Биозеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 34/

  • 76 434
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Шаварче, да ти е лека бременността. Искам да ти помогна за буболечките, обаче тези дървеници по доматите не съм ги чувала. Да не е нещо друго?

Ябълковият оцет стана прекрасен по рецептата на МХ. Заложих го през м. септември и май че улучих идеалния период, защото и оцетната гъба сама си се появи както си трябва и изобщо стана без проблеми.

# 61
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
ааднах от стола.
Некакъв оцет струвал по магазините по света малко над 1000 лева литъра. Ще видя пак колко точно и ще допълня.
Ама съдържал сулфити , което било нормално .
, щото с тях се пресичала киселата ферментация.

Та добре сте го улучили , ама как ще го пресичате.  

Уточних.

117 евро за 100 мл .
Значи къде 1170 евро за литър

Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 22:19 от rorik

# 62
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Моят ябълков оцет стои в кухнята - прецеден и в стъклени бутилки. Когато се сетя / би трябвало всяка сутрин/ пия по една супена лъжица в чаша вода против високо кръвно и артрит.  Joy
Твърдят ,че помагало, но не съм го установила .  Laughing
Вкусен е и за салата . С една дума, ще направя пак. Лесно става и рецептата е сполучлива. Гъбата я отделих в бурканче с малко оцет. Чака .

# 63
  • София
  • Мнения: 5 190
Моля, дайте съвет за новата ни оранжерия, монтирана върху обрасъл с прясна детелина и всякакви други бурени терен. След прибирането на реколта от микро-зеле  Sad
Ако завием земята с черен найлон дали ще има смисъл?

# 64
  • Мнения: 4 753
Моля, дайте съвет за новата ни оранжерия, монтирана върху обрасъл с прясна детелина и всякакви други бурени терен. След прибирането на реколта от микро-зеле  Sad
Ако завием земята с черен найлон дали ще има смисъл?

Има смисъл в горещите месеци, т.нар. соларизация, тъй като предполагам нямате желание да ползвате хербициди, а детелината е изключително упорита... При мен има много червена такава и става все повече и повече, особено в по-засенчените и/или по-слабо обработваеми площи като магданоз и ягоди (направо расте между корените на ягодите и плевенето не върши никаква работа, защото корените на детелината остават в голямо количество)...

# 65
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 782
Здравейте! bouquet
 Честита Нова Година! Живи и здрави да сте , градините ви  да са пълни с плодове и зеленчуци!  santa2 santa2 santa2
Надявам се да се "виждаме" често тук!
Заслон, извинявай че се намесвам, но сега не можеш да направиш нищо друго освен  обръщане  и обиране,  ако е сухо в оранжерията.
Някой ще сее ли разсад в началото на януари?

# 66
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз залагам доматения и пиперовия разсад в края на февруари. Към края на януари може да се опита с маруления. Тези срокове обаче са много сапецифични и при различните градини може да се различават с месеци.

Механично копане и скубане, и то не за една година, е решението за упорити плевели. Аз донякъде се справих по този начин даже и с троскота. Дебелото мулчиране, в това число и с полиетилен, може и да свърши работа, ама значи съответната площ да бъде извадена от обращение за година-две.

Има препоръки кога да се извършват окопаванията: есенното прекопаване стимулира част от плевелите да поникнат, само за да измръзнат в последващата зима. Пролетната обработка е по-плитка. Редовното плевене и обработки с мотичка нататък потискат развитието на плевелите. Важно е да не се стига до узряване и отделяне на плевелни семена в градината.

Моят фокус през земеделската година щюе бъде борбата с миризливките. Грубо пресметнато, окепазиха към 1/4 от доматената и почти цялата късна пиперова реколта.

# 67
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Куркума, за борба с миризливките пробвай варианта с нощното осветление на градината - там с насочена светлина към ваничка със сапунена вода - спомняш ли си?, бяхме писали...
Ако не друго, със сигурност ще е много красиво.

