Публична продан на недвижим имот

  • 9 150
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 380
Пак съм аз. Дано има някой, който още следи темата, за да ми отговори на следния въпрос: решихме да участваме на търг за имот. Направих справка за тежести на същия и се оказа, че освен обявените от ЧСИ ипотека и възбрана, имотът има още няколко други възбрани, които не са посочени в обявлението. Четох противоречива информация в интернет, май и съдебната практика по въпроса е противоречива! С покупка на имота, отпадат ли и възбраните, непосочени и невписани от ЧСИ-то, което продава имота? На места пише, че всички ипотеки и възбрани "падат" и имотът се купува "чист", а на други, че падат само тези, посочени в обявлениетп на ЧСИ, извършващ продажбата..

# 46
  • Мнения: 2 486
Ако има възбрани, наложени от други ЧСИ, след като купите имота трябва да подавате молби при всеки ЧСИ по отделно и те махат възбраните. Това ни беше обяснено на нас от кантората на един ЧСИ. Но е най-добре да се направи консултация с адвокат, за конкретния случай.

# 47
  • Мнения: 1 380
Благодаря Ви за отговора! А има ли вариант другите ЧСИ да откажат да вдигнат възбраната? И дали сделката може да се обяви за недействителна спрямо кредиторите с другите възбрани?

# 48
  • Мнения: 2 486
Не мога да отговоря. Не съм юрист. Всеки случай си има конкретна специфика.

# 49
  • Мнения: 969
При толкова специфичен казус аз лично не бих се доверил на "базплатната" информация във форум. Потърсете читав адвокат, опитен в подобни казуси. Успех с участието в търга!

# 50
  • Мнения: 2 486
Е, то е ясно, че никой разумен
човек няма да се доверява сляпо на информация от форум. Тука просто си споделяме опит.

# 51
  • Мнения: 1 380
Имаме среща с адвокат идната седмица, но ми се искаше и аз да проуча нещата, защото разбрах, че и самата нормативна уредба на въпроса е противоречива.

# 52
  • Мнения: 888
Трябва да идете до службата по вписванията по местонахождение на имота, да си вземете копие от възбраните, да видите в чия полза и с какви претенции са.
Ако имота е на физ. лице, изпаднало в неплатежоспособност нерядко възбраните са за необслужвани кредитни карти,  малки кредити и прочие. Такива неудолетворени взискатели няма да тръгнат да обжалват проданта.
Ако са от ЧСИ, подавате молба, плащате такса и си ги вдигате, ако не са малко по-кофти.
Може да са от НАП, от физическо или юридическо лице, за обезпечение на бъдещи взимания.
Зависи има ли към делото присъединени други взискатели.
Щом са след ипотеката не би трябвало да имат тежест, защото всички вещни права, учредени след първата ипотека се погасяват с проданта.
Не е гаранция, че и адвокат би ви консултирал правилно, ако не случите на спец в областта.
Практиката на съда е противоречива, има две взаимоизключващи се тълкувания за възбраните на ВКС.
Съдията по вписванията не заличава Възбрани, това може да поиска само вписалия ги, но съм виждал решение срещу отказ за заличаване на съдия по вписвания, в което съда го задължава да ги заличи.
Тези имоти отдавна престанаха да бъдат атрактивни, предвид, че ги обявяват на пазарна цена на първа продан, не си струват бакиите, а ако цената падне достатъчно на втора или трета продан, ще се явят 20 кандидати и ще  вдигнат цената на нивото на първата. И то хора, които въобще не си правят труда да проверят за тежести, което струва 1 лв. през Интернет, не изисква разкарване.
Успех и дръжте ни в течение, ще е интересно как ще се развие.

# 53
  • Мнения: 9 853
Отпадат всички възбрани и тежести
Подавате молба и така

Общи условия

Активация на акаунт