Испания

  • 85 385
  • 792
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 77
TDI, не знам за кое училище говориш, но преди да дойдем в Испания, ние също живеехме в центъра на Бургас, буквално в двора на училище " Кирил и Методий". Дъщеря ми беше там в първи клас. Нагледах се на учителки и родители. Така, като чета, явно навсякъде има възпитани и не толкова хора. Ние, тук сме си на село. Може и това да е причината, а може и да е това, че сме много на юг, но определено тук хората са мноооого спокойни. Не викат,  не нервничат. На първата ми родителска среща бях много впечатлена, че всички родители ( на около 3 класа) бяха дошли с децата си и техните по-малки братя и сестри. Значи, представете си една стая пълна с деца на 3 години( около 30броя) и още толкова бебета и по-малки деца. Родителската среща беше за новите деца. Освен нас имаше още 3 деца ( 2,3 и 4  клас).
Директорката говореше  спокойно, около час,  без да крещи. Абсолютно съм категорична,че в България няма как да се случи.  Ще е лудница, директорката ще крещи като луда и 80% от децата ще са с телефони за да мълчат. Страшно спокойни деца.  Смятам,че това идва от родителите. Не мисля, че са толкова незаитересовани или непукисти, по-скоро не се ядосват за глупости. В България побъркват децата от учене и на финала пак едно 70% са много зле. Постоянно те увличат в някаква лудост със състезания още от първи клас.
Така се бях побъркала и аз,че си пращах детето на всички състезания по математика и български.  Завършихме годината с 3 златни медала и един сребърен. В първи клас!!! Кому е нужно!?! Та алианси ли не бяха, то чудеса.
Не казвам, че трябва безхаберие, но в България товарят излишно децата и ги стресират, а самата система не става. Учители няма, а тези които преподават са с много остарели методи. Много учебници,  много помагала и на финала- неграмотни младежи.
Тук, освен, че са спокойни, хората проявяват уважение към другите и са толерантни към чужденци и раси. Убедена съм,че ,ако бях чужденка в България никак нямаше да ми хареса.
И, все пак, мноооого ми липсва морската😊

# 766
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222


Тук, освен, че са спокойни, хората проявяват уважение към другите и са толерантни към чужденци и раси.

Чудех се аз  защо имат иронични нарицателни като  "морро" , "мюсли", " панчито", "судака', "гирри", "габачо", "хапо"...
От толерантност и уважение ще да е.
И от любов към поляците мадридчани, наричат барселонци "полакос".
За вътрешни разпоредби в банките примерно да не се предлагат определени пеодукти на чужденци(включително комунирариос Б) и да се прави разлика в изискванията между насионалес и насионалисадос , също  от уважение  и толерантност ще  да е....

# 767
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Един мой личен опит от училищните години на сина: в България когато детето беше 4 клас повечето деца му викаха “черния” заради по-тъмния му цвят на кожата. Сина съответно им е отговарял. Детска му работа, но в последствие един разярен татко дойде в къщи да ми бие детето, че бил обидил щерка му. Разбира се, не му се позволи и като му казах, че и щерка му е обиждала сина ми на свой ред, сви байрака.
Испания: трудните 14 г. Тийнейджърски. Тутора на класа на сина много се грижеше да не тръгне по кривия път. Помогна ми изключително много, защото по него време работех по 12ч. и практически нямах голям контрол като какво прави отрочето. Разбира се, това беше преди 18г. сега може да са се променили нещата. А и си е до преподавателите. Има ги и заинтересувани и не толкова заинтересувани. Аз на времето ползвах помощи за учебниците. Връщаха ми половината от сумата, но първо трябваше да ги купя. И всяка година бяха различни, така  че не важаха от една година за друга. Сега се е променило след кризата и затова и не се намесвам в обсъждането.

