Отговори
# 90
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Чавдаров.Имам дъщеря на 3 години редена със Спина бифида и Хидроцефалия.Оперирана е и поставена пластика на гръбнака и клапа за Хидроцефалията,но е засегнато дясното краче е скъсено е има криво стъпало.Ябълката беше излезнала и я оперираха но крачето и е изкривено навънка,когато го изпъва го стяга но неможе да го свива,има слаба чуствителност но неможе да ходи.Когато я изправям щади крачето и седи повечето на лявия крак.Предстой операция за отпускане на ахилесовото сухожилие но бих искала преди това да ви я доведа да я видите.Пиша ви защото видях,че вие сте помогнали на дете със същата диагноза.Ако може накакви кординати да ми дадете за да си запазя дата за преглед.

# 91
  • София
  • Мнения: 798
Миланова.1977,

Позвънете на мобил.тел.: 0889 634 252, за да уточним час и дата за преглед на детето.

# 92
  • Мнения: 204
Здравейте др. Чавдаров.
На 08.12.2018 в Шейново се роди дъщеря ми в 37 седмица. Незнам недоносена ли е или не е, никой не ми каза трябва ли да и правя допълнителни изследвания или не и за какво да следя. Затова потърсих в интернет и видях че е преоръчително Транс-фонтанелна ехограхия и оценка за ДЦП и рехабилитация.
Може ли и оценката за ДЦП, рехабилитация и Транс-фонтанелна ехограхия да се направят при вас или за Транс-фонтанелна ехограхия трябва да ходя на друго място?

Кога трябва да направя прегледите? Дано не съм закъсняла...

Ето и епикризата на бебето:

При раждането: Т 2580 г; Р.48 см; Об. глава 33см; Морф. зрялост 37 г.с.; При изписване: Т 2380 г.

Анамнеза: Новородено от трета нормално протекла бременност, второ раждане. Завършена КС профилактика
Механизъм на раждане: Partus normalis в 37 г.с. (бистри околоплодни води)

Обективен статус: АПГАР 1. мин - 8; 5. мин -8. Дете с физиологична ранна постнатална адаптация.
Кожа и видими лигавици - розови. Мусколен тонус и рефлекси - в норма. Дихателна система - везикуларно дишане.
Църдечно съдова система - ритмична сърдечна дейност, ясни тонове. Корем - палпаторно меки стени, на нивото на гръден кош.
Черен дроб и слезка - неувеличени. Периферна и ЦНС - физиологичен неврологичен статус.

Дете с физиологична постнатална адаптация, което се прие в сектор специални грижи за активно наблюдение
и провеждане на изследвания по повод: раждане в 37 г.с. Параклинични изследвания - в норма. Захрани се ентерално на
1-я ден, толерира, с физиологична теглова крива. Изписва се клинично здраво.

Лабораторни изследвания: Клинична лаборатория От дата;: 09.12.2018 Глюкоза серум -3.9 mmol/l; CRP.5 mg/l; Левкоцити(Leu) - 16.64 10^9/1;
Еритроцити (Er) - 5.15 10^12/1; Хемоглобин(Hb) - 182.0 g/l; Хематокрит(Ht) - 54.2 %;MCV - 105.4 Fl; MCH - 35.4 Pg; MCHC - 335 g/l; CHCM - 317; CH -33.1 Pg; RDW - SD  - FL;
RDV - CV - 16.9 %; HDW - 33.3 g/l; CHDW 74.4%; Лимфоцити 15.2%; Моноцити 5.5%; Еозинофили 1.8%; Базофили 2.3%; LUC% 0.9; % nRBC - 6.8%;
Неутрофили 12.38 10^9/l;LUC #- 0.15 10^9/l; #nRBC - 1.13 10^9/l; LI 2.07; АКС в норма.

Терапия: профилактика при раждането с vit K1 mg i.m.
Имунизации: Engerix B 641CB Дата: 10/12/1 8
            BCG 285-2 Data 11/12/18
         
Скрининг за фенилкетонурия, хипотиреоидизъм и вродена надбъбречна хиперплазия е взет на 11.12.2018г.
Слухов скрининг - отоакустичен тест (ОАЕ) от дата 10.12.2018г.; дясно ухо - б.о.; ляво ухо - б.о.
Изписва се клинично здраво с дадени препоръки за хигиенно - диетичен режим у дома.

# 93
  • Sofiq
  • Мнения: 58
Здравейте д-р Чавдаров, синът ми е роден недоносени в 34гс и тежеше 1650г и 42см. Сега е на 6р.м и 4,5к.м. Октомври месец започнахме рехабилитация в вашата болница, като се видя още след първите дни се видя подобрение. В епикризата му пише, че е с 2ст ЦКС като е с повишен тонус на ляв крак, ръка и шия. Изоставането тогава ни казаха че не е такъв проблем както а симетрията. Трябваше ноември да отидем за 2 курс, но поради боледуване на детето не можахме. Правим упражненията вкъщи и сега януари ще ходим на рехабилитацията. Притесненията заради които ви пиша са, че малкият от известно време държи ръцете много отпуснати при свити леко в лактите, като му подам играчка я хваща по някога, но главно са в спокоен и неподвижен стоеж. Другото което ме притеснява че доста често си изпъва краката. Иначе вече държи главата сравнително стабилно, по корем като е ръцете са в юмрук но има лакът на упора.

