А коя книга четат в момента децата ви? - 7

  • 76 734
  • 759
  •   1
Отговори
# 75
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Но идеята за препоръчителната/задължителна литература е друга. В тези списъци се дават книги, които предстои да бъдат  изучавани и е хубаво детето да се запознае с тях (и то с цялото им съдържание, нищо, че ще учат  само части) предварително.
В първи клас се предвижда се учат да четат, не да изучават произведения Wink

А ако детето може и обича да чете или да му четат, книги бол по книжарниците, за какво ви е списък? Имате свободата да четете каквото се харесва на детето....
Това имах предвид и аз.  Няма как да даде учителката на 1ви  клас списък, след като няма произведения.  А иначе всяко дете е с интересите си и четящите му родители трябва да ги познават, не друг човек.

# 76
  • Мнения: 5 259
"Под игото" е голямо предизвикателство наистина. Ако го прочете, ще е герой Simple Smile

На мен обаче навремето никак не ми беше трудно. Даже го харесвах и всички малки детайли, върху които се спирахме, също ми бяха интересни.
Едно време четяхме с лекота книги на Жул Верн, Чарлс Дикенс, Хектор Мало и т.н. и сега ми се струва, че много малко деца биха имали нервите и търпението да прочетат техните книги. И за Вазов се искат специални нерви  Laughing

# 77
  • София
  • Мнения: 44 095
Аз прочетох Под игото... но в някакъв маалко по-горен клас беше, сега от 6-ти я почват, така че предполагам ще е в списъка, не е моят тип книга по никой начин, него съвсем не го виждам, т.е. може би ще я прочете, но ще го измъчи по мое мнение...

# 78
  • Мнения: 126
Третокласникът прочете "За шастие, млякото" (каза, че била готина. Най-високата степен е "яка", но и "готина" е ОК Grinning).
Сега се чуди какво да подхване.
И при нас списъкът е почти прочетен - с изключение на "Мери Попинз" и приказките, които по прнцип още откакто започна сам да чете, вече не чете.
Може да го пробвам пък с Мери Попинз...
Чух, че първата и основна книга със заглави само "Мери Попинз" била най-хубава. Някакви отзиви ?

# 79
  • Мнения: 2 156
Аз попитах са "примерен" списък  Crazy Да дадеш пример, в моите представи е да помогнеш на някой да се ориентира. Вместо да си купиш буквара/ читанката и да видиш откъси от какво са включени. В такъв смисъл.
Иначе, да, по програма, между 5 и 8 г. учат буквите.
Имаше един много интересен репортаж за библиотеките в Дания, ако сте го хванали, миналия уикенд; и как библиотеките се правят достъпни за дечурлигата, които тепърва почват да четат.

# 80
  • Мнения: 7 110
На "Бабата бандит", както и на другите произведения на автора, издадени у нас шрифтът е много дразнещ. Дребната много я хареса, но четохме ние. След Бабата започнахме "Г-н Смръдльо" да й четем, но го зарязахме в един момент. Трябва повече зрялост, за да го разбере.  За "Момчето с роклята" имам същите опасения.
"Под игото" и в старите програми беше в задължитената литература и в прогимназиалния, и в гимназиалния курс. Може би точно заради задължителността преди да е дошло времето да го разбереш, аз лично не го харесвам като произведение въпреки, че го прочетох с интерес, когато бях вече на 16 или 17 години.
Дребната прочете "Патиланско царство". Попълвайки си читателския дневник писа, че много й харесва, но това което не й е харесала са ужасно многото неразбираеми думички. Все пак влезе в режим на самостоятелно откриване на смисъла им. Сега продължава с "Патиланци".   
CoffeeCup, зависи кой ще чете. Дали родител или детето. Обикновено, за да бъде интересна книжката специалисти казват,  че възрастта на героите трябва да бъде около тази на читателя/слушателя. Ако детето ще си чете само, много зависи от нивото му на четене, но примерно при почти гладко четене, добре да се предлагат книжки с едър шрифт и по възможност без пренасяне на думичките (има поредици "мога да чета сам" и "Библиотека Славейче"). Също е важно да няма много непознати думички в съдържанието.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 095
CoffeeCup - по спомени в читанката за първи клас бяха включени предимно стихчета и части от такива... гатанки, пословици. Та  такива неща четете, ако държиш да се подготвяте за първи клас, което е напълно безсмислено, като цяло. Тези неща те не ги учат,  като произведения, а именно с тях се учат да сричат и четат (все пак програмата за първи клас е предвидена, като за деца, които не умеят да четат и пишат).
Може да четете Дора Габе, Калина Малина, Елисавета Багряна, басни и бг приказчици, Ангел Каралийчев, Емилиян Станев... но това са автори, които ще дават в  книгите за лятото за втори и трети клас, така че наистина не виждам нужда...

