Храни, които да се избягват в менюто на бебето

  • 28 933
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Храни, които да се избягват в менюто на бебето

Въвеждането на нови храни в диетата на бебето винаги е процес на проба и грешка. Един ден Зрънчо е голям хит, на следващия е пъпеш или оризови сладки. Макар и разширяването на менюто на бебето да е важна част от подпомагането на неговото развитие, има някои храни, за които всеки родител трябва да внимава —понякога заради опасност от задавяне, понякога заради алергии. Това е пътеводител за храните, които трябва да се избягват.

Храни, които да се избягват на 0-6 месеца
Всички! Американската асоциация на педиатрите препоръчва да храните бебето си само с кърма или адаптирано мляко през първите шест месеца. Не всеки изчаква толкова дълго, но все пак е препоръчително да се опитате.

Храни, които да се избягват на 6-12 месеца
Жито (пшеница) и житни продукти — Житото е един от най-разпространените зърнени алергени, и трябва да изчакате с въвеждането му докато бебето ви е на 6 до 8 месеца, и може да се справя с ориз и овес.

Мед — В меда може да има спори на Clostridium botulinum (ботулизъм), които могат да се развият и да произведат животозастрашаващи токсини в чрвения тракт на вашето бебе.

Пълномаслено мляко — Ранното въвеждане на краве мляко може да предизвика детски алергии. И бебето ви не се нуждае от него — през първата година се придържайте към майчино мляко и адаптирано мляко.

Яйчен белтък — Можете да давате жълтъци на 9-месечното бебе, но изчакайте да навърши година, преди да му дадете богатите на протеин белтъци.

Цитруси — Консултирайте се с педиатър, преди да дадете на бебето цитрусови сокове; те понякога причиняват алергии.

Фъстъчено масло — Фъстъците или фъстъченото масло могат да предизвикат бурни алергични реакции и не трябва да се дават на деца под 3 години.

Храни, които да се избягват на 1-2 години
Нискомаслено мляко — Малките деца под 2 години се нуждаят от мазнините в пълномасленото мляко. Щом навършат 2, можете да започнете да им давате нискомаслено мляко.

Фъстъци — Фъстъците могат да предизвикат бурни алергични реакции. Също така те са достатъчно големи, за да може детето да се задави с тях. За да сте сигурни, не хранете детето с фъстъци (или фъстъчено масло) докато не навърши 3, особено ако някой от родителите има алергия към фъстъци.

Хот-дог — Малките деца могат лесно да се задавят с хапки хот-дог, освен ако не го разрежете по дължина, а след това на малки хапки.

Грозде — Нарежете гроздето на четвъртинки, преди да го поднесете; цялото зърно може да преседне в детското гърло.

Сурови моркови — Морковите трябва да са настъргани или сготвени, така че да не заседнат в малкото гърло.

Парчета кашкавал — Задължително настържете кашкавала на детето; не го режете на бучки.

Твърди бомбони, ядки, пуканки, близалки, стафиди — Всички тези храни представляват потенциална опасност от задавяне. Ако не можете да го нарежете на малки парченца, не го поднасяйте.

Храни, които да избягвате на 2-3 години
Фъстъци — Фъстъците могат да предизвикат бурни алергични реакции. Те представляват и опасност от задавяне. За да сте сигурни, не хранете детето с фъстъци (или фъстъчено масло) докато не навърши 3, особено ако някой от родителите има алергия към фъстъци.

Хот-дог — Малките деца могат лесно да се задавят с хапки хот-дог, освен ако не го разрежете по дължина, а след това на малки хапки.

Грозде — Нарежете гроздето на четвъртинки, преди да го поднесете; цялото зърно може да преседне в детското гърло.

Твърди бомбони, ядки, пуканки, близалки, стафиди — Всички тези храни представляват потенциална опасност от задавяне. Ако не можете да го нарежете на малки парченца, не го поднасяйте.



                                                                     (по www.babycenter.com)

# 1
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло. Започнаха даже да се прокрадват и съмнения за по-ранно захранване.
Така че нека всяка майка има право на избор, а не да следва сляпо някаква школа или теория.

Това за фъстъченото масло и 3те години  пак ли е цитат от някой "труд" на американската асоцияция на педиатрите? Защото наблюденията ми показват, че  ядат PBJ сандвичи още от крехката 1 годишна възраст.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Shanya,
Аз пиша моето мнение по въпроса. Кой как всъщност си гледа детето, е друга работа - някой от 3-4 месеца им дават кренвирши и луканки.
Повечето храни, които трябва да се избягват, са евентуални алергени, или пък представляват опасност от задушаване. Аз не бих подложила детето си на риск, но всеки отговаря за себе си.

