Нощно хранене

  • 9 216
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 873
  Моят син не се будеше по два пъти, будеше се по6-7-8 пъти  ooooh! на нощ. Аз кърмех (спрях, когато беше на 2г. 6м.), а той си искаше и се будеше (едва ли е бил гладен, навик беше). Дори и като отбих продължи да се буди, но мляко не търсеше. Лошото е, че от захарта в кърмата (така казаха трима независими детски зъболекари) се образуваха кариеси в нежните детски зъбки. Затова и го отбих  Cry, иначе буденето и неспането не ме притесняваха. Вие сами решете кое е важно за вас.

И на мен това са ми казвали и в момента предстои мащабно лечени е на предните зъби на дъщеря ми, което ще е с упойка. Аз съм я отбила доста по-рано от цитираната възраст, но всъщност проблемът е, че не се изплаква устатата с вода, което е невъзможно, защото детето просто заспива на гърдата. Предполагам, обаче, че ако детето се храни със шише, няма да е трудно след млякото да му се даде шише с вода. Макар, че самото АМ и храненето със шише са си доста по-вредни от кърменето. Естествено се отчитат и генетичните фактори, приемането на лекарства (за сладките хомеопатични гранулки също се твърди, че развалят зъбките), честота на лечение с АБ, хранене през бременността, хранене  и захранване на бебето, дори водата в някои региони на страната е вредна за зъбките  Peace

# 16
  • Северозапада
  • Мнения: 5 467
Някой деца будят родителите си докато станат 1ви клас. За мен това не е здравословно нито за детето, нито за родителите.
Дъщеря ми се отказа от нощното хранене на втория месец. Моето мнение е, че не е нормално това да продължава години наред. Ако детето се буди нощем, или не се е нахранило добре през деня, или търси внимание. В крайна сметка и родителите трябва да имат нормален живот, което изключва ставане по няколко пъти нощем.
Като видя такива мнения ми се иска да поканя авторите да "научат" и моето дете да спи. Кърмена е на поискване до 2 г., като нощем сучеше до 1 г. 8 м., до 3 пиеше АМ преди лягане. Научих я да не суче нощем, но така и не можах да я науча да спи спокойно. До ден днешен се към 0-1 часа започва да се върти и да мрънка, при което тя не се събужда, но аз да. Зависи изглежда от случилото се през дена, защото понякога само мрънка, а друг път си реве.
А на въпроса на авторката, ако иска да махне храненето, аз бих пробвала  да заместя първо едното с вода, а после и другото, но ако детето не приема водата, не бих настоявала. Ще пробвам пак след няколко месеца.

# 17
  • Мнения: X
Не знам за разширен стомах, но съм срещала мнения, че след определени месеци (когато нощното хранене вече е ненужно) бебето/детето използва сукането като заместител.Което може да доведе до проблеми в бъдеще.Т.е:
гладно е-суче
изнервено е-суче, за успокоение
уморено е-суче, пак
спи му се-суче, пак
скучно му е-суче
Така свиква да свързва всичко с храната.А от там крачката до емоционалното преяждане (защото не знае как да реагира по друг начин на емоционален дискомфорт, научено е от бебе да "решава" всеки проблем с храна) и затлъстяване е доста малка.

Дали е вярно, не се наемам да твърдя.Но щом го пишат....все има някакви наблюдения в тази посока.

# 18
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Love, може и да има връзка, но примерът с дъщеря ми е точно противоположен - щом я отбих стана АДСКИ ЗЛОЯДА! Толкова упорито същество не знам дали съществува. Стояла е по цял ден гладна в яслата, защото не иска да яде манджите им, само хляб. Те пък решават изобщо да не ѝ дадат хляб, за да огладнее и да "прояде" манджа. Резултатът е, че я прибирах озверяла и по пътя към къщи изяждаше колосално количество плодове. Но отново не ядеше манджите им. Просто стоеше гладна... А докато я кърмех наистина сучеше от глад, от скука, за успокоение, като се гушка... Сега е почти на 4 и е 15 кила - щека. Яде (докато си е вкъщи), но отново нещата, които обича - за щастие яде почти всякакви плодове, но от там нататък...

# 19
  • Мнения: X
 ♥snow_angel♥ , в материала се споменаваха по-големи деца.Когато вече не са изцяло зависими от родителите си.Като например, имат трудности в училище, родителите заети и понеже детето има проблем, с който не знае как точно да се справи, се успокоява с това, което му е заложено в подсъзнанието като успокоителен елемент от бебе-с храна.Или, скарва се с гаджето и понеже е тъжно, нещастно, пак посяга към единственото, което познава като успокоително "хапче"-храната.Скучно му е в момента, пак посяга към храната като запълване на времето и получаването на моментно удоволствие, заместващо скуката.
И така за всеки проблем/неприятност в живота.А както знаем, без тях не може.