# 82
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
CoffeeCup, книжките за Финдъс и Петсън са интересни на децата на тази възраст , много се харесваше и поредицата за Феликс https://www.store.bg/search?srchstr=%C7%C0%C9%D7%C5%D2%CE%20%D4%C5%CB%C8%CA%D1 и неговите приключения, както и за Падингтън https://www.store.bg/search?srchstr=%EF%E0%E4%E8%ED%E3%F2%FA%ED&p=s&sin=0. Има и една поредица на Тони Улф https://www.book.store.bg/search?srchstr=%CF%F0%E8%EA%E0%E7%EA%E … amp;p=s&sin=1.

Приятно четене!

# 83
  • Мнения: 2 156
Аз въобще нямам пред вид да "подготвям" детето за първи клас със списък задължителни книги. (Ку-ку  Simple Smile ) Някоя друга приказка/ стихотворение едва ли ще го претовари, като за през ваканцията.
Скрит текст:
Поредицата за Петсън и Финдъс е много добре позната, Тони Улф също; подхванали сме Падингтън.
Имам спомен, че в училище ни четяха, предимно приказки. Аз предлагам предимно по-съвременни книжки, защото това задържа интереса у моя експериментален обект и бъдещ читател, друг въпрос е, че това е просто за развлечение и кеф; в училище няма да стане дума за тия герои и истории, за които си четем.

Последна редакция: сб, 03 юни 2017, 17:25 от CoffeeCup

# 84
  • Мнения: 126
Когато третокласникът беше 6 годишен, имаше една поредица на Фют "Приказки за...". Имаше за замъци, кучета, рицари, динозаври, детективи и какво ли още не.
Бяха 12-13 книжки с много едър шрифт, всяка книжка имаше по 2-3 истории в нея. Тогава имаше и игра -ако прочетеш всички книжки от поредицата и изпратиш талончето, което можеш да изрежеш във всяка книжка, получаваш грамота от издателство Фют за най-добър малък читател..
За младежа беше много мотивиращо да отиде в първи клас с грамотата.
Не знам дали още я издават тази поредица и дали я има играта, но книжките ги препоръчвам за деца, които започват с четенето.  

# 85
  • София
  • Мнения: 1 635
Вчера почна Робинзин Крузо от летния списък.
Бабата Бандит я хареса, шрифта за ме е добре, но междуредието е голямо и мен лично ме дразни, като оформление. Ама то мен вече много неща ме дразнят, та не съм критерий. От годинките ще да е.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 190
И аз имам бъдещ първолак, който също много харесва поредицата за Петсън и Финдъс. Изключително любими са и книгите на Роалд Дал - прочели сме абсолютно всичко, преведено на български език. Истински фурор!

В момента привършваме ''Роня, дъщерята на разбойника''. Като дете тази книжка много ми харесваше, а сега я намирам за прекалено описателна, без кой знае каква динамика и особени обрати. Но детето, странно за мен, слуша и се вълнува искрено. Особено на моментите с дивите витри. Simple Smile

Включвам се в темата, за да споделя и за една от последните ни находки. Очарователна малка книжка, красива и трогателна, подходяща както за мъници, които сега се учат да четат свързан текст, така и за такива, които просто обичат да слушат. Много приятна.



След Роня, мисля да започнем ''Приказка за синьото кълбо'':

# 87
  • София
  • Мнения: 2 302
CoffeeCup, допълвам поста на  Ania_T . Става въпрос за тази поредица
https://www.fiut.bg/katalog/biblioteka-slavejche.html
Ние също ще бъдем в първи клас и имаме няколко книжки от тях. В store.bg  можеш да видиш как изглеждат, например за динозаврите
https://www.book.store.bg/p75820/prikazki-za-dinozavri-zabavni-igri.html
Шрифтът е много едър и ако целта ти е детето да чете по малко, са много подходящи.

# 88
  • Мнения: 2 156
Благодаря ви за включванията, момичета; ще си копирам постовете ви в едно файлче, защото в тях има идеи и инфо поне за година напред.  bouquet
sali , точно тази за динозаврите я имаме, купувана повреме на един динозавърски период на дребния, ще потърся и останалите от поредицата, за наесен.
Понеже вече си написах какво четем в момента, но не ми се ще и да съм съвсем офтопик, след Падингтън съм предвидила

# 89
  • Мнения: 5 259
В момента привършваме ''Роня, дъщерята на разбойника''. Като дете тази книжка много ми харесваше, а сега я намирам за прекалено описателна, без кой знае каква динамика и особени обрати.
Shocked
Дъщеря ми я е чела три-четири пъти между 5 и 8 годишна, беше зашеметена. Аз не съм я чела като дете, едва сега като майка я прочетох и смятам, че това е най-яката книга на света. Но от родителска гледна точка се вижда повече от историята, има неща, които децата не могат да ги разберат.
Много книги на Астрид Линдгрен са така "с двойно дъно". Децата виждат една история, а родителите много допълнителни неща отвъд сюжета.
С описанията не сме имали проблем, явно са били под нивото, в което става досадно.

Общи условия

Активация на акаунт