# 3
не става въпрос как да храниш твоето дете - имаш пълно право да избираш според твоите критерии.
става въпрос , че си написала, че това е мнение на американската асоциация на педиатрите, а това не отговаря на истината, защото на практика американските бебета се захранват много по-зле от българските и са с много по-ужасни хранителни навици.
тъй че по-добре да беше написала, че това са забранените храни според теб, а не според асоцияцията - аз не критикувам твоя избор, а не съм съгласно със сляпото копиране.

А и още нещо навсякъде пишеш какви са ползите от кърменето и късното захранване, а защо не си посочила и рисковете, до които водят те?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Shanya,
Ако си обърнала внимание на една друга тема в този форум, казвам, че ще преведа някои материали. Тази статия е преводна, отделно, че отговаря на моето мнение.
Форумът е за съвети и мнения, а не за нападки. Щом смяташ, че знаеш нещо, което другите не знаят, напиши го.
Макар че за вреда от кърменето не съм чула досега - кажи каква е?

# 5
Кой казва че кърменето е вредно?
Късното захранаване и прекалено дългото кърмене може да доведе до анемия. В 90 % от случаите кърмените бебета са с ниски стойности на хемоглобина.
Отделно има и такива "странични ефекти" като болезнена привързаност към майката, слаба социална приспособимост, лоши хранителни навици и прочие.  Особено, ако детето продължава и след годинка да бъде предимно на кърма.
Кърменето като цяло е прекрасно, но не бива да се прекалява.

Аз не съм нападала, аз изразявам моето мнение. За в бъдеще, ако може като постваш пак такава преводна статия, пиши че е чужд материал, за да не става объркване Simple Smile

Лично аз съм 200% за кърменето. Минала съм през какво ли не, за да кърмя и 2те си деца, но определено не смятам, че кърменето трябва да се превръща в самоцел и фанатизъм.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Но да се захрани на 6 месеца положително не е късно. Тези странични ефекти за късно захранване, които пишеш, са ако детето е прекалено дълго само на кърма. Захранва се на 4-6 месечна възраст, за предпочитане по към 6, макар че изкуствено хранените деца често се захранват по-рано, към 5 месец. А до края на първата годинка е най-добре да се кърми детето, например сутрин и вечер, или един път дневно, а понякога, ако е разстроено, за утешаване - пак.  Детето консумира храни от всички хранителни групи вече, а кърмата е само добавка, като може да продължи да се дава и през втората годинка, ако има желание у бебето и майката. На изток също препоръчват да се дава да суче на детето и през втората година.
Поправих грешката си, и написах откъде е материалът за храните. Но независимо от автора, храни, които са възможни алергени трябва да се ограничават и да се захранват внимателно, особено при деца с фамилна обремененост.

# 7
колко беше хемоглобина на твоето бебе на 6 месеца?
Защото и 6 месеца си е късно според мен, особено, ако тогава тепърва започват да се въвеждат нови храни. И какъв е смисъла да се чака толкова дълго, а после за съвсем кратък срок да се захрани бебока? Много по-правилен е постепенния метод, дори и да ти се наложи да започнеш по-рано.
А дума не може и да става за бебета, които отказват пък да бъдат захранени след дълго и нерегламентирано кърмене.
А как мислиш ще се отрази на твоето бебе, ако го откажеш на 2 години? Не мислиш ли, че колкото по-голямо става, толкова повече разбира и е толкова по-жестоко за него? Как приемаш факта да бъдеш и жива биберона?
Това не са само хипотетични въпроси  - това показват моите наблюдения от практиката.

А ти самата някъде беше писала, че си алергична. Правила ли си консултация с алерголог по каква схема трябва да захранваш твоето бебе, защото бебетата на алергичните майки определено не следват същите схеми. Имам алергична приятелка с две големи момчета - 10 и 6 г. Независимо, че е кърмила почти до 14-16 месеца и двете си деца и 2мата са с алергии към жито, млечни продукти и глутен. И то сериозна алергия - така че както виждаш не може да се избегнат гените за съжаление.

Сега за храните, които си посочила - спорна тема е. Защото наистина на някои бебета/деца им понасят на други не. Това обаче не ги прави абсолютно табу и е разбира се до избор на майката.