# 768
  • Мнения: 77
Sl, убедена съм, че си права. Но, аз говоря за обикновенните контакти магазин, заведение, болница, училище... Сигурно си ходила,  например във Франция. Там се държат ужасно с чужденците, освен ,ако не си в туристическа част, да речем Дисниленд. И пак казвам, 100 процента има значение, че сме в малко градче, бих казала село. Тези тъмнокожи и мароканци, които виждам тук, получават едно прекрасно отношение. Започвам да звуча като расист, но искам, всъщност да кажа,че никъде не съм усетила да има и малка доза пренебрежение или неприязън към тях. И искам и друго да кажа,  което мноооого ме впечатли- отношението към хората в неравностойно положение, особено децата.
Дъщеря ми беше много учудена,че имат толкова много деца инвалиди в училище.  В България няма такива деца в обикновенните училища. Няма условия за тях.
В Бургас , преди време, казаха, че ще правят ,в морската център за деца с увреждания. Понеже, в началото не се разбра ще живеят ли постоянно там, аз бях потресена от изказванията на хората. Масово имаше недоволство- как щели техните деца да си играят и да гледат тези деца с увреждания, как щяло да им се отрази на психиката и тем подобни глупости. В България,  все още , масово цари тезата, че тези хора нямат място в обществото, трябва да ги крием и да се правим ,че не съществуват.  Да не говорим за децата аутисти, направо са обречени. Сигурна съм, че ще имам много разочарования, но за сега положителното надделява и смятам, че съм взела правилно решение за децата си.

# 769
  • Испания
  • Мнения: 37 503
И искам и друго да кажа,  което мноооого ме впечатли- отношението към хората в неравностойно положение, особено децата.


Така е. Наскоро излезе информация за испанка, която е модел и е със синдрома на Даун.

Скрит текст:

 Едно момче със същия синдром работи в парламента. Актьор и певец с ДЦП, участва в сериал по Tele 5.

В това отношение, за съжаление, България е светлинни години назад. Казват, че за едно общество се съди по отношението към хората с проблеми, децата и възрастните хора. Преди години премахнаха използването на названието minusválidos и discapacitados, защото е обидно. Коректният термин е personas con diversidad funcional.

У нас закриха всички специални училища, защото децата трябвало да се социализират в масовите такива. В крайна сметка децата с проблеми останаха извън училище.

Та така.

Като чета някои коментари, се чудя: как можете да живеете сред описаните ужасни хора?

# 770
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
В много случаи съжалението е представвно като толерантност.
Най ми е ввсело, когато някой германец, французин или англичанин започне да се оплаква от шовинизма на испанците.
Тук доруи циганите си имат термин  за нецигани.Също и за полуциган и четвъртциганин...
Имах интересен разговор с есиния от собствениците на Манго самоопределящ де като турчин, за метаморфозите  в отнишението на испанците, които е усетил в различните  етапи  от развитието на бизнеса си.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2018, 12:07 от sl

# 771
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Farfarela, ние сме в Славейков и 2-те ми деца са в базовото. Затова бях изумена от хвърления камък. Като цяло съм доволна, много. Госпожите са много всеотдайни, много! Родителите се събираме с на баткото класа, малката сега е предучилищна, те първа тръгна. Нямам оплаквания, само положителни впечатления и както казах съжалих и таткото на детето хвърлило камък срещу моя, защото си личеше, че беше свестен. Просто детето му е било насилвано 3 години и друг метод на комуникация в училище явно не познава. Жалко е. Жал ме е и за преподавателите, толкова добри хора. Не е честно да работят в тази система.

Аз съм се ориентирала да сме в част на Валенсия, където и сухата река и плажа ще са ми близо. И сега и там предпочитам да прекарвам по-голямата част от свободното си време на открито, да има спортни съоръжения, за мен спортът е от първостепенно значение не само за физическото, но и за психическото развитие, дисциплина и т.н. За съжаление в Бг спортните училища не са на почит. Даже като казах, че искам синът ми да продължи в спортно и всички ми казаха, че съм луда Grinning

По темата за децата в неравностойно положение. Бях ПР на Фрапорт, т.е. на летището. На 1-ви юни има инициативи както за децата на служителите, така и за деца в домовете. Няма да забравя първата си година - реших, че ще отделим част от терминала и децата от дом за деца в риск (с родители в затвора, пребивани и т.н.) ще дойдат на летището, ще им покажем излитане, кацане, разходка с автобус, качване на самолет. Всичко беше организирано и реших да ги смеся с децата на служителите. Малка почерпка на излизане - лакомства и сокче. Това беше организацията. Представете си учудването ми когато дойдоха само децата от дома и много малко от децата на служителите. После бях порицана от колегите си, че съм искала да смеся децата, че техните деца не трябвало да се смесват с "онези деца" и изобщо как ми е дошло на ума. И като протест те не си пуснаха техните. Бях леко потресена. Това не бяха агресивни, или деца инвалиди, за които да речем ще е трябвало да обяснят защо детето не говори, не чува, е в инвалидна количка... Това бяха съвсем нормални деца! Все още не разбирам реакцията на колегите си тогава.

