Психично болните и знаем ли как да се отнасяме с тях

  • 26 830
  • 189
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 62 595
можеш да заведеш психиатър, невролог, някакъв друг лекар, ама ако е свързано със специфичен преглед, трябва апаратура,вече нещата стават много сложни.

# 151
  • Мнения: X
той от чужбина задейства процедурата по ЗЗ. Откараха я. Сега се лекува.
Извинявам се за невежеството, но каква е тази процедура?

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Настаняване за задължително лечение.

# 153
  • Мнения: X
Благодаря.

# 154
# 155
  • Мнения: 24 467
Настаняване за задължително лечение.

И принудително - т.е. без желание на лицето, но когато такава нужда е налице.

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Е, като съм писала "задължително", може ли да съм имала предвид, че е по желание на лицето? Wink

"Задължително настаняване и лечение" е терминът, който се употребява в ЗЗ.

# 157
  • Мнения: 6
На всеки може да се случи да изпадне в това състояние . Но тези болести са с различни стадии .Но несмятъм че химията може да ги оправи .Тя само временно оспукоява нервната система ,но състоянието си остава .За тези хора им трябва малко повече внимание от страна на близките ,и постепенно да ги оставят да се занимават с любимото си занимание .Дали ще слушат музика или са на открито в природата ил др.Когато ги  избягваме е по дразнещо защото тогава се чувстват излишни и изхвърлени от обществото което ги дразни много повече .На времето имаше спициално изградени предприятия за всички инвалиди ,независимо от болеста ,и те  създаваха сащо красива продукция както другите .Много по упасно у когато са сами в къщи със болеста си.

# 158
  • Мнения: 9 152
Да, съгласна съм с Виктория Илиева_475933 .
Ведите са лекували хора, пострадали от такива проблеми със Сатвичното знание за начин на живот. А не с химия.
Освен това, в наталната карта на натива има указание за риск от психични проблеми.

# 159
  • Мнения: 1 999
Горните две твърдения ми звучат като "да оставим  болните от диабет без инсулин". Като човек лекувал се от депресия с лекарства и смея да твърдя, че съм добре и вече не пия такива (значи не съм пристрастена), ми беше обяснено, че депресията се дължи на невъзможност на организма да произвежда серотонин. Та откъде ако не от хапчетата да си го набави? От чистия въздух ли?
  По някога без тях просто не може да се мине. За това са лекарите. А за шизофрениците какво бихте казали?
 Горните съвети може да са полезни за леки психози, предизвикани от преумора и стрес, но не и за сериозни заболявания.

# 160
  • Мнения: 24 467
Е, като съм писала "задължително", може ли да съм имала предвид, че е по желание на лицето? Wink

"Задължително настаняване и лечение" е терминът, който се употребява в ЗЗ.

А аз съм пояснила, съвсем не случайно, че става въпрос и за "принудително" лечение. Т.к. разлика има. Задължителното означава, че  за субеккта възниква ангажимент да изпълни определен вид поведение - напр. да отиде на профилактичен преглед, да си постави ваксина. А принудата идва като резултат от липса на доброволно изпълнение на това задължение. Няма да те прегледат профилактично принудително, но при наличието на определени предпоставки на психично болен човек може да се приложи принудително лечение.