# 8
  • Мнения: 503
Цитат на: Shanya
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло.

Това е вярно, но не означава, че тяхната асоциация го препоръчва. Това си е култура на хранене - както и у нас, а нали нашата страна е на едно от първите места по инфаркти и инсулти. Това означава ли, че начинът ни на захранване е по-полезен от техния?
Има само една разлика - те осъзнават проблемите си и непрекъснато правят проучвания - как да се хранят здравословно, как да захранват бебетата по най-добрия възможен начин. Друг въпрос е, дали американците се вслушват в тези препоръки. А у нас няма пари за изследвания, начинът ни нахранене е доказано вреден, за захранването да не говорим - то се прави по схеми от преди 35 години, но пък ние сме си експерти по всичко и не приемаме чуждото мнение, което, за разлика от нашето, се основава на проучвания от точно тези последни 35 години, през които ние стоим на едно място!
И последно: Начин на ХРАНЕНЕ и начин на ЗАХРАНВАНЕ са две напълно различни неща! А тук става въпрос за ЗАХРАНВАНЕТО на бебета.

# 9
  • Мнения: 364
Цитат на: mama_p
А у нас няма пари за изследвания, начинът ни нахранене е доказано вреден, за захранването да не говорим - то се прави по схеми от преди 35 години, но пък ние сме си експерти по всичко и не приемаме чуждото мнение, което, за разлика от нашето, се основава на проучвания от точно тези последни 35 години, през които ние стоим на едно място!
И последно: Начин на ХРАНЕНЕ и начин на ЗАХРАНВАНЕ са две напълно различни неща! А тук става въпрос за ЗАХРАНВАНЕТО на бебета.

Толкова си права! Sad За съжаление! Cry

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Когато стана на 6 м, преди 2-3 седмици, правих кръвна картина на малката - и да не повярваш, хемоглобина й беше отличен!
6 месеца не е късен срок за захранване. Нито трябва да се захранва на бургия. Едно ядене се въвежда за 2-3 седмици, което е нормален срок. Кърмене не се замества изцяло, правилно е първо да се кърми, после да се дава твърдата храна до 1 годинка, после обратното - първо се храни, после се кърми.
За отказването от кърмене - има много начини да се направи без да пострада детската психика. Нека се справя сама. Не се чувствам жива биберона, и не вярвам да започна в бъдеще.
Хранителни алергии слава богу нямам, и да, поинтересувала съм се как да захраня най-правилно детето. Навсякъде пише, и аз се опитвам също да разясня на майки, които не са успели да прочетат, че житото, кравето мляко, глутена, цитрусите, ядките и ред други продукти представляват сериозни алергени за децата, независимо дали родителите имат хранителни алергии или не.
Храните, които пиша, представляват възможна заплаха за детския организъм, а кой как си гледа детето е съвсем друго.
Моля да ме извините за жлъчния тон.

# 11
Цитат на: mama_p
Цитат на: Shanya
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло.


Има само една разлика - те осъзнават проблемите си и непрекъснато правят проучвания - как да се хранят здравословно, как да захранват бебетата по най-добрия възможен начин.


Точно така, царе са на проучванията и статистиката! По същия начин проучват и как точно да дрогират бебета, че и по-големи дечица...важното е да е "проучено" .
Виж сега, американката е майка средно на 2-3 деца, в най-честия случай породени. Никоя майка не е в състояние да храни едновременно 3 бебета на различна възраст с лъжица. Така че какво прави - това, което й е най-лесно- пъха шишето с формула и забравя. В резултат на което, 10 месечни бебета са все още на мляко, и в най-добрия случай каша. Остави само това, но и самата американка е много мързелива и не отделя никакво време за приготвяне на каквото и да е било. Имам позната, която казваше, ама бебето трябва да се захрани, когато може да държи лъжица?!??!. Дотогава тя му даваше само формула и малки парченца зръчно.  Тия деца не знаят какво е плод или зеленчук!!! Ядат само mac'n'cheese, PBJ и cereal -изключително здравословно храна. Това става въпрос за бебета около годинка, които дотогава са били предимно кърмени или на формула. Откъде у тях ще се зароди интерес да се хранят с плодове и зеленчуци? Наскоро пак четох статия (пак проучвания) - ами открили Америка американците - ако не се давало плодово пюре или сок на бебета около 4-6 месечна възраст, им било трудно да приемат всякаква нова храна и вкус!

Хайде ще кажеш майките ги мързи, решили са да не слушат ААП, но защо тогава по детските заведения продължава същия престъпен начин на хранене? В училищата например детето ти не може да яде бисквити и шоколад- били пълни с въглехидрати. Познай обаче какво е менюто в стола - пица, начоси, макарони, обезмаслени мляко и кисело мляко! Чудесийка - бият се в гърдите и казват - много са дебели децата - трябва да ги храним здравословно. Та те не са ги научили да ядат здравословно като бебета, сега ли?