Брат ми е глухоням, мога томове да изпиша за това как е използван от "бизнеса". Ако има програма и някой друг му плаща заплатата (държавата) е добре дошъл да пренася тежки кашони, да мие коли посред зима и т.н. Свърши ли програмата и му бият шута. Подиграват ни се когато говорим с жестове в градския транспорт или в заведения, до момента в който не се обърна и не им направя забележка, защото до момента не са разбрали, че ги чувам.

Проблемът в България е, че няма родители, които да научат децата си на толерантност. Няма го примера. Същото е и с възпитанието. Няма как родител без ценности да научи на такива детето си.
И в Испания със сигурност има такива хора, но в България те са 95% от населението.

Май имаме нужда от нова тема Wink Много се радвам, че се разговорихте всички Hug

# 772
  • Испания
  • Мнения: 37 503

Проблемът в България е, че няма родители, които да научат децата си на толерантност. Няма го примера. Същото е и с възпитанието. Няма как родител без ценности да научи на такива детето си.
И в Испания със сигурност има такива хора, но в България те са 95% от населението.

Защото ние сме научили думата толерантност, само защото трябва да знаем какво искаме от другите, как те да се отнасят към нас. А че ние не сме, това няма значение. Важното е, че някой друг не е.

В България 23 години работих само с болни деца.

# 773
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Смайлис, не съм сигурна, че те разбрах, но мисля, че искаш да кажеш, че докато не ти е на главата, никой не може да те разбере? И че съм толерантна, защото имам брат в това положение? Не знам, не мога да преценя...  Може би си права... но аз приемам всички хора независимо какви са. В училище бях приятелка с циганче, не ми пречеше. За мен е важно човекът отсреща, а не раса, недъг, но може и да е защото имам брат, който е различен, ние сме с 5 год разлика, той е по-голям, аз го приемам за нормален. Може би този толеранс е "закърмен" в мен. Знам ли...

# 774
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Смайлис, не съм сигурна, че те разбрах, но мисля, че искаш да кажеш, че докато не ти е на главата, никой не може да те разбере? И че съм толерантна, защото имам брат в това положение? Не знам, не мога да преценя...  Може би си права... но аз приемам всички хора независимо какви са. В училище бях приятелка с циганче, не ми пречеше. За мен е важно човекът отсреща, а не раса, недъг, но може и да е защото имам брат, който е различен, ние сме с 5 год разлика, той е по-голям, аз го приемам за нормален. Може би този толеранс е "закърмен" в мен. Знам ли...

Не, не. Извинявай, чакай! Не го написах в този смисъл. Исках да изразя подкрепа на твоя пост.

# 775
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 271

Като чета някои коментари, се чудя: как можете да живеете сред описаните ужасни хора?
Чудя се и аз, толкова хейт и недоволство, а години и години наред живееш на място, което не харесваш, плащаш данъци на държава, чието устройство не харесваш, плюеш и виждаш само негативи, ама продължаваш. То и затова гъз се иска, де, или поне да си перде тотално.
Аз плюя по България чистосърдечно. Не страдам от криворазбран патроитизъм. Не харесвам държавата и управлението й, не харесвам много неща и се махнах от там. Просто е, мисля.

# 776
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Аз обичам България, но обичам страната, а не държавата. Преди бях писала, че разказвам много за страната ни тук, включително и всички в моето обкръжение /както и на мъжа ми/ знаят куп думи и фрази на български.

Испанците имат своите положителни и отрицателни качества. Най-неправилното е да слагаме етикети.

Винаги казвам: никой не е дошъл с погача да ни кани да живеем в Испания. Сами сме дошли, всеки от нас по различни причини. Много е тъжно, когато трябва да напуснеш родната си земя.

Навън или се приспособяваш, или не. Като не ти харесва, устройваш се на друго място.

# 777
  • Мнения: 7 325
Докато живеех в селцето до морето си мислех, че отрицателните коментари които съм срещала са пресилени, ама ей на - дойде ми до главата да мисля така. Не мразя Испания нито испанците, напротив -  имаме доста ценни познанства, но мястото където в момента живея ми става все по противно с всеки изминал ден. За жалост няма как да се върна на предишното, но определено не искам да оставам на това. България не ми е болка. Не ми се ходи и рядко ходим там. Не сравнявам. Мисля обаче, че темата е за споделяне, а не за плюене един по друг. Поне до скоро беше.