# 94
  • София
  • Мнения: 798
elena asenova
Описанието, което ми давате, е твърде кратко и бедно, за да преценя по него статуса на детето Ви.
Детето трябва да се оцени комплексно - двигателна активност (това което описвате...???....), двигателна реактивност (диагностика по Войта) и неврологичен статус (състояние на патологични и примитивни рефлекси и муск. тонус) за да се прецени динамиката на невро-моторното му развитие.

sesil
Аз мога да определя само степента на "риска за церебрална парализа" и ако е необходимо да определя рехаб. програма или само наблюдение до 9-10 мес. кор. възраст.
ТФЕ може да направят в Болниците: "Токуда", "Майчин дом" или "Педиатрията", където наистина има квалифицирани и опитни специалисти за недоносени бебета.
Успех.

# 95
  • Мнения: 204
elena asenova

sesil
Аз мога да определя само степента на "риска за церебрална парализа" и ако е необходимо да определя рехаб. програма или само наблюдение до 9-10 мес. кор. възраст.
ТФЕ може да направят в Болниците: "Токуда", "Майчин дом" или "Педиатрията", където наистина има квалифицирани и опитни специалисти за недоносени бебета.
Успех.

А на каква възраст е добре да е детето когато дойдем на преглед при вас?

# 96
  • София
  • Мнения: 798
sisil

Единственото възрастово условие е, прегледът да се извършва след вероятния термин на раждане.
Колкото по-рано е прегледа, толкова по-добре е, защото ако има нужда от рехабилитация, ефективността й би била по-висока заради по-високата пластичност на ЦНС на новороденото и кърмачето.

# 97
  • Мнения: 2
Здравейте искъм да попитам дели има деца с същите проблеми като сина ми. Значи в момента е на 1г и 4м  все още не си държи главата,неможе да стои седнал,неможе да ходи до скоро нямаше и зъбки сега му излезнаха 4 един след друг неможе да лази само се обръща от гръб по корем и от корем по гръб.Проблемите ги забелязахме когато беше на 4м водихме го в децко здраве там нищо,изпратихани в болницата по Генетика в София Иван Митев казаха ни Микроцефалия  понеже и размера на главичката е 41 см и все още си е толкова отклиника и имали шанс дета второ мнение в токуда при децки невролог там ни казаха че неможе да е микро цефалия направиха му някакво изледване с шапка взеха му и кръв и лекарката каза че може би има лека епилепсия изписяму Нотропил и каза след 6 м да отидем на преглед сега януари месец сме на пди ми споделят техните диагнози и как се справяглед от 6м го караме на физиотерапия и няма никакъв напредък пуснахме документи за ТЕЛК и вчера получихме отговор че на 10 трябва да се явим но ни изискват да постъпим за хоспитализация в Детска неврологична клиника в София.Пиша тук за да разбера дели има майки с моя проблем и коя е тази клиник

# 98
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Съжалявам, че аз ще се намеся с отговор, но тъй като въпросът е отправен към майките все пак ще изкажа моето мнение на лаик, моля проф. Чавдаров да ме коригира там където греша.
Нашите проблеми бяха по-различни от вашите, но също започнаха в кърмаческа възраст и бяха съпроводени с изоставане  в нвропсихическоно развитие,  но не толкова изявено като при вас. Мое лично мнение е че сте закъснели с рехабилитацията, дете на над 5 месчна възраст без контрол на главата си е патология, не е трябвало да се чака до 10 месеца за да започнете рехабилитация. Микроцефалията като диагноза сама по себе си нищо не говори, защото тя винаги за съжаление върви и с някакво придружаваща мозъчно увреждане. Детска неврологича клиника има в болница Свети Наум, там биха могли да направят и всички необходими изследвания включително и скенер, защото сте големи за ТФЕ предполагам че е вече със затворени фонтанели. Така може до известна степен да се определи дали има някакви морфологични изменения в мозъчето като лизенцефалия, шизенцефалия, поликискична енцефалопатия, агириа, агнозия на корпус карозиум или някаква дилатация на вентрикулите, които биха дали обяснение за забавеното развитие. Ако на скенера всичко е наред трябва да изчакате малко да порасне и да направите резонанс към 2 годинки, защото има част от мозъчните малформации, които не се виждат на скенер (като нашата например). Също така трябва да се определи типа на епилепсията,  защото в кърмаческа възраст тя също би могла да доведе до забавяне в развитието. Наличието на епилепсия затруднява ефективната рехабилитация, затова ако наистина има би следвало да се лекува. Затова моят съвет е независимо от ТЕЛК да минете през детската клиника в Свети Наум за да направят една комплексна оценка на детето, проф. Божинова е много добър специалист. Успех!

