Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 47

  • 48 809
  • 749
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 92
Моят кратък опит до момента подкрепя теорията, че ако хормоните не се балансират, няма диета, която да помага, а дори напротив... Аз също от години се интересувам от хранене (не диети) поради личен интерес - изпробвала съм и на себе си, но уви в момента качените вече 8-9 кила на фона на внимателно хранене и спорт, показва, поне за мен, че трябва първо да оправя хормоните...
Иначе да - моето лично впечатление е, че АИП е видоизменено кето/палео и би следвало да има сходен ефект. Аз лично се чувствах много добре на такова хранене... Но си иска и много подготовка и търпение Simple Smile

# 616
  • Мнения: 197
И аз съм съгласна с afrikancho, от тестените и сладките неща се огладнява по - бързо и не засищат качествено, както примерно една пържола със салата. Или извара със зеленчуци. И това го казва човек, който обожава шоколад. Бързи въглехидрати и т.н. Мога да напиша монография по въпроса.
Боб, леща, грах, ориз, как ви се отразяват?

# 617
  • Sofia
  • Мнения: 102
Lolala, и на мен би ми било интересно да разкажеш за храните и добавките. Както казах аз твърдо вярвам, че Хашимото има силна връзка с начина на хранене и на живот изобщо...за съжаление е трудно човек да си промени изцяло навиците....
Аз вече трета година съм на безглутенова диета. Започнах покрай едни алергии, кото ми се появиха на стари години и понеже медицината в България е на мн.високо ниво, чух всички глупости на света, които може да си представите. Тогава и започнах да чета какво казват по другите страни. Първото нещо беше глутена и отслабнах след като бях се подула от всичко около алергиите. После разбрах, че и алергиите са били свързани с Хашимотото, но тогава не знаех.
Без глутен са и в къщи всички, нама как. Имам опит с без глутен, баща ми още през седемдесетте се лекуваше с безглутенова диета от друго авотимунно заболяване, десет години не беше ял глутен и от тогава е в ремисия. Това не е нещо ново, просто рекламите и общата мода хвърлят пясък върху стари и доказани истини. Тогава неговата професорка за всяко стомашно-чревно наразположение, казвала веднага спиране на глутена и после всичко друго.
От както съм без глутен, ми изчезнаха киселините ( също свързани с автоимунните), подутия корем, газовоте и други подобни.
Не е проблем, според мен. Да в началото и аз се хвърлях на разни безглутенови заместители, но те са тъпкани със захар и то от гадните и други подобни и дори са по-лоши от другата готова храна. Само по някога купувам хляб от елда от "Слънце и луна", за да си направим сандвичи в къщи или при пътуване също за сандвичи, но мн.рядко.
Когато съм в Гърция, Италия, Испания - места където мн.обичам да хода си позволявам глутен (което не е хубаво ,защото пак за тровя), но инетресното е, че там нямам онези симптоми от преди - киселини, подуване, газове.
По принцип мисля, че спирането на глутена ми подобри живота драстично и не бих се върнала обратно към него, не ми липсва.
Има и други неща, но стана мн.дълго, та ще е друг път.

# 618
  • Мнения: 92
Lolala, резултатите, които споделяш са чудесни. А освен глутен, който на практика е протеин, ограничаваш ли други групи? Гоитрогени? Въглехидрати? Аз от въглехидрати винаги се надувам и качвам мигновено... Не съм правила тестове за непоносимост, но ми е много тъжно понеже обожавам пица, паста, суши и подобни, а от години си позволявам мнооого рядко.
Това за консумацията повреме на пътуване и аз съм го забелязала - отдавам липсата или по-неизразените симптоми на психологичната нагласа.

# 619
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
К1кк, ако се подуваш от храна, то това е недвусмислен знак, че тази храна не ти понася и те възпалява.
Лолала, явно ти са се излекували червата и можеш да си хапваш глутен от време на време. Щом няма киселини и симптоми.

Аз ям само ориз, bitter chocolate. Останалите ги ям 1 път годишно сигурно. Засега не съм забелязала симптоми от ориза, но знае ли човек.