Не мога да попадна на статията в момента...чела съм отдавна.


# 20
  • Мнения: 46 477
Интересно как е оцеляло човечеството преди да изобрети часовника? Сигурно всички са се търкаляли  Joy

Ако детето се храни на поискване няма как да получи разширен стомах. То следва инстинкта си, а той е железен.
Разширяване се получава, когато е хранено по режим, и в един момент види храна. При някои на по-малка възраст, при други на по-голяма. Например като проходят и могат да стигат храна или като получат първите си джобни.
Проблемът е, че отдавна вече не могат да слушат сигналите на тялото си.
Дъщеря ми е хранена на поискване и никога не е преяждала, дори да яде най-любимата си храна. Като се нахрани спира, може да е останала една хапка, но няма да я пипне. За разлика от едно време, когато ни насилваха да изядем всичко, защото ще ни пребори еди кой си, и създаваха още един вреден навик, водещ до напълняване, не я караме да го довършва.

Дали е вярно, не се наемам да твърдя.Но щом го пишат....
Може ли линк, за да го прочета?
Аз храних на поискване, без спиране на нощното по съвет на педиатърката. Възрастна е, пенсионира се тази година, казвам го, за да се знае, че не е някоя млада експериментаторка.

Radeva-87, а какво щеше да направиш, ако след спирането се буди още 2 г., реве и ви държи будни (+ съседите) от 2 до 6 сутрин? Реален случай, на жената, с която родихме заедно. Тя беше много крайна по този въпрос.

Докато съм писала си дала разяснения. Това го писах и аз, но то не идва от храненето на поискване, а точно от храненето по режим...
Хранените на поискване знаят, че когато огладнеят ще ядат, нямат притеснения, че са ограничени от време и количество, свободата я имат от деца и не е нещо ново. А хранени по насилствен режим са като отвързани.

# 21
  • Мнения: X
НСЧ, писах, не намирам точно оная статия, но ето нещо...
Ladyzone.bg/article/zdrave/dieti/emocionalnoto-hranene-podchineno-na-chuvstvata.html

Цитат
Следващото нещо, което трябва да научите са техники, които да ви помогнат да се справите с емоциите без да се храните. Често, когато някое дете е тъжно, ние го утешаваме с нещо сладко. Това поведение се засилва година след година докато накрая, то се повтаря и когато сме възрастни. Никога не се научаваме как да се справим с тъжните чувства, защото винаги ги подтискаме с нещо сладко. Как да се справяме с емоциите е умение, което много от нас трябва да усвоят.
За бебето, това е кърмата и сукането.То подсъзнателно запомня, че когато е тъжно, уморено, ядосано, сънливо, радостно, нещастно и т.н., храната ще го успокои.Просто не е научено, че има и други начини да се справи с емоциите си.
Ето още...

http://www.mamatatkoiaz.bg/article/268/%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%86% … D0%B0%D1%82%D0%B0

Цитат
Помислете за това дали вашите собствени родители са използвали храната като начин да внесат комфорт в дома. Това е често срещано явление, което започва още с раждането. Когато бебето плаче или е раздразнително, кърмата или адаптираното мляко се превръщат в метод на успокояване.
В дните, когато детето чувства безпокойство, поради причина свързана с училище или друг проблем, то може да използва храната като начин да се успокои. В същото време много други причини, независещи от комфортта може да накарат децата да ядат.




Вашето дете понякога посяга ли към храната, когато изпитва някое от следните състояния и емоции:

- Скука

- Несигурност

- Гняв

- Депресия

- Самота

- Щастие

- Стрес

- Умора

- Чувство на неудовлетвореност

- Възмущение

 

# 22
  • Мнения: 6 762
Radeva-87, а какво щеше да направиш, ако след спирането се буди още 2 г., реве и ви държи будни (+ съседите) от 2 до 6 сутрин? Реален случай, на жената, с която родихме заедно. Тя беше много крайна по този въпрос.
[/quote]

Няма как да кажа какво бих направила. Докато темата се измести към кърмене нощем, при нас тя беше вече отбита, а в шишето нямаше Ам, а кисело мляко. Тя АМ не пожела да близне никоя марка, никой вид. Това нощно хранене го вмених аз, като наивно и неусетно мислейки, че я отбивам, замених гърдата с шише.
Това, което ми показва моя скромен опит е, че има някакъв интервал, в който детето още не е приело и затвърдило даден навик и по-лесно би се отказало от него. При моето дете, всичко след 2-рата година се помни с месеци и всяко нещо, на което е свикнала, е доста трудно да се измени. Та, за някои неща оцелих момента. Периодът между 1 и 2г беше доста лесен от бебе да премине към по-голяма самостоятелност и да премахнем бебешките истории като шишета, залъгалки, нощни хранения и памперси. В момента много ревностно си защитава собствения режим и навици.

