Частни училища - информативна тема 18

  • 116 005
  • 743
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 6 535
“парите следват детето“ е вид финансиране на училището, един от възможните механизми това да се случи. друг вариант е директна субсидия на училището с или без разпределяне на средствата за определена цел, като в случая на частните - родителите поемат разликата до пълната такса. децата, които посещават частни училища у нас, реално са дискриминирани - те не получават никаква помощ от държавата за образованието си, а в същото време родителите им са хора с доходи над средните, които осигуряват значителна част от държавния бюджет.

# 106
  • Мнения: X
Еми , нормално е да гледаме какви са практиките и тенденциите в другите стани членки. Отделно, че наистина наскоро четох, че се планира да се направи обща политика по въпроса в ЕС. Кога ще стане е Божа работа.

Факт е какви са законите в момента. Факт е и, че управляващите се усетиха (под нарастващия натиск на родителите разбира се), че законите противоречаха на Конституцията. Факт е и, че настоящия закон съвсем планирано и преднамерено го написаха такъв, че никой да не може да се възползва от финансирането.  

Независимо колко на брой са децата в ЧУ, те все пак са деца на тази държава. И докато аз плащам данъците си в тази държава, смятам, че имам право да изисквам полагащото ми се. Защото с моите данъци издържам още десетки от малцинствата, които само се водят на училище, парите се прибират от съответното школо, но циганчетата фактически не ходят на училище.

Да, системата на образованието има безброй проблеми, които се увеличават с всеки изминал ден. Но след като управляващите нямат воля да оправят батака, аз пък съм последния човек, който вече е склонен да мисли благотворително и алтруистично, само защото системата имала проблеми. Ами да ги оправят. На мен данъците и осигуровките никой не ми ги намалява заради това, че детето ми не използва фонда за образование. Нито детски съм получавала някога, нито каквито и да било други социални плащания за деца.

# 107
  • Мнения: X
[q

А

Е, това че в други държави е различно, това какво променя в нашата?!
Не ми се искаше да предизвикам спор. Не съм юрист, но при така съществуващите закони в БГ не виждам на какво основание може да се съди държавата. И цитата на sylviana от конституцията казва, че се финансират "училища", а не "парите следват детето". Ако ЕС приеме нещо на централно ниво - ок, почти сигурно ще го спазваме, но дотогава...

От неюридическа гледна точка - българското образование има толкова огромни проблеми да решава, че заделянето на средства за частните училища не може да бъде приоритет. Те обхващат прекалено малка част от децата.

Чакайте сега да се разберем - един път като ни отърва нещо казваме: "Така е в другите държави...". Като не ни отърва: "Е, това че в други държави е различно, това какво променя в нашата?! "
Или пък: "...българското образование има толкова огромни проблеми да решава, че заделянето на средства за частните училища не може да бъде приоритет". Да де ама защото на Вас друго Ви е приоритет - или по-точно казано Ви интересува само Вашата си камбанария.
Искам нещо да уточня: НЕ РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦА В ЧАСТНИ УЧИЛИЩА ИНИЦИИРАТ ТАЗИ ПРОМЯНА ВЪВ ФИНАНСИРАНЕТО. Предлага я държавата. Но я предлага по един изключително извратен и несправедлив начин. Ако случайно бяхте прочела втората статия на Блисс, щяхте да прочетете и мотивите, с които се е произнесла КЗД относно въпроса Дискриминирани или не са учениците в частните училища.

Или Вие като една позната - ДЪРЖАВЕН СЛУЖИТЕЛ, която като чу за идеята да се финансират по някакъв начин частните училища и скочи 3 м. над земята. Че и се разкрещя.... Ама забравя, че нейните осигуровки ги плащаме всички останали, защото на държавните служители осигуровките се плащат от държавата. Т.е. от нас.

