Отговори
# 420
  • Мнения: 55
Здравейте, доц.Чавдаров. На 14.09.2023 г. родих с планово секцио моето момченце. 2950 гр. 49 см. Терминът ми беше за 01.10. Като го извадиха чух, че изплака, но сякаш с хрипове..Дадоха ми го за малко и после ми казаха, че трябва да го интубират, защото имал вода в дробовете../или не е успял да изхвърли вода../ Следващия ден след секциото слязох до неонатологията да си го взема и ми казаха, че е в кувиоз поради по-бавна адаптация и морфологична незрялост.
Бил е няколко часа след раждането на кислород и после вече не. Оставиха го 2 дни в кувиоз и на 3-я го дадоха да е при мен. Вече бил добре. Изписаха ни на 21.09. Преди няколко седмици забелязах подутини на главата му от ляво и дясно. Главичката отзад му се сплеска, защото още от кувиоза спи все на дясно. За съжаление и ние на бяхме много настоятелни, да спи и на ляво.
На втората фетална морфология вентрикулите бяха на Горна граница 10 мм. След Пренатест за 3те основни синдрома и изследвания за вируси и всичко друго възможно диагнозите, се отхвърлиха.
На 3-тата фетална морфология, правена при трима специалисти вентрикулите се бяха смалили и в норма. Увериха ме, че бебето е здраво. Имах препоръка за ТФЕ, след раждането само от единия АГ, при който ходих. И се сетих да си запиша час в средата на октомври. Ходихме на преглед на 02.11.
Обективно състояние: изразена десностранна плагиоцефалия, предпочитана позиция на главата надясно. Има начален контрол на главата при тракция и от лицев лег.
Изследвания: Тфе - лека асиметрия на латералните вентрикули, десен заден рог 12, 4 мм. Не личат промени перивентрикуларно. Корпус калозум б.о, трети и четвърти вентрикул б.о. Неразширени външни ликворни пространства. След ТФА, ни посъветваха рехабилитация.Кинезитерапия, игротерапия, упражнения, масажи. Ходихме вече 2 дни. Погледнах си по-обстойно епикризата на детето. Пише: "умерена асфикация при раждане. Други форми на респираторен дистрес синдром у новороденото. АПГАР 1 мин 6; 5 мин. 5; на 15 мин. - 8 на фона на интубация.
Изплака спонтанно слабо, след което направи вторична апнея с изобилие от пенести секрети от устата и носа. Тонус и рефлекси съответни за възрастта. Касае се за транзиторна тахипнея и морфологична незрялост при дете с параметри на донесено."
Момчето ми следи с поглед, реагира на шум, но държи ръчичките си свити в юмрук, стегнат е. Днес при втория ден от гимнастиката, беше по-отпуснат. Прави дъги назад с главичката и си извива тялото. Има рефлукс, пие антирефлуксно мляко. По корем отскоро започнахме да го слагаме(знам, че сме закъснели) В нас надига главичка, но се вижда, че му е трудно и плаче. Той като цяло много плаче. В центъра, в който ходим го слагат по корем върху топка и още едно надуваемо и си вдига главата много по-добре. Казват, че се чудят защо си дава главата назад. Проверяваха го за хематоми на вратлето- няма. Едва втори ден от рехабилитацията и вече съм много притеснена, чак сега осъзнавам, колко е сериозна епикризата. Предстои след месец отново ТФЕ. През това време намерих темата и реших да ви пиша за мнение. Извинявам се за дългия пост.
Бих направила всичко, детето ми да се развива нормално. Ще чакам съвет и препоръка от вас. Благодаря, предварително!

# 421
  • Мнения: X
Искам да знам как точно ВОЙТА помага на деца с Акушеркса пареза - научни доказателства ако може да прикачите или посочите, може и препратки към литература - без значение от езика.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 18:17 от Анонимен

# 422
  • Мнения: 16
Здравейте, доктор Чавдаров! Детето ми е родено в 37 седмица в депресивно състояние и със завързана пъпна връв на възел. Като го извадиха беше посинял! Почна по късно да държи главата, по късно седна и сега е на година и месец но не стои прав сам и не ходи самостоятелно! Сам се изправя и върви по мебелите! Има кистички около вентрикулите от самото раждане и правиме рехабилитация! Това ни препоръчаха рехабилитация. Ние сме от Варна! Какво бихте ме посъветвали? Дали ще се изчистят тези кистички във времето!

