СЕДМИ клас - 1 - Началото

  • 83 801
  • 742
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 822
За АК, имам някакви наблюдения, не са от първа ръка.
За кандидатстване (ама от преди 5 години) са , влезе синковеца (беше 6ти в списъка) без подготовка, но и той е СМГ, та явно влезе благодарение на математика.  Взех документи за стипендия, които не съм подавала, щот той отказа категорично да учи там, искаха включително банковите ни сметки, и ние нямахме шанс за повече от 10% off. Негови съученици се записаха, това което знам е, че много се учи, учи се включително и в 12 клас, което не е много характерно за останалите училища, дори и тези в елита:) и малко деца успяват да вземат добра диплома. Трябва добре да се прецени темпа,  с който учи детето, щот той си е индивидуален и колко натоварване поема. Още една забележка, от патило, има значение дипломата, ако решиш да учиш извън Бг., аз лично го разбрах с големият син чак в 10клас.

# 61
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Да, това е един от проблемите. Аз също съм го чувала от първа ръка - деца на доста познати учат там. Някои пропищяха в 10-11 клас като разбраха, че въпреки ученето, няма да получат достатъчно висока диплома за кандидатстване извън Бг. Други получиха такава диплома и нямат проблем, сега учат из Европа и САЩ. Всичко си зависи от детето в крайна сметка.

# 62
  • В реалния живот
  • Мнения: 304
За АК и моето мнение се покрива с вашето за нивото на ученето - и ние имаме различни познати деца: някои много умни, които са били на годишната закуска с ръководителя – (не знам дали го пиша правилно, но това е нещо като награда за най-добрите). Аз ги наричам за себе си "световни деца", защото се вижда че имат големи заложби и БГ е тясна за тях. Имаме и познати деца, на които им беше трудно - едни се отписаха, което е сравнително голям стрес за детето и родителите и други наблюдавам една нова тенденция в 10 клас се местят в училища в Англия /доста скъпо, но явно по някакви причини се прави/.

mivan, какво ти е мнението за 134 у-ще? Аз четох всичко във форума,чувала съм сравнително добри отзиви, но нищо конкретно.
И дъщеря ми е донякъде ориентирана, като виждам как се влияе от дребни неща. Едно от направленията ще бъде Софтуерни и хардуерни науки, с баща й отхвърлихме професионалните гимназии, понеже там се учи и стругарство. И сме се насочили към 134 и 51.
Другата опция е ЧЕ с английски. Там един от критериите ми ще е да е близо до Гьоте институт. И третата опция НТБГ Електронна търговия. На второ класиране в тези места доста падна бала, мисля, че беше около 320, не съм особено притеснена. В училището й изискванията са много големи и някак за мен е срам да имаш оценки под 5 и за това ще ходи на уроци и по БЕЛ и МАТ с насоченост НВО.

Сега я записах на курс по английски 1 месец, ще вземат 1 ниво. Не го е учила от 4-ти клас и си има домашни. Нищо друго не прави - курс, домашни и почивка. Прочете Немили-Недраги, а има за домашно да преразкаже повечето глави.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Ако живеехме в София, АК би било нашето училище. Имах доста състуденти, които са учили там и мога да кажа, че това бяха прекрасни, ерудирани млади хора. Колежът дава много неща, които българските училища не култивират, но не мога да си представя, че дори н в името на образованието на тези години бих оставила детето си само в чужд град. Егоист съм и си искам следващите 6 години да сме заедно. Иначе АК могат д се похвалят и с прекрасна подготовка по математика. Винаги в националните отбори за МОМ има деца от АК. А и Кортезов преподава там. Абе, стоя и си въздишам колко ми харесва колежа, но е на 500 км оттук. И  макар да нямам информация от първа ръка, почти схм убедена, че деца, които са талантливи няма да останат без стипендия там - в американската система възможностите за финансиране са безкрайни, така че таксата не би ме притеснявала толкова. Има си и заеми, а образованието е нещо, което си струва ивестицията. Така че успех на всички, които са се насочили натам..