Аз съм твърдо убедена, че както си научиш децата да се хранят до 2 годишмна възраст, така ще се хранят и дълги години занапред. Докато дай Боже порастнат и прочетат това онова...

# 12
към boo (off - защо ти е толкова странен ника? Знаеш ли какви са всички значения на boo - или е съкращение)

Не си написала колко е стойността. Какво разбираш под отличен - отличен за теб или според медицината?
Пожелавам ти от сърце да се справиш с отказването лесно.

Отдавна вече се съгласихме, че всяка майка сама избира как да храни детето си. За съжаление има доста такива, които се влияят и шашкат от всеки нов "факт".  На такива майчета ще кажа, че най-добре е да се доверите на инстиктите си, а не да изпадате в паника като прочетете, че пилето било алерган обаче тя горката захранила детето си точно с пиле...и още и още. Вие познавате най-добре детето си и знаете най-добре какво е полезно за него. Всеки избор има и рискове разбира се, но нали това е живота. Simple Smile

# 13
уф забравих да питам
преди малко пак се бях разсеяла и писах, писах мнение, но не бях регната. Не ми даде обаче да го пусна  Sad  - нищо че си бях написала ника.
Проблеми ли има някакви?

# 14
  • Мнения: 654
Grinning Много ми харесва тази тема,още повече че научих много нови неща Grinning Радвам се че има противоречиви мнения затова благодаря и на Shanya и на boo Grinning Ще използвам най-доброто и от двете.И аз съм на мнение че човек трябва да се доверява на инстинктите си и на това което му подсказва неговото бебе!
Поздрави!

# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Проблемът не е в сайта, може да е имало моментен срив по трасето.
За ника - знам значенията, разбира се, но използвам само едно от тях, щом е важно Grinning
Резултатът беше отличен според медицинските критерии, благодаря.
Зърнените храни от типа cereal имат доста добри страни, не че трябва само на тях да живее детето.
За наше щастие ние сме доста по-работен народ от американците - а те наистина са мързеливички. Смея да се надявам, че българските майки са доста по-отговорни към здравето на децата. Нашата цел е да направим най-доброто за здравето на децата си, и дано успеем.

# 16
  • Мнения: 5 500
Мноооого мислих Thinking , преди да се реша да ви кажа, какво ново научих днес от Д-р Емилова, но ще споделя, въпреки, че знам каква ще бъде реакцията ви. Както казва Лидия, нека всяка майка се довери на майчинския си инстинкт и отсее най-доброто за себе си и най-важното за своето дете. Та такааа...
Мед - да, отначало по-малко разреден в чайче. Така наречените спори на ботулизъм се намират най-вече в остарели консерви от месо.
Пшеничен зародиш, кълнове от всякакви семена, булгур - да, стрити добре и по една чаена лъжичка за около шест месечно бебе, след около два месеца по две лъжички, за кълновете, а пшеничния зародиш на върха на лъжичката.
Ядки - орехи, лешници, бадеми - да, предварително накиснати за около 24/48 часа във вода и обелени от люспата. Така придобиват първоначалния си вид и стават млечни - стрити добре по една чаена лъжичка.
Всички сезонни плодове, пресни и нетермично обработени.
И зеленчуци, естествено и никога сварени домати
Соево сирене.
Без жълтък, белтък, сирене, а месо и животински мазнини - не, поне до две годишна възраст, както между другото пише и в новото издание на Спок, което много хора отричат.
Безмислено е да ви казвам, че тя е привърженик на разделното хранене.
С горенаписаното не искам да ангажирам никого, не нося отговорност за това, ако някой се придържа към тези принципи, без да е говорил с мед. лице запознато със системата на хранене, нито промивам мозъци, че това е най-правилният начин за хранене на децата.
Най-правилният начин за хранене на детето е този, който майката е избрала.Предварително благодаря на въздържалите се от отрицателни коментари понеже знам, че такива ще има много.
Моля, запазете ги за себе си и да не превръщаме форума в бойно поле #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire .
Нека всяка майка, на която горенаписаното й допада да отсее най-важното за себе си, за това си правя и труда да го пиша.
Още веднъж, благодаря  Hands Thumbsup Sign Exclamation

# 17
  • Мнения: 1 220
Afrodita, gledah edno filmche na BBC, izsledvanija varhu razlichni hrani, i za domatite minali prez oganja- na sos ili tam supa, kazaha, che sa mnogo silen antioksidant! ot kade e tvojata info da ne se obrabotvat termichno?!

