Частни училища - информативна тема 18

  • 115 744
  • 743
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 19 272
http://baricada.org/2017/08/24/edu-sale/
Някой има ли представа дали описаното в статията за шведския модел е така?
Според статията през 90те години в Швеция решават да отпускат образователни ваучери от предвидените в бюджета пари за всяко дете, които родителите могат да вложат в ЧО, ако преценят. Това довежда до по-голяма конкуренция, нужда от по-агресивна реклама, зарибявки с таблети и образователни платформи, повече ЧУ и спад в качеството на образованието.

# 121
  • София
  • Мнения: 10 825
Ето един по-добър анализ на шведското образование.
"Барикада" като типично комунистическо сайтче гледа нещата рязко едностранчиво, извъртайки ги за да свири на чувствителните струни на читателите си. Уж всичко което са написали е така, но не съвсем.

# 122
  • Мнения: 2 992
Държавата осигурява задължителното образование и в общинските училища има места. Това че на нас не ни харесва конкретното училище/учител/програма си единствено наш проблем. Не че и на мен не ми се иска таксата да е по-ниска.Wink

Да приемем това за ОК, но в последните 10 години не успях да прочета/чуя смислено обяснение къде отиват парите, които държавата трябва да е предвидила за децата, които са в ЧУ

# 123
  • Мнения: X
Връщат се в бюджета на МОН и там потъват неясно къде.

# 124
  • София
  • Мнения: 4 222
Може би за такива "благородни" инициативи - http://old.bg-mamma.com/?topic=991443;topicrefid=19

# 125
  • София
  • Мнения: 16 105
И за ДМС (допълнително материално стимулиране). Обикновено остава в министерството и удобните директори...

# 126
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Здравейте!
Как мина ваканцията? Започнахте ли училище? Чувам няколко училища стартират от началото на септември...
Пожелавам ви много хубава година, много щастлива и спокойна!

# 127
  • Sofiq
  • Мнения: 719
Първи учебен ден днес имаше детето. Отиде с голям ентусиазъм и желание. Спорна да е на всички!

# 128
  • София
  • Мнения: 10 825
Преди седмица минах покрай сградата на "Томас Едисон". Много приветливо и уютно изглеждаше отвън, но мястото е отвратително. Аз си мислех, че са по-навътре в квартала, а не на самото "околомръсно". Дано скоро да са на ново по-хубаво място, защото са ми много симпатични и им желая успех.

# 129
  • Мнения: 24
http://baricada.org/2017/08/24/edu-sale/
Някой има ли представа дали описаното в статията за шведския модел е така?
Според статията през 90те години в Швеция решават да отпускат образователни ваучери от предвидените в бюджета пари за всяко дете, които родителите могат да вложат в ЧО, ако преценят. Това довежда до по-голяма конкуренция, нужда от по-агресивна реклама, зарибявки с таблети и образователни платформи, повече ЧУ и спад в качеството на образованието.
Аз мога да споделя опит от подобна "ваучерна" система от Хамбург, Германия  за детски градини. За мен лично това е един добре работещ модел, който дава повече гъвкавост на родителите и същевременно (по мои впечатления като ползвател на услугата) изравнява в голяма степен условията за частните и държавните детски градини. Освен това общината се е освободила от бремето да управлява толкова сгради и хора.
Системата е такава - всяко дете над 1 г. има право на ваучер за 5 часа дневно (25 часа седмично) детска градина (или тагесмутер). Ако и двамата родители работят, ваучерът е за необходимия брой часове, напр. 10 ч. ден/ 50 ч./ седмица, като тези допълнителни часове също са субсидирани, но не безплатни. Ваучерът се издава от общината, като за повече от 5 ч. на ден таксата се определя на база доходи и брой часове.
Ваучерът може да се използва в детска градина по избор на родителите из целия град, на него не пише конкретен адресат. Почти всички детски градини приемат ваучери (частни и една верига общински, която доста прилича поне външно на нашите). Реално, доплащането пак се определя от общината. Детските градини събират някакви допълнителни такси, но те обикновено са символични, при нас бяха 20 евро/ месец и с тези пари ходеха на театър/ екскурзия/т.н.
Има неудобството, че родителите обикалят и търсят сами място, няма централизирана система, но детето може да почне по всяко време, няма т.нр. "учебни години" и цената навсякъде е почти изравнена. Няма райониране, което да ограничава избора (с негативите за търсене, които споменах). Няма реклама и зарибявки.
Не мога да преценя дали това може да се приложи по същия начин за училища, но защо не. Иначе в Хамбург има малко частни училища и не съм сигурна колко германчета учат в тях. 

# 130
  • Мнения: 6 991
Здравейте, момичета. Пред нас има още 3 години до първи клас, но оглеждам частните училища, тъй като това, към което се падаме по адрес, е доста зле (като гледам резултати от НВО). Засега Томас Едисон ми е най- на сърце, тъй като ни е доста близо Simple Smile) В условията за прием за първи клас пише: "С предимство са деца, които са се занимавали интензивно със състезателна математика" . Какво точно е състезателна математика за деца в детска градина и от кога трябва да се започне с това чудо? Мъжът ми е математик, майка му и сестра му също, та се надявам да е закачил някой ген хайванът Grinning Можем ли сами да го подготвим или нещо специално трябва?

# 131
  • София
  • Мнения: 10 825
Състезателната математика за детските градини е едно чудо-юдо създадено от родителското търсене и истеризиране на тема математически състезания, като само за 10 години възрастта за повечето състезания падна от 4-ти на 3-ти, на втори, а вече на първи клас и ПУК, че дори и детско-градински състезания по математика има.... Скоро очаквам и в родилните домове да им провеждат блиц-кръгове Wink

Задачи можеш да видиш доста в нета, а и в разни книжки.
Например ДАНИС провеждат състезания за предучилищен клас
http://www.childrens-academy-bg.com/index.php?page=sofia-math - задачите от едно от състезанията на сайта им.

# 132
  • София
  • Мнения: 11 859
Аха, а аз очаквам от родилното да ни изписват с домашни, а в ПУК да учат интегрални уравнения. Smile Напълно съм съгласна, че родителите изтрещяват все повече, което води до все по-амбициозни програми на училищата. И намирам, че е във вреда на децата.Frowning1

# 133
  • Мнения: X
...... че дори и детско-градински състезания по математика има....


Вярно ли? Боже! Кой болен мозък го е измислил?

# 134
  • Мнения: 6 991
И аз не го очаквах Grinning Признавам си, че аз също бях в математическа паралелка и ходех на състезания по математика от доста рано, но не мисля, че беше дори в първи клас. Може би от втори нагоре и в 7ми категорично ми писнА и отказах да запиша МГ. Благодаря, Онна, ще разгледам какво ми прати!:)

Общи условия

Активация на акаунт