Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 47

  • 48 835
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 346
Мария, от лекарите не очаквай да чуеш друго, освен да си пиеш тироксина и да си живееш живота. Тези неща се четат по сайтове (има и на пациенти, има и на алтернативно практикуващи лекари от Щатите), форуми и групи във Фейсбук. Много съжалявам, че така се е случило, но вече поне знаеш, че трябва да следиш витамин Д. Друг витамин, който често е дефицитен при много хора, не само с АИЗ, е Б12. А за кортизола може да се изследва кортизоловият ритъм, най-добре в слюнка, но когато го изследваш, освен ако не си под долната граница, а повечето хора не са, дори със сериозни симптоми, тогава пак няма на кой лекар да занесеш изследванията, ще ти кажат, че си ОК. И пак опира до добавки (пият се витамини Б и Ц плюс адаптогени) и промени в начина на живот - по-малко стрес, медитация, такива неща.

# 721
  • Мнения: 4 344
mariqivanova799,сами ги изследваме ,без да са препоръчани от лекар.
Абсолютно съгласна с Шоки за адреналната умора .

# 722
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Африканчо, не съм се задълбочила още в тези неща, смятам да го направя по-нататък, но т.нар. "надбъбречна умора" е съвсем реално състояние и от нея страдат и хора без проблеми с ЩЖ - това е нещо като ИР, т.е. предхожда пълната надбъбречна недостатъчност както ИР предхожда диабета. Но при надбъбречната недостатъчност може да има и висок, и нисък кортизол, или просто нарушение в денонощния ритъм на секреция. Просто на практика се получава така, че при хората с нарушена щит. функция (най-често хипотиреоидизъм) надбъбречната умора е част от картината и се смята, че води до повишаване на реверсивния Т3 (а това може да се отрази като висок ФТ3 в изследванията, може да се отрази и като нисък). Вероятната причина е на първо място стресът в съвременния начин на живот плюс неоптималното хранене, а до голяма степен и дефицитите на различни вещества, които се получават лесно в днешно време. Така или иначе, върху проблемите със съня трябва да се работи, но обикновено, поне ако се съди по това, което чета, мерките са други, а не са свързани с уцелване на дозата от хормона. Дори съм чела, че за да може хормонът да действа оптимално и да не се приема прекалено висока доза, трябва първо да се оправи кортизолът - така има случаи на намаляване от 100 на 50 мкг например, след като е отстранен проблемът с кортизолът.

Cioccolata, да, чела съм ги всички тия неща, до едно, в миналото. За мен това е една голяма заблуда. Уважавам мнението ти, разбира се, но просто си казвам, че не съм съгласна.
Поне за себе си вече съм се убедила в противното. Нещата са в обратна посока (при мен поне със сигурност) - а именно с хормона се оправя кортизоловата секреция, по-точно с добри нива на ФТ3. (Има дори и метод за оправяне на коритзола - CT3M.)
По тия места, на които ги пише тия неща, също се казва, че ФТ3 трябва да е в горната част на референтните граници, ФТ4 също да е по-високичък малко от средата на референтите граници. И ако попадат там, но ти още имаш симптоми, значи проблемът е на други места, като в надбъбречни примерно. А то просто не трябва ФТ3 и ФТ4 да попадат толкова нагоре.
А работата с реверсивния Т3 е пълна фантасмагория. Това да изследваш обратен Т3, когато не си на хубава доза Т4, е измишльотина, само излишно даване на пари. Естествено че ако ФТ4 ти е висок и обратният Т3 ще ти е висок. Нали част от тоя ФТ4 трябва да отиде все пак някъде.
Да изследваш обратен Т3, когато не си на хубава доза Т4 и Т3 (ако е необходим) и да се чудиш защо е висок (или поне не е като на човек със здрава жлеза - а техните са по-ниски), и да опитваш да измисляш способи за свалянето му, когато проблемът е просто в дозите, които приемаш, е като да се изследваш, докато имаш някаква инфекция примерно и да се чудиш защо левкоцитите са ти завишени.

# 723
  • Sofia
  • Мнения: 102
Lolala,бях заради жестокият колит на безглутенова диета една година и  половина.Без никакъв ефект.Не близнах дори шоколад,салам, кренвирши,всичко,в което може да има следи от глутен.
При мен колитът се обостря при хормонални промени.Започна след раждането,полудя заедно с хиперфункцията на щитовидната жлеза.