# 64
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Абе заеми, но като се умножат по 2 или 3 вече става много. А няма как да не дадеш равен старт на децата си, няма да е честно.

# 65
  • София
  • Мнения: 6 558
Абе заеми, но като се умножат по 2 или 3 вече става много. А няма как да не дадеш равен старт на децата си, няма да е честно.
Тъй, тъй.  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 822
TanyaMG , търсех мнения за много близък мой човек, нямам никакви преки наблюдения, засега.
Manzhelka, имахме познати, които са от Варна и записаха детето си в АК, нали знаеш  има опция за общежитие, ако вярваш, че това е вашето училище винаги има начин!
За мен проблема в АК е,  че последните 7~8 години спряха стипендиите за учениците си класирани на първите места при приема. Това е причината голяма част от децата да се отказват и да остават в ДУ, обикновено тези които са в първите десет места при момчета и момичета са добре реализирани и  при приема в ДУ. Мога да говоря от първо лице за набор '97, уточнявам  може да има промяна, но тогава от децата в първите места масово се отказаха от АК и останаха в ДУ (сега едните са в Оксфорд, другите в Кеймбридж...жалко за USA-загубиха ценни студенти Simple Smile, а АК още по-високи рейтингови успехи Simple Smile.  

# 67
  • София
  • Мнения: 1 285
Абе заеми, но като се умножат по 2 или 3 вече става много. А няма как да не дадеш равен старт на децата си, няма да е честно.

Моята девойка (роден счетоводител), преди 5 клас, на прага на ПЧМГ отсече: "Как ще давате пари, за да ходя на училище!? Ако ги имате, дайте ми ги на мен, аз ще си уча в държавно." Laughing

Преди месец споменах АК и реакцията беше същата: пари за училище нямало да се дават, тя сред богаташи нямало да учи, на нея си и харесвал нейния клас от настоящето училище.

Скоро моя близка, майка на дете от същия клас си пожела да ги запишем заедно целия клас и след 7-ми, но е ясно, че няма как да стане. Ще се разпилеят. Дано изкарат тежката предстояща година задружни и в разбирателство.

# 68
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Честно казано аз предпочитам да дам пари за образование в чужбина след гимназия, не и за основно, прогимназиално или гимназиално образование у нас. Колкото и да е добро.

# 69
  • София
  • Мнения: 3 058
Проследих и аз кандидатседмокласната кампания покрай детето на много близка приятелка. По едно време през годината имах една теория за това, къде да насоча неориентирания си син, сега май вече не съм толкова категорична...
Не съм си променила мнението за професионалните гимназии, намирам, че за дете, което има намерение да получи образованието си в университет, няма смисъл от предварително обучение в подобна гимназия. Изключение от това ми "правило" е ТУЕС, обаче. Смятам, че в нашия случай времето в гиманзията може да се посвети на изучаване на езици - отдават му се сравнително лесно, не е "изявен математик", въпреки, че има логическо мислене, няма интереси към счетоводство или нещо, което да бие към професия някаква...така че езикова гимназия е опцията.
Относно езиците - "облъчвах го" да избере приоритетно немски, с втори език, различен от английски, а английски да продължи паралелно в школата си и да си взима сертификатите. Т.е. една моя предварителна подредба на гиманзии беше 91 НЕГ, 73 СУ и след тях веднага 35 СУ.
Той май все още живее с усещането, че ще продължи да учи "в старото си училище", което се помещава в сградата на Испанската гимназия, та аз периодично подсещам, че балът за влизане в испанската е много висок и трябва яко учене, за да "си остане" в познатата (откъм сграда) обстановка  Crazy И тазгодишното класиране го доказа...
Защо немски - поради възможностите за (безплатно) обучение в Германия, а дори и това да не се осъществи - поради търсенето на езика сред чуждите компании на нашия пазар. А и защото немскят е труден език и да се учи в школа, паралелно с друго, би било не-особено лесно начинание...А и вероятно подсъзнателно си търся аргументи, с които да оправдая склонността да се поддам на "модното течение" от последните години - немски, та немски.
Обаче тази и миналата година 3 наши познати деца завършиха 12 клас. Едното завърши СМГ и замина за Холандия, другото завърши Втора английска и заминава за Дания, а третото завърши 31 СУЧЕМ и имаше мераци за Швеция (но не знам какво е решила). И от тримата се иска англйиски и само английски. Оказа се, че има бум на наши студенти, които избират скандинавските страни - обучението е безплатно, учат на английски, а имат вариант и да работят по 2-3-4 часа на ден.
Най-подробно ми разказва щерката на кумувете ни, тя заминава за Копенхаген - обучението й е безплатно и ще получава стипендия от 700евро ако работи по 10 часа на седмица. Остава да си намери работа, но пък ако не говориш езика това може да е проблем. Та тя сподели, че ако в 10 клас е знаела, че ще я приемат (!) щяла да се запише на курс по датски, колкото да "обърне езика" и сега по-лесно да си намери някаква работа там....
Та се замислих защо така с лека ръка задрасках от списъка английските гимназии  Thinking Защо да го насоча да учи испански, френски, а накрая да ползва езика, който ще трябва да учи допълнително, по школи. И ако НЕГ остане първо (но и недостижимо) желание, защо 35 СУ, а не първа английска...ей такива мисли са ме налегнали...
АК не ни е в обхвата на полезрението по чисто финансови причини...
Стана дълго, четете ме диагонално Embarassed

