ДЕСЕТИ клас - тема 56

  • 40 399
  • 192
  •   1
Отговори
# 120
  • Карлово
  • Мнения: 4 572
Как къде Франция да упражнява френския език.

Моята доброволства на световното по фехтовка. Тази седмица на училище ходи само за тестовете.

# 121
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ха ха Трефа, точно така.
Айяла, във Франция за месец и после с мен още седмица -две. Ще обикаляме по университети и университетски градове и околности. Можела пътьом да си спретне още едни-два мастър класа, че имало по това време седмични, ей тъй за кефа. То скъпичко излизало, ама ако реша - имало смисъл, не било така самоцелно.  После се гласи за Англия - седмица и то не остана ваканция. Там на свои разноски, че аз ще съм тотално фалирала

# 122
  • Мнения: 5 271
Здравейте,дами.Предварително се извинявам,че така нахлувам в темата,но от 8-класната ме посъветваха да се консултирам с вас.Някоя от пловдивските мами знае ли какви са критериите за сформиране на DSD-групата в ЕГ"Пловдив"?

докладвам; от тази година, всяко дете  от четирите немски паралелки се готви в новосформирани три групи, всяка от които се води от госпожа сертифицирана да готви за ДСД. Подготовката стартира в 10 клас.
Моя малък син, сега 10 клас е първия випуск който се готви по тази схема.
Само допреди година, по-големия ми син , сега 11 класник в същото училище, беше със съвсем различни критерии за влизане в ДСД група, но такива вече няма, така че няма смисъл да ти пълня главата с тях.

И само за протокола - от трите госпожи които готвят трите ДСД групи само една ги готви качествено. Ние, разбира се, по традиция сме при най-слабата госпожа. Един пример - родителска среща, влиза нашата госпожа и започва яростна анти-ДСД агитация - ама моля ви се, не им трябва този сертификат, за какво им е, той е само и единствено за влизане в германските университети, иначе е безсмислено да се мъчат децата. Дори да направят тук бакалавър и да решат да учат магистър навън, за магистърска програма никой няма да им иска сертификат, важното е да си платят таксата.  Ако кандидатстват за работа никой няма да им иска сертификата, ще им направят тест или ще им проведат интервюто на немски и ще разберат нивото им... и така - около 20 мин. Майките клатят доволно глави, на мен ми висна ченето....
Брех викам си... ми то тогава защо са в това училище тези деца , що не си учиха в кварталното - хем ще изкарат отлични дипломи, хем без излишен стрес. Ми то все едно да идеш на родителска среща на детето ти което учи в хранително вкусовия техникум и даскалката да седне да ви обяснява, как не е необходимо тези деца да се научат да готвят, ми то - за какво им е, като се замислиш. Или да си майка на дете в автото и даскала да ти каже, че изобщо не е нужно детето ти да вземе книжка и да се научи да кара кола в рамките на учебния процес - то за какво му е, в края на краищата, с тези велосипедни алеи из града.....
Мислех да попитам госпожата как ще иде това дете да прави магистър в Германия, ако не знае езика.. ама се замислих, че и това си има обяснение - ми ще иде да учи уроци при същата тая госпожа, пък тогава тя най-вероятно съвсем друга песен ще запее за ползите и вредите от един езиков сервтифкат.
И тезата й за кандидатстване за работа без езиков сертификат, но с изискване за такъв,  малко издиша според мен, защото за да стигнеш до интервю обикновено се минава през етап на кандидатстване по документи, и точно на този етап кандидатите с приложени към  автобиографиите  си сертификати за езикови и всякакви други придобити умения по търсената позиция ще те отсвирят и ще чакаш на кукуво лято заветното обаждане и покана за интервю. Ама това как да го знае госпожата, тя на частния пазар на труда няма стаж. Изобщо, мили мами.. тръгнах си от тази родителска среща за пореден път безкрайно разочарована. Само за пример - нито една от другите две преподавателки, готвещи за ДСД не избълва подобни глупости. Едната не каза почти нищо, но другата ясно обясни какво правят в момента и какво им предстои. Ако в групата на Митко не бяха едни от най-силните деца по немски от випуска им, щях да си помисля, че са ги разделили на принципа - слабо подготвени деца - кофти госпожа и обратно. Но не е така. Затова сега си мисля следното - вероятно след година, когато започнат да подготвят папките си, ще има ново преразпределение, като в отделна група ще са тези, които ще се регистрират за  явяване на ДСД В 12 клас . Защото повечето деца няма да правят сертификат - това го чух от самите родители.  Не че разбирам защо тези деца са влезли да учат в това училище , точно този език, като нямат желание да го научат.
Аз обаче, все повече се нервирам от безумната ни образователна система и съм на крачка да пусна малкия на госпожите които готвят големия за Тест Даф и да забравя за  "уникалния" шанс някое от децата ми да се подготви и яви на сертификат в рамките на учебния процес.  Още повече, че като време един Тест Даф е за предпочитане, защото детето, започвайки  12 клас ще е приключило с немските и друго езични сертификати и ще се готви  спокойно за матури, а и кандидат студентската кампания ще му е далеч по спокойна.
За всякакви въпроси относно подготовка на дете по немски език в Пловдив, съм готова да помагам с инфо. Смея да твърдя, и то най-отговорно, че за тези 4 години нямам тайни относно това занимание в рамките на града.

