монитора на колко процента яркост съответстват. Нови монитори могат на 30 % яркост да ги постигнат, по старите може и 100% да не ви стигнат. Монитора има живот.
Та това накратко .. не се стряскайте че цветовете ви не са точни, факторите са много.

Пак за програмата която търсите, освен за принтери и монитори то няма за какво друго да ви излезе.. калибриране се прави на монитор, а това за принте ите е бездънна яма защото там профилите се създават за всяка различна хартия, но пак не се прави от такава онлайн програма, а с малко по-сложен уред който може да калибрира освен монитори, да създава цветови профил и за хартии, но това е друга тема на разговор.

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 20:39 от mamaSunshine

# 215
  • Мнения: 11 314
Много е важно как са нагласени ФШ и ЛР като цветови пространства. За RAW файла също има значение в кои цветове е сниман.
Ако работите с Уиндоус, препоръчвам навсякъде да се настроят на sRGB, за да няма изненади като се заредят файловете. Ако снимате само в JPG може да ползвате софтуера на камерата и да избирате дали да са стандартни цветовете или вивид примерно.

# 216
  • Мнения: 1 377
Ако работите с Уиндоус, препоръчвам навсякъде да се настроят на sRGB, за да няма изненади като се заредят файловете.

Тотално не е така. Какъвто и да е софтуера - на Windows / Apple ... покритието на цветовите пространства зависят от това какво е заложено в монитора от производителя, колко е нов (т.е. колко се амортизирал и прочие) - операционната система няма нищо общо. За това се прави калибриране - за да се види монитора каква част от  двете пространства покрива.
Ако снимката ще се печата и то на принтер който покрива  Adobe RGB какъв е смисъла да се експортира по-малко пространство, а не се извлече максимума от снимката.
Ако ще се качва в интернет, да, за там може sRGB, защото браузърите поддържат това пространство ..
Т. е. след възможностите на монитора идва това ЗА КАКВО ЩЕ СЕ ПОЛЗВА СНИМКАТА.
На мен постоянно ми се налага да преобразувам защото хем много печатам - тогава експортирам в Adobe RGB,
 когато подготвям за екран / интернет и пр - там експортирам в sRGB.
Работя на Windows между другото и казвам от опит - това го работя все пак.

Единствения проблем на Windows идва с версия 10, където вече няма Windows photo viewer, а са някакви тъпи приложения за снимки, които не поддържат никакъв color management - няма значение Adobe / sRGB ли е. Новите приложения не реагират на настройките след калибиране. Т.е. реалните цветове се виждат когато разглеждате снимки в някоя от програмите на Adobe.

Има обаче начин, за хората свикнали на Windows photo viewer, да и го върнат и да си разлгеждат снимки безпроблемно. Нямам идея защо от Windows махнаха в последната версия тази програма, тя възприемаше калибрирането на монитора.
Друго приложение за разглеждане е Fast stone, той също няма проблем с цветовете...

Така че проблеми кой знае какви няма, когато нещата се знаят ...

Още нещо - какво цветово пространство е настроено в камерата играе роля САМО КОГАТО СЕ СНИМА JPG.
RAW файла за сега НЯМА ЦВЕТНО ПРОСТРАНСТВО, което е супер, защото зареждайки Camera RAW  там вие задавате в какво цветово пространство да отворите снимката.
Една от причините основното цветно пространство за работа в LR да е ProPhoto RGB - най-голямото пространство, което нито монитор, нито принтер за момента да могат да възпроизведат за момента, но Lr мислят в перспектива.
Т.е. в LR не можете да настройвате в какво пространство да работите - там работите само в Prophoto... чак при експорт избирате в какво пространство да запазите файла - Adobe / sRGB ..