# 70
  • Мнения: 553
При Ива има твърдо желание за оставане в СМГ. Съответно и знае, че въпреки че мат *3, си трябва и поне 5,50 или равното му там в точки по БЕЛ.  По БЕЛ ще има допълнителни уроци.
Облъчването, че следващата степен на образование няма да е в България в нашето семейство е започнала преди години, но напоследък нещо ме обзема притеснение. Много деца не издържат и се връщат. Вярно е че много учат и работят, но май само тези които са по "леки" специалности могат   да работят. Защо ти е "лека " специалност и ще има ли тя приложение?  Ако не работи, колко време ще ни е възможно да  я издържаме, и откъде да търсим апартаменти за продаване newsm78 . И какво по дяволите правим с брат и Mr. Green

# 71
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Пълни стипендии, kasmet4e, пълни стипендии  Joy
Ива е супер по БЕЛ, нали имаше 6 на класното Wink - това си беше постижение при тази госпожа Laughing.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 5 918
При Ива има твърдо желание за оставане в СМГ. Съответно и знае, че въпреки че мат *3, си трябва и поне 5,50 или равното му там в точки по БЕЛ.  По БЕЛ ще има допълнителни уроци.
И моята дъщеря е с твърдото желание да остане в същото училище /ПМГ Бургас/ и категорично с чиста математика /ИТ и Биология не и били опции ooooh!/ Щяла да кандидатства с математика за инженер /все още не е ясно какъв, та така... мина през УНГ /уши-нос-гърло/ и сега това е новият избор  Mr. Green. И тя ще ходи на уроци по БЕЛ по нейно желание и настояване.

# 73
  • В реалния живот
  • Мнения: 304
Моята девойка (роден счетоводител), преди 5 клас, на прага на ПЧМГ отсече: "Как ще давате пари, за да ходя на училище!? Ако ги имате, дайте ми ги на мен, аз ще си уча в държавно." Laughing

Яна, много забавен коментар и същевременно интересен Simple Smile

Аз виждам, че дори и да не са съвсем ориентирани децата вече си имат определени наклоности.

За ученето в чужбина - споделям съмненията. Според мен пълни стипендии получават малко деца - може би около 5-10 % от завършващите. И най-интересно е да видим реализацията, според мен бума ще е в следващите 5 години, ще има доста завършващи. Но има и обмен за 1-2 години, магистратури и т.н.
мандаринка, доколкото знам датчаните много държат на езика им за работа, та идеята с учене на датски не е лоша.

# 74
  • Мнения: 2 909
Моя син иска в английските гимназии в София.

Общи условия

Активация на акаунт