Имам още един въпрос-добре,кой ви ги казва тези неща за кортизоловата секреция?За липсите на витамини?Аз постоянно съм по лекари,на никой не му пука.
Имам и реален случай-жестоко ми се изпочупиха зъбите,наложи се да се извадят.Зъболекар ми обърна внимание да си погледна паращитовидните жлези.И естествено паратхормонът излезе висок.Естествено,посетих ендокринолог.Тя веднага ме наплашили,че имам тумори по паращитовидните жлези.Рев,сълзи,сополи.Отидох при друга ендокриноложка.Тя ми се развика,че съм за отделение,за да ме изследват.Запитах за информация как протичат изследванията,тя полудя,разкрещя се,че не може да ми каже.След дълъг рев заминах за Варна.Професорът обясни,че това е от липса на витамин Д и се учуди,че в Бургас не ги знаят тези неща.Витамин Д ми излезе 7 при долна граница 20 или 30,не ми се рови сега да гледам.Калцият също беше под долната границаСлед няколко месеца прием на витамин Д паратхормонът влезе в норма.
Да,но си загубих зъбите.По-скоро оцеляха 4.А съм на 35.Млада жена без зъби.И ако не беше зъболекарят,можеше и костите да ми се начупят.Думи нямам.

Най-верочтната причина за всичко е в кoрема (както казва Хипократ) и при мен се оказа, че там е причината за всичко, затова съм без глутен, без краве мляко във всякакъв вид, ниско въглехидратна храна, без никаква добавена захар. Всичко това сама съм открила с много четене.
Аз ходя прие един ендокринолог, който е доста страннен, но поне изисква страшно много изследвания и горе долу успява да ги интерпретира, но не е наясно с всичко.
А и забравих да кажа - другата причина за всичко е и стресът, хроничният стрес, който е причина за кортизоловата резистентност и това заедно с корема (микроиома) се добавя и инсулинова резистентност и нещата стават много красиви.

# 724
  • Мнения: 47 963
За мен също много неща се крият в корема и храната
Лошото е, че човек експериментира сам. Повечето лекари са некомпетентни, а има и разни псевдо и шарлатани. Отнема и време.
Другото, което е, че трябва по чудо да се съчетаят хранене и лечение. И едното е трудно да уцелиш, а успешно комбо от двете- много трудно. И бавно. Няма как неща, трупани с години, да отминат бързо. А и нацелиш ли, трябва постоянство.

# 725
  • Мнения: 6 346
Африканчо, наистина на повечето места пишат така. От друга страна ти четеш определен автор, а съдиш и по себе си, но и други хора съдят по себе си и се чувстват по-добре с високи Т4 и Т3. Явно зависи от много неща, това е проблемът - комплексно е, а трябва всеки сам да си търси неговата истина и да експериментира, няма към кого да се обърнеш.

# 726
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Африканчо, наистина на повечето места пишат така. От друга страна ти четеш определен автор, а съдиш и по себе си, но и други хора съдят по себе си и се чувстват по-добре с високи Т4 и Т3. Явно зависи от много неща, това е проблемът - комплексно е, а трябва всеки сам да си търси неговата истина и да експериментира, няма към кого да се обърнеш.
Да, така е, хората са различни.
А и нещата са комплексни, трябва си диета (индивидуална), добавки, и правилно дозиране.

Но наистина според тия неща, които са писани из нета, излиза, че всички ние, пациентите с хипофункция на ЩЖ, страдаме от проблем с висок обратен Т3 заради всякакви други проблеми (кортизол, сочен като основен, надбъбречни, дефицити), но не и неправилно дозирани Т4 и Т3. А то те са в основата на проблема с високия обратен Т3. И в който и чужд форум да пишеш или четеш, ще ти извадят вода от 1000 кладенеца как ти трябва да оправиш тоя обратен Т3, адресирайки всякакви други неща, но не и самата доза на хормоните.
Според мен, пак да си кажа, кортизолът не е от съществено значение. Говоря за хора, които наистина нямат проблем със самите надбъбречни, а такива се срещат наистина рядко.
Ако кортизолът (секретиран повече от нужното или по-малко от нужното) влияеше на действието на Щ хормони до тая степен, за която навсякъде се пише, то ТСХ нямше да реагира на подадена терапия с хормони изобщо. Щеше да седи висок. Затова не виждам смисъл дори да се правят тестове на кортизол (пак повтарям при хора, при които няма първично заболяване на самите надбъбречни).