Та, след като държавата ми предлага нещо толкова недомислено и недодялано, аз имам право на мнение и да протестирам и да искам да му се справедлива форма.
Ако за всяко едно нещо се казва, че трябва да го оставим, защото видиш ли имало и други по-важни (според кого) неща, много съжалявам. Мен този проблем ме интересува!
Моето дете е българче и е гражданин на тази държава. Аз плащам данъци и следователно имам определени права, които си отстоявам. И не сте Вие точно човека, който ще определя кое е важно и кое не  Naughty

И цитатът на Силвияна е показателен. Защото ако бяхте юрист, щяхте да разчетете правилно тази норма на основния ни закон и да разберете, че в него като се говори за училища, се имат предвид всички училища - а това и държавни, и частни - лицензирани от МОН.
И друго - след като в закона пише, че държавата ще финансира ЧУ при наличие на 20 % безплатно обучаващи се деца, се очаква в правилника за прилагането на закона или в друг подзаконов нормативен акт да се посочени критериите, по които това ще се случи. Обаче, уви... Въпросът ми е: ЗАЩО? Защото хем да се каже , че са дали възможността, хем да не се ползва.

И да Ви кажа, че при така съществуващите закони може да се съди държавата. Друг е въпросът дали Ви стиска!!!

# 108
  • Мнения: X
Отделно аз питам. Защо да може от обществения фонд да могат и да се финансират например частни болници, а да не могат частни училища? Принципът е същия. Отделяме едни пари за солидарно здравно осигуряване и от тези пари касата финансира и частни, и държавни лечебни заведения. 

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, сравнено с болниците е така, а с 20-те процента е тъпо. Единственият проблем е, че едва ли ще ви намалят таксите с хиляда лева на година.

# 110
  • Мнения: X
Да, сравнено с болниците е така, а с 20-те процента е тъпо. Единственият проблем е, че едва ли ще ви намалят таксите с хиляда лева на година.
Може и да си права. Но може и да не се случи точно така.
Аз груби изчисления правих преди година и го докарах до там, че при сегашните средни такси, за да се възползва от 20% едно училище и да ги покрива от таксите на другите деца, вместо да намалява всички такси, ще трябва леко да ги увеличи.

Та няма да има луд собственик, който доброволно да си нахлузи този хомот от контрол и проверки без да има финансова изгода от това.

# 111
  • София
  • Мнения: 1 635
Еее, дами, особено Аспарагус, малко грубичко скочихте да защитавате тези, които не съм ви оспорвала. То дори да съм съгласна с част от постовете ви, при такава реакция какво да ви кажа?! Моят коментар беше за основанията да се съди държавата. Всичко останало идва малко излишно.

Блис, както казах вече, разбирам и споделям част от доводите ти, но не смятам, че са приоритет на държавата в момента.

# 112
  • Мнения: X
То на държавата кое е приоритет? Магистралите?

# 113
  • Мнения: 133
Толкова много неща са сбъркани в държавата, че си мисля че никога няма да се оправи.
1. Приемаме варианта да се финансират децата от частните училища с мизерните 1000лв. Какво ще попречи още от догодина да се вдигнат вноските с толкова, с оправданието за повишени административни разходи. И ще са прави защото МОН, ще ги скъсват от проверки. Печалба нищо.
2. Приемат безсмисления закон. Всичко спира до тук. Печелят всички. Ще обясня. Ако държавата иска да оправи кризата в образованието трябва да действа друго яче. А именно като частните училища. Вдига заплатите на учителите и то чувствително, но не на калпак, а само на тези извели ученици с висок резултат. Но тук по балкански начин, каква мешаница може да стане, даже си представям училище от Горно нанадолнище да изкарват 6.25 на изпитите. Трябва обективност, но става още по сложно. Печалба в зоната на фантастиката.
3. Вдигат заплатите на учителите на калпак. Следствие на което, моментално се вдигат таксите на частните, не могат да взимат по малко от държавните. Печалба от единият джоб в другия.
4. Държавата с магическа пръчка привлича, млади и нахъсани учители, които вдигат нивото. Предлага им стажове, обучения в чужбина, заплати от поне 1500лв стартова. Малко класове с индивидуална работа, бонуси и т.н Учителската работа става престижна, приемат се закони, за интеграция на малцинствата (такива че за дете не покрило определени критерии, спира всяка помощ без предупреждение), изведнъж ще видите как ромчета учат таблицата за умножение. Частните училища спират да са алтернатива за нормално образование, а стават мега скъпи и бутикови, да Ви звучи познато? Печалба а дано но надали.
Всичко останало е прах в очите на хората.

# 114
  • Мнения: X
Еее, дами, особено Аспарагус, малко грубичко скочихте да защитавате тези, които не съм ви оспорвала. То дори да съм съгласна с част от постовете ви, при такава реакция какво да ви кажа?! Моят коментар беше за основанията да се съди държавата. Всичко останало идва малко излишно.