# 161
  • Мнения: 3 781
Нямам време да чета цялата тема, но..
Имам приятел, чието бившо вече гадже имаше шизофрения. В началото никой не знаеше за това, тя беше нормална.
2 месеца по-късно (за 2 месеца имаха по 2-3 часа сън дневно, тя не го оставяше да спи, но той реши, че си е просто по-щура и емоционална, във връзка с началото на новата им връзка) се появиха техните и искаха да я вкарват в лудница. Обясниха на момчето що за чудо е девойката и как когато изпадне в криза става крайно агресивна. Отидохме заедно на почивка, тя съвсем изтрещя, ние не знаехме какво да правим, техните дойдоха да я прибират и да я хоспиталзират, тя отказваше. Още 2-3 месеца издържа той, тя трябваше да почне медикаментозна терапия и нямаше да я приберат, обаче упорито отказваше и накрая се разделиха, май после е била за 4-5 месеца в психиатрията, пуснали са я, тя е избягала и сега е във Франция.
Аз лично за първи път се сблъсках с такова чудо, хвана ме страх и не искам повече да съм близка с подобни хора.
Особено такива, които не познавам добре. Тя идваше, говореше ми за някакви знаци, символи, часовници, звуци, чула ги, видяла ги, те идвали да я вземат, щели да я убият и някакви такива. И аз просто не знаех как да реагирам, какво да кажа или да направя.
Като цяло, ако имате избор, стойте по-далеч. Наистина е страшно положението..

# 162
  • Мнения: 742
Ако кажа,че знм как да се държа с тях ,ще излъжа.Това зависи от конкретното състояние..Като цяло знам,че трябва да се запази спокойствие и да му се покаже твърдост.
Бях на 12-13г.,когато ме диагностицираха с шизофрения.Нашите описваха на психиатърката действия,които съм извършвала,а аз не си спомнях такива моменти.Казвах й,че не е вярно,че те лъжат.Бях им много сърдита,че говорят така.Аз си бях съвсем наред.Може би просто съм влизала в пубертет и играта на хормоните ми се е отразила по този начин.Лепна ми диагнозата,изписа ми лекарства...не ги пиех.Криех ги под езика и гълтах водата.Изпих само две,отпускаха ме,чувствах се зле от тях ,като зашеметена.След време ме оставиха на мира.След 7 месеца от диагностицирането.Казваха й,че не изпадам вече в кризи.Тя твърдеше,че е от лекарствата и че ако спра всичко,ще започне наново.Спряха ми ги на своя глава.Естествено нищо не се случи...аз и без това не ги пиех,но това остави отпечатък в съзнанието ми.Те и до днес твърдят,че съм изпадала в кризи,а аз до днес не мога да си обясня защо ми го причиниха Sad Все още се натъжава,когато говоря за това.
 Сега детето ми е диагностицирано с ГРР.Все още не вярвам в диагнозата.Чета много,наблюдавам го и много неща не пасват.Той не е такъв.Естествено не му давам никакви лекарства,добавки и прочие.Водя си го при психолог и логопед и това е.Още е много малък,а и като знам колко е модерно напоследък да поставят такива диагнози съвсем губя доверие.Няма да пропусна да спомена и финансовата изгода на нашите специалисти от тези диагнози.Не им вярвам.Отдавна не им вярвам.
 А за тежките случаи,тези очевидните смятам ,че нищо не се прави.Защо? Защото те нямат парички.Хвърлят им 100 лв.пенсия и да се спасяват.Не ме е страх от тях.Страх ме е от лекарите ни.

# 163
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Цитат
Задължителното означава, че  за субеккта възниква ангажимент да изпълни определен вид поведение - напр. да отиде на профилактичен преглед, да си постави ваксина. А принудата идва като резултат от липса на доброволно изпълнение на това задължение.
ОК, не споря. Само да добавя, че и видовете принуда за изпълнение са различни - някъде глоби, другаде сила, според нуждата и според това, кое благо се приема за по-важно. Wink
Както и да е, не е по темата. Simple Smile

# 164
  • Мнения: 24 467
Не ги обсъждам видовете принуда. Само ще посоча, че принудителната мярка не е санкция. ПМ се налага по друг ред, с други видове актове и се изпълнява с други способи, различни от принудителното изпълнение на санкциите.
Санкция и принудителна мярка могат да се наложат и едновременно, за едно и също поведение, ако има предпоставки за това.

За всеки случай е точно по темата фактът, че законово се предвижда ред именно за принудително лечение на хора, които са опасни за себе си и/или околните и е добре това да се знае от хората, за да могат, при нужда, те самите да инициират такова производство. От това ползите биха били големи. За всички.

Общи условия

Активация на акаунт