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 15:23 от anesto

# 423
  • Мнения: 71
Здравейте доц. д-р Чавдаров! Благодаря за темата!

Родих моите близнаци, заченати инвитро в 31седмица след една бих казала нормална и безпроблемнна бременност.
1ви близнак тегло 1360, оценка по апгар 1-6, 5-7. На 1ви месец разви Некротозиращ ентероколит, поради който се наложиха 3 операции в рамките на по-малко от месец, на последната се изведе временна илео стома. В следствие на операциите той изостана със захранването (разликата в момента е 1кг от брат му) и по мое непрофесионално майчино наблюдение, като цяло с развитието. Много е неспокоен, тревожен, търси контакт. Постоянно се стряска и мята ръце, все едно пада в пропаст. Ако го държа и го положа в кошарата или на повивалник се стряска почти винаги. В момента 3м реална възраст, 1м коригирана все още е доста отпуснат, не задържа особено глава, а заради илеостомата не смея много да го слагам по корем. На проведената ТФЕ отклоненията са нормални предвид недоносеността, предстои контрола след 2 седмици и евентуално операция за възстановяване на пасажа на червата през март-април.
2рия близнак се роди 1700гр, оценка по апгар 1-6, 5-7. Не е имал усложнения, изписаха го след месец и половина в добро състояние. Вече има 2 ТФЕ-и, и двете с нормални отклонения за неговото положение и за понататъшно проследяване. Но от няколко дни наблюдавам притеснително "поведение". Задържа глава изправена, но пък основно я държи силно извита на ляво както в лежащо така и във вдигнато положение. Също така тялото му е сковано и често го извива назад, като дъга.
По така обясненото, имате ли някакъв коментар за това колко е притеснително е състоянието им на този етап и предвид възрастта и особеностите кога бихме могли най-рано да ви посетим за преглед и напътсвия? Благодаря предварително за отделеното време!

# 424
  • Мнения: 1
Здравей доктор Чавдаров искам да ви попитам дъщеря ми е на 1г и 7м. Тя има Параплегия на 2 та долни крайника?Може ли нещо да ми кажете по въпроса родена е в 38та г.с. родена 2648кг и е изписана 2520кг и ма родена 48см сега е 10сг и е 77см?!Родена 15 дни преди термина със секция!

# 425
  • София
  • Мнения: 798
Николина,
Ако детето Ви е с диагноза "Параплегия" и има двигателно изоставане, то има нужда от специализирана комплексна рехабилитация, каквато може да получите в СБРДЦП /www.cpcentresof-bg.com / по КП№260.1 - 10 дни по 3 процедури ежедневно, ежемесечни курсове.
Може да си запишете преглед на тел. 029200445.

Сия
Близнаците попадат в т.н. "рискова за ЦП" група, която подлежи на наблюдение до 12 мес. възраст и ако имат нужда, се включва специализирана комплексна рехабилитация.
Ако ТФЕ има отклонения, то рискът се покачва.

Анесто,
Детето Ви попада в т.н. "рискова за ЦП" група, включваща: недоносени, с ниско тегло за възрастта, с асфиксия, с отклонения в мозъчната структура, отчетени от ТФЕ/МРТ ("кистичките около вентрикулите") и близнаци. Продължавате интензивна рехабилитация, като трябва да Ви обучат и какво да правите в домашна среда.
Дали кистичките ще изчезнат, никой не може да каже с точност, важното е какви са двигателните и говорните функции на детето.

Анонимем,
Има специализиран сайт за "Войта диагностика и терапия", където може да влезете и потърсите необходимата Ви информация.
Иначе, терапията по Войта може да се прилага и при кърмачета с периферни увреждани, каквато е акушерската пареза, както и при спина бифида.

Аз съм и ще бъда.
Отидете на детски невролог или лекар по физикална и рехаб. медицина с квалиф. по детска неврорехабилитация, които да прегледат детето и да му поставят диагноза.
Ако такива нямате наблизо, от където сте, елате в София.

Магда,
Потърсете детски невролог за консултация.