# 18
само да те допълня, че babycenter.com е американски сайт, и не се учудвам че са публикували такъв списък. Хич няма и да се учудя, ако е направен на база случаи от спешното отделение, а не на сериозни медицински проучвания. Американският мозък е такъв чешит, че на него е по-добре да му обясниш, че не бива да се прави нещо, отколкото да му се обяснява как точно да се свърши - например със смилането на ядките. Та и затова - предпочитат да въведат ограничението, а не да се задълбават в подробни обяснения, които така и така средният американски мозък няма да проумее.
За меда и аз съм чела, че това за ботулизма не е вярно. Моята педиатърка казваше, че единствената опасност е да алергизира към полени, но с мярка и разреден може. Една майка бееш споделила, че нейното детенце приема мед от бебе и си е съвсем здраво. Майката също е "откърмена" с мед.

Относно разделното хранене, четох преди 2 години едно американско семейство автори, обаче не помня заглавието на книгата  Embarassed . Та те споделяха много интересни факти как са захранили своето бебе разделно. Детенцето се е развивало изключително жизнено и будно. Проходило е рано, не е боледувало, въпреки че не е било кърмено дълго време. Странно ми звучеше, но те споделяха че имали и цяла школа за разделното хранене и много семейства с бебета.

а пък ето с това съм

Най-правилният начин за хранене на детето е този, който майката е избрала.
 100  % съгласна.

# 19
  • Мнения: 5 500
Цитат на: nadq
Afrodita, gledah edno filmche na BBC, izsledvanija varhu razlichni hrani, i za domatite minali prez oganja- na sos ili tam supa, kazaha, che sa mnogo silen antioksidant! ot kade e tvojata info da ne se obrabotvat termichno?!


Доматите не трябва да се готвят, защото стават силно киселинни, а сами знаете какво става, ако в стомаха ви има киселинна храна Sign Exclamation

# 20
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Shanya
Относно разделното хранене, четох преди 2 години едно американско семейство автори, обаче не помня заглавието на книгата  Embarassed . Та те споделяха много интересни факти как са захранили своето бебе разделно. Детенцето се е развивало изключително жизнено и будно. Проходило е рано, не е боледувало, въпреки че не е било кърмено дълго време. Странно ми звучеше, но те споделяха че имали и цяла школа за разделното хранене и много семейства с бебета.



"Сила за живот" на Харви и Мерилин Дайъмънд Wink  Sign Exclamation

# 21
да точно така се казваше

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
От храните в списъка за избягване, бил той американски или занзибарски, моята българска педиатърка сама ми посочи половината от тях. Добавям и още някои, една част от които ми е казала педиатърката, за други съм чела или чула (не отричам, че част от тях може да са просто градски легенди). Отново ще кажа, с цел да се избегнат излишните пререкания, че този списък, както и първият, е пожелателен, и не задължава никого с нищо. Аз публикувам информация, която може би ще е интересна и/или от полза на някого, но само толкова. Изборът е личен, и всеки се грижи за детето си така, както е най-добре.

Има и други храни, които е добре да се избягват, включително и от кърмачката.
 - Банани - през първите 4 месеца избягвайте да ги ядете, нито давайте на бебето
 - Лук и чесън - ограничете употребата им. Някои кърмачета не искат да сучат, ако майката
е яла повече лук или чесън; също така се смята, че могат да причинят газове на кърмачето.
 - Ягоди - през първата година на детето не ги яжте, нито давайте на детето - възможни са алергии.
 - Праскови и кайсии - докато не навърши 1 1/2 години, не давайте на детето, и ограничете вашата консумация до 1-2 плода на ден, белени. Когато давате на детето, следете за алергична реакция и не давайте по много.
 - Дюли - не давайте на детето, докато не стане поне на 5 месеца.
 - Стар боб - не прекалявайте, когато ядете, смята се, че може да увеличи газовете на бебето.
 - Домати - възможна е алергична реакция, давайте внимателно и по малко в началото.
 - Черен чай, кафе и газирани напитки употребявайте в умерени количества.
 - Шоколад - детето се превъзбужда, също така това много вреди на новите зъбки, а после и на постоянните. Детето ви няма нужда от толкова сладко, по-добре давайте ябълка.