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 18:03 от mamaSunshine

# 217
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 734
МамаСъншайн! Изчерпателна и полезна както винаги Heart Eyes
Да покажа една М. От телефона съм, затова е само линк https://flic.kr/p/J5JuRb

# 218
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Както казах съм още в началото и въпроса ми беше за цветовете на самия фотоапарат. Нямах предвид монитори, но все пак ми беше полезно да науча и това. Тези дни чета усилено и още ми е пълна каша, но малко по малко ми се изясняват нещата. Пращам ви цветя, днес ги снимах
Скрит текст:

За съжаление обективът ми не е кой знае какво и не може да "размазва" фона повече от това Disappointed RelievedDisappointed RelievedDisappointed Relieved

Последна редакция: ср, 18 апр 2018, 14:53 от Irene Adler

# 219
  • Мнения: 1 377
Ирене те нещата са вързани.. едното има общо към другото. Цветовете в камерата може и да настройваш - не само бял баланс, камерата има опции и за по-сериозни настройки за цветове, но това зависи от модела на камерата, класа на камерата - с две думи какво е заложил производителя като възможности за настройване. Някои са по-опростени, някои по-висок клас имат доста възможности. Освен това и самия производител си залага някакви фабрични неща - примерно изображението от RAW файла  при Никон е в по-топлата гама и много колеги се оплакват от това, но знаейки го го оправят при обработка после. При други марки е различно - няма едно с едно еднакво. За това е важно и монитора да е клабириран.. нещата са много много вързани и наистина практика и гледане му майката.

Но наистина вземи прочети малко за цветовите пространства във Photoshop, защото снимките ти нямат прикачен цветен профил и това в един момент ще ти изиграе лоша шега. Качвайки ги в интернет не знаеш в какво се случва с тях. По всяка вероятност ако си ги запазила в JPG от Photoshop не си чекнала ICC profile.



Друг метод на запазване е чрез Export - Save for WEB  legacy - там също има отметка Convert to sRGB - Internet standart sRGB ...

Ще си спестиш много ядове, и ще разбереш защо понякога не виждаш цветовете на файла от камерата добре ...
Не само в интернет, но и на собствения си компютър .. 

Последна редакция: ср, 18 апр 2018, 15:31 от mamaSunshine

# 220
  • София
  • Мнения: 2 919
...За съжаление обективът ми не е кой знае какво и не може да "размазва" фона повече от това Disappointed RelievedDisappointed RelievedDisappointed Relieved


Намирате се в доста изгодна позиция, защото Д90 има вграден автофокусен мотор, което ще рече, че можете да се снабдите с много евтини обективи от безмоторните версии за Никон. Като начало предлагам да заделите около 120-30 лева и да си купите една безмоторна петдесетка 1.8Д. Знаете ли от какво зависи размазването на фона в една фотография (не броим мацаниците във фотошоп и компания). Както казват програмистите - само хардуерно размазване Simple Smile. Подпитвам, защото е прието да се плюват китовите обективи по подразбиране, пък те не са идеално лоши.

# 221
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Като начало предлагам да заделите около 120-30 лева и да си купите една безмоторна петдесетка 1.8Д.

Точно такъв възнамерявам да си взема в близко бъдеще.

Последна редакция: ср, 18 апр 2018, 16:05 от Irene Adler

# 222
  • София
  • Мнения: 1 210
Едно бързо търсене и се намират статии за това как да се получи боке:
https://www.nikon.bg/bg_BG/learn-and-explore/photography-article … for-beginners.dcr
От обектива зависи най-вече формата му, как се получава е въпрос на настройки и разстояния на обекта до фона и снимащия. Прочете малко по темата и ще се получи.

# 223
  • Мнения: X
Привет! Моля за критика.

Скрит текст:























# 224
  • Мнения: 24
Аз изпадам в леко нервозно състояние на секундата когато прочета така модерното „китов” обектив Simple Smile
Тази паразитна квалификация ми лази по нервите Simple Smile Като лепнат този етикет на обектив, сякаш той става с по-лошо качество ... „Китака” такъв, „китака” онокъв ...

Ако си купя тяло с обектив Nikkor 24-70mm f/2.8 - и той ли ще стане „китов”? Scream

Не критикувам никого ... само си мрънкам Simple Smile

Последна редакция: чт, 19 апр 2018, 15:46 от boro

Общи условия

Активация на акаунт