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 10:07 от Рaдост

# 426
  • Мнения: 159
Здравейте, д-р Чавдаров!
Не съм сигурна, че към Вас трябва да задам въпроса си, но съм много притеснена!
Детето ми е родено в 29 г.с, все още е в интензивно отделение и на последната ТФЕ в епикризата пише "Двустранни перивентрикуларни хиперехогенности. Контрола след 30 дни."
Получих обяснение от докторите, но бях толкова притеснена, че нищо не разбрах.
Опасно ли е това, какво трябва да направя за детето си?
Благодаря Ви предварително за отговора!

# 427
  • София
  • Мнения: 798
Белле,
Вашето бебе попада в т.н. "рискова група" и е добре да се проследява двигателното му развитие през следващите 9-10 месеца, за да се прецени има ли нужда от специализирана рехабилитация, или не.
Относно описаните отклонения в ТФЕ, уместно е да се проследяват през следващите месеци, а дали би имало последици, НИКОЙ не може да Ви отговори точно.

Последна редакция: пн, 04 мар 2024, 12:04 от Рaдост

# 428
  • Мнения: 10
Здравейте, д-р Чавдаров, преди 1 месец родих секция, но от 2 дни имам изтръпване на пръстите на левият крак. Възможно ли е това да е вследствие от упойката?
Благодаря предварително!

# 429
  • София
  • Мнения: 798
Магда,
Консултирам само бебета, деца и юноши с проблеми около раждането.

# 430
  • Мнения: 3
Здравейте доктор Чавдаров,
Имам момченце на 1г и 3 м. с вродена левостранна вентрикуломегалия , установена вътреутробно. Направени всички необходими тестове и без установена причина. Роди се 37ма седмица - 3 кг. Без динамика на вентрикул преди и след раждане. На 4 месец правихме консултация с проф. Ралица Георгиева-  мнение че няма да има сериозни последствия. До 6-7 месец всичко беше добре - с много добър контрол на главата, седна самостоятелно на 7 месеца, пролази на 8, веднага започна да се изправя. Всичко това без рехабилитации. Забелязахме обаче стегнатост в дясната ръка и крак. Започнахме рехабилитации, които имаха ефект. Януари направи фокален гърч, след което поставена диагноза епилепсия и хемипареза. Нямаше последствия от гърча, слава Богу, нито забавяне някакво. Второ и трето мнение след това - потвърждават епилепсията, но единия потвърждава хемипареза, другия - не. Детето не върви все още самостоятелно, но си ходи по мебели и за ръчичка. Стъпваше на пръсти с десния крак но с рехабилитациите е почти преодоляно. Седи много стабилно от 7мия месец, пълзи много и бързо. Посяга с две ръце , но предпочита лява. Има трудности по-скоро във фината моторика. Според вас оправдана ли е диагноза церебрална парализа на тази възраст с тези симптоми?

# 431
  • София
  • Мнения: 798
Лилийка-89,
Има различни стандарти за поставяне на диагнозата ДЦП.

В България се поставя на възраст 1г.6м., но може да се постави и по-рано, особено при тежки структурни отклонения в мозъка (каквото е при детето Ви) и съответната невро-кинезиологична симптоматика, защото понякога чисто неврологичната симптоматика не е достатъчна, особено във възрастта до 1 година, когато нямаме винаги съществени тонусови отклонения.

При ДЦП има дефицити от различна степен в грубата моторика (тук говорим за: равномерно и симетрично ходене, тичане, скачане, катерене, качване и слизане по стълби без опора или захват), фината моторика (асиметрията на действията с ръцете във възрастта до 3 години е показателна, рисуване с всяка ръка, игра с топка и др.), говор и реч, концентрация-внимание-памет и други.

Много рано, в бебешка възраст, не трябва да се правят крайни заключения за състоянието на детето, защото както негативната, така и позитивната оценка за в бъдеще могат да са грешни.... (Човек предполага, Господ разполага)...., което да ни вкара в приключения.

Детето Ви има нужда от специализирана невро-кинезиологична оценка, както и от оценка на говорни и когнитивни функции с оглед прилагане на ранна, комплексна и адекватна за състоянието му рехабилитация.
Успех.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 10:08 от Рaдост

Общи условия

Активация на акаунт