# 23
  • САЩ
  • Мнения: 323
Shanya, алергии се правят към белтъците и чрез стриване ядките няма да станат по-малко алергенни защото белтъците им си остават цели.
И със сигурност списъка е правен на база на клинични случаи. Съмнявам се, че може да бъде проведен експеримент при който нарочно да се експериментира върху бебета и малки деца за да се установи какво ги алергизира.
И що за аргумент е,че познаваш хора, които са яли от бебета еди-какво си и нищо им няма? Естествено, че се случва на малък процент от хората, което не означава, че риск няма. По интуиция никоя майка не може да познае към какво би могло да бъде алергично детето и. Затова тази информация е важна и полезна.
А за захранването - бебетата толкова бързо се променят. Утре може да откажат нещо, което до вчера са яли. Както се случва да чета във форума на майките в Дир-а "Помощ, преди ядеше зеленчуково пюре, а сега не иска". За трайното изграждане на добри хранителни навици има значение хранителните навици на семейството. Родителите са тези, които контролират каква храна ще има на масата и в хладилника. Както знаеш, моята дъщеря беше захранена след 6-тия месец, млякото представляваше значителна част от диетата и през по-голямата част от първата година,  и това не попречи на интереса и към плодовете и зеленчуците.

# 24
  • Мнения: 385
Тук не мога да не се изкажа. Изцяло в подкрепа на boo.

Източниците на boo са ми известни, защото и аз чета сайтове и книги на английски. Това не означава само американски, бързам да уточня, а британски примерно. Също имам и приятелка, която живее във Виена. Та тя пък ми е източник за съветите на средностатистическата акушерка и педиатърка в Австрия.

Цитирам някои от източниците си:
The Contented Little Baby Book of Weaning
www.breastfeedingbasics.com
sajta na La Leche League International
What to Expect the First Year ( Вече я има в превод на български: Какво те очаква през първата година, 18 лв. на пл."Славейков"



Източниците на Shanaya останаха за мен неизвестни. Освен че това са "българските митове", които чувам редовно, но отминавам с усмивка, защото ей Богу има интернет, има и достъп до други източници освен митовете, предавани от уста на уста. През интернет има достъп не просто до препоръките на Американската асоциациа на педиатрите, има нещо повече. Има достъп до разказаното за хиляди лични съдби на майки-кърмачки и как се развиват техните деца.

Базирайки се на всички тези източници, мога да кажа, че преведената информация на boo  е напълно достоверна.

Аз нямам намерение на меря хемоглобина Laughing  на бебето си (относно ниският хемоглобин на бебетата, които са само на кърма), защото по всичко личи, че той на 4м. и 3с. не само наддава отлично, но и като развитие е един месец напред. Нещо повече той е най-усмихматото и щастливо бебе по оценката на всички наоколо. Досега синът ми е бил само на кърма. Радвам се, че имам кърма и ще продължа да го кърмя поне до 6 м. За по-дълго не мога да кажа отсега, а и трябва да се върна на работа, когато той навърши една година.

Тезата, че продължителното кърмене води до разни психологически и здравословни проблеми е абсурдна. Напротив когато децата се захранват рано с друго освен кърма се компрометира имунната им система, често се случва да се запичат или обратното да получат диария от ранно захранване с плодови пюрета. Когато детето е на кърма няма опасност от прехранване и от натоварване на недоразвитото още стомахче.

# 25
  • Мнения: 364
Имам възможност да разговарям с австралийски консултант по храненето и трябва да кажа, че той просто ми повтори всичко, което Воо е казала до тук. Как в целия свят имат една и съща система на захранване, а ние пак сме с дупето нагоре?!  Sad

# 26
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: Rali
Имам възможност да разговарям с австралийски консултант по храненето и трябва да кажа, че той просто ми повтори всичко, което Воо е казала до тук. Как в целия свят имат една и съща система на захранване, а ние пак сме с дупето нагоре?!  Sad


Ти сега ли го разбра?

# 27
  • Мнения: 364
Цитат на: Liorena
Цитат на: Rali
Имам възможност да разговарям с австралийски консултант по храненето и трябва да кажа, че той просто ми повтори всичко, което Воо е казала до тук. Как в целия свят имат една и съща система на захранване, а ние пак сме с дупето нагоре?!  Sad


Ти сега ли го разбра?