# 99
  • Мнения: 2
Благодаря за информацията Simple Smile
Рехабилитацията я започнахме късно,защото  из нашия край нямаше физиотерапевти,а и също да добавя че няма и специалисти за деца има само педиатри и лични лекари,които до последно си държаха на думата,че детето си е съвсем здраво и му няма нищо.

# 100
  • Мнения: 923
Не съм компетентна и единственото нещо ,което бих добавила,е че на тази възраст дали ще се прави скенер или ЯМР детето ще е под упойка.Моят съвет е направо да се направи ЯМР.Плюспвете са ,че е много по-щадящо за детето и видимостта е много по-добра.Минусите са ,че много рядко се дава направление за ЯМР,а цената му не е малка(средно около 350лв,за глава,отделно се плаща за анастезиолог).Ако решите все пак да правите ЯМР,много е важно къде ще се прави(важно е вида на апарата и кой ще разчита след това).За София ,когато аз трябваше да избирам преди 2м ми препоръчаха в Иван Рилски,Александровска и Токуда

# 101
  • София
  • Мнения: 798
Камитоо Мицева,
След толкова подробни отговори и препоръки, ако имате конкретен въпрос по отношение на рехабилитацията на детето Ви, бих опитал да отговоря.....

# 102
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Чавдаров!
Детето ми е на 5 месеца и половина. По мое желание го заведохме да му направят ТФЕ, тъй като 2 пъти се случи да усетя потреперване на главичката по време на кърмене.
Роден е със секцио в 38 г.с.. По време на бременността бях с високо кръвно.
След прегледа, докторът заключи, че при ТФЕ всичко е нормално, но ни посъветва да водим малкия на рехабилитация, тъй като няма добра лакътна опора (поставен по корем разперва ръчички в страни и прави движения все едно плува). Забелязвам, обаче, че понякога се подпира на лакти, дори на китките и се надига, но той постоянно се движи, рита, маха с ръчички и отново ги разперва в страни (не знам дали това е нормално поведение или трябва да стои мирен подпрян на лакти).
Отделно лекарят заключи, че няма стабилна опора на крачетата (хванат подмишници изправен и опрян върху опора, свива крачета в коленете, а не ги изпъва да "стъпи").
Трябва ли горното да ни притеснява?
Отделно искам да попитам дали е притеснителен фактът, че има предпочитания към лявата ръка - хваща предимно с нея (но използва и дясната, прехвърля предмети от едната в другата ръка), просто лявата е по-активна?
Обръща се от гръб по корем, но обратно не може. Това обезпокоително ли е?
Благодаря предварително и ще се радвам да чуя Вашето мнение, понеже изчетох много неща в интернет и леко започнах да се притеснявам.

# 103
  • София
  • Мнения: 798
ная-ная-ная,

Бебето Ви попада в т.н. "рискова група", като дебело подчертавам, че "рискът не е причина за нищо".
Родени сте около 2 седмици по-рано, което в някаква степен е риск. ТФЕ е в норма, което е чудесно.
Движенията, които прави детето Ви, са т.н. "позиция на плувеца" или подготовка за дланна опора.
Опорният екстензорен рефлекс  (държане под мишиците и изпъване на крачетата при стъпване) по това време е изчезнал и очакваме появата на "стъпален опорен рефлекс".
Това че се обръща от гръб по корем е чудесно и отговаря на възрастта му.
Винаги посягането  започва с едната ръка, след което се включва постепенно и другата.

Колегата ви е казал, че детето има нужда от рехабилитация, ...... не мога да знам защо Ви е посъветвал така, но много често щом детето е недоносено, бива изпращано на рехабилитация с цел презастраховане.

Често пъти т.н. рехабилитация е: масаж и пасивни движения, от които всяко новородено кърмаче има нужда с оглед развиване на усета за тялото. Специализираната рехабилитация е доста неприятна за детето и се прилага след специализирана невро-кинезиологична диагностика, когато рискът за моторни проблеми, е значителен.

# 104
  • Мнения: 33
Здравейте д-р Чавдаров имаме един проблем.. Нашето момиче се роди с цепнатина на небцето и устната, в последствие от което се премести заради храненето с сонда в ДМСГД, кв.Виница,гр.Варна и там след обикновените редовни прегледи с кардиолог се установи Вроден Порок на сърцето, а след консулт с невролог се уточни лека форма на Детска церебрална парализа, лявата страна е с малко активност неизяснена.. Тоест тогава тя бе на 2м и половина почти 3месечна.Беше и предписана ежедневна кинезитерапия, както и масажи, в случая сегашното й предписание е същото пак така в продължение до следващия месец(консулт, т.е те всеки месец към края правят консултации с децата).. Та тази вечер питах точно това какви изследвания са пуснати за да се уточни формата на ДЦП, а лекува щата лекарка твърдеше, че не са правени никакви изследвания, защото не е било необходимо а само в консулт е установена.. Та въпроса ми е кажете ми какво да правя пише ДЦП не неязяснена форма, а и иначе развитието й е нормално както всяко едно бебе на 5месеца?Какъв е вашият съвет?

Общи условия

Активация на акаунт