Имали ли сте полза от срещите с психолог?

  • 14 592
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 260
Даже и на това съм съгласна, но пък аз не помня кой знае какво.

То аз никога не се бях замисляла за това, беше нещо забравено и тя го изрови. Въпроса е че в крайна сметка нямаше ефект, просто сега знам причината за проблема.

# 61
  • Мнения: 1 377
Pipppa, писах, не знам дали си видяла.
Моя близка ходи няколко пъти на психолог, но не видя никаква полза и спря посещенията. Проблемът си седи, дори се влошава с времето, ще говоря с нея да опита с тази жена...

# 62
  • Мнения: 7 416
Имам опит с психолог/психотерапевт и личен, и с детето ми.
Подкрепям мнението, ако се уцели точен специалист, резултатите могат да бъдат изключително добри. В моя случай ги усещам като такива.

Когато човек тръгва на терапия (което е по-различно от консултациите при психолог), обикновено той тръгва с 2 противоположни желания: "да има промяна" и (несъзнаваното) "да няма промяна". Психиката ни, въпреки дискомфорта, поради който и търсим помощта на специалист, все пак се стреми да запази старото статукво. Явлението, което се обажда с особена сила именно тогава, когато близостта от истинската промяна е най-близо.
Нежеланието да се ходи би било добре да се коментира с психотерапевта. При удачното преработване на съпротивата, процеса може да се изкачи на ново ниво.

За да си смени старата загрубяла, пречеща на движението и живота кожа, земноводното трябва да се отърка в острите камъчета на сушата, което нормално се съпровожда с болка и нежеланието да се изостави "стария калъп". Най-често, обаче, не си даваме сметка, какво точно ни спира да продължим процеса и със спирането си вкарваме автогол.

Но, разбира се, ако няма "химия" със специалиста, а това се усеща още в началото, може би, наистина си струва да се потърси друг.

Кой е психолога ви, Мишелин, ако е удобно да споделите? (Може и на лични)

# 63
  • Мнения: 7 416
Да добавя нещо...
Както е било споменато по-рано, "психолог" не е равно на "психотерапевт" и обратното. Има си статии в нета, които описват разликите в подробности.

Добрите психотерапевти далеч не винаги са психолози по образованието.
С моето дете попаднахме в целта с психотерапевт, завършил медицина и формирал се в една от психотерапевтичните школи в България. Нивото му е изключително високо. Резултатите невероятни.

Един от прекрасните терапевти (позитивен и гещалт), водещ на групи, автор на чудесна книга, когото познавам, също не е психолог (което не означава, че няма познания по психологията). А се реализира като чудесен специалист, обучител и вдъхновител за много от своите клиенти и студенти.

Сещам се и за немалко други примери.

Последна редакция: пт, 01 сеп 2017, 20:48 от Селма

# 64
  • Мнения: 4 275
Селма, би ли споделила кой е специалистът, от когото си доволна? С какъв тип проблеми се занимава?

Колкото до името на психолога, при когото ходех аз, предпочитам да не го споделям (от гледна точка на това да не стигне до него по някакъв начин причината, поради която пуснах темата). "Проблемът" ми вече е решен, но ми стана много неприятно, когато се опита да се уговорим за следващ час, при условие, че нямаше нищо належащо. Почувствах се като клиент-спонсор. Можеше поне да ме пита дали ще имам нужда оттук нататък да продължаваме да се виждаме. Посещенията ми бяха всяка седмица в продължание на година и не знам един психолог какъв стимул има да "излекува" човек, който му плаща по 50 лв на всяко посещение.

# 65
  • Мнения: 961
Посещенията ми бяха всяка седмица в продължание на година и не знам един психолог какъв стимул има да "излекува" човек, който му плаща по 50 лв на всяко посещение.
Винаги съм си задавала този въпрос

# 66
  • Мнения: 11 823
Посещенията ми бяха всяка седмица в продължание на година и не знам един психолог какъв стимул има да "излекува" човек, който му плаща по 50 лв на всяко посещение.
Винаги съм си задавала този въпрос

Когато е свестен и си работи работата със сърце има стимул. А и в крайна сметка графика на един добър психолог ще е пълен...той е човек и не може да поеме пациенти до безкрай...и когато се освободи място винаги ще има кой да го заеме, така че това с печелбарската работа е при тези които не струват (мое мнение  Peace)
Моята психоложка в един момент след година работа изрази мнение, че вече нямам нужда от нея и мога да се справям сама с проблемите си. Но аз по свое решение продължих да я посещавам.

# 67
  • Мнения: 2 420
Олеле, какви са тези зврски суми?
50 лева...

Бумът на посещенията на психолог се дължи не само на нарастналия стрес и проблеми, но и на отчуждаването на хората един от друг.
Това, което преди е било функция на приятелите - да изслушат съчуствено, да дадат морална подкрепа, успокоят и подкрепят, това вече е приело друга форма. А именно - посещения при психолог.
Всеки го играе на супер успешен и самоуверен. Поства във фейса снимки от романтични пътувания, накипрен в маркови парцалки и пръскайки хумор и забава на поразия.
А всъщност посещава всеки вторник психолога, за да си изплаче мъката от гаден шеф, неверен съпруг, деца, вземащи дроги, надвиснали над бюджета като дамоклев меч вноски за кредита на отеснелия апартамент и вече трудно поддаващи се на маскиране бръчки.