Ами за съжаление! Винаги се опитвам да търся позитивното, а и май много се доверявам на лекарите, в случая педиатрите!
 Sad Тъжно е! Sad

# 28
Shanya съм
Не може да ме убедите, че дългото кърмене и късното захранване са свързани с алергиите.  Та в дирския клуб нещо зачестиха постингите за алергични бебета,и то точно тези, които са още на кърма? Нещо не се връзва с вашата теория нали? А имам и много познати американци, страдащи от куп алергии - деца и възрастни - при тях кърменето за съжаление не е помогнало!!!
АЛЕРГИИТЕ не са свързани с КЪРМЕНЕТО.
Пак ви казвам , кърменето е най-добрата и удобна храна за едно бебе, но не бива да се стига до ексцесии като кърмене на всяка цена, при условие, че има достатъчно проблеми и се създава ужасен дискомфорт за майката! Не съм съгласна и със смехотворните твърдения, че кърмените бебета били по-умни, а още по-голям майтап, скоро ми казаха, че от кърменето и прохождали по-рано!!!!

Колкото до това дали да се вярва на всичко писано. Ами ето преди нова година четох за майка, която иска да съди ЛаЛече Лигата, защото са я пристрастили към кърменето и не може да отбие дъщеря си вече 3 години. Наложило й се да е напусне и добре платена работа и прочие. В статията пишеше, че как учените проучили, че кърменето наистина можело да доведе до пристрастяване, защото се отделяли вещества в организма, подобни на тези при приемане на наркотици.  Хм, ще повярвате ли на това? За мен това са глупости, но ето - сериозна статия в известно списание за американски бебета!
Какво четохме с една приятелка в едно друго списание - продължително кърмените бебета били склонни към сърдечно съдови заболявания и преживяване на инфакт в ранна възраст около 40 години- това най новите проучвания... Пак се цитираха някакъв мастит учен от университетска болница в Бостън....
Пак повтарям: кърменето и захранването са строго индивидуален процес и са си изцяло приоритет на майката!!!


А boo така й не написа колко е бил хемоглобина на нейното бебе на 6 месеца. Убедена съм, че не е бил толкова колкото на моите деца на същата възраст!!! Grinning

# 29
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: Anonymous
Shanya съм
 
Какво четохме с една приятелка в едно друго списание - продължително кърмените бебета били склонни към сърдечно съдови заболявания и преживяване на инфакт в ранна възраст около 40 години- това най новите проучвания... Пак се цитираха някакъв мастит учен от университетска болница в Бостън....


Това е абсолютно вярно!!!!
Страшно много материали съм чела от източници на френски за кърменето и сърдечно съдовите заболявания и инфарктите при млади хора, кърмени продължително.
Това е самата истина!!!!

# 30
  • Мнения: 385
Цитат на: Anonymous
Shanya съм
Не може да ме убедите, че дългото кърмене и късното захранване са свързани с алергиите.  Та в дирския клуб нещо зачестиха постингите за алергични бебета,и то точно тези, които са още на кърма? Нещо не се връзва с вашата теория нали?А имам и много познати американци, страдащи от куп алергии - деца и възрастни - при тях кърменето за съжаление не е помогнало!!!
АЛЕРГИИТЕ не са свързани с КЪРМЕНЕТО.
Пак ви казвам , кърменето е най-добрата и удобна храна за едно бебе, но не бива да се стига до ексцесии като кърмене на всяка цена, при условие, че има достатъчно проблеми и се създава ужасен дискомфорт за майката! Не съм съгласна и със смехотворните твърдения, че кърмените бебета били по-умни, а още по-голям майтап, скоро ми казаха, че от кърменето и прохождали по-рано!!!!

Колкото до това дали да се вярва на всичко писано. Ами ето преди нова година четох за майка, която иска да съди ЛаЛече Лигата, защото са я пристрастили към кърменето и не може да отбие дъщеря си вече 3 години. Наложило й се да е напусне и добре платена работа и прочие. В статията пишеше, че как учените проучили, че кърменето наистина можело да доведе до пристрастяване, защото се отделяли вещества в организма, подобни на тези при приемане на наркотици.  Хм, ще повярвате ли на това? За мен това са глупости, но ето - сериозна статия в известно списание за американски бебета!
Какво четохме с една приятелка в едно друго списание - продължително кърмените бебета били склонни към сърдечно съдови заболявания и преживяване на инфакт в ранна възраст около 40 години- това най новите проучвания... Пак се цитираха някакъв мастит учен от университетска болница в Бостън....
Пак повтарям: кърменето и захранването са строго индивидуален процес и са си изцяло приоритет на майката!!!


А boo така й не написа колко е бил хемоглобина на нейното бебе на 6 месеца. Убедена съм, че не е бил толкова колкото на моите деца на същата възраст!!! Grinning



Има много верни неща тук горе, като това, че как ще се храни бебето зависи от майката. Напълно разбираемо е, че ако тя предпочете да не кърми или не може да го прави повече от няколко месеца детето ще яде, каквото му се даде.