# 727
  • Мнения: 4 344
Ако си в адренална умора и надбъбреците са изчерпани,независимо от тиреоидните стойности,пак няма да се чувстваш добре.А и много хипотиреоидни симптоми са всъщност недиагностицирана надбъбречна умора.Неоптималната надбъбречна фукнция влошава функцията на щитовиднита жлеза.И изследването им изобщо не е за подценяване.

# 728
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Да, но това е само ако имаш проблем със самите надбъбречни. Първичен. Доколкото си спомням, ти беше май с подобен. В твоя случай естествено че изследването не е за подценявне и със сигурност влияе и на Щ терапия и хормони.

И съм виждала стойности на кортизола на четирима души (мои познати), които нямат проблем със самите надбъбречни, но имат хипофункция на ЩЖ. Естествено че кортизоловият ритъм беше нарушен. Но заради нарушените Щ хормони. ФТ3 храни набдъбречните нощем. Първо ТСХ има пик, после ФТ3, и след него е кортизолът. Ако ФТ3 е повече (ако си хипо/хипер) или е по-малко (само хипо), и кортизолът ще пострада от това. Съвсем естествено е. Просто кортизолът при нас е завлечен заради неоптимални Щ хормони. А не е обратното.
И когато единият от тия мои познати си оправи Щ хормони, сега кортизолът му е перфектен. И вече спи нощем, без да се буди до сутринта. Иначе се будеше винаги 4 часа след заспиването си. Това е много характерно впрочем.

# 729
  • Мнения: 4 344
Не,не ми е първичен,нито ми е вроден.Но стреса в ежедневието ни е повсеместен.И първо реагират надбъбреците,не щит.жлеза.

# 730
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
При мен косопадът пак е на път да се развихри. Писна ми  Mr. Green Twisted Evil
Пия Милгамма, преди това Б12 го попълвах с инжекции, пия желязо /че беше на долна граница/, вит Д, магнезий... Имам балсами, шампоани, поръчах си и Биорга Цистифан /лосион против Косопад/. Какво още да направя не знам, точно закрепя положението, точно косата ми заприлича на себе си и айде пак отначало в ужаса. Добре, че е къдрава и създава илюзия за обем, реално не личи, че пада /все още  Mr. Green /, обаче аз си я усещам и ми е гадно. В началото на лятото закрепих горе-долу хормоните и за първи път лятото бях без косопад, за кратко обаче е спокойствието явно.
Смятах чак към октомври да пускам ТСХ и т.н. Писна ми и от това. Само ходя да се бода, само ми вдигат рамене ендокринолозите и само Еутирокса ми вдигат. След няколко месеца 75 пак ли съм за вдигане, ебаси...
Имах нужда да помърморя по въпроса, мерси за вниманието  Mr. Green Hug

# 731
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Сън Си, да, реагират естествено (дори е нормално да реагират), но като са здрави, се оправят. Тия промени в кортизоловата секреция са временни - при безсъние, при стрес. После нещата влизат в релси. Не може да се обърка завинаги кортизоловата секреция от такива неща. Както кортизоловата секреция се обърква и при неоптимален ФТ3. Но това не е завинаги. Когато се оправят Щ хормони, и кортизоловият ритъм се възстановява. Надбъбречната умора не е заболяване на самите надбъбречни. Това е състояние, временно. И най-често наистина е породена от хипофункция на ЩЖ. Може да се докара и от други, както писах, форсмажорни обстоятелства. Но се оправя.
При теб не бяха ли надбърбечните неоптимални от много продължителна употреба на кортикостероиди? Несъпоставими са нещата.
Ако беше така - то всички хора по света с хипофункция на ЩЖ, щяха да са с увредени набдъбречни, безвъзвратно увредени имам предвид. Къде от стрес, къде от ЩЖ.
Това наистина е много погрешно и токсично схващане по света. Наистина навсякъде из нета, из форуми, доста от хората (нямащи заболяване на надбърбечните), имащи само Хашимото, освен Щ хормони, приемат и хидрокортизон нерядко, за да подобрят кортизоловата секреция и да им потръгне терапията с Щ хормони... при положение че нямат заболяване на надбъбречните, нямат увредени набдъбречни... #Crazy #Crazy #Crazy Дори, преди като пишех и аз в такива форуми, и на мен са ми препоръчвали да включа ниска доза хидрокортизон, заради висок обратен Т3 и тем подобни...
За мен това е адски безразъдно - да бъркаш ти по друга ос, не стига, че хипофиза-ЩЖ ти е объркана, ами да объркваш зорлем и друга.

