По - ниска минимална заплата от 460 лв ?!?

  • 28 579
  • 524
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 15 960
И по цял свят да го има, на бг работодателя ще му е много и ще донесе от девет кладенеца вода и теории, колко е вредно и как трябвало да се махне.

# 511
  • Мнения: 22 036


Пропуснах да кажа, че заплатите и в държавната и в частната сфера се индекстират годишно с официалния процент на инфлация, който е около 1.5-до 2-3.

А такава, имало го значи по света, ама не му викат клас. И не е 0.6% ами 1.5 минимум. Ужас.

В Австралия имало таван? След третата година? След увеличението от 70% ? За колко години класа на български работник ще стане 70%? Приемам след това да няма повече увеличения. Grinning

Не разбирам много какво казваш, но да се опитам да обясня, като подчертая, че говоря за държавен сектор, в частния са различни нещата, но обикновено се водят от държавния, като заплатите са малко по-високи, за сметка на стабилността.

Значи, имаме позиции от ниво 1 до 12, за всяко ниво има определени заплати, които са от-до до третата фодина, после не се покачват за нивото. За да вземеш по-висока, трябва да кандидатстваш за по-високо ниво.

Например ниво 1 получава 25,000 първата година, 29,000 втората и 32,000 третата. След това не се увеличава заплатата, ако няма индексация за инфлация. За да се прехвърлиш на по-високо ниво, кандидатстваш на общо основание. След 4 ниво, трябва да има специализирано образование.
Т.е. може да си останеш на 32,000 с малко повишение до края на кариерата ти.

# 512
  • Мнения: 9 050
Има го разбира се. Дори не е само по света. Преди години приятелката ми работеше в представителството на германска фирма в Бг. Всяка година им индексираха заплатите с някакъв процент. Това беше извън повишенията в йерархията и годишните бонуси.

А кой каза, че и сега го няма? При нас също заплатите се индексират с инфлацията преди увеличенията. Има го и в България.

Въпросът е, че това не е вменено със закон задължение. А е договорка или решение на работодателя.

# 513
  • Мнения: 15 960
Предполагам, че стрина Пена в Полски Тръмбеш е много щастлива и доволна, че  и някъде в България индексират заплатите с инфлацията.

# 514
  • Мнения: 22 036
Нина, тези индексации са характерни за държавната администрация и за регулираните професии на всякъде, не само в БГ. Обикновено, когато на лекар в държавна болница му вдигнат заплатата, в частните, също ги вдигат, за да са конкутентно способни. (пример е просто).

# 515
  • Мнения: 15 960
Нина, тези индексации са характерни за държавната администрация и за регулираните професии на всякъде, не само в БГ. Обикновено, когато на лекар в държавна болница му вдигнат заплатата, в частните, също ги вдигат, за да са конкутентно способни. (пример е просто).
Да, нали това коментираме, че го има навсякъде, докато в България тук-там някой работодател ги прави.
Тук в частните болници са с не знам колко пъти по-високи заплати от държавните, та не ги плаши увеличението в държавните.

# 516
  • Мнения: 9 050
Именно. Там, където работодателите не са задължени със закон да го правят, го има.

# 517
  • Мнения: 22 036
Нина, пак не разбираш. В държавната администрация в БГ индексирането е еднакво навсякъде.
Обикновено, когато има търсене на кадри, частниците предлагат по-високи заплати. Ако държавните се вдигнат над предлаганото от частника и има търсене, частникът пак ще ги вдигне.

Проблем са местата за които няма държавен еквивалент. На шивачките не им вдигат заплатите, защото те няма как да намерят друга работа. И така е с много други професии, а синдикатите не правят нищо. От тази гледна точка, минималната заплата е оправдана.

Аз бях като в небрано лозе тук, когато давах бакшиш в заведение. Гледаха ме като извънземно. Тук, обаче, заплатата на сервитьорите и барманите е нормална и те не разчитат на бакшиш. В БГ им дават някакъв минимум и да се оправят.

# 518
  • Мнения: 1 421
Доста интересна дискусия се е заформила тук и ясно се вижда пропастта между двата "лагера".
Самият факт, че има работодатели, които могат да си помислят да плащат по-малко дори и от мизерните 460 лв, ясно показва, че в държава като нашата трябва да има някаква държавна регулация и намеса, иначе съвсем ще го закъсаме. Изобщо не може да се разчита, че частници-шмекери ще вдигат заплати, ще дават бонуси ако се махне клас прослужено време. Примери бол и всекидневно, дори постът на Айрин Адлер ясно показва мисленето и манталитета на бг работодател. Няма какво да каканижат за "пазар", "договаряне с работодател", "пазарни принципи" и пр. бози. Тези неща важат за нормални държави с нормални трудово-правни отношения, а не за полуфеодални такива . Същото е и с монополите-уж пазар, ама цените все нагоре. Как пък един път не се излъгаха да намалят ток, парно, лекарства и др. От девет дерета ще влачат вода да доказват как са на загуба, как ги притиска държавата и пр. глупости. За нашите условия класът за прослужено време трябва да остане, трябва държавата да контролира и да гарантира някои права като защита на бременни, майки с малки деца, размер на отпуски и др. Иначе пак ще четем такива скудоумия на "работодатели", че идеята за по-малка заплата от 460 лв ще ни се струват като детска песничка.

# 519
  • Мнения: 15 960
Именно. Там, където работодателите не са задължени със закон да го правят, го има.
А понеже на бг работодателя не може да се разчита в това отношение, си имаме закон.

Даун, разбирам те и съм съгласна с това, което пишеш.

# 520
  • Мнения: 22 036
Лорита, разбирам, че си недоволна, но това е пазарната икономика. Докато няма недостиг, ама истински на работна ръка, цената ще е ниска.
Защо не е ниска цената в ИТ? Има търсене просто.
Как се определя заплащането на фризьорите и козметиците?  Пак е на база търсене и предлагане. Ако има 10 салона на 2 кв. км.  е ясно, че цените ще са ниски. Години ще минат, докато качеството окаже влияние и Х, макар, че взима повече, има повече клиенти.

# 521
  • Мнения: 1 421
Даун, аз не съм против пазарната икономика, а против псевдо пазарната икономика у нас. И точно защото нещата в България са тотално изкривени, затова трябва да има по-силна държавна регулац;ия. Един ден ако станем нормална държава ОК.

# 522
  • Мнения: 22 036
Прекалената държавна регулация, доказано, не води до добро.

# 523
  • Мнения: 25 599
За колко години класа на български работник ще стане 70%? Приемам след това да няма повече увеличения. Grinning

Плюй си в пазвата, че и това го имаше вече у нас. Инфлация, инфлация и хоп, дефлация. Който крал, крал, мандалото хлопна. Stop

Прекалената държавна регулация, доказано, не води до добро.

А липсата на такава ще обезлюди територията.

# 524
  • Мнения: 22 036
В нормалния случай, може би, но в БГ, с наличния политически ресурс, не.

Общи условия

Активация на акаунт