Блис, както казах вече, разбирам и споделям част от доводите ти, но не смятам, че са приоритет на държавата в момента.

Jillian, ще ме извиниш, но ще си позволя да те цитирам:

1. Дами,

Разбирам правдивия ви гняв, но няма никакви правни основания да се иска държавата да плаща за учениците в частните училища. Държавата осигурява задължителното образование и в общинските училища има места. Това че на нас не ни харесва конкретното училище/учител/програма си единствено наш проблем. Не че и на мен не ми се иска таксата да е по-ниска.

2. Е, това че в други държави е различно, това какво променя в нашата?!
Не ми се искаше да предизвикам спор. Не съм юрист, но при така съществуващите закони в БГ не виждам на какво основание може да се съди държавата. И цитата на sylviana от конституцията казва, че се финансират "училища", а не "парите следват детето". Ако ЕС приеме нещо на централно ниво - ок, почти сигурно ще го спазваме, но дотогава...   От неюридическа гледна точка - българското образование има толкова огромни проблеми да решава, че заделянето на средства за частните училища не може да бъде приоритет. Те обхващат прекалено малка част от децата.

Това са два цитата на написано от теб. На което аз "скочих", според теб "грубичко". Факт е обаче, че от тези ти мнения аз не мога да направя обоснования извод, че мислиш това: "Еее, дами, особено Аспарагус, малко грубичко скочихте да защитавате тези, които не съм ви оспорвала. То дори да съм съгласна с част от постовете ви, при такава реакция какво да ви кажа?! Моят коментар беше за основанията да се съди държавата. Всичко останало идва малко излишно".

Напротив, от написаното от теб се разбира, че смяташ проблема за маловажен на фона на огромните проблеми на образованието. Които са факт, ако трябва да бъда честна.
Смяташ също и, че няма основания държавата да плаща на децата.... Аз също не искам държавата да плаща изцяло образованието, макар че не е лошо да сме като в Швейцария, например.

Та извинявай, че те занимавам с едни такива дребнотемия, но просто не обичам, когато някой суче по килифаревски и се върти като фурнаджийска лопата.  bouquet

# 115
  • Мнения: 256
Аспарагус, вие с Bliss да не сте сиамски близначки?

# 116
  • София
  • Мнения: 10 825

Иначе ми е интересно дали държавата може да бъде осъдена и с удоволствие ще чуя мнението на специалист. Според мен - не.
Щом има дори становище на Комисия за защита от дискриминация, в което е посочено че държавата извършва нарушения на българската конституция, както и на Конвенцията на ООН за правата на детето и още няколко международни конвенции, подписани от същата тази държава, значи - да, тя може да бъде осъдена!

Последна редакция: вт, 08 авг 2017, 17:33 от Onna-bugeisha

# 117
  • Мнения: X
Аспарагус, вие с Bliss да не сте сиамски близначки?

Джофра стой си в СМГ-то, ако обичаш. И не задавай лични въпроси, за да не се окаже, че ти си едно и също лице с някои други новорегистрирани потребители.

Да, мисля, че още няма родител, който да се е амбицирал достатъчно, да има свободно време и средства. Иначе адвокати, които вече имат опит в осъждането на държавата има доста.

# 118
  • София
  • Мнения: 1 635

Иначе ми е интересно дали държавата може да бъде осъдена и с удоволствие ще чуя мнението на специалист. Според мен - не.
Щом има дори становище на Комисия за защита от дискриминация, в което е посочено че държавата извършва нарушения на българската конституция, както и на Конвенцията на ООН за правата на детето и още няколко международни конвенции, подписани от същата тази държава, значи - да, тя може да бъде осъдена!

Ето това е друго нещо вече. Не знаех за това решение и нищо чудно - то е отпреди да се роди голямата ми щерка.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
То си излиза дискриминация наистина. Ако всяко дете по единен разходен стандарт си ги има парите от държавата, то трябва да се превеждат тези пари и на частните училища. Нищо че държавните са общински повечето, така или иначе парите се превеждат от ДБ и училищата са следващи разпоредители (май първичен е държавата, вторичен беше общината и надолу, това вече не го помня добре как го учихме).

Общи условия

Активация на акаунт