Мисля, че психолог е необходим на хора с наистина сериозни проблеми с психиката.
Всички други най-добре да инвестират време и усилия в създаване на приятелства. Истински, не престорени.

# 68
  • Мнения: 6 281
Да, имала съм ползи от психотерапия при психиатър-психотерапевт. Не беше първият, при когото отидох. Преди това бях ходила при двама други, с които не се сработихме. Психотерапията приключи след около година и половина по негова инициатива. (Това, по повод на горните постинги, които казват, че терапевтите реално нямат стимул да си свършат работата.) При повечето разстройства, дори и да са само неврози, а не психози, взимането на адекватни медикаменти е в голяма помощ на пациента, така че според мен е доста несериозно (да не кажа, невежо) да се говори за това с термини като "тъпчене", "взимах 2 дена и спрях, понеже не бях на себе си" и т.н. Всеки, който е бил на медикаментозна терапия за депресия, тревожност, фобии или други такива ще ви каже, че резултатите започват да се отчитат след 2-3 седмици прием, а не дни.

# 69
  • Мнения: 20
В момента съм в някаква депресия - не мога да спя, нямам апетит, рева всеки ден, въртят ми се мисли, че съм безполезна, едва се замъквам на работа и там ми е трудно да работя. По принцип трудно се справям със стрес, а сега се вкарах в тази депресия заради "нещастно влюбване". По начало усещам живота си в застой, чувствам се самотна, реално нямам приятели, а ми е трудно да се сприятелявам, иска ми се да намеря по-перспективна работа, но не правя нищо по въпроса. Това влюбване беше последната капка, а и се чувствам още по-зле, защото ми се струва, че само аз съм си виновна - той не ми е обещавал нищо конкретно.

Пробвах няколко различни психотерапевти, но не мисля че има полза. Едната ми говори положителни неща, че съм "хубаво момиче" и че хората биха се радвали да общуват с мен, но в момента това някак си не ми помага. Другия зацикли върху детството - вярно, че имах трудно детство и трудна младост, но каква полза има да се дъвчат сега. И капките на Бах пробвах, въпреки че не вярвам в хомеопатия, обаче като взе да ми говори за кармични глупости, се отказах.

Джипито изписа антидепресанти (бифлокс) преди 3 седмици, но ефект още не чувствам, освен че съм малко по-уморена.

Едит: Иска ми се да гледам прагматично на нещата и ми се струва, че сега прекалено драматизирам, но като съм се вкарала в дупката, ми е трудно да се измъкна сама.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 14:26 от emaesa

# 70
  • Мнения: 2 420
Запиши се на народни танци.
По-добро средство за развеселяване от хубава, ритмична музика няма. Без нежелани, странични ефекти, освен ако не е много силна, да ти повреди ушите.
Аз ходя в Германия на тукашни народни танци, понеже нямаме в нашия град български. И на латиноамерикански танци съм ходила.
Сега е много модерна зумбата. Преди имаше аеробика, пак гимнастика, спорт с музика.
Може и в някой хор да пробваш. Класически или народен, каквото повече те влече.
Навсякъде ще намериш и нови приятели.

# 71
  • Мнения: X
И салсата също е страхотна, както и всякакъв вид спорт. Общо взето да се чувстваш заета и ангажирана.

# 72
  • Мнения: 2 420
Така е, движение си трябва!
Ние българите сме темпераментна порода и ако стоим затворени в бюро залиняваме. Затова трябва да се набавя движение на тялото по всеки възможен начин. И най-добре даже на чист въздух.
Чакам с нетърпение пролетта, за да се развихря в градината.

# 73
  • Мнения: 4 275
С години съм ходила на танци, но това не ми реши проблемите... Има проблеми, за които ни приятел може да ти помогне, ни половинката ти, ни който и да е било. Да не се залъгваме, че неща като излизане сред природата, срещи с приятели, излизания и не знам какво още, ще помогнат. Да не говорим, че има състояния, в които дори и не можеш да вдигнеш телефона да се обадиш на приятел.

# 74
  • Мнения: X
То пък и едни приятели. Моите всичките, които се събраха с някой вече не ме търсят, а дори и аз да ги търся все нямат време. За това съм се отказала да ги карам да се виждаме. И аз не знам къде е изходът. За това им правя евала на мъжете - държат на приятелите си, а не като нас. И после като се разделят и се почва едно звънене, едно молене. Не обичам такива неща, човек трябва да има и личен живот, не може да очакваш все друг да ти го прави интересно. Но да, Мишелин, права си за тия неща. Трудно е. Аз от време на време изпадам в леки терзания и мисли, но гледам бързо да си намеря нещо приятно за правене. Просто вече е и трудно човек да създаде приятелство.

Общи условия

Активация на акаунт