# 620
  • Мнения: 197
afrikancho, а защо толкова рядко? Съображения някакви?

# 621
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Не, просто не обичам. Grinning

# 622
  • Мнения: 92
@afrikancho, да така е, и аз така си помислих и затова от момента, в който забелязах, ограничавам въпросните храни, които неизненадващо са тестени и скорбялни. От зеленчуци без скорбяла нямам такива проблеми... Но това също мисля е индивидуално, мисля. Както казах, в Италия пастата някак не я усетих толкова зле SatisfiedSatisfiedSatisfied

# 623
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
На мен плодове не ми понасят. Не обичам и затова спрях да се мъча да ги ям. Само ягоди, малини и други горски плодове понякога, те ми харесват.
Моята истина е, че човек трябва да слуша себе си, тялото си и желанията му. Ако ми се гади от плодове примерно, боли ме и ми се надува коремът, ако ще и всичките витамини на света да са събрани в тях не ми пука. Друг е въпросът, че "полезността" им е доста спорна.
С храненето, което писах по-горе ми е добре, вкусно ми е и съм ок. То пък, за късмет, се оказа, че е и полезно  Simple Smile
АИП и подобни не мога и не искам да спазвам, а и някак не вярвам докрай в тях.

# 624
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Точно така е.
За едни понася едно, за други - друго.
А при мен кофтито е, че не мога да се ориентирам с храната, понеже не получавам никакви реацкии или симптоми на непоносимост: като подуване, гадене.
Само от кофти мазнина получавам киселини (но то май много хора са така), понякога и от сирене, но напоследък не съм получавала от сирене доста време. И жлъчка преди ме болеше много често, сега ме боли от кофти мазнина задължително (ако ям навънка). Затова не ям и пържено от много време. И много трудно се ориентирам така, като нямам други симптоми. Все едно всичко ми понася, а надали е така.  Joy
А и колики получавам от 2-3 неща. Подправки главно.
Да не говорим, че преди пиех абсолютно всеки ден и бях много щастлива. Като спрях бирата, станах болна и нещастна.  Laughing Обмислям пак да почна някой ден. Joy

И вярно е, че хормонът е на първо място, правилната доза, както каза К1кк.


Последна редакция: ср, 23 авг 2017, 12:01 от afrikancho

# 625
  • Мнения: 6 346
Lolala, много интересно, благодаря, че сподели! Много се учудих, че през 70-те е имало професорка, която е препоръчала безглутеново хранене на баща ти. За България ли говорим? Майка ми е с тежко автоимунно заболяване (ставно) от почти 30 години вече, но никой лекар никога не й е споменавал нищо за храненето.

А на АИП хубавото му е, че когато направиш такава елиминационна диета, успяваш да отсееш храните, които наистина ти влияят зле. Необходимо е да се мине през елиминационната фаза, за да могат реакциите на организма да се възстановят (един вид, състоянието се нулира и негативните реакции, които преди са били замазани, сега се проявяват с пълна сила). Така че АИП си е един вид инвестиция в собственото здраве, дори човек да няма автоимунни заболявания. А и не се стои цял живот в елиминационната фаза, а само 2-3 месеца, после започва въвеждането на храните, за да се види към кои се получават отрицателни реакции.

# 626
  • Мнения: 4 344
Миналото лято пробвах АИП и се чувствах прекрасно(освен Хашимото и последствията му,съм и с хипофукция вторична на надбъбреците и много урологични операции,постоянни бактерии и инфекции...),но допусках грешки от незнания.Чакам с нетърпение книгата и започвам отново.
Шоки,радвам се,че пишеш тук. bouquet Hug

# 627
  • Мнения: 3 312
Скрит текст:


Черен Шоколад, не ми е ясно какви изследвания се правят при хиперфункция. Някакви антитела има, по които може да се разбере дали се касае за Хашимото, дали за Базед. По-добре някой друг да се включи и да каже.


  Благодаря ти,  bouquet    

Просто в града нямаме читави ендокринолози. И ми се иска да разбера повече от вече минали по този път хора.  Peace  Втори път /за година и половина/ личния ми лекар ме праща на преглед и двата пъти тя ми обяснява, че съм млад човек и ми няма нищо. Сърцебиенето, косопада и качените около 20 кг. не били проблем. ... Извинявам се за хаотично написаните постове, но се чувствам много зле. Не мога да си подредя мислите дори. Досега го отдавах на недоспиване и умора, но вече не мисля така. На лекар съм във вторник и нямам представа как ще избутам до тогава.

И аз съм с хиперфункция. През месец май си пусках изследвания и Т4 беше три пъти над нормите. Като симптоми имах спадане на килограми и почти постоянно ускорен пулс /към 90 уд/мин/. Ендото поиска изследване и на TSH-рецепторни антитела, които бяха в норми, което изключва базед и остана диагноза Хашимото. Хиперфункцията не трябва да се оставя просто така, защото натоварва сърцето и останалите органи, като ги кара да работят при свръх-натоварване, т.е. обмяната на веществата е ускорена.
При мен лечението беше един месец с тирозол 3*2, после дозата се намалява всеки месец, като се следят и стойностите на хормоните. Накрая се преминава на поддържаща доза от 1 или половин хапче. Лечението е от 6 месеца до 3 години.
При теб странното е, че си напълняла, което е по-характерно при хипофункция, а не при хипер.
За косопада - аз също имах доста силен косопад, който още в началото на лечението намаля, но после хормоните ми минаха на долна граница и отново започна. Чета, че го имало и при хипер и при хипо, но как се лекува не съм сигурна. Някои пият цинк с биотин, бях срещала и други неща, но още не съм намерила кое е най-доброто.