# 123
  • София
  • Мнения: 17 921
Леле, Гери, разби ме.. Че има безхаберни учители, има, но как така ще говори тази пълни недомислици? Кой е този университет в Германия, който  за магистратура ще те приеме без сертификат? Да, има магистратури на английски, ама пак се иска сертификат, нищо че става дума за английски. То и затова  е наречено разделението по нива от А1 до С2 европейска езикова рамка, понеже сертификатите са приложими в много направления - бакалавърски степени, магистратури, работа.... Но и родителите на децата са за бой. Не може  100 %-во да се доверяваш на казаното от някого с такава нагласа, когато става дума за собственото ти дете. Дори и в наши ВУЗ върши прекрасна работа сертификатът. Да се понапрегнат и да видят как имащите го деца си спестяват подготовката и явяването на кандидатстуденстски изпит по немски в немския факултет на ТУ, в  Стопанския на СУ за билингвалните  им програми, май и в една от специалностите в  УАСГ. Има гост-лектори геманци в тези специалности, университетите ни си имат договорености с  конкретни немски унита , последните дават и тамошна диплома.  И е повече от нормално при тези условия да има пресявка на входа  и по отношение на езика. И тук идва на помощ баш сертификатът. Тоест е приложим и полезен не само в Германия.

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 13:21 от пенсионирана русалка

# 124
  • София
  • Мнения: 337
Не сме в Пловдив, но давам инфо за други интересуващи се по въпроса със сертификатите

Моята щерка в момента е в 10 клас, немска паралалка в НФСГ и се готви за DSD-1 сертификат в училище. При тях доколкото помня  групата се сформира от желаещите ученици с успех над 4,5.

Ето инфото и от самата гимназия

http://www.nfsg.online.bg/

и един линк за училищата готвещи за DSD-сертификати.

http://www.sofia.diplo.de/Vertretung/sofia/bg/06/DE__und__BG/Sch … ulen-beliebt.html

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 14:31 от loveforever

# 125
  • Мнения: 5 271
И аз това им се чудя Русалка. Но тяхна си работа. Питах синът ми - ми мамо, единия в ПУ-то, другия СУ-то, право, останалите - медицина в България.  Дали това е причината... не зная. А дали всъщност няма да се окаже, че всички ще се юрнат на Даф като по-удобен чисто времево, а и по-лек от тромавото и малко поостаряло ДСД?. Но пък в чисто финансов аспект даф-ът е неизгоден. Казвам го от опит. Макар че се радвам, е за Цецо това ще приключи рано и лятото ще има време за йелтс.
Ккавото и да са нагласите на родителите, нито един учител няма право да говори по този начин. Не и такъв, който си вади хляба с езикови познания.

# 126
  • София
  • Мнения: 17 921
Loveforever, DSD1 в професионалните гимназии е на ниво А2/В1, изпитът е по-различен и вероятно затова и подборът е по-различен от този за В2/С1 при ДСД2, за което става дума в пловдивската езикова  гимназия. Peace Лично на мен ми се струва добре, че пловдичани са сменили схемата и позволяват на всички ученици да се готвят, както е в двете немски гимназии в София. Иначе  малко се обезмисля  идеята за немска гимназия, понеже по неписано правило с децата, които са в несертификатна паралелка се работи по-повърхностно и лежерно. Подбор нагоре така или иначе си има, понеже немците просто не допускат в 12 клас до изпита кандидати с недовършени папки, с непредадени навреме материали, със слабо представяне на пробните изпитвания по формата.

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 14:20 от пенсионирана русалка

# 127
  • София
  • Мнения: 337
Мерси за уточнението Пенсионирана русалка, точно така е.

# 128
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ха ха Трефа, точно така.
Айяла, във Франция за месец и после с мен още седмица -две. Ще обикаляме по университети и университетски градове и околности. Можела пътьом да си спретне още едни-два мастър класа, че имало по това време седмични, ей тъй за кефа. То скъпичко излизало, ама ако реша - имало смисъл, не било така самоцелно.  После се гласи за Англия - седмица и то не остана ваканция. Там на свои разноски, че аз ще съм тотално фалирала

Еlan, чудесно звучи  Laughing.
А какво означава "на собствени разноски"? Не ми казвай, че и работи девойката. Какви са тези деца, браво!