# 778
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222

Като чета някои коментари, се чудя: как можете да живеете сред описаните ужасни хора?
Чудя се и аз, толкова хейт и недоволство, а години и години наред живееш на място, което не харесваш, плащаш данъци на държава, чието устройство не харесваш, плюеш и виждаш само негативи, ама продължаваш. То и затова гъз се иска, де, или поне да си перде тотално.
Аз плюя по България чистосърдечно. Не страдам от криворазбран патроитизъм. Не харесвам държавата и управлението й, не харесвам много неща и се махнах от там. Просто е, мисля.
Ако визорате мен.то аз съм човек реалист. и винаги нарочам нещата с истинските им имена..На който му диоада истината  ок, на кох6о не, няма лошо.
Има итересен парадокс, всички искат да чуят истината, но в крайна сметка  "уна ментира  пиедоса" винаги св харесва и се котира  повече.
Ако човек има чест, достоинство  държи на думата си, не лъже? иважава чуждото пространство и  судексъва за интетрсите на дригите(стига да не натушават неговите)., Отнасящ се с уважение и респект към познати и непознати.би се подразнил .
Ако не, то би бил щастлив че е попаднал в :своя среда.:

А защо  живея в Испания, не мисля, че  дължа обяснения. .
Интеррсно ми е, калва щеше да бъде реакцията ви на родител, ако в :детската  работа" вашето дете беше на мястото на моето.
шяхте да благодарите на участниците в случката , и сигурно щяхите да бъдете щастливи от "съпричастието"  о зсинтересоваността им.


Въпеоса ми  е ритпричен.





Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 07:58 от sl

# 779
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Sl, не го приемай лично.
Наистина разбирам хората защо си задават този въпрос , все пак с годините всички се променяме и всеки изгражда своя мироглед.
Но когато човек има само негативен мироглед към нещо/ някой, е много трудно да се живее с това нещо. И аз не мога да си представя да живея на място където детето ми едва ли не е заплашвано от неандьрталци. Все пак много от “днешните” емигранти напускат България точно за това- заради сигурността която липсва там и същата която търсят извън нея.
За пари никой не тръгва вече, нали Уж ги има на всяка крачка в България сега 😅.И когато видят че някой вижда само негативи за определено място, не разбират защо  живее там.
Също така зная че моите разкази звучат като “Los mundos de Yupi”🤣(Детско старо филмче от времето на Франко едва ли не 😅), но за това и виждам толкова хубави неща, и в същото време естествено сравнявам с България , все пак аз в други държави съм била като турист, не за живеене, моето сравнение може да се базира само между тези две държави, но ти знаеш навремето колко бяхме млади/малки😍, и аз поне лично, ако бях видяла това което ти виждаш в Испанците , отдавна щях да съм се махнала, още преди 16-18 години(сигурно..).
За съжаление имам чувството че ти си имала толкова лош късмет от както си дошла тук(а всъщност не го вярвам че е толкова лош 😘), че не си успяла да видиш хората и държавата както другите я виждаме.
Във вашата “детска история “, единствения “недостатък “ който виждам , е че училището няма “сегуро”. Иначе да- аз бих казала същото което са ти казали испанците.
Явно толкова съм се приобщила към тях, сравнявайки с България  че сьм взела техния манталитет и виждания ,и направо ми се струват слънца (много глупаво звучи зная🤣).
Но за това и стоим тук-тези които сме свикнали и нашата реалност е доста по-различна от твоята.
Което няма лошо всъщност , има много българи които цял живот не успяват да видят мястото където живеят добро/хубаво, но всеки знае защо продължава(всеки Има своята история)но това кара хората да се питат как може да живееш на подобно място (аз наистина като чета и теб и И.Хр,  и направо настръхвам в какво гето живеете и как всичко което ви се е случило е от черно по-черно ) .
И често си задавам въпроса, аз ли не виждам нещата в реалната им форма , но тогава сравнявам : и ги виждам още по-ясни 😅.
Просто явно и двете с нея не сте попаднали на хора и място за живеене (ето тя сподели че преди и е харесвало).

Общи условия

Активация на акаунт