Съмнявам се, зачестилите постинги за алергични бебета са въпреки факта, че майките кърмят. От доста години насам аз не съм срещнала жена в България, която да е хранила детето си само с кърма до края на 9-я месец. Това се препоръчва при фамилна история на екзема или алергия. Сигурно кърмят, но и отбиват през това време. Просто тук съветът е да се дават сокчета още след първия месец.

# 31
Shanya

Нещо не разбрах какво означава да кърмиш и да отбиваш през това време? Или кърмиш или не. Може би имаш предвид броя на кърменията?
Аз пък имам 3 български приятелки, които кърмиха до около година (едната още кърми- 2 г и 8 месеца), едната даже захрани детето си късно, уж да избегне алергия, но не успя. Имам и големи приятели- българи, кърмени до късно.
Индиректно познавам още доста българки, които кърмят до късно и захранват късно. Така че това не е феномен за БГ.

Колкото за кърменето и сърдечносъдовите заболявания  - нямам мнение, само казах, че цитират мастит учен, който години наред с това се е занимавал. Щом казва, че проучвал, може би трябва да му се вярва, освен съдбата да си е изиграла лоша шега и той все на такива случаи да е попадъл и да му се е изкривил статистическия %.  Ако все пак е вярно, никак не е приятно:(.
На мен ми звучи много по-невероятна историята с кърменето като пристрастяване, но знам ли какво може да се измисли след някоя и друга година.
Като се има предвид купищата инфо, които се бълват ежедневно и то взаимоизключваща се!!!! Някоя майка с по-лабилна психика може да полудее направо. Затова моя съвет е - осланяй се на инстинкта си  Grinning

# 32
Цитат на: Liorena
Цитат на: Anonymous
Shanya съм
 
Какво четохме с една приятелка в едно друго списание - продължително кърмените бебета били склонни към сърдечно съдови заболявания и преживяване на инфакт в ранна възраст около 40 години- това най новите проучвания... Пак се цитираха някакъв мастит учен от университетска болница в Бостън....


Това е абсолютно вярно!!!!
Страшно много материали съм чела от източници на френски за кърменето и сърдечно съдовите заболявания и инфарктите при млади хора, кърмени продължително.
Това е самата истина!!!!


summer съм. Моля, посочете източниците си. Сега търсих информация по въпроса, и попадам на точно обратното, че кърменето понижава риска от сърдечно съдови заболявания. Например това

http://www.cbsnews.com/stories/2002/02/04/health/main328189.shtml

и това

http://www.askdrsears.com/html/2/T020500.asp

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/1141261.stm

А, ето, сега попадам и на това, където става дума за въпросните изследвания

http://www.ibfan.org/german/news/press/press22march01-de.html

и ще си позволя да цитирам част от статията
Although valid research should never be suppressed, the high profile launch of such an inconclusive study, just a couple months before a crucial debate in the World Health Assembly about exclusive breastfeeding and marketing (2) raises important questions about how health research is funded, designed and disseminated and how corporations use "science" in pursuit of global marketing strategies. While this particular study was funded by the Medical Research Council, the authors admitted a "competing interest" of collaboration with the infant food industry on previous studies.  
Prof. Alan Lucas has done extensive research which has demonstrated the clear advantages of breastfeeding, but at the same time is a well-known advocate of industry funding of research. His views, alongside those of Baby Milk Action were published in the British Medical Journal in 1998. (3)  

Only last month, Prof. Lucas published a randomised control which showed that premature breastfed babies are likely to have lower blood pressure and less risk of heart disease.(4) Other studies have shown the risks of too early introduction of complementary foods and that breastfeeding is likely to decrease the incidence of obesity in childhood - a major cause of heart disease. (5).

# 33
източникът на приятелката ми беше на хартия - брой на Parents или Parenting от миналата година.  Ще питам за по-точна инфо - списанието не остана у мен.
Все пак щом има съмнения по въпроса за сърдечните болешки и кърменето може би има нещо вярно. Нали знаеш че няма дим без огън Simple Smile. Но не бих се и изнендала много, ако светилото от Бостън е било спонсорирано от някой гигиантски произоводител на формула и бебешки храни  Wink

# 34
  • Мнения: 277
Имам въпрос: от кой месец мога да давам сок от ананас-от консерва(пише че е без захар и консерванти). Thinking Thinking Thinking

Общи условия

Активация на акаунт