# 23
  • Мнения: 690
Според мен всяко дете е различно, но както са писали и преди мен, те са си бебета още  Simple Smile Синът ми е на 1г. и 8м. и все още пие мляко сутрин ( около 4.30-5.00 сутринта ) Пие го в просъница, но ако не му го дам, се събужда и няма заспиване после  Simple Smile Давам калорична вечеря, но детето си търси млякото. Та мисълта ми е , че е добре да се оставят сами да се отучат  от този навик. Все пак няма да пият още дълго  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 860
Да се включа малко офтопик за кърменето до поискване: така съм кърмила и двамата, НО - с баткото в момента, в който отвори устата да заплаче, и бам - цица. Е, не знам дали му разширих корема, но му докарах такъв рефлукс, че още има проблеми при хранене 3 години по-късно. Малкият също кърмех на поискване, но гледах да е през 2.5 - 3 часа, ако плачеше по-често, търсех причината другаде.
Разбира се, зависи си и от бебето, но баткото нямаше сукане на празно, ей така, само за успокоение - човекът хапваше здраво дори и да не е болен. До около годинка и половина беше баяяяя дебел  Joy

# 25
  • Мнения: X
Дъщеря ми е на 11 месеца и също понякога се буди. Най - вече когато има скок в растежа. Може 2 месеца нито веднъж да не се събуди, а после в продължение на 2 седмици (примерно) да яде всяка нощ...различно е. Напоследък пак е в "крив" период, неспокойна е, и съня й е такъв, буди се и яде. На АМ е...
Аз мисля, че вече е голяма за нощно хранене и не одобрявам да се яде нощем до безкрай, но честно казано нямам сили да пробвам да я приспивам по друг начин, защото знам, че няма да има резултат и ми е много по - лесно да направя АМ, тя да го изпие за 5 мин и всички да заспим...

# 26
  • Мнения: 1 503
Enidi .. Ам и водата чак пък мноого вредни.

# 27
  • Мнения: 46 477
...Е, не знам дали му разширих корема, но му докарах такъв рефлукс...
Рфлукс имат и деца, хранени на строг режим. Анатомични са причините.

Няма как да кажа какво бих направила...
Аз ще ти кажа. Ще издържиш 1-2 седмици без сън и след това ще започнеш да даваш Simple Smile
Децата са бозайници, всички се хранят на поискване, такъв е инстинктът им. Разбира се насила на някои можем да им създадем навик, както казваш, но не при всяко се получава, а според мен е и вредно.
Говоря за деца до около 3 г. След това нуждата от това хранене изчезва. Което всъщност показва, че не е навик, а наистина имат нужда от него.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Едното нощно хранене (в 3 ч) го махнахме сравнително рано - към 3-4 мес. Другото обаче - млякото в 12ч си го гонеха като империалисти до късна детска възраст. Ама много късна. Някъде до към 5 год.  ooooh! Заспиваха доста рано - към 20 ч, след прилична и засищаща вечеря и към 12-1ч се будеха гладни, наспани и свежи като краставички. И започваше един купон - мляко с бисквити, детско, игра.... до към 3ч, когато пак заспиваха.  А аз спях от 3 до 6ч. И така 4 години...  ooooh! ooooh! ooooh! Да не казвам че до 5 год си го пиеха от шише.  Joy После към 5 год започнаха да си лягат по-късно - към 21-21,30 и тогава се научиха да си пият вечерното мляко непосредствено преди лягане и после да не се будят за него. Но някъде чак малко преди 1ви клас се отказаха окончателно от него. Но се отказаха да е мляко. Иначе похапването преди лягане си остана като навик. И сега хапват нещо дребно (плод, кисело мляко, чаша прясно мляко с мед, 2-3 бисквити) преди лягане, въпреки че са вечеряли. Не мога да се преборя.  ooooh!

# 29
  • София
  • Мнения: 11 456
savina_33, отрази ли им се по накакъв начин на зъбите? Здрави и прави ли са?

Общи условия

Активация на акаунт