Първи изследвания на 16.08.2017г.
фт4  76,72 (при референтни граници - 7,90-14,40)
тсх  0,663  (при референтни граници - 0,340-5,60)
Пуснах изследванията още веднъж на 22.08.2017г.
фт4  12,01 (при референтни граници - 7,90-14,40)
тсх  0,942  (при референтни граници - 0,340-5,60)
тото 6 от 49  Thinking   ще ги пусна и трети път

# 628
  • София
  • Мнения: 808
Cioccolata, Sun sea, Lolala, Bitter chocolate.. и всички, които споделихте опита си с храненето, благодаря ви!

Много ми беше полезно, особено за глутена, и не само. Сега съм още по-надъхана за АИП, към който клоня отдавна, но за сега само плавно се доближавах. Ограничила съм значително и глутен, и захар, и млечни, но не съм ги премахнала изцяло. Въглехидратите също се старая да ги понамаля (не мисля да ги изключвам напълно, де).. не ям почти ориз, картофи, сладкиши и тесто, но все някой банан изяждам Simple Smile А как обичам италианско! Но и това е рядкост в менюто ми вече.. Бобовите и зърнените гледам да ги накисвам преди да ги готвя, но като цяло и от тях ям малко. Старая се да избягвам максимално преработени продукти и да увелича месото и особено зеленчуците. Но има какво още да се желае, определено. Алкохол не пия, не ми се и пие, само вино понякога. Не пуша. Май това е от мен.. когато натрупам впечатления от АИП, ще споделя. Simple Smile

Само за Facebook да допълня.. много полезни неща съм срещала, естествено като игнорирам агресията. Simple Smile

ЧерЕн_ШокоЛад, може би наистина трябва да потретиш изследванията, но ми се струва, че и при двете досега TSH е доста нисък.

Последна редакция: ср, 23 авг 2017, 17:00 от veseto5775

# 629
  • Sofia
  • Мнения: 102
Lolala, много интересно, благодаря, че сподели! Много се учудих, че през 70-те е имало професорка, която е препоръчала безглутеново хранене на баща ти. За България ли говорим? Майка ми е с тежко автоимунно заболяване (ставно) от почти 30 години вече, но никой лекар никога не й е споменавал нищо за храненето.

А на АИП хубавото му е, че когато направиш такава елиминационна диета, успяваш да отсееш храните, които наистина ти влияят зле. Необходимо е да се мине през елиминационната фаза, за да могат реакциите на организма да се възстановят (един вид, състоянието се нулира и негативните реакции, които преди са били замазани, сега се проявяват с пълна сила). Така че АИП си е един вид инвестиция в собственото здраве, дори човек да няма автоимунни заболявания. А и не се стои цял живот в елиминационната фаза, а само 2-3 месеца, после започва въвеждането на храните, за да се види към кои се получават отрицателни реакции.

Да в България - проф.Недкова, гастор-ентеролог. В миналото някои теории са прилагани с голям успех и сега се връщат като голяма новост, да ама не. И не е само без глутена за автоимунните. Ами високо маслената диета за диабетиците. Баба ми ядеше само месо и то по-мазничко, беше с диабет 2, в месарницата я знаеха и избираха специално месо и хляб само ако мн.й се дояде и то специален черен с рецепта (това пак е БГ - София, не някъде навън). А това е и една от пътвите хранителни теории за подпомагане и поддържане на диабетиците още от онези американци, дато на тяхно име е един от най-известните центрове за лечение на диабет - Джослинг или нещо подобно. И сега ето ни отново в старите доказани неща:
за автоимунните (всички - хормонални, диабет 1, артрит, крон ... ) - без глутен и захар
за диабета - високо маслена храна
Ако мислите, че у нас има някой лекар, който се интересува и може да препоръча хранене и начин на живот, моля кажете го, аз поне не съм чула, нито видяла такъв, но това е световен проблем, просто тези неща не се учат. А и не ги интересува, само лекарства знаят да предписват, дори и това с не голям успех. А както виждам тук от вас, а и при мен дори и изследвания не могат да разчетат, анализират и препоръчат терапия.
Ние сами трябва да търсим, четем и ето така да обсъждаме и пробваме.

Общи условия

Активация на акаунт