# 129
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Чак пък за работи - би искала, но освен нощем не виждам кога. Събира ги от стипендии и парични награди от конкурси. Тя и за това беше бясна, че тази година е трета на областния по БЕЛ и вместо 90лв. ще получи 50лв. - "пу да му се невиди - билета замина, ти си виновна от тези френски и английски забравих да пиша на български". Между другото - това е интересен феномен - на моменти не и идват думите на български дори в нормален разговор. Отначало се притеснявах, сега ми е смешно като забие и гледа умно вторачена в една точка. При вашите деца има ли такъв момент.

# 130
  • Мнения: 14
G..D.., благодаря ти  Peace Със сигурност ще имам и други въпроси относно подготовката по немски и се радвам,че си готова да помагаш с информация Simple Smile

# 131
  • Мнения: 5 271
Чак пък за работи - би искала, но освен нощем не виждам кога. Събира ги от стипендии и парични награди от конкурси. Тя и за това беше бясна, че тази година е трета на областния по БЕЛ и вместо 90лв. ще получи 50лв. - "пу да му се невиди - билета замина, ти си виновна от тези френски и английски забравих да пиша на български". Между другото - това е интересен феномен - на моменти не и идват думите на български дори в нормален разговор. Отначало се притеснявах, сега ми е смешно като забие и гледа умно вторачена в една точка. При вашите деца има ли такъв момент.

мдам. И друг път съм споделяла - при моите се наблюдава едно "поциганяване' на изказа - няма "му", "им" - всичко е   "на него", "на тях". А че помежду си не говорят на български.... не знам ефект ли е, или дефект. Ние с баща им отдавна сме спрели да апелираме за българска реч у дома. Като им направим забележка, те се изнасят в стаята си , а там а какъв език  си говорят... не смея и да гадая.
Тази седмица доброволствуват на световното по фехтовка  - при постоянна комуникация с деца от 105 държави от цял свят какво друго да очаквам. Но им се радвам, защото се прибират със светнали очи. Излизат сутрин рано, прибират се след 22 часа, но са щастливи и доволни от добре свършената работа.

# 132
  • Русе
  • Мнения: 2 153
G..D.. това с фехтовката е страхотно. Много се зареждат децата с такива мероприятия - хем се срещат с различни от ежедневието хора, хем се чувстват нужни и полезни и то по собствено желание без някой да им "дудне".
А за езика значи не е само у нас. Тя няма с кого да говори на френски, но в чатовете - на френски или на английски. Телевизора е на френски, телефона на френски. Дори когато трябва нещо да си преведе от френски - не го прави на български, а на английски - нямало добри френско -български речници. Спря да пише на български - нямала муза, нямало за какво да пише, само простотии около нея. Добре че чете на български, макар и основно литература за кино и режисура, но поне чете. Чакам да започне и да чете на френски. Това не е станало само поради причината, че няма достъпна литература на френски за сега. Мечтаела си за книжарници и библиотеки във Франция. Добре, че до мястото където ще спят има 4 бр. студентстки библиотеки към университетите - дано им разрешат да ги ползват. дано не ни натежи много багажа на връщане.

# 133
  • София
  • Мнения: 17 921
При моите подобно явление не се наблюдава, особено пък за немския. Докато сестра им си беше тук за малко, съвсем пък. Закачаше ги, че по цял ден слуша немски, та да бъдели така добри да говорят на бг.На английски си разменят реплики, но не и перманентно. Peace Още повече пък това да се е отразило на изказа им на български.
Скрит текст:
За мен той си е поограничен изначално заради недостатъчно четене, но пък  според учителя им по БЕЛ на родителската стилът им на изразяване бил  много висок, та той даже се чудел често коя от двете била по-добра. Ако не знаех, че в класа няма други близначки, трудно щях да повярвам, че тези суперлативи са за тях.  Rolling Eyes

За работата - моите много искат, ама не виждам кой би ги взел. На тази възраст съм останала с впечатлението, че се уреждат предимно деца при познати, защото на работодателя иначе не му се занимава с бумаги и разрешения. Thinking Бях замислила полезен ход за догодина за лятото, да работят в Германия, но каката ми отряза квитанците, че немец преди навършени 18 няма да ги наеме. А иначе щеше да е  перфектната комбинация от  упражняване на език, трениране на самостоятелност, придобиване на трудови навици и не на последно място спечелване на пари. Но, уви..

# 134
  • София
  • Мнения: 1 040
Моята девойка ще се явява на CAE, лятото.Дайте ми обаче инфо за йелтц-за къде и какво е необходим, къде в София може да се подготви и яви.Той безсрочен ли е? Благодаря Hug

Общи условия

Активация на акаунт