# 732
  • Мнения: 4 344
Идеята изобщо не се свежда до пиенето на хидрокортизон..Както и да е...
Очаквам след оптималното дозиране ,да се похвалиш с резултати.
В така отричаната  група-с АИП, оптимални дози Т4/Т3/натурален хормон,подходящи добавки ,част от списващите вече са без антитела и структурни промени,доказани ехографски.Даже и доц.Катя Тодорова ги дава за пример.Та не всичко е Т4/Т3...
Важен е крайния резултат ,а всеки решава сам как да го постигне.
Но е хубаво  да се чуват и други гледни точки.

# 733
  • Мнения: 92
Sun sea, кое установи първоначално? Щитовидната или надбъбречните като проблем? И как точно става изследването? Извинявам се, ако по-рано е зададен въпроса...
Също да задам един страничен въпрос - някой знае ли как се отразява гладуване (периодично или по-дълготрайно) на ЩЗ ? Имам позната, която отслабна доста с подобен метод и вече в пристъп на отчаяние и аз го обмислям....

# 734
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Идеята изобщо не се свежда до пиенето на хидрокортизон..Както и да е...
Очаквам след оптималното дозиране ,да се похвалиш с резултати.
В така отричаната  група-с АИП, оптимални дози Т4/Т3/натурален хормон,подходящи добавки ,част от списващите вече са без антитела и структурни промени,доказани ехографски.Даже и доц.Катя Тодорова ги дава за пример.Та не всичко е Т4/Т3...
Важен е крайния резултат ,а всеки решава сам как да го постигне.
Но е хубаво  да се чуват и други гледни точки.
Ако визираш мен, аз не отричам изобщо АИП. Дори напротив.
Просто се концетрирам върху дозирането тук, защото то е основно, както се вижда. И защото няма познания относно него (от лекарите и изобщо), както също се вижда. Аз споделям опита си относно него. Отделно какви неща правя като диети и добавки не споделям, защото не намирам за нужно, за тях има достатъчно групи и хората са доста запознати. Не правя и нещо по различно от момичетата тук в това отношение.
И да, разбира се, че не всичко е Т4/Т3, ама само с диети и добавки, когато Т4 и Т3 не са наместени, не съм видяла някой да се е оправил. Simple Smile
Може много хора да си мислят, че са се оправили, защото просто нямат доловими симптоми, и се заблуждават.
Човек, пиещ естествен хормон, с тия високи концентрации на Т3, надвхърлящи в пъти нормалните секреции на Щ хормони, няма как да се хвали, че е ОК.
Като Изабела Уентц, която е за пример, че е свалила антителата, но много ме съмнява и тя да е с оптимални хормони. Когато една позната я запита какво мисли за дозирането, с което се запазва съотношение между ФТ4 и ФТ3 като на човек с нормално фунцкционираща жлеза, какво мисли за съотношението между ФТ4 и ФТ3 изобщо, и за физиологичните дози на Т4 и Т3, Изабела Уентц каза, че това е доста интересна гледна точка, която досега не е чувала, и ще отговори по-късно. Така и не е отговорила до ден днешен. Нямаше идея чисто и просто.
По-голямата част от изписаното за дозирането на Т4 и Т3 навсякъде е заблуда.
Айде за диети, добавки наистина има смисъл от такива групи. Не го отричам. Simple Smile

Впрочем и моята жлеза се е подобрила ехографски и Тодорова ме даваше за пример. Ама какво от това. Simple Smile
И тя самата каза, че това е така от хормоните, най-вече от Т3. Едно време така са им топяли възли. Сега вече тази практика е отпаднала. Самата тя ми обясни това. На всеки с възли се е изписвал някакъв комбиниран синтетичен препарат (Т4+Т3), който вече го няма. Имам и възрастна позната, на 70г., на която в миналото са изписали точно тоя препарат, за да ѝ топят възлите.

Последна редакция: ср, 30 авг 2017, 13:37 от afrikancho

Общи условия

Активация на акаунт