# 68
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Честита Нова Година!
Мирна и плодородна!.

Все по важно става  собственото производство, поне за мен. Дето без чушки и домати не мога да вирея. Миналата година бях много уморена. Не останах без тях  , ама трудно ми се получи.
Свинско месо ям само по това време.
Попаднах на едно дето мирише на лекарства. Ужас.


--Куркума, за борба с миризливките пробвай варианта с нощното осветление на градината - там с насочена светлина към ваничка със сапунена вода - спомняш ли си?, бяхме писали...
Ако не друго, със сигурност ще е много красиво.--
Това съм пропуснала?.

Аз си изпуснах лозето тая година с плевели.
Бях чела някъде че упорити плевели им вижда сметката житото . Дали да не сейна.
Топло е,  ще никне и ще брати,а?  .

Както върви времето , март ще е снежен.
А това означава че земеделската година ще закъснее.
Друго е да натрупа януари и февруари и да пекне на 1 -ви март.  


# 69
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Виржинският технически университет са го измислили много просто и екологично. На долната статия е достатъчно само да се погледнат картинките и става ясно. Водата е със сапун, а ваничката трябва да блести - ако е от пресовано алуминиево фолио, или е покрита със станиол - идеално.

http://wvtf.org/post/perfect-stink-bug-trap-all-natural#stream/0

# 70
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 782
Аз залагам доматения и пиперовия разсад в края на февруари. Към края на януари може да се опита с маруления. Тези срокове обаче са много сапецифични и при различните градини може да се различават с месеци...........

В края на февруари също сея разсад, за да стане за садене навън в началото на май. Сега сея домати и към края на януари сея краставици за да ги садя март в оранжерия.

# 71
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Комшията борИ миризливките, пръскайки с разтвор на сапун и оцет. Според него - помогнало, ама той малко обича да раздува, та ще видим. Според мен има значение кога се пръска - важно е да се продотврати развиотието на ларвите, които, прилични на едри кърлежи, увреждат с осмукване доматчетата още зелени.

# 72
  • Мнения: 5 997
За много години!
Почти нямах време да чета и пиша през последните месеци.Започвам да следя сроковете за разсади .
 Сега е момента за равносметката от първата ми година в градината , броя я за успешна ,всичко с изключение на чесън сят февруари и пащърнак ноникна , от кое брахме повече , от кое по - малко , важното е че беше домашно.Борбата с плевелите я имам като най- голямо постижение.И  ние като Куркума заложихме на ръчното премахване на троскот.Голяма част от съседите и роднините се смяха на "пощенете" на почвата , и повдигнатите лехи , но е факт че 1/3 от двора беше засят и както казва малкият ми син"Градинката се отблагодари за грижите" .
Успяхме и едно сляпо куче да премахнем.
Преди няколко седмици започна новото предизвикателство , парника е вече почти готов ( в предвид конструкцията , сега остава да се купи полиетилен и да се покрие, ама сега е покрит с дебел пухкав сняг.Мисля тази година сама да си направя разсада  за повечето неща, до тук добре се справих с зелевите- карфиол и броколи, които никак не се представиха зле, до края на ноември брах зелчици, на карфиола му трябваше поне още седница и мямаше да мога да го прибера , просто догодина 2 месеца по рано ще го сея.

# 73
  • Мнения: 1 701
На мен ми днесоха от Англия Corn salad и си засадих. Семената са в хартия запечатани, прилича на тоалетна хартия. През семптември и октомври се садят. Тази хартия на руло се разстила на земята, полива се с вода, отгоре се поръсва с около 1 см пръст и пак се полива. Салатата е с много витамини и расте цяла зима. Сега е в оранжерийката, но си имаме цяла зима прясна салата без грам химия. https://en.wikipedia.org/wiki/Valerianella_locusta#/media/File:Ackersalat02.jpg

# 74
  • Мнения: 748
Madame_Butterfly тази салата ме заинтригува.В кой край ти е оранжерията.В нашата тази година всичко замръзна ,зелен лук ,маруля ,всичко е в замръз.При нас на морето от години не е имало такава зима и бях неподготвена.Може би ,ако имах агривело нямаше да се случи това.

